Солени тестени произведения

  • 15 937
  • 63
  •   1
Отговори
# 15
# 16
  • Мнения: 372
Кифлички калцоне.......... или тесто за всякакви такива.
От това тесто можеш да си направиш солени кифлички; сладки кифлички, пица,  пити разни, тутманик.

Преди няколко месеца реших да правя кифлички и случайно попаднах на рецептата на пеп-4o. От тогава това са любимите кифлички на цялото семейство.   bouquet

# 17
  • Мнения: 9 108
 Hug У  нас от  10-на години е така  Wink

# 18
  • Мнения: 3 804
пеп-4o имам няколко въпроса за кифличките-понеже тук жива мая няма,колко от сухата да сложа  newsm78 И понеже мисля да меся в хлебопекарната ,а тя е до 1250 гр,как да намаля пропорциите за да се омеси добре  newsm78
И ако може линк към рецептата за тесто за пица,пак на  пеп-4o  Praynig
Благодаря предварително   bouquet

# 19
  • Мнения: 9 108
това ми е тестото за пицата. То е всъщност точно от тестото за кифличките, но млякото - 1/1 с вода смесено. Ако нямам прясно мляко - правя със сухо (паетчета такива винаги има резервни)

Кифличките - вземи тази пропорция горе от пицата, но вместо вода - сложи само прясно мляко.
Маята суха/жива е в съотношение винаги 1/3 - за 30гр жива ще ти трябва 10 гр суха

Или виж пак кифличките и раздели всичко на 2.  Peace

# 20
  • Мнения: 122
Малко и от любимите вкъщи  - гризини и чеснови хлебчета . Има и други интересни тестени неща там.
А аз явно тези кифлички на Пепчо ще трябва да ги изпробвам!  Wink

# 21
# 22
  • Мнения: 3 804
пеп-4o -огромно благодаря   bouquet  chef

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Eй такъв лучник си направих днес, просто да видя дали ще стане по много прост начин. С хлебното тесто (от книжката на хлебопекарната) разточих кори като за баница, една идея по-дебели. Плънка от задушен лук (стар и пресен) и пилешко месо, сол, черен пипер, чубрица. Стана уникално вкусно нещо!

# 24
  • София
  • Мнения: 418
Една рецепта от мен.. не знам дали се брои за тестено (има си тесто), но вкъщи е любимо и реших да го споделя Simple Smile

Киш с гъби, шунка и сирена



За тестото:
 125 гр. масло (+за намазване на формата)
 1,5 ч.ч. брашно
 1 яйце
 3 с.л. студено прясно мляко
 щипка сол

За плънката (тук може да проявите въображение):
 200 мл. сметана
 3 яйца
 50 мл. мляко
 100 гр. гъби (аз ползвах от бурканче)
 малка глава лук
 1 домат
 100 гр шунка (или друг колбас)
 100 гр. кашкавал
 50 - 100 гр. синьо сирене
 20 гр. настърган пармезан
(при сирената импровизацията е голяма... обикновенно слагам каквото има в хладилника, но гледам да има синьо сирене, понеже много ми харесва с него)
 босилек, черен пипер, сол - на вкус

 Тестото:
За тестото следвам едно правило - за хрупкаво тесто всички продукти трябва да са много студени!
За целта нарязвам маслото на кубчета и го слагам за 5 мин в камерата хубаво да стегне. През това време се разбърква брашното със солта, в отделен съд се разбива айцето. Брашното се обърква с охладеното масло на ръка (помагам си малко с една вилица в началото за размачкването на маслото) докато стане на трохи. Прибавят се яйцето и студеното мляко и се доомесва на топка. Увива се е фолио или пликче и се прибира в хладилника на студено за мин. 15 мин. (може и в камерата за малко за по-бързо). През това време се подготвя тавичката (формата за киш/пай) - намазва се с масло и се оставя да се охлади в хладилника. Тестото се разточва на набрашнена повърхност в кръг по-широк от дъното на тавата (така че да покрие и стените/ ползвам форма с диаметър 27 см. и винаги ми остава малко тесто). Разточеното тесто се пренася във тавата (аз го навивам хлабаво около точилката и го развивам над тавата). Притиска се с пръсти да прилепне хубаво в ъглите и по стените на тавата и излишното извън ръба на тавата се изрязва. Набучва се хубаво с вилица за да излиза въздуха по време на печене за да не бухне (това е важно). По принцип за целта се препоръчва да се покрие с хартия за печене и тежести (например стар боб) но аз нямам и и без тежести става. Фурната се пуска да загрее на 160градуса, през това време блата седи на хладно в хладилника. Пече се до готовност - леко да започне да се зачервчва.. около 20тина минути или малко повече.

 Плънката:
В купа се разбиват яйцата, сметаната и млякото. Сирената се настъргват или начупват (според вида сирене) и се добавят в сместа. Добавят се и подправките на вкус и се разбърква хубаво (ползвам миксер).
Гъбите (ако не са нарязани от бурканче), лука и шунката се нарязват на дребно, доматите на кръгчета.

Когато блата е готов отгоре му се нареждат лука, гъбите и шунката равномерно. Залива се с яйчената смес, като се разпределя добре. Отгоре се подреждат кръгчетата от домати и се поръсва с босилек леко. Пече се до готовност при същите градуси (докато бухне леко и се позачерви).



Става адски вкусно, любимата ми рецепта. Simple Smile

# 25
  • Мнения: 382
Сиренки
2 ч.ч. брашно
1/2 ч.л. сода
1 яйце
1ч.ч. натрошено сирене
1ч.ч. кисело мляко

Всичко се забърква (само содата се слага предварително в киселото мляко). Оформят се топчета и се слагат в намазана с масло тава. На всяка топка се поставя по малко масло. Отнема около половин час.

# 26
  • Мнения: 48
Буря и нежност, благодаря за рецептата за парените соленки. Peace
Днес ги направих, станаха много добре и на външен вид, и на вкус.
Записвам ги за любими!!!

# 27
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз направих тутманика от линка на първата страница, май рецептата беше на Сладка хапка. Много сполу4лив, вкусен, става супер бързо. Единствено ми се струва, 4е маслото му е множко, мазни4ък ми дойде. Следващият път ще сложа вместо 150 - 100 гр. и мисля, 4е ще ми е то4но Peace

# 28
  • Мнения: 1 746
[В хлебопекарната правя и хляба с айрян на Полин и като се омеси тестото и втаса веднъж го вадя, завивам със сирцне и пека във фурната. Става чудесен тутманик.  Peace

Може ли рецептата?

П.П. нямате срам с тая тема, голяма слабост са ми тестените Laughing Embarassed

# 29
  • Мнения: 3 804
[В хлебопекарната правя и хляба с айрян на Полин и като се омеси тестото и втаса веднъж го вадя, завивам със сирцне и пека във фурната. Става чудесен тутманик.  Peace

Може ли рецептата?

П.П. нямате срам с тая тема, голяма слабост са ми тестените Laughing Embarassed

250 гр айрян
2 яйца
500 гр брашно
1 1/2 с.лъжица захар
1 с. лъжица гол
60гр разтопено масло
5 гр суха мая

Общи условия

Активация на акаунт