Солени тестени произведения

  • 15 941
  • 63
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Чудих се дали да отварям нова тема или да пиша в тази за хлебопекарните, но там се говори основно за хляб, да не я разводнявам. Та интересува ме какво по-интересно солено правите от тесто. Като изключим баница, пица и солен кекс.... нещо май не мога да измисля друго. Или някаква по-интересна пица... Имам хлебопекарна и правенето на тесто не ми е проблем, но от там нататък не знам какво да правя с него освен пица. А в къщи всички обичаме солени тестени храни, та ще ми е интересно да разнообразя.

# 1
  • гр.София
  • Мнения: 430
Хубава тема.

Утре ще пробвам да направя едни солетки от бутер тесто - наръсва се с червен пипер, ленено семе, сусам или каквото душа иска, нарязва се на ивици, които се увиват леко и след 5 мин. имаш супер мезе за биричка Simple SmileА преди да се наръси бутер тестото се намазва с едно яйце за цвят.  Друго солено тестено произведение, за което се сещам е тутманик.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Знам ги тези в разни варианти. Но въпросът по-скоро беше какво може да се направи с тестото от хлебопекарната (то е като тесто за пица, или обикновенно хлебно тесто). Тутманик аз лично много обичам, но все не мога да улуча свестна рецепта. Някой ако има да даде.  Hug

# 3
  • Варна
  • Мнения: 283
тъкмо издирвам рецепта за мекички, солени кифлички  chef ще ми трябва за утре вечер, но каквито сте бързи, смели, сръчни и идейни, очаквам че ще замеся тестото още днес Wink

# 4
# 5
  • Мнения: 1
Това тесто за всичко, е наистина точно такова   http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297129.msg16516761#msg16516761   ................ винаги се получава  newsm10

  Аз имам една страхотна рецепта за апетитна солена закуска от парено тесто.

  Необходими продукти:
- 125 гр брашно
- 80 гр масло
- 200 гр кашкавал
- 4 яйца
- щипка сол

Начин на приготвяне:

   В малка тенджера се кипва 250 мл вода със солта и маслото и веднага се изсипва брашното. Бърка се с дървена лъжица, докато се получи гладко тесто, което се отделя от стените на съда. Снема се от котлона, поохлажда се и се прибавят с бъркане едно, по едно яйцата и накрая 150 гр кашкавал. В намаслена тавичка или на хартия за печене се нареждат топчета от тестото, гребнати със супена лъжица.  В средата на всяко топче се бодва по едно парченце кашкавал. Закуската се пече около 30 минути. Тя е еднакво вкусна и топла и студена.  Simple Smile
     
Рецептата е от книгата "Какво готви жената днес".

Съжалявам, че нямам снимки! Надявам се да ви е вкусно  Simple Smile 


# 6
  • Мнения: 9 109
Кифлички калцоне.......... или тесто за всякакви такива.
От това тесто можеш да си направиш солени кифлички; сладки кифлички, пица,  пити разни, тутманик.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Кифлички калцоне.......... или тесто за всякакви такива.
От това тесто можеш да си направиш солени кифлички; сладки кифлички, пица,  пити разни, тутманик.

Страхотна идея, благодаря!  Hug

# 8
  • Мнения: 1 054
Любимото у нас по рецепта на Пеп-4о!  Hug
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,3288.0.html

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Това страхотно нещо ме подсети за един лучник, който правеше баба ми навремето, ама нямам рецепта за съжаление. И не знам точи ли се, не се ли...  newsm78 А плънката беше от задушен лук с месо.

# 10
  • Мнения: 9 109
лучник с кайма и много лоша снимка и  само лучник. и в двата можеш да сложиш месо, което е предварително задушено  Peace

# 11
  • Мнения: 1 054
И като съм заговорила за Пеп-4о  Blush и тестото й за пица няма равно... Дон Вито фалира след като го открих  Joy

В хлебопекарната правя и хляба с айрян на Полин и като се омеси тестото и втаса веднъж го вадя, завивам със сирцне и пека във фурната. Става чудесен тутманик.  Peace
Ето първия ми опит с него

# 12
  • Мнения: 9 109
ииихх ама  радвам се, че го харесваш  Hug а тутманика изглежда много, много апетитен!  bouquet

# 13
# 14
  • Варна
  • Мнения: 283
аз се спрях на тази рецепта http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,3929.msg139606.html#msg139606
дано да се получат хубави, че бащата на гаджето ми ще идва "за по бира" ама то не върви без нищо Simple Smile пък и да види, че обгрижвам добре сина му   chef

# 15
# 16
  • Мнения: 372
Кифлички калцоне.......... или тесто за всякакви такива.
От това тесто можеш да си направиш солени кифлички; сладки кифлички, пица,  пити разни, тутманик.

Преди няколко месеца реших да правя кифлички и случайно попаднах на рецептата на пеп-4o. От тогава това са любимите кифлички на цялото семейство.   bouquet

# 17
  • Мнения: 9 109
 Hug У  нас от  10-на години е така  Wink

# 18
  • Мнения: 3 804
пеп-4o имам няколко въпроса за кифличките-понеже тук жива мая няма,колко от сухата да сложа  newsm78 И понеже мисля да меся в хлебопекарната ,а тя е до 1250 гр,как да намаля пропорциите за да се омеси добре  newsm78
И ако може линк към рецептата за тесто за пица,пак на  пеп-4o  Praynig
Благодаря предварително   bouquet

# 19
  • Мнения: 9 109
това ми е тестото за пицата. То е всъщност точно от тестото за кифличките, но млякото - 1/1 с вода смесено. Ако нямам прясно мляко - правя със сухо (паетчета такива винаги има резервни)

Кифличките - вземи тази пропорция горе от пицата, но вместо вода - сложи само прясно мляко.
Маята суха/жива е в съотношение винаги 1/3 - за 30гр жива ще ти трябва 10 гр суха

Или виж пак кифличките и раздели всичко на 2.  Peace

# 20
  • Мнения: 122
Малко и от любимите вкъщи  - гризини и чеснови хлебчета . Има и други интересни тестени неща там.
А аз явно тези кифлички на Пепчо ще трябва да ги изпробвам!  Wink

# 21
# 22
  • Мнения: 3 804
пеп-4o -огромно благодаря   bouquet  chef

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Eй такъв лучник си направих днес, просто да видя дали ще стане по много прост начин. С хлебното тесто (от книжката на хлебопекарната) разточих кори като за баница, една идея по-дебели. Плънка от задушен лук (стар и пресен) и пилешко месо, сол, черен пипер, чубрица. Стана уникално вкусно нещо!

# 24
  • София
  • Мнения: 418
Една рецепта от мен.. не знам дали се брои за тестено (има си тесто), но вкъщи е любимо и реших да го споделя Simple Smile

Киш с гъби, шунка и сирена



За тестото:
 125 гр. масло (+за намазване на формата)
 1,5 ч.ч. брашно
 1 яйце
 3 с.л. студено прясно мляко
 щипка сол

За плънката (тук може да проявите въображение):
 200 мл. сметана
 3 яйца
 50 мл. мляко
 100 гр. гъби (аз ползвах от бурканче)
 малка глава лук
 1 домат
 100 гр шунка (или друг колбас)
 100 гр. кашкавал
 50 - 100 гр. синьо сирене
 20 гр. настърган пармезан
(при сирената импровизацията е голяма... обикновенно слагам каквото има в хладилника, но гледам да има синьо сирене, понеже много ми харесва с него)
 босилек, черен пипер, сол - на вкус

 Тестото:
За тестото следвам едно правило - за хрупкаво тесто всички продукти трябва да са много студени!
За целта нарязвам маслото на кубчета и го слагам за 5 мин в камерата хубаво да стегне. През това време се разбърква брашното със солта, в отделен съд се разбива айцето. Брашното се обърква с охладеното масло на ръка (помагам си малко с една вилица в началото за размачкването на маслото) докато стане на трохи. Прибавят се яйцето и студеното мляко и се доомесва на топка. Увива се е фолио или пликче и се прибира в хладилника на студено за мин. 15 мин. (може и в камерата за малко за по-бързо). През това време се подготвя тавичката (формата за киш/пай) - намазва се с масло и се оставя да се охлади в хладилника. Тестото се разточва на набрашнена повърхност в кръг по-широк от дъното на тавата (така че да покрие и стените/ ползвам форма с диаметър 27 см. и винаги ми остава малко тесто). Разточеното тесто се пренася във тавата (аз го навивам хлабаво около точилката и го развивам над тавата). Притиска се с пръсти да прилепне хубаво в ъглите и по стените на тавата и излишното извън ръба на тавата се изрязва. Набучва се хубаво с вилица за да излиза въздуха по време на печене за да не бухне (това е важно). По принцип за целта се препоръчва да се покрие с хартия за печене и тежести (например стар боб) но аз нямам и и без тежести става. Фурната се пуска да загрее на 160градуса, през това време блата седи на хладно в хладилника. Пече се до готовност - леко да започне да се зачервчва.. около 20тина минути или малко повече.

 Плънката:
В купа се разбиват яйцата, сметаната и млякото. Сирената се настъргват или начупват (според вида сирене) и се добавят в сместа. Добавят се и подправките на вкус и се разбърква хубаво (ползвам миксер).
Гъбите (ако не са нарязани от бурканче), лука и шунката се нарязват на дребно, доматите на кръгчета.

Когато блата е готов отгоре му се нареждат лука, гъбите и шунката равномерно. Залива се с яйчената смес, като се разпределя добре. Отгоре се подреждат кръгчетата от домати и се поръсва с босилек леко. Пече се до готовност при същите градуси (докато бухне леко и се позачерви).



Става адски вкусно, любимата ми рецепта. Simple Smile

# 25
  • Мнения: 382
Сиренки
2 ч.ч. брашно
1/2 ч.л. сода
1 яйце
1ч.ч. натрошено сирене
1ч.ч. кисело мляко

Всичко се забърква (само содата се слага предварително в киселото мляко). Оформят се топчета и се слагат в намазана с масло тава. На всяка топка се поставя по малко масло. Отнема около половин час.

# 26
  • Мнения: 48
Буря и нежност, благодаря за рецептата за парените соленки. Peace
Днес ги направих, станаха много добре и на външен вид, и на вкус.
Записвам ги за любими!!!

# 27
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз направих тутманика от линка на първата страница, май рецептата беше на Сладка хапка. Много сполу4лив, вкусен, става супер бързо. Единствено ми се струва, 4е маслото му е множко, мазни4ък ми дойде. Следващият път ще сложа вместо 150 - 100 гр. и мисля, 4е ще ми е то4но Peace

# 28
  • Мнения: 1 746
[В хлебопекарната правя и хляба с айрян на Полин и като се омеси тестото и втаса веднъж го вадя, завивам със сирцне и пека във фурната. Става чудесен тутманик.  Peace

Може ли рецептата?

П.П. нямате срам с тая тема, голяма слабост са ми тестените Laughing Embarassed

# 29
  • Мнения: 3 804
[В хлебопекарната правя и хляба с айрян на Полин и като се омеси тестото и втаса веднъж го вадя, завивам със сирцне и пека във фурната. Става чудесен тутманик.  Peace

Може ли рецептата?

П.П. нямате срам с тая тема, голяма слабост са ми тестените Laughing Embarassed

250 гр айрян
2 яйца
500 гр брашно
1 1/2 с.лъжица захар
1 с. лъжица гол
60гр разтопено масло
5 гр суха мая

# 30
  • Мнения: 353
Аз машината за печене рядко я ползвам вече... За мой ужас малкия се е научил при баба си на мекици и всяка събота се месят мекици, пицата я правя бъркана по рецепта от форума, но намерих в нета, а и във форума също съм я срещала рецептата за хляб на балончета, като аз съм си я променила според нашите вкусове - не слагам магданоз и подправки и слагам сирене на бучки в топченцето, а не натрошено както пише в рецептата. Правила съм и питки с кренвирш, но само веднъж - нещо не им се изкефиха моите мъже Thinking

# 31
  • Мнения: 1 983
Ние сме почитатели на солените закуски, тъй че доста често правя милинки. Понякога и тутманик, за вечеря пица. Раираните кифлички с кашкавал също са много вкусни, като направя една доза, детето я изяжда почти цялата. Laughing Хубавото е, че тестото се меси лесно в хлебопекарната. Peace

# 32
  • България
  • Мнения: 4
Тъкмо във време за пробване на бански изскочи тая тема Simple Smile

Напоследък открих чудна рецепта за ето тези картофени пръчици с кашкавал - невероятни са и топли, и студени, а и са доста прости за правене. Набухват идеално, а половината от тестото са варени картофи.

# 33
  • Мнения: 1 746
250 гр айрян
2 яйца
500 гр брашно
1 1/2 с.лъжица захар
1 с. лъжица гол
60гр разтопено масло
5 гр суха мая

 Laughing сол, предполагам

BorislavaK, това е невероятно, поне на вид, непременно ще го опитаме.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 1 215
Темата ми хареса - благодаря!

# 35
  • Мнения: 372
Тъкмо във време за пробване на бански изскочи тая тема Simple Smile

Напоследък открих чудна рецепта за ето тези картофени пръчици с кашкавал - невероятни са и топли, и студени, а и са доста прости за правене. Набухват идеално, а половината от тестото са варени картофи.

Ммм, изглеждат невероятно! Още днес ще направя.  Crazy

# 36
  • София
  • Мнения: 276
Аз да споделя набързо- от тестото за хляб ( ръжено, бяло) правя солетки ( като споменатите по- горе гризини).

Замесвам 1 кг. тесто правя  едно хлебче , което пека във фурната, а от тестото отделям малко  парче в което добавям сусам и чубричка, меся , режа ги на ленти, които усуквам. Пека съвсем малко-  7-10 мин, докато станат твърди и препечени.

# 37
  • Мнения: 3 804
Бръм -може ли рецептата   за тестото Praynig

# 38
  • Мнения: 11
   обикновено тесто за пица и вкусни плънки (съжалявам,че са от чуждестранни сайтове)
http://www.dolcicreazioni.it/dc/Rosangelica_dolcicreazioni.htm
 
   тези са много лесни и вкусни
http://www.gnamgnam.it/2011/05/09/panini-napoletani.htm

# 39
  • България
  • Мнения: 4
Благодаря за комплиментите, момичета  bowuu
Ето още една рецепта за лесни и много вкусни солени мъфини с грах и кашкавал

# 40
  • София
  • Мнения: 816
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=440181.msg13343884#msg13343884
Ето и от мен,нещичко соленко.Бързи и вкусни.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=440181.msg13044192#msg13044192
И това е много вкусно.

# 41
  • Мнения: 372
Тъкмо във време за пробване на бански изскочи тая тема Simple Smile

Напоследък открих чудна рецепта за ето тези картофени пръчици с кашкавал - невероятни са и топли, и студени, а и са доста прости за правене. Набухват идеално, а половината от тестото са варени картофи.

Ммм, изглеждат невероятно! Още днес ще направя.  Crazy

Самоцититам се, за да похваля невероятните картофени пръчици. ММ излапа половин тава още същата вечер. Имам поръчка скоро пак да направя.  Laughing 
BorislavaK, благодаря, че сподели рецептата!   bouquet

# 42
  • Мнения: 166
Страхотна тема! Heart Eyes
Ето някой от любимите у дома солени тестени изделия:

Тутманик с лимонада Питки"Цигански банички" Спаначени питки с орехи Пълнени питки  Пирожки с плънка от пилешко месо и картофи



Планирам да забъркам това за вечеря.Изглежда страхотно!

# 43
  • Мнения: 11 607
Всичко правя, пропуснала съм тази тема.....Добре,че е новата визия на форума,че да я видя.....

Правя всичко солено или поне се опитвам - солети, крекери, кифлички, тутманици, питки, хляб, пирожки, милинки......ох....ще пропусна нещо.....Записвам се за да крада идеи......

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Благодаря на всички за страхотните рецепти.  Hug
Напоследък съм се сетила за солена палачинка - такава, която се прави в голямата тава на фурната и после се навива на руло. Някой да има рецепта за тестото?

# 45
  • Мнения: 1 283
Охоо, как съм пропуснала тази тема, записвам се за идеи  Peace
savina_33 предлагам ти моята рецепта за Неаполитанска палачинка, много е вкусна и пухкава. Peace

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=459353.msg13682309#msg13682309

# 46
  • София
  • Мнения: 276
Бръм -може ли рецептата   за тестото Praynig

Тестото е за хляб  Peace( по рецептата на машинката)- просто отделям малко от него и добавям сусам и други "екстри"  Laughing  ...ако искаш ще ти дам точни пропорции?

# 47
  • Мнения: 372
Отчитам се тази вечер с една Болярска питка и с предупреждение към тези, които не са я правили - не се лъжете от първоначалния вид на тестото и не го слагайте в малка тава. Crazy  Ужасно много увиличава обема си. Да не се налага като мен да гледате как питката излиза от тавата и тръгва подире ви.  hahaha

# 48
  • София
  • Мнения: 1 642
Ей, Пепика, благодаря, че ми напомни за тази Неаполитанска палачинка. Майка ми я прави от времето, когато бях дете, но направо сме я забравили. Ще се прави скоро пак  Peace

# 49
  • София
  • Мнения: 418
И мойта майка прави подобна палачинка, но за плънка слага руска или европейска салата, като я навие отгоре настърган кашкавал, като намазва леко с майонеза, за да се държи кашкавала. Слага я във хладилника и сервира като студено мезе на разни събирания. Супер е! Тестото май го прави като за нормални палачинки, но опича голяма във фурната.

# 50
  • Мнения: 11
солена тортичка със светъл, тъмен колбас и кашкавал
http://vogliadipane.splinder.com/post/17041348/torta-angelica-rustica
 MMM!

# 51
  • Мнения: 3 804
Бръм -може ли рецептата   за тестото Praynig

Тестото е за хляб  Peace( по рецептата на машинката)- просто отделям малко от него и добавям сусам и други "екстри"  Laughing  ...ако искаш ще ти дам точни пропорции?
Да,ако може . Аз намерих една рецепта,но се чудя,на коя програма тази за тесто ,която е 2 часа или другата за 15 мин.

# 52
  • Мнения: 375

 Миникроасанчета

http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,1150.msg19909.html#msg19909

Лучени пръчици
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,2648.msg136302.html#msg136302

Пирожки със сирене с готово тесто[/b
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,3929.msg138333/ … opicseen.html#new]

Тутманик с готово тесто
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,3929.msg138947/ … opicseen.html#new

Милинки с готово тесто
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,2648.msg136725.html#msg136725

и ако не искате да ползвате готово тесто, горещо препоръчвам това
Универсално едноседмично тесто
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,3929.msg141860/ … opicseen.html#new



# 53
  • Мнения: 575

току-що се изпекоха моите тези кроасанчета  и се заформят като мнооого лесни и вкусни...част от тях направих  с конфитюр от рози и отгоре поръсих с кристална захар- много добре  Heart Eyes
Благодаря за рецептата, Тина  bouquet

# 54
  • Sofia
  • Мнения: 576

току-що се изпекоха моите тези кроасанчета  и се заформят като мнооого лесни и вкусни...част от тях направих  с конфитюр от рози и отгоре поръсих с кристална захар- много добре  Heart Eyes
Благодаря за рецептата, Тина  bouquet
Тези кроасанчета са божествени. Ще взема пак да ги направя, ама много ми се услаждат и на мен!  Confused

# 55
  • Мнения: 375

румид, PresiN, радвам се, че са ви харесали!  Вкъщи са любими от 20 години.

# 56
  • Мнения: 11 607

румид, PresiN, радвам се, че са ви харесали!  Вкъщи са любими от 20 години.

Ринче, идеш ми тъкмо на време....И аз реших да направя тези кифлички.....След малко вадя тестото от хладилника, колко време им трябва да се изпекат и на колко градуса?

# 57
  • Мнения: X


Да се запиша в тази страхотна тема с едни  млечни питки без мазнина    Hug

# 58
  • Мнения: 1 746
Красимира, чудесни са! Могат ли да се получат така добре и с кисело мляко, вместо с прясно?

# 59
  • Мнения: X
Красимира, чудесни са! Могат ли да се получат така добре и с кисело мляко, вместо с прясно?
Не знам,не съм пробвала.Но не виждам защо да не станат....
Правила съм рецепти само с прясно,и само с кисело мляко.
Така че и тези би трябвало да станат.    Peace

# 60
  • Мнения: 575

румид, PresiN, радвам се, че са ви харесали!  Вкъщи са любими от 20 години.


  Hug  Heart Eyes

# 61
  • Мнения: 372
Днес ще пробвам милинките с готово тесто на Тина-Рина.  newsm68
Напоследък все на месени храни ми върви.  Crazy

# 62
  • Мнения: 186
от мен солени кифлички с кашкавал но оформени като питка :





# 63
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Уаууу каква красота! Браво!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт