Майчинството счетоводно - 42

  • 32 485
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: X
Ника, ако е така (а аз имам съмнения, че е точно така), се питам защо в наредбата тези 180 дни са написани като непрекъснати. Но какво ли се учудвам - в България сме все пак... Силно се надявам да се свържа с НОИ и да ми разяснят, всичко останало е гадаене и интерпретации май.
Благодаря на всички включили се! Ако има други подобни случаи, ще се радвам да споделите опит.

# 691
  • Пловдив
  • Мнения: 1 343
Здравейте, момичета!
Връщам се от майчинство и по неволя нагазвам в трудовото законодателство.
Искат да ме уволнят...засега напъните са дисциплинарно... След като не успяха да ме принудят
сама да напусна като ми изместиха работното място на 140км (междувременно, докато съм била в отпуск работодателят ми се е влял в софийски такъв;макар че е запазен пловдивския офис)
Ще ви бъда изключително благодарна, ако ми разясните някои неща, които като чета Кодекса на труда не разбирам много.
- какви могат да бъдат причините Инспекцията по труда да даде разрешение да се уволни майка на дете до 3г. ( по Онези точки, по които тя се уволнява само с подобно разрешение)-сблъсквали ли сте се със съгласие?
- какво означава в правния мир да издържам член от семейството си, защото да-имам две деца, но и мъж, който работи. Питам, защото се каня (заради член 216 от КТ) да искам от работодателя обезщетение за преместеното работно място. И в какво форма ме съветвате да отправя искането? Писмена-ясно, но молба ли да е?,заявление ли?

.... и още имам по казуса си,ама е дълъг за обяснение....

# 692
  • Мнения: 693

Затова тази точка се дава само при кандидатстване в първа градинска група, което за набор 2010 ще се случи през 2013 година /в годината, в която навършват 3 годинки/.


А дали не се прави изключение за децата родени съвсем в началото на годината, като синът ми на 3-ти януари, на него ще му остават реално 4 месеца до навършване на 3 години?

Извинявам се ако досаждам с въпросите си Embarassed

# 693
  • София
  • Мнения: 6 011
Специално за януарчетата има нещо като "втори шанс", а именно, че когато системата за прием премине в текущ режим /т.е. от септември 2012, когато ви трябва на вас/, се дава избор на януарчетата с кой набор да кандидатстват. Съответно ако има свободни места през септември, и вие решите да си преместите кандидатурите при набор 2009, ще трябва да ви добавят и точката за посещение на ясла. За съжаление от септември нататък групите са сформирани и много рядко изскачат места особено за малките набори, дано имате късмет.
Но за основните класирания /т.е. допреди лятната ваканция на 2012г./ ще си стоите автоматично в набор 2010 и съответно ще се борите за място в ОДЗ наравно с всички други, без точка за ясла. След ваканцията вече ти написах, че можеш да промениш набора.
Това, пак казвам, е системата в момента, не е ясно дали и какви промени ще настъпят за догодина.  Peace

П.П. Абе радостното при вас все пак е, че имате място в ясла. Едното ми дете е февру 2010 и не го приеха, вероятността да остане вкъщи до септември 2013 е съвсем реална и доста стресираща.  Mr. Green

# 694
  • Мнения: 2 200
Не, броят се 180 дни общо за календарната година, независимо по какъв повод са, с прекъсване или не.
Накрая като ги надвишиш, гинеколога ти ще те прати на ТЕЛК /което е просто бюрокрация и нищо повече спрямо бременните/ и готово. Имаше момичета от нашата отчетна, които надвишаваха дните и се явяваха на ТЕЛК, нямаше проблеми с удължаването на болничния.
Ника, тук бъркате. Броят се 180 дни без прекъсване за една календарна година. В случая с Хубавичка ще се броят 180 дни без прекъсване от 30 май, но ще се гледат и дали общо болничните за 2009 г., 2010г. и 2011 г. не надвишават 12 мес. Ако надвишава тогава ще се изпрати на ТЕЛК.

# 695
  • Мнения: 9 050
Здравейте, извинявайте предварително ако сте обсъдили тези теми.
Следва да се завърна на работа след отпуск по майчинство и искам да си пусна от същата дата платен отпуск (34 от 41 дни за 2009,2010 и 2011г).
Открих това и мисля, че отговаря на впроса ми дали съм права  в случая:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=369379.0
Въпросът ми е с какво обяснение да изтълкувам закона на счетоводителката на фирмата (частна счетводна фирма), която каза:
"Ako си пуснете молба за отпуск веднага (преди да има отработен месец, тч ще се изплати на база минимална заплата. т.к няма отработени дни с възнаграждение."
Това беше отговорът ми в последният имейл по темата, но явно не е достатъчно.
"2.Чл. 177. За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.

Последният месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който съм отработила най-малко 10 работни дни е август или септември 2009г. ако не се лъжа. Трбва да проверите датите, в които излязох в отпуск по майчинство.

Казвам пример за да стане ясен смисъла: Работя от 1ви до 5ти април - после отпуска. После от 1ви до 5ти май и пак искам отпуска. Тогава за среднодневно брутно трудово възнаграждение ще се използва за калкулация месец март, в който съм работила най-малко 10 работни дни.

Дано да изясним този въпрос, защото общата практика е да се изчисти отпуската веднага след възстановяване на работа за да може детето да седи в яслите първите десет-петнадесет дни на половин ден докато свикне. Не вярвам да съм първата с подобно желание.
"

Вторият ми въпрос е дали е грешка, че си оставям 7 дни с отпуска за края на годината заради този член:
Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) (1) Поради важни производствени причини работодателят може да отложи за следващата календарна година ползването на част от платения годишен отпуск в размер не повече от 10 работни дни.

(2) Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи и когато през календарната година, за която се отнася, работникът или служителят не е имал възможност да го ползва изцяло или отчасти поради ползване на отпуск за временна неработоспособност, за бременност, раждане и осиновяване или за отглеждане на малко дете. В този случай платеният годишен отпуск се ползва наведнъж в календарната година, в която е отпаднала причината за неползването му.


На първия въпрос: ако междувременно сте имала увеличения на заплатата, те ще се отразят при ползване на платения отпуск, независимо, че не сте отработила ден. (чл.21 от наредбата за структурата и организацичтана работната заплата).

Втория въпрос изобщо не го разбрах. Как да преценим дали си оставяте 7 дни, като нито знаем колко имате, нито знаем колко ползвате...нищо не знаем.

# 696
  • София
  • Мнения: 176
Зина, благодаря за отговора. Интересуваше ме на какво да се позова пред счетоводството и дали няма да получа неочаквана сума, защото заплатата ми зависи от тях.
Относно отпуската както написах в началото на поста ми са се събрали 41 дни за 2009,2010,2011, от които искам сега да използвам 34, а по коледа 7. Притесни ме фразата" се ползва наведнъж в "календарната година". Как да я тълкувам?

# 697
  • Мнения: 24
Здвавейте!!! Излязох в 45 дневен болничен преди раждане на 4 юли, термина ми беше на 17 август, а родих на 19 юли. Кога трябва да отида при личната на детето да и поискам изравнителен болничен. Звънях й, попитах я, тя каза като детето стане на 45 дни, нищо че съм родила месец по рано... Така ли е или аз нещо не съм разбрала.

# 698
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здвавейте!!! Излязох в 45 дневен болничен преди раждане на 4 юли, термина ми беше на 17 август, а родих на 19 юли. Кога трябва да отида при личната на детето да и поискам изравнителен болничен. Звънях й, попитах я, тя каза като детето стане на 45 дни, нищо че съм родила месец по рано... Така ли е или аз нещо не съм разбрала.

Болничния от родилния дом е за 42 дни. След това педиатър издава изравнителен болничен до 135 дни

# 699
  • Мнения: 18
Здравейте, искам да попитам за болничните преди майчинството. Става въпрос,че трябва да излизам болничен около 1.11 и затова като питах нашата счетоводителка тя ми каза,че този болничен ще трябва да го занесе чак до 15.12 когато пуска заплатите в НОИ. Искам да попитам, ако ми пуснат болничния примерно на 30.10 дали ще трябва да се пусне в НОИ до 15.11? Мерси предварително

# 700
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте, искам да попитам за болничните преди майчинството. Става въпрос,че трябва да излизам болничен около 1.11 и затова като питах нашата счетоводителка тя ми каза,че този болничен ще трябва да го занесе чак до 15.12 когато пуска заплатите в НОИ. Искам да попитам, ако ми пуснат болничния примерно на 30.10 дали ще трябва да се пусне в НОИ до 15.11? Мерси предварително

Дтата на представяне на документите в НОИ зависи от това кога се плащат заплатите и осигуровките за съответния месец

# 701
  • Мнения: 693
Специално за януарчетата има нещо като "втори шанс", а именно, че когато системата за прием премине в текущ режим /т.е. от септември 2012, когато ви трябва на вас/, се дава избор на януарчетата с кой набор да кандидатстват. Съответно ако има свободни места през септември, и вие решите да си преместите кандидатурите при набор 2009, ще трябва да ви добавят и точката за посещение на ясла. За съжаление от септември нататък групите са сформирани и много рядко изскачат места особено за малките набори, дано имате късмет.
Но за основните класирания /т.е. допреди лятната ваканция на 2012г./ ще си стоите автоматично в набор 2010 и съответно ще се борите за място в ОДЗ наравно с всички други, без точка за ясла. След ваканцията вече ти написах, че можеш да промениш набора.
Това, пак казвам, е системата в момента, не е ясно дали и какви промени ще настъпят за догодина.  Peace

П.П. Абе радостното при вас все пак е, че имате място в ясла. Едното ми дете е февру 2010 и не го приеха, вероятността да остане вкъщи до септември 2013 е съвсем реална и доста стресираща.  Mr. Green

Ника, мила, много ти благодаря за труда и отделеното време, сега ми се изясниха нещата  Heart Eyes Hug

Тъжното при нас е че децата ми са породени, каката е приета във въпросното ОДЗ, но мъничкия не, исках да са на едно място  Tired

# 702
  • София
  • Мнения: 324
Здравейте момичета,
За втори път ще се наложи да се допитам до вас  Hug
На 17.09.2011 дъщеричката ми навършва 2 години. Миналата седмица минах през фирмата ми, за да се уговорим за връщането ми (искаше ми се да разбия полагаемия ми се отпуск на няколко части и да не го взимам наведнъж). За моя най-голяма изненада ми се съобщи, че положението във фирмата е катастрофално Sad Имало служители, пуснати в неплатен и напуснали.
Знам, че уж съм защитена до навършване на 3 години на детето. Съответно има и "вратички". В общи линии ми се каза да си напусна сама.  #Crazy
Евентуално ако ме съкратят (обмислям и този вариант), по коя наредба, чл. би могло да стане? Колко месеца бих могла да съм на борсата (имам около 8г трудов стаж)? Заплатата ми преди да излезна по майчинство беше доста висока и бихте ли ми казали на каква база се взима - дали е за периода, който съм получавала 240лв или ще се изчислява към високата ми заплата?

Това са ми въпросите към момента и ще съм ви много благодарна за малко просветление.  Praynig

# 703
  • Мнения: 9 050
Зина, благодаря за отговора. Интересуваше ме на какво да се позова пред счетоводството и дали няма да получа неочаквана сума, защото заплатата ми зависи от тях.
Относно отпуската както написах в началото на поста ми са се събрали 41 дни за 2009,2010,2011, от които искам сега да използвам 34, а по коледа 7. Притесни ме фразата" се ползва наведнъж в "календарната година". Как да я тълкувам?

Това се отнася за отпуска от предходни години. Отпускът за тази година можете да го ползвате като си искате, така че няма проблем 7 дни да си оставите за Коледа.

Здравейте момичета,
За втори път ще се наложи да се допитам до вас  Hug
На 17.09.2011 дъщеричката ми навършва 2 години. Миналата седмица минах през фирмата ми, за да се уговорим за връщането ми (искаше ми се да разбия полагаемия ми се отпуск на няколко части и да не го взимам наведнъж). За моя най-голяма изненада ми се съобщи, че положението във фирмата е катастрофално Sad Имало служители, пуснати в неплатен и напуснали.
Знам, че уж съм защитена до навършване на 3 години на детето. Съответно има и "вратички". В общи линии ми се каза да си напусна сама.  #Crazy
Евентуално ако ме съкратят (обмислям и този вариант), по коя наредба, чл. би могло да стане? Колко месеца бих могла да съм на борсата (имам около 8г трудов стаж)? Заплатата ми преди да излезна по майчинство беше доста висока и бихте ли ми казали на каква база се взима - дали е за периода, който съм получавала 240лв или ще се изчислява към високата ми заплата?

Това са ми въпросите към момента и ще съм ви много благодарна за малко просветление.  Praynig

За да ви съкратят е необходимо разрешение на инспекцията по труда. По чл. 328 от Кодекса на труда е съкращаване на щат или закриване на част от предприятието. При това основание имате право на обезщетение в размер на 80% от осигурителния доход, но в периода на изчисление ще влязат всички месеци, през които сте била на 240 лева (гледа се 18 месеца назад от датата на прекратяване на правоотношението). Срокът на получаване на обезщетението зависи от годитите ви трудов стаж до момента.

Последна редакция: ср, 24 авг 2011, 09:10 от Boten Mary

# 704
  • София
  • Мнения: 176
Благодаря за разяснението отново!

Общи условия

Активация на акаунт