Кога децата ни започват да учат самостоятелно?!!!

  • 2 757
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Мили мами, можете да споделите с мен по лични наблюдения,
 след кой клас не се налага да висим над главите на домашните слънчица...?

# 1
  • Мнения: 8
При нас висенето на главата беше само в първи клас, след това проверявах само по предмети, за които прецених че има нужда от проверка Wink често без да разбере че е проверявана:lol:
Мисля обаче, че е строго индивидуално  newsm78

# 2
  • Мнения: 10
Вашето дете и приятно изключение: ) Дъщеря ми и децата на приятелките ми като цяло са чудесни,учещи,деца...но когато знаят,че някой ще ги провери...никаква самостоятелност.Когато дъщеря ми беше в 2 кл една госпожа ми каза,че стават "хора" в девети...тази година,която идва дъщеря ми ще е в 9 кл.....но аз вече губя надежда....тя учи в елитна езикова гимнази.....но когато си говоря с др родители,всички казват ,че и техните деца са същите....затова питам: ))

# 3
  • у дома
  • Мнения: 7 152
Изобщо не е приятно изключение-просто както си научите детето,не искам да ви шокирам,но явно ще му висите на главата до 12клас...
Моето дете завърши втори клас-в първи по математика и четене се е оправял винаги сам,отначало проверявах редовно,но като видях,че се справя отлично,поразредих проверките-не е имало проблеми.По български език му беше много трудно в началото,така че се налагаше да му помагам и така свикна и във втори клас ме чакаше,за да пишем заедно домашните по този предмет,(за мен е много изнервящо,защото виждам,че знае нещата(на контролните работи в училище не му вися на главата пък винаги си има 6),а и в повечето случай рядко му обяснявам нещо,само присъствам на писането на домашното,но пак се дразня,че не го прави сам...От догодина съм решила да го пускам без домашно няколко пъти и предполагам,че след забележките ще си се оправя сам  Twisted Evil

# 4
  • Мнения: 2 222
Смятам да помагам докогато е необходимо, е стига да е в ученическа възраст  Wink Синът ми се увлича от математика, там би учил и с часове, харесва му. Но не с всичко е така. Чувства се по-уверен, ако го препитам по английски и по разказвателните предмети, особено ако ще имат тест или изпит. Не мисля да му отказвам само и само да не правя нищо, а той да се оправя както може. Щом мога да съм му полезна, не виждам защо да не го правя. Не ми тежи, напротив, приятно ми е. Не му пиша домашните, нито уча вместо него. Но не бих си оставила детето на самотек, ако то има нужда от нещо и ме е помолило.

Едно е да висят родители и дете заедно на всяко домашно, друго е да му се помогне с по няколко въпроса у дома, след като си е научил, за да се види дали наистина е схванал материала. Поне според мен. Peace

# 5
  • Мнения: 10
Дъщеря ми също учи съвсем сама,естествено обясняваме,когато има нужда...Въпросът ми е кога стават по-отговорни и учат сами,без непрекъснат контрол.....както ние едно време....

# 6
  • Мнения: 6 031
Моят учи сам от първи клас. Проверявам домашните избирателно.

# 7
  • Мнения: 10
Може ли да ми пишат и мами които са имали и не толкова съвършени деца...?
След родителска слеща в Първа АГ две трети от децана бяха наказани,не защото не учат...не защото са глупави,а просто защото ги интересуват други работи ,естестевено от тове страда ученето им...

# 8
  • у дома
  • Мнения: 7 152
Смятам да помагам докогато е необходимо, е стига да е в ученическа възраст  Wink Синът ми се увлича от математика, там би учил и с часове, харесва му. Но не с всичко е така. Чувства се по-уверен, ако го препитам по английски и по разказвателните предмети, особено ако ще имат тест или изпит. Не мисля да му отказвам само и само да не правя нищо, а той да се оправя както може. Щом мога да съм му полезна, не виждам защо да не го правя. Не ми тежи, напротив, приятно ми е. Не му пиша домашните, нито уча вместо него. Но не бих си оставила детето на самотек, ако то има нужда от нещо и ме е помолило.

Едно е да висят родители и дете заедно на всяко домашно, друго е да му се помогне с по няколко въпроса у дома, след като си е научил, за да се види дали наистина е схванал материала. Поне според мен. Peace

И аз винаги обяснявам,когато има нещо неясно,случва се рядко,но се е случвало...Но едно е да зададеш няколко въпроса,за да видиш дали детето си е научило или да хвърлиш поглед върху домашното,да го препиташ върху по-обемен материал преди контролно,съвсем друго е да му висиш на главата,докато си научи  Twisted Evil
Пример -една приятелка си висеше на главата на детето  през целия му ученически живот,тази година и за матурите в 12 клас учеше с него-ми за мен това честно казано не е нормално.
И не мисля,че децата ни са съвършени,просто така сме си ги научили...Ето-аз ти дадох пример с моето дете,как по едни предмети си се справя сам,а по друг няма желание и за да не изостава му вися на главата,ама наистина съм се решила да променя това от следващата учебна година,защото изобщо нямам желание след 5 години да пускам тема,подобна на твоята и да се чудя.Ако успея да се справя,ще пиша  Heart Eyes
А и друго забравих да напиша-децата още от малки трябва да се научат да внимават и да слушат в час -около две трети от урока може да си се научи още в училище и за в къщи да остане съвсем малко... Само че при по-големите това наистина вече е трудно,ако нямат интерес към даден предмет.

Последна редакция: нд, 12 юни 2011, 12:35 от svetlaem

# 9
  • Мнения: 10
Съгласна съм,че трябва да слушат в час...Дъщеря ми също едни предмети я интересуват други не толкова...но в главата иосвен бръмбъри и гаджета,след 7 кл друго няма...Учи,нулева година в 73-то,няма начин да не учи....Но пък и аз нямам нерви да я оставя да позатъне за да се стресне...сега за 9 кл уж сэм го решила...ама ще видим newsm78

# 10
  • Мнения: 2 222
И аз не бих имала нерви да оставя мое дете да се окаже със сериозни пропуски по основните предмети, само и само да се каже, че е самостоятелно. По-скоро ще му взема учител да го учи допълнително и ще го пратя на курс, ако самата аз не успявам да помагам. Или ще помагам активно, щом трябва. Но всеки си решава  Peace

Не смея да се изказвам много-много, засега съм само с един ученик, и то такъв, който има желание да се справя добре и си учи сериозно. Приет е в МГ от 5 клас и вярвам, че там ще трябва да набляга на ученето така или иначе. Не знам обаче какво ме чака занапред и в горните класове  Wink

# 11
  • у дома
  • Мнения: 7 152
Детето ми слуша в час,просто е такъв тип дете-добро и послушно(но просто не харесва писането),виж малкия е друга мая -( бесен и невнимателен и непослушен) ,това за равновесие сигурно и да не ми е скучно  Grinning ,та честно казано големият изобщо няма шанс да затъне,поне в начална степен от не писане на домашни-нали го виждам,вися му ,за да го напише ,а не за да му обяснявам или да му кажа как да го напише  Twisted Evil и точно това е изнервящото в цялата ситуация...сигурно ,ако трябва да му обяснявам нещо и не е разбрал,няма да се ядосвам,ама така само да си стоя до него и да подвиквам да пише хич не е приятно.Решила съм да го пращам без домашно,тяхната учителка проверява всеки път за домашно и ако няма такова пише забележка... А изобщо не искам и да си представям ,ако се налага да му вися за всеки предмет.
Например задачи за състезания,решава и сам,но повечето пъти заедно,за да му обяснявам и там изобщо не се изнервям и ядосвам,защото наистина се налага да обясня определен тип задачи,защото повечето не се учат изобщо в училище и детето няма как да ги знае.

# 12
  • Мнения: 1 252
много е индивидуално. С големият - само първи клас , докато се научи как се учи, с малкия и до сега, /понякога- осми клас е/ Племенницата ми - сама от първия уч. ден- нямаше търпение да стане ученичка и се подготвяше сама. Не искаше дори да и помагаме.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 654
В първи клас винаги заедно подготвяхме домашните, във втори и след това помагахме при нужда. Но дори след началния курс е имало моменти, когато ме е молила за помощ-най-вече за уроците по ЧО. 

# 14
  • София
  • Мнения: 204
права е била вашата учителка, че след 9-ти клас се пооправят нещата, поне с дъщеря ми беше така, едва след 9-10 клас почна сама да се справя.Синът ми сега е за втори клас, сам пише и учи, но предпочита да седя при него.Разбира се помагам много, а и по-принцип съм на мнение, че децата трябва да се бутат да вървят напред, защото са неориентирани и нямат ясни цели и идеи какво точно искат.Ако ги  оставим на самотек незнам докъде ще я докарат Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт