Как да се каже истината?

  • 22 205
  • 156
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 325
Мимоза, ще усетиш кога е дошъл момента за тези разговори. Детето дава индикации за това. Вземи повод от някоя житейска ситуаци. Или изчакай то да прояви интерес. Това неминуемо ще стане. Не зная колко е голямо детето ти и от кога сте заедно, но тези разговори ги започнахме месеци след като се събрахме.
Относно социалния доклад, аз го получих от съда почти 2 години след влизане на решението по нашето дело в сила. Пуснах молба и ми предоставиха копие. Имам право на това, доколкото разбрах не като страна по делото, а вече като майка на детето. Може и да те излъжа с последното, но факт е, че като рос.дител може да поискаш този документ от съда, който е постановил осиновяването.

# 136
  • Мнения: 51
Благодаря ти, че ми писа. Димана е на три и половина сега, а сме заедно от десет месеца. Сигурно и аз ще поискам след време копие от социалния доклад на малката, надявам се това да е процедура, допустима във всеки един наш съд. Това което знам за нея е, че след полицейска намеса е настанена в ДМСГ на възраст година и седем месеца, след не потърсване от страна на биологичната майка е вписана в регистъра за пълно осиновяване. На този етап дъщеричката ни не дава по нищо да се разбере има ли спомени от живота си с биологичните родители, пак от доклада, който ми прочетоха преди делото разбрах, че има братче и сестриче, настанени в приемни семейства и в процедура по осиновяване. Иска ми всичко да оставя на собствен ход и малката сама да ми покаже когато е готова.

# 137
  • Мнения: 1 325
Мимоза, трудно начало за толкова малко детенце. Ще има много да говорите и то не само лицеприятни неща. Дай й време наистина, тя сама ще ти покаже кога е готова. Малката има нужда от сигурност и увереност за трайните неща в живота й, като се има предвид какво е преживяла.  Повтаряй й всеки ден, че това е нейния дом, че вие сте нейното семейство, че това е нейната кукла, нейното легло и т.н. Тя има нужда да изгради чувство да принадлежност. Това е ужасно важно, за да се почувства част от света и от истинския живот. 
Ти си ги знаеш тези неща, разбира се, нали си й майка, аз само разсъждавам.
Само не се бави много с молбата за достъп до социалния доклад. Делата сигурно се съхраняват в архива на съда, но все пак, имайки предвид че при нас всичко се случва, колкото по на време, толкова по-добре.

# 138
  • Мнения: 3 715
Ето тук можеш да видиш и чуеш добри предложения

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=691412.0

# 139
  • София
  • Мнения: 9 517
Ето тук можеш да видиш и чуеш добри предложения

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=691412.0
е, много си бърза - аз докато се завъртя и копна линка и ти вече си го сложила...

# 140
  • Мнения: 31
Благодаря, момичета! Simple Smile

# 141
  • Мнения: 385
Тази работа трябва да я свършиш преди да започне училище----------защото там  винаги се намира някой добронамерен да и го каже. Sad Sad

# 142
  • Мнения: 3 715
Да, наистина, хора, които си врат носа навсякъде - с лопата да ги ринеш

# 143
  • Мнения: 31
До училище има доста време още,така че постепенно ще успеем до тогава доста да си поговорим по темата! Simple Smile

# 144
  • София
  • Мнения: 9 517
за мен никога идеята не е била да кажеш на детето, за да не му каже някой друг - за мен идеята на казването е опазване Peace на доверието между родител и дете

# 145
  • Варна/UK
  • Мнения: 1 008
за мен никога идеята не е била да кажеш на детето, за да не му каже някой друг - за мен идеята на казването е опазване Peace на доверието между родител и дете

Много хубаво и вярно казано!!! Аз също си мислех, че трябва да намеря момента за да кажа на моя син истината. Но, разбрах, че детето само показва кога е готово. Това при нас се случи, когато Алекс ме попита за бебетата и коремите на майките. Тогава той беше на почти 5 годинки. Сега понякога той се сеща за това, че не е бил в моя корем, малко се сърди, но в момента е на етап, че той е роден от огъня Joy

# 146
  • Мнения: 51
За мен тази темичка си остава една от най-важните,  трудни и емоционални. Вечи минахме през разговора "Мамо, ти помниш ли как ме намери"/не знам защо така точно се изрази /, после за кратко как тя има две мами ...Но сега искам друго да ви попитам, споделяте ли с децата си, че имат други братчета или сестричета.Няколо пъти вече се случва, по повод филмче или приятелско детенце, малката да ми казва, че и тя иска братче или сестриче. Аз знам, че тя има братче и сестриче, осиновени почти по същото време/така и не разбрах, защо не са предложили поне две от децата на един и същ осиновител/.Не знам, кога и как да й кажа за тях, ще пожелае ли да ги търсим като поотрастне и как ще стане това. Пак по този повод, наскоро мои приятели си осиновиха детенце и таткото направи изказване, че не иска в никакъв случай детето да знае, че има братчета и сестричета.

# 147
  • Мнения: 357
От прочетеното установих ,че осиновените деца след години търсят като опора роднини -братя и сестри. Може да се разочароват , но може и да са щастливи/познавам такава жена която откри роднините си след 45г., предвид времето направо е имала късмет/.  Криенето на истината само ги наранява.
Децата търсят общи спомени и общ корен. Затова си мисля, че биха се чувствали по-добре , ако  повече деца са отглеждани от едни и същи родители/родител/. Ще се радвам ако тук да се включат осиновители на повече от едно дете!  Нека споделят опита си как се чувстват децата им !

# 148
  • Мнения: 385
В повечето случай остават разочаровани от резултата от търсенето.Не го препоръчвам.

# 149
  • Мнения: 11 974
Мислех да пускам нова  тема, но всъщност става въпрос за едно конкретно питане,пак по темата.

Изведнъж се сетих / и то около подготовката за празника на буквите/, че тъй както съм  уж съм откровена с детето и то знае цялата истина за себе си, до момента не е ставало въпрос за първото му име.

Въпросът ми е на каква възраст и как казахте на детето името му- за тези, които са го сменили?До момента разговорите ни не са били специални , а естествени и непринудени, но не зная как и защо този разговор не се е състоял.Дали да чакам въпрос или сама да започна разговор .

Общи условия

Активация на акаунт