Майчинството счетоводно - 42

  • 32 448
  • 738
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 2 200
А след като детето е прието и записано в ясла и от септември тръгва, има ли значение дали майката ще се върне на работа от 1 или 15 септември?
Отпуска на майката се прекъсва от датата на тръгване на детето на ясла.

# 316
  • София
  • Мнения: 1 015
А след като детето е прието и записано в ясла и от септември тръгва, има ли значение дали майката ще се върне на работа от 1 или 15 септември?
Отпуска на майката се прекъсва от датата на тръгване на детето на ясла.

Въпосът е,как се определя датата на тръгване на детето на ясла-то може да е прието от септември,но реално да тръгне от януари месец например.

# 317
  • Мнения: 91
А след като детето е прието и записано в ясла и от септември тръгва, има ли значение дали майката ще се върне на работа от 1 или 15 септември?
Отпуска на майката се прекъсва от датата на тръгване на детето на ясла.

Въпосът е,как се определя датата на тръгване на детето на ясла-то може да е прието от септември,но реално да тръгне от януари месец например.
А от септември до януари, майката как седи без пари? Някаква бележка от яслата ли се представя за да се види реално каква е датата на тръгване в яслата или?

# 318
  • Мнения: 3 799
Здравейте синът ми тръгва на ясла на 1.09,а аз се връщам на работа на 15.09.
С какъв документ се уведомява НОИ ,че детето е тръгнало на ясла и кога се подава?
За тези 15 дни,докато не съм тръгнала на работа платена отпуска ли трябва да си пусна?

# 319
  • Русе
  • Мнения: 530
Здравейте синът ми тръгва на ясла на 1.09,а аз се връщам на работа на 15.09.
С какъв документ се уведомява НОИ ,че детето е тръгнало на ясла и кога се подава?
За тези 15 дни,докато не съм тръгнала на работа платена отпуска ли трябва да си пусна?
Ако детето няма 2 години, се попълва декларация приложение 12 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО. Срокът за представяне на декларацията  при работодателя е 3 работни дни, а работодателят също има 3 работни дни да я представи в НОИ. За тези 15 дни трябва да си пуснеш  друг вид отпуска, защото от 1.09.2011г., с пускането на детето на ясла, се прекратява отпуската за отглеждане на дете до 2 години.

# 320
  • Мнения: 208
Здравейте! Включвам се с въпрос, който се надявам да не се повтаря с предходен. Работя от повече от 5 г. имам осигуровки по ОЗМ. От май месец напуснах работа (по взаимно съгласие). Сега вземам обезщетения доста под минималната заплата. Общият период на получаване на това обезщетение ще бъде максимум 4 месеца. След което мисля да ме назначат фиктивно на работа или да се самоосигурявам, като мисля да пусна максимално рано болничен. Преди напускането ми съм получавала по ведомост заплата 350 (бруто за 8 месеца), а преди това около 270 (бруто за предходния период).
Въпросът ми е тези обезщетения по какъв начин влияят върху сумата за болничния/майчинството. По-скоро ме интересува каква е опасността да падне сумата под минималната работна заплата.

# 321
  • Мнения: 9 050
А след като детето е прието и записано в ясла и от септември тръгва, има ли значение дали майката ще се върне на работа от 1 или 15 септември?
Отпуска на майката се прекъсва от датата на тръгване на детето на ясла.

Въпосът е,как се определя датата на тръгване на детето на ясла-то може да е прието от септември,но реално да тръгне от януари месец например.
А от септември до януари, майката как седи без пари? Някаква бележка от яслата ли се представя за да се види реално каква е датата на тръгване в яслата или?

А от септември до януари статутът на детето в яслата какъв е? То или е зписано и ако не посещава яслата трябва да има причина за това, или следва да освободи мястото за друго дете, което ще ходи.

Щом детето е прието на ясла от дадена дата - тогава то или следва да тръгне, или следва да има причина да не го прави.

# 322
  • Мнения: 303
Момичета, имам нужда от малко информация и ще ви бъда благодарна...
Имам издаден болничен преди раждане 01.07, родих на 21.07 като ми издадоха втори болничен за 42 дни след раждане от болницата. Дала съм ги на счетоводителката ми. Тя ми обясни, че сега трябва да внеса здравните си вноски (самоосигуряваща съм) и след това ще подаде в НОИ болничните със съпътстващите документи. Въпросът ми е колко здравно ще дължа, само него ли дължа, след като го внеса тя ще подаде декларация по персонален регистър (мисля, че така се води), че съм си внесла здравното... Страх ме е нещо да не се обърка, че 18 месеца се осигурявам на тавана и не ми се ще да стане някой сакатлък. Какви са документите които се подават в НОИ освен болничните?

# 323
  • Мнения: 9 050
Имам 7 г. трудов стаж, 5 кг. в настоящата фирма, при съкращаване на щата трябва ли да имам предизвестие? Ако да писмено ли, тъй като ми беше казано устно. Колко месеца мога да получавам обещетение в размер на 60% от осигурителния доход. Трудно ли се издава разрешението от Инспекцията по труда? Не искам да създавам проблеми на фирмата, но парите ми трябват.

При 7 години трудов стаж имате право на обезщетение за период до 8 месеца.

Предизвестие трябва да имате и то трябва да е за толкова месеца, колкото е уговореното в договора ви предизвестие за прекартяване на правоотношението. (обикновено е 1 месец)
Формата на предизвестието обаче зависи от процедурата. Ако например работодателя Ви ще попадне в хипотезата на масово уволнение (това зависи от броя на служителите, които ще освободи), тогава уведомлението може да е писмено, но не индивидуално. Т.е. работодателя издава един документ, който се свежда до вашето знание. Може да се направи дори на общо събрание на служителите. Така че, щом сте уведомена устно, това може и да е достатъчно.

Разрешение от Инспекцията по труда е не просто трудно, а на практика невъзможно да се получи.

# 324
  • Мнения: 9 050
Здравейте! Включвам се с въпрос, който се надявам да не се повтаря с предходен. Работя от повече от 5 г. имам осигуровки по ОЗМ. От май месец напуснах работа (по взаимно съгласие). Сега вземам обезщетения доста под минималната заплата. Общият период на получаване на това обезщетение ще бъде максимум 4 месеца. След което мисля да ме назначат фиктивно на работа или да се самоосигурявам, като мисля да пусна максимално рано болничен. Преди напускането ми съм получавала по ведомост заплата 350 (бруто за 8 месеца), а преди това около 270 (бруто за предходния период).
Въпросът ми е тези обезщетения по какъв начин влияят върху сумата за болничния/майчинството. По-скоро ме интересува каква е опасността да падне сумата под минималната работна заплата.

Размера на обезщетението за бременност и раждане НЕ МОЖЕ да е под минималната работна заплата.

# 325
  • Мнения: 2 200
Момичета, имам нужда от малко информация и ще ви бъда благодарна...
Имам издаден болничен преди раждане 01.07, родих на 21.07 като ми издадоха втори болничен за 42 дни след раждане от болницата. Дала съм ги на счетоводителката ми. Тя ми обясни, че сега трябва да внеса здравните си вноски (самоосигуряваща съм) и след това ще подаде в НОИ болничните със съпътстващите документи. Въпросът ми е колко здравно ще дължа, само него ли дължа, след като го внеса тя ще подаде декларация по персонален регистър (мисля, че така се води), че съм си внесла здравното... Страх ме е нещо да не се обърка, че 18 месеца се осигурявам на тавана и не ми се ще да стане някой сакатлък. Какви са документите които се подават в НОИ освен болничните?

20,16 лв. месечно. Само това дължите. Касво имате предвид под други документи?

# 326
  • Мнения: 208
ZinaSt, изключително много съм Ви благодарна за отговора!

# 327
  • София
  • Мнения: 1 015
Въпосът е,как се определя датата на тръгване на детето на ясла-то може да е прието от септември,но реално да тръгне от януари месец например.
[/quote]
А от септември до януари, майката как седи без пари? Някаква бележка от яслата ли се представя за да се види реално каква е датата на тръгване в яслата или?
[/quote]

А от септември до януари статутът на детето в яслата какъв е? То или е зписано и ако не посещава яслата трябва да има причина за това, или следва да освободи мястото за друго дете, което ще ходи.

Щом детето е прието на ясла от дадена дата - тогава то или следва да тръгне, или следва да има причина да не го прави.
[/quote]


Зина,ако детето е родено ноември месец,и е прието още на следващата година,то няма да има навършена една годинка през септември например и вероятно няма и да ходи стабилно.В нашата ясла така приемат малките бебета-когато проходят стабилно,затова не настояват да е още през септември.Другият казус е ако е болно също,нали го искат здраво на ясла.Не знам точно какъв му е статута наистина...

# 328
  • Мнения: 2
Здравейте!
Днес се зачетох в разни информации за болнични и майчински, но от всичко прочетено само се обърках още повече...

Може би въпросът, който ще задам, е бил обсъждане не веднъж, но (извинявам се за което) ще го задам отново, за да не прекарам часове в издирване на случай, който да е идентичен с моя.

Нека всичко е наред с бременността - предстои ми да изляза в 45-дневен болничен преди раждане в средата на януари 2012 година. Интересува ме как би стоял въпросът при мен с размера на майчинските през първата година, при положение, че преди месец излязох от отпуска за гледане на дете до 2 годишна възраст (т.е. в продължение на една година получавах по една минимална заплата на месец), в момента съм в тримесечна платена отпуска (взимам всички дни, които са ми останали от предходни и за настоящата година) и след средата на септември мисля да си пусна два месеца неплатена отпуска (от тая, която се полага при нужда - от общо шестте, докато детето навърши 6 години). А после (поне ще се опитам) да мина директно на болничен - та така до раждането. Просто нямам намерение въобще да се връщам на работа междувременно.

Въпросът е, че досега се успокоявах, че първата година ще си получавам стандартния процент от работната заплата... Само че с тия изчисления от 18 месеца назад... Съвсем влязох в джаза... Всъщност... какво да очаквам?!?! На мен за основната част от периода като база за изчисление да ми се води минималната заплата, която съм получавала от първата до втората година на сина си???

Последна редакция: ср, 03 авг 2011, 15:45 от dittta

# 329
  • Мнения: 303
Благодаря Ви Viva_123, доколкото разбирам има някакви съпътстващи болничния декларации, които трябва да се подадат с него. Чудех се какви са те?

Общи условия

Активация на акаунт