Как да се каже истината?

  • 22 185
  • 156
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 418
Аз се намисам във Вашия форум и много се надявам да получа съвети, които да дам на сестра ми да прочете.
Преди две години сестра ми и зет ми станаха приемни родители на малка тригодишна принцеса. В началото тя не можеше да говори, но предполагам разбираше всичко. Със сигурност паметта й е много усложлива, защото съм забелязала, че помни доста неща за тези две години. Сега вече е на 5 и е доста разговорлива и любопитна. Ходят на психолог доколкото знам при социалните - дано не объркам нещо, но не това е най-важното в темата де.
Понеже с нея още не е воден разговор за това от къде е, псилихожката е поставила на сестра ми задача / до вторник/ да реши как да й бъде казана истината на малката. Та сега тя се чуди, кой е най-удачния вариант. Та за да е малко по-ясно - детето не е осиновено все още. Доколкото знам такава процедура тепърва предстои, но все още не са отнети родителските права на биологичната майка. Т.е. тя е с различни презиме и фамилия от брат си, който се роди миналата година. Тази година и аз родих, та тя със сигурност вече свързва раждането с връзката дете-майка.
За да не стане много дълго спирам до тук, но съм готова да отговоря на всякакви въпроси и да изчета всичи идеи.
Благодаря Ви предварително.

# 1
  • Мнения: 146
И аз това се чудя . На същата възраст е дъщеря ми .  Мислех си да я заведа в дома от който я осиновихме на посещение , пък после по пътя от Враца до София да се обясняваме и говорим. Много е трудно да го отпочнеш това. Виждам , че няколко мами вече гледат темата , ако те споделят своя опит може и нещо по - подходящо да се предложи.  Моя вариант / които съм измислила с посещението на дома не ми изглежда най-добрия /  , та го отлагам с всяка седмица за следващата.

# 2
  • Мнения: 4 418
Нелла, те миналата година за рождения й ден ходиха в дома да видят децата. Познала е двете мед. сестри, но пък като я попитала сестра ми дали е била там е отрекла. Но пък после като са си тръгвали направила заключението, че децата все още спят на затворени врати /тя не обича да спи на затворена врата и винаги проверява дали майка й ще я чуе ако викне/.
Веднъж минали покрай някакъв дом за деца. Попитала каква е тази сграда и сестра ми й обяснила, след което тя попитала - нали за мен няма легло там. Т.е. според мен тя знае много повече отколкото ние предполагаме, но трябва да се стигне и до разговор очи в очи.

# 3
  • Мнения: 1 325
Деската, само не разбрах госпожицата ще я осиновяват сестра ти и зет ти ли? Да знам какво точно трябва да обясняват на малката.

Моята душегубка е на 4 год и почти 9 месеца. Тази година е водих в дома, казала съм й отдавна. Даже си говорим за подробности от типа: "Мамо, как се казваше чуждата жена дето ме е родила, че й забравих името?".
За после не знам, но до сега съм късметлийка. Имам дете с изключително здрава психика. Разговорите на темата не я тревожат. Сега съм на етап да мисля как да кажа за произхода. Оня ден си говорихме нещо за Софи Маринова и тя знае, че Софито е циганка. Гледам да и създам разбирането, че хората се оценят по това което са, а не по произхода си. Тя няма негативни нагласи спрямо циганите, но темата е деликатна. Обаче като си знам детето, ще намеря начит и за това.

# 4
  • Мнения: 4 418
sislie, правата на майката още не са отнети. В момента върви процедура и след като прикючи всичко ще я осиновят със сигурност.

Вие откога сте заедно с твоето детенце? Казваш, че е със здрава психика, браво на нея. Да ти е жива и здрава и все така силна.

# 5
  • Мнения: 1 325
Т.е. те ще осиновят детето, така да разбирам. Ами най-добре е да започнат според мен да обясняват на малката, че те са истинското й семейство и истинските й родители, при все че друга "чужда жена", както казва моята госпожица я е родила. И че не е въпрос от чий корем си излязъл, а в чие сърце си бил (това тук го научих от мамите, свържи ми перфектна работа). Сърцето е най-важния орган на човека и най-важното е за кого имаш място там, а не кой е излязъл от корема ти. И че ронякога става така - едни жени раджат децата на други майки. Аз това съм го обяснила много спокойно, ей тъй както й казвам "Иди си измий ръцете" и то доста отдавна. Тя е на ясно за възрастта си. В домчето нищо не помнеше, защото го е напуснара на 1 год. и 9 месеца. Аз и разказвах там на място за това къде сме се разхождали из двора, за колибката с две кученца, която имаше там (тя от там още е луда по животните и все висеше пред колибката), разказвах й как са минали срещите. Там ни вкараха в една група, не нейната, с деца с увреждания, като предварително ме питаха дали ще се стресира. Не се стресира изобщо, аз си знам детето, просто беше изключително ангажирана в това да пита и разпитва, кога ще ги излекуват децата, лекуват ли ги, как и т.н. Още малко и сметка щеше да им държи на лелките...Ма тя си е такава. Винаги има мнетие и отношение (като майка си).

Сега в началото на автуст правим 3 години заедно. Винаги си честваме датат с нещо.
За мен най-важното е родителя да е уверен и спокоен когато води тези разговори. Така и детето приема нещата спокойно. И да ги води периодично, ей така лекичко, между другото. Това дава добър резултат.
Е, какво ще става в пуберитета не знам, още е рано да се каже.

# 6
  • Мнения: 4 418
Много ти благодаря. Дори сега ще дам на сестра ми да прочете това, но ако има и други идеи са добре дошли.
Единствено може би ще срещне трудност с раждането, че както писах сестра ми миналата година роди, аз родих тази година и тя е много добре запозната с всичко около появата на децата. Да не изникне въпрос защо брат й е роден от майка им, а тя не?

# 7
  • Мнения: 1 325
Ми защото едното дете на сестра ти е от нейния корем , а другото от друг. Така става понякога - имаш две деца, едно си родил, другото - не. Аз се оправдавам с дядо боже в такива случай, така е преценил дядо боже, така е станало. Ние щото сме кръстени и сме много впечатлени от нашия дядо поп и нашата църква.

# 8
  • Мнения: 4 418
Ми защото едното дете на сестра ти е от нейния корем , а другото от друг. Така става понякога - имаш две деца, едно си родил, другото - не. Аз се оправдавам с дядо боже в такива случай, така е преценил дядо боже, така е станало. Ние щото сме кръстени и сме много впечатлени от нашия дядо поп и нашата църква.

Ей да бе, дядо Боже може да свърши работя. Тя сесра ми й е говорила за него, но не е кръстена още, след като я осиновят ще ги кръстят двамата с брат й доколкото знам.

# 9
  • София
  • Мнения: 787
Аз наистина не разбирам каква истина трябва да се съобщава на детето - то истината я знае, вероятно има откъслечни но ясни спомени от живота си преди приемното си семейство. Ако умишлено не е лъгана, когато е завала въпроси и така да е заместила с фантазии реалните си спомени, няма какво толкова да и се съобщава, а по-скоро да и се припомня. Като например семейството освен рожденния и ден празнува и деня в който е дошла за първи път у дома им. Има албумче със снимки, който включва и снимки от дома в който е израсла или снимки от първите срещи на семейството с детето. Мисля че всеки който разглежда албум с детето си коментира коя снимка кога е направена, откъде е... Да и се разказват истории от първата среща, първите и дни и месеци в приемното семейство, да и се отговаря на въпроси за миналото и, дотолкова доколкото е известно то за приемните и родители...
Коментира се с детето защо ги посещава социален работник и каква е връзката му с него и семейството.

Те въпросите за раждането и откъде идват бебетата започват да интересуват децата преди петата им година, така че дори да не са обсъждани в къщи, вероятно са обсъждани в детската градина. Просто трябва да поговорят за това, че тя има две майки - рожденна и тази която се грижи за нея. Не че тя не го знае, но сигурно страда за това, че тя не е родена от приемната си майка.

# 10
  • Мнения: 4 418
Линд, те със сестра ми на тази тема никога не са говорили. Психоложката й е дала задача до вторник да си помисли, как да подведе разговор, в който открито да говорят за това, че тя е от дом и че друга жена я е родила.
Малката до сега единствено е проявявала интерес към трите си имена и трите имена на брат си - предполагам за да направи разликата. Никога не разпитвала нищо. Определено не е лъгана, но и не е питала нищо. Тя дори и да си я знае истината, все някога с майка си трябва да си поговорят за нея очи в очи.
Въпросите за раждането по принцип не са интересни, защото е наясно с това. Може би ще е по-интересно, че тя и брат й имат една и съща майка, но пък са родени от различни жени - брат й от сестра ми, а тя от друга, която не познаваме.

# 11
  • София
  • Мнения: 787
Линд, те със сестра ми на тази тема никога не са говорили. Психоложката й е дала задача до вторник да си помисли, как да подведе разговор, в който открито да говорят за това, че тя е от дом и че друга жена я е родила.

Странно е че не са говорили досега. Сигурно детето се страхува от темата. А и изказването му "нали тям няма легло за мен?" подсказва този страх. Не знам психожката защо дреме и вместо да подсже на сестра ти как да въведе темата, така че детето да се почувства свободно да пита, тя възлага задачи.
Сестра ти най-добре познава детето и ще намери начин деликатно и без страх да въведе темата.
Един допълнителен разговор с малката на тема перспектива - че ще остане със семейството което обича, че няма да се разделят и няма да се връща в дома ще намали значително страховете с които очевидно живее.

Успех!

# 12
  • Мнения: 4 418
Ами възможно е да изпитва страх. Тази година ще тръгва на занималня. Госпожата им ги викаше една седмица да ходят, да се опознаят. Първия ден беше голямо разпитване да не я забравим, да я чакаме и т.н. Ние отидохме със сестра ми и и мъжа ми я чакахме в двора на училището, че да е спокойна.

# 13
  • Варна/UK
  • Мнения: 1 008
deskatta, аз адекватен съвет не мога да дам, защото и на мен ми предстои този разговор. Просто чакам моят съпруг да се върне от път след няколко месеца и тогава смятам да поговорим с детето ни. Между другото, аз от доста време по някакъв начин се опитвам да го подготвя за това. Алекс сега е на 4 и половина и сме заедно от неговата двегодишнина. Гледаме често едно предаване за бездомни животни и как хората им помагат. Аз му обяснявам някой неща, а той се радва от сърце, че еди кое си кученце сега си имало майка и татко и вече било много щастливо. Разглеждаме албум със снимки които правих, докато той беше още в дома и си говорим, как сме си играли заедно там, как съм го хранела и т.н. Не знам доколко е подходящо всичко това, но мисля че това са малките стъпка за нас, към онзи разговор. И аз мисля, че той има някакви спомени от онези времена, защото понякога ми казва неща, които ме учудват. Например помни вторият си рожден ден, който беше точно две седмици след като го осинових. Като кажа помни имам предвид, че помни как е духал свещички и кой е бил в нас. Каза ми:"Аз като дошъл тук, имал ден ден и имал торта и имал гости...и те стояли еди къде си..." Все неща, които бяха точно така.  Постоянно го гушкам и му казвам, че е моето момченце и го обичам много и се радвам, че точно той е моето дете. Ето това правя сега и мисля, че постепенно ще стигнем и до другата част от този разговор, но искам преди това съм "положила" някаква основа, ако мога така да кажа. Мисля, че най-важното е детето да се чувства обичано и да знае това и тогава нещата ще се наредят постепенно. Няма да е лесно нито за детето, нито за родителите, но трябва да се направи и по-добре да е по-рано. Както е казала  Lindt относно въпросите на децата, ако те имат някакви спомени, то ние ги припомняме. Пожелавам успех на сестра ти и малкото човече и нека всичко се нареди по-скоро за тях! Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 787
Сега виждам, че съм повторила доста от нещата написани от Сисли. Сисли   bouquet

# 15
  • Мнения: 847
аз на мястото на сестра ти бих попитала психоложката за професионалното й мнение какво, кога и как следва да се каже и какъв точно е смисълът и целта. и как го вижда това екстремно наваксване и проговаряне на ситуацията с детето, особено ако досеега не са водени разговори.
предполагам, че идеалният вариант е с дедето да се говори и то да отработи съществените проблемни моменти постепенно и отрано. и затова сега професионалистите кампанийно напътстват в този дух. идеалното може би се случва при сисли, но децата хич не са еднакви ...
особено, след като досега темата не е обсъждана, какво се очаква, да седнат двете и ударно да подхванат сюжета?! ако психоложката очаква нещо подобно, за мен е притеснително ...

аз споделям мнението на Линдт, че детето много добре си знае. както и за това, че информацията следва да се предава по малко, в ежедневието, покрай другото.
моето дете е на четири и нещо, според мен, чудесно знае, но не желае да обсъжда, не връща абсолютно никаква информация какво мисли и чувства, какво й е отношението, не задава никакви въпроси. ако трябва да изпълня плана на някой психолог, ще ударя на камък здраво! но тя е с такъв характер... аз системно изпускам информация и вкарвам сюжета, така че да не забрави, а и да има повод да пита, но ненатрапчиво, защото очевидно тя не търси това и не мога да я засипя насила ... любопитна съм какво става в главата й, но не мога да й направя дисекция ... спокойна съм обаче, тъй като тя доста трезво възприема света и няма данни за драма в душата й по този повод.

иначе за начините ... ако няма някой момент като рожден ден, ден на щъркела, ходене до дом, идея за отправна точка са старите снимки и филмчета, в които темата я има.

# 16
  • Мнения: 4 418
Вела, благодаря ти за съвета.

Приемам още, дори и критики  Hug

# 17
  • Мнения: 1 325
Вела, абсолютно си права! Децата са ужасно различни. Но всеки родител си познава детето и би трябвало да знае как да започне тия разговори. И с друго съм съгласна, детето сигурно знае, но важното е да проведе този разговор и поредицата такива от тук насетне (то с един не става) с МАЙКАТА! Това е абсолютно важно. Това е нещото между тях двете и бащата (сори, все забравям), което си е тяхно и трябва да си говорят за него. Най-добре е да се почне постепенно и от рано, за да свикне детето с мисълта, че е осиновено (или както там определяме процеса) и че това по никакъв начин не го прави по-различно или по-малко обичано или по-малко нормално.

Аз дори трябваше да обяснявам за съдебната процедура, защото бях попитана защо толкова дълго съм идвала в домчето пък не съм я взела веднага. Много е трудно, но някак обясних.
Аз не знам дали подхождам най-добре и дали при мен се получава траен резултат, но така го чувства. Нямам тайни от нея, говоря си като с другарче и смятам, че това създава абсолютно трайна и неразривна връзка с детето ми. Честно казано не разбирам съвсем притесненията на родителите. Аз чувствам детето си толкова близко, толкова свързано с мен, и усещам че получавам същото насреща. 
Успех.

# 18
  • Мнения: 1 843
Oт малкото знаци в мненията ти, събрах някакъв образ на детето, който ми напомня по-голямата ми дъщеря.
Не мисля, че детето не помни, по-скоро не може да си го обясни рационално, а пък подсъзнателно не иска, защото предусеща, че е нещо болезнено. Отричането е вид защита за тях. Поне така съм забелязала, сякаш нещо в тях им казва кога и колко могат да поемат.

Въпросите, които задава детето обаче са същинска благодат и родителите не бива да пропускат тези възможности.

Начини много, дали ще използва един или различни комбинирано, няма значение, важното е да се престраши и да започне, после лека полека ще види как детето реагира и заедно ще намерят най-добрия. Simple Smile И само да кажа - никой не е безгрешен или подготвен на сто процента.
Да гледа как реагира детето, как се държи след такива разговори.
Да му дава въздух.
Тази истина се отработва с времето, не става с едно сервиране и решение.
Де да знам, аз като майка не знам такова...

# 19
  • Мнения: 4 418
ДарЗаМен, много точно може би си го описала. Тя психоложката е казала на сестра ми, че вече е изтървала няколкото момента, в които е трябвало да проължи почнатия от детето разговор - примерно тогава когато е питала за леглото, когато пита за трите си имена.
За малката сигурно ще е болезнено няма начин според мен да не е поне до някаква степен, но ще го преодолее надявам се.
Иначе за други неща съм я забелязала, че като не иска да прави/чуе/говори нещо просто няма сила която да я накара. Пример мога да дам с цветовете, които знае отлично, но ако реши цял ден на червеното може да казва зелено.

ПП. Много благодаря за съветите, които получих. Естествено приемам и още. За сега писах на сестра ми, при следваща възможност да не отклонява отговор на зададен въпрос и да дава толкова инфо, колкото детето може да поеме.
Казах й да ползва примера с това, че мама е тя, а пък друга жена я е родила. Дано лесно минат през този период.

Последна редакция: пт, 29 юли 2011, 23:39 от deskatta

# 20
  • Мнения: 3 715
Писах на лични моя вариант. Съветът ми е майката да си прецени според детето, тя знае най-добре, сигурна съм, че усеща правилния подход.

Аз много мислих как да го направя и се възползвах от бременността си да го обясня. Измислих приказка.

За психолозите мнението ми е в двете крайности. Единствено се доверявам на Теа, тя познава детето добре, а и виждам положителния ефект от срещите й с него. Но от психоложката при обследването му за хиперактивност останах меко казано разочарована. Същото се случи и с няколкото писали тук.

Убедена съм, че майката на детето усеща как да стане представянето на иформацията, просто трябва да се остави на интуицията си  Peace

# 21
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Да, децата знаят и помнят много неща, особено на тази възраст - докъм 5-годишна. Убедих се в разговорите с моите деца колко реални и, за съжаление, кошмарни могат да бъдат проблясъците на спомени от самото начало на присъствието им на този свят. Може би проблясъци има и в по-късна възраст, но по-скоро като усещания по някакъв повод - лично възприятие, а не като реални спомени.

Децата сами дават индикации кога искат да говорят по темата - с въпрос, с коментар за нещо видяно... Разговорите понякога са много болезнени, но и много полезни и за двете страни - майка и дете. Ние научаваме много за техния вътрешен свят и имаме възможност именно в такъв момент да ги уверим колко неизменна част от нашия живот и нашето семейство са, независимо от начина, по който са се появили в него. Детето при тези разговори преживява нещо като катарзис, но и усеща топлината на мама и се успокоява в сигурността на нейната прегръдка. Постепенно се научава да споделя много неща и само да търси с вече обмислени и формулирани въпроси мама или тате.

Моят подход е неутралитет спрямо БР на моите деца. Отговарям на въпросите на децата си когато съм сигурна в отговора, а в противен случай казвам - не знам. Не се опитвам да им внушавам нищо за това какво е мястото и ролята на рождените майка и баща в живота им. Те са тези, които трябва да осъзнаят чувствата и усещанията си и да определят отношението си към хората, които няма как да не са неизменна част от живота им.

Моето мнение е, че най-добрият психолог и психотерапет за детето е майката, ама пусто време все не стига винаги да сме на линия и да успяваме да анализираме всичко случващо се, за да сглобим пъзела. Но все пак ние най-добре познаваме децата си и в повечето случаи интуитивно усещаме кой лечебен мехлем ще е полезен.

Според мен сестра ти просто трябва да започне по някакъв повод и после да следва вътрешните си усещания как да протичат разговорите именно с това дете.

Много силна Hug за сестра ти.

# 22
  • Мнения: 4 418
ku[d]ku[d]yaka и тук много ти благодаря. Много хубава приказка. Просто нямам думи. Това може да го измисли само силно обичащ човек  Hug

Форест Гъмп, всичко което си ми написала, ще бъде изпратено на сестра ми, защото има какво да научи от това.  bouquet

Много трезво разсъждавате всички, много усилия полагате и затова на всички вас  Hug
Супер много ми помогнахте. Самата аз също осъзнах много неща. Нямаше ме вчера и не знам дали са говорили нещо по въпроса, но съм сигурна, че когато малката даде индикация, че има нужда от инфо, ще го получи. Благодарение на Вас аз дадох адекватен съвет, който със сигурност ще бъде приложен.

  bouquet

# 23
  • Мнения: 1 843
Моят подход е неутралитет спрямо БР на моите деца. Отговарям на въпросите на децата си когато съм сигурна в отговора, а в противен случай казвам - не знам.

За щастие имам естествената способност да изпитвам такъв неутралитет към биологичните родители на децата ми и винаги съм се придържала към честния отговор "не знам", не само за факти, които не са ми известни, но и за мотиви, които няма как да зная.
Обаче идва един момент, когато децата започват да фантазират в опитите си да "оправдаят" постъпката и тогава не мога да си позволя да бъда пасивно неутрална.

"Сигурно е била бедна..." - е доста удачна сламка, за която дъщеря ми често се хваща. Знам, че ще й олекне от една страна, ако потвърдя, от друга... първо трябва да излъжа (идея си нямам колко и дали е била бедна), второ - това би означавало, че в труден финансов момент, аз самата мога да взема подобно решение.
Затова, лично аз, не се свеня да кажа, че дадена постъпка не е правилна, пък ако ще причините да са били от сериозни по-сериозни.

# 24
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
Дар, точно така си е. Hug Аз също смятам, че няма сила на света, която да ме накара да изоставя детето си /ако съм жива разбира се/ и затова не мога да оправдая изобщо постъпката на които и да е БР, които са захвърлили децата си. Повечето мами тук подхождат доста либерално по въпроса, но всеки има право на мнение и когато му дойде времето изобщо не бих увъртала пред дъщеря си и да оправдавам жената, която я е родила по какъвто и да е начин.

# 25
  • Мнения: 367
deskata, мамите са дали много полезни съвети, такава тема имаше и преди, и благодарение на този форум аз започнах да казвам на Ники  нещата такива каквито са. Моите родители и досега са против, но вече 4 години по-късно виждам , че това е било много правилно.  В началото си беше изградил идеята, че всяко дете го ражда някой друг , а после го дава на майката, но с течение на времето и бременностите на  етърва ми и снаха ми, разбра.  Преди 7 месеца, когато взехме и Павел, нещата му се изясниха съвсем. Скоро, обаче, ми каза, че му се иска и аз да родя едно дете, както вуйна му, но аз казах, че  дядо Боже така е решил.  Досега  е питал едни два пъти кой точно го е родил, но аз казвам една жена, не я познавам и повече не пита. Вероятно ще има още много разговори на тази тема.
При вашия случай по- ме е яд на психоложката от социалните. За какво ходят при нея въобще, след като чак и срок дава до вторник да се каже. Тези неща се  говорят при сгоден случай - филм, приказка, някакъв въпрос от страна на детето. 
При всички случай желая нещата при вас да се развият добре и детенцето да е щастливо.

# 26
  • Мнения: 4 418
orange72 наистина мамите са ми дали много добри идеи, които ги дадох на сестра ми. Тя също каза, че не е доволна от психоложката и че ще действа по неин си начин, само чака детето да прояви интерес, да зададе някой въпрос, а не ела сега тук да ти обясня нещо.
Много съм ви благодарна   bouquet

# 27
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
Разбира се, че детето трябва да се поинтересува, за да се почне този разговор. Аз май не можах да схвана защо и се месят психолози на сестра ти. Нали казването е решение на родителя на детето...или има някаква причина... Тая психоложка обаче е...да си изяде дипломата дето си е купила щом дава такива малоумни идеи. Звинявам се за грубостта Praynig

# 28
  • София
  • Мнения: 9 517
Разбира се, че детето трябва да се поинтересува, за да се почне този разговор. Аз май не можах да схвана защо и се месят психолози на сестра ти. Нали казването е решение на родителя на детето...или има някаква причина... Тая психоложка обаче е...да си изяде дипломата дето си е купила щом дава такива малоумни идеи. Звинявам се за грубостта Praynig
защото детето е приемно, а сестра й очевадно не желае да му каже този факт. Аз пък съм на мнението на психоложката - отдавна е трябвало да му каже, че то дори не е осиновено още

# 29
  • Мнения: 4 418
Разбира се, че детето трябва да се поинтересува, за да се почне този разговор. Аз май не можах да схвана защо и се месят психолози на сестра ти. Нали казването е решение на родителя на детето...или има някаква причина... Тая психоложка обаче е...да си изяде дипломата дето си е купила щом дава такива малоумни идеи. Звинявам се за грубостта Praynig
защото детето е приемно, а сестра й очевадно не желае да му каже този факт. Аз пък съм на мнението на психоложката - отдавна е трябвало да му каже, че то дори не е осиновено още

А кой е казал, че не желае да й каже този факт? То човек да не попита за съвет и веднага го изкарват черна овца. То ясно, че тук те все перфектни и безгрешни. Ясно е, че каквото правят другите винаги е в ущърб на децата си. Давайте хвърляйте камъни.
Къде съм писала, че не иска в първия си пост? Моля те чети внимателно.

# 30
  • Мнения: 5
това ми се струва най-сложната тема. повече от решението за осиновяване.
и не мисля, че има рецепта. бяха писали мамите по-горе, че майката най-добре усеща. и моя съвет е сестра ти да погледне навътре в себе си, да погледне навътре в детето, ще го усети някак. на нашето обучение ни съветваха, ако трябва нощем, докато детето спи, да му говориш, за да свикваш с думите си...
това, което ние сме избрали е приказка. после ще я трансформираме в истина. освен това, всяка трета събота на м.юни в дома, от който я взехме правят празник за осиновените деца. тази година ходихме и имаме желанието да ходим всяка година. но все още сме много малки, та незнам какви изненади може да ни приготви живота.
и понеже много писах, а май нищо не казах, да се обобщя Simple Smile Важното е да бъде открита, истинска, без лъжа, и с всичката си любов. детето ще я разбере....
Успех и много ще се радвам да чуя после добри резултати.
Прегръдки и за сестра ти  Hug

# 31
  • Мнения: 4 418
mama Rossi  Hug благодаря ти.
Ще пиша как се развиват нещата при тях

# 32
# 33
  • София
  • Мнения: 9 517
А кой е казал, че не желае да й каже този факт?
ами попитай я - нали ти е сестра

# 34
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
защото детето е приемно, а сестра й очевадно не желае да му каже този факт. Аз пък съм на мнението на психоложката - отдавна е трябвало да му каже, че то дори не е осиновено още

Пропуснала съм този факт  Confused
Нямам представа как се постъпва с приемните деца и защо то не знае. Нали има срещи с биородителите, с психолози и социални работници през няколко месеца или бъркам newsm78
Все още се чудя как деца вписани в регистъра стават приемни и как трябва да постъпи евентуален осиновител Thinking Представям си ситуацията - отивам в РДСП-то, слушам доклада и после отивам къде...в парка, в къщата на някое семейство или в близкото заведение и като се срещна с такова дете, какво му казвам...и какво му казват приемните родители и социални работници Thinking Много сложно ми се вижда и никак необмислено, но и в дом да стоят и да чакат дечицата пак не е добре. Моите скромни наблюдения показват, че има нарочно задържане в тези институции, явно за да си имат хората работа, което е направо отвратително. При нас най-много дечица има осиновени около 2г и половина точно заради това според мен. Дано греша...

# 35
  • Варна/UK
  • Мнения: 1 008
Не знам каква е практиката при приемните семейства, но това кога да се каже на детето, че е в приемно семейство не се ли решава от психолозите, които се занимават с детето? Не мисля, че вина има семейството, че още не са и казали или ако имат някаква, то тя е че не са били подготвени. Все пак да се обясни на едно три или четиригодишно дете тази ситуация е доста сложно. Според мен точно сега е настъпил този момент, когато детето е вече по-осъзнато и е започнало да задава въпроси.

# 36
  • Мнения: 4 418
Дзвер, а ти да не би да я пита, че знаеш?

Елито, детето беше в дом, няма реща с БР, защото бащата е неизвестен, а майката не й пука за детето, но пък това не й пречи да не се отказва от нея. Както и да е, не е това целта на темата.

Не търсим вина на никого бе хора, търсим начин. Исках да чуя няколко версии и няколко мами се постараха да ми помогнат.

# 37
  • Варна/UK
  • Мнения: 1 008
deskatta, не знам до колко е ефективен този нов закон, че ако детето не се потърси шест месеца и се отнемат правата на БР.

Моят извод от прочетеното е, че сега психоложката е казала, да се реши как и кога да се каже на детето. Не мисля, че е казала, защо досега не му е казано. Начини има, не са лесни, но има... Мисля, че всяка една от нас ти е написала по нещо, но сестра ти сама трябва да избере как да подходи към това. Аз исках да кажа, че това кога да се каже на приемно дете, не зависи ли от психолозите? Нали те работят заедно с приемното семейство и обсъждат развитието на детето или греша?

# 38
  • Мнения: 4 418
Луска, да права си. Психоложката иска да чуе начина по който смятат да й представят нещата, а не във вторник да й кажат ей така истината.
За закона нищо не мога да кажа, аз не съм в час.
Иначе идеи получих много, писах на сестра ми. Доколкото знам и тя вече си е изградила начин какво трябва да се получи и е по-спокойна, че може да посрещне въпросите от малката.
А иначе не знам също какво зависи от психолозите, но явно според тази психоложка е дошъл момента. Сигурно защото има шансове големи да бъде осиновена от сестра ми психоложката оставя на тях те да съобщят, не знам честно и гледам да не пиша глупусти.

# 39
  • София
  • Мнения: 787
deskatta, що така нападаш?
Права е Двер. В едно приемно семейство има много поводи да се говори за приемната грижа. Да бъде оставено едно дете дошло в семейството на 3 годишна възраст да забрави миналото си показва единствено нежелание, страх от страна на приемните родители да говорят по темата. То не че детето е забравило де, просто усеща че темата е табу. От малкото което си написала личи, че детето е давало поводи да се говори за това от къде е дошла и какви са персепктивите в семейството и.
Всъщност едно от "задълженията" на всяко приемно семейство е да съхраняват историята на детето и да му я напомнят.

# 40
  • Мнения: 2 123
и изобщо аз не харесвам подхода един да пита за друг ... малко като ровене в чекмеджетата на другия ми се струва.
Сестра ти има своя път, ако иска, не е малка сама ще влезне в интернет и ще си чете ... Има и литература и статии и форуми.

Няма да си разказвам личните неща на Х дето пита за леля си ...

# 41
  • Мнения: 4 418
Ей, ама сте си лошички значи. Не вярвах, ама видях.
Сестра ми ме помоли за съвет, понеже пък аз нямам опит с това влязох и питах.
Фуси, ами ако се бях представила, че детето е мое, щеше ли да ми разкажеш? Аз не искам да чуя личните ви истории, ако не искате да ги споделяте, дайте ми други идеи, като не искате личното ви пространство да окопирам.
Линд, аз пък не съм съгласна, че трябва да се напомня постоянно историята на детето. След като това дете няма да бъде върнато на БР има ли смисъл да му се напомня постоянно. Страх може и да изпитва сестра ми, нежелание едва ли. Може би пък не знае как точно да постъпи или да отговори на даден въпрос. Вие винаги ли сте знаели какво да правите? След като минеш по един път е много лесно да си видиш грешките.
Честно, аз пък не разбирам какво е това желание детето да знае всичко. Според мен ако детето е на много малка възраст, където няма реални спомени е по-добре да не знае нищо. Лошото е че трябва да му се разкаже, заради "доброжелателните" околни, които един ден ще му поднесат цялата истина. А пък дали им влиза в работата не е много ясно.
Да, племеницата ми трябва да знае, не визирам нея.

# 42
  • Мнения: 5
деси, извинявай, че в твоята темата така, но....
вчера се регистрирах и очаквах, че това е форум, пълен с любов и разбиране, защото всички сме майки. не мога по никакъв начин да си обясня натрупаната злоба и захвърлянето й в лицата на хората, търсещи помощ. представям си, какво изсипвате върху децата си.... и настръхвам от това.

много се надявам сестра ти да намери начин да се справи, сигурна съм, че ще го направи.

а аз повече няма да чета повече този форум, достатъчно злоба има на улицата.... Embarassed

# 43
  • Мнения: 3 715
Ей, ама сте си лошички значи. Не вярвах, ама видях.
Сестра ми ме помоли за съвет, понеже пък аз нямам опит с това влязох и питах.
Фуси, ами ако се бях представила, че детето е мое, щеше ли да ми разкажеш? Аз не искам да чуя личните ви истории, ако не искате да ги споделяте, дайте ми други идеи, като не искате личното ви пространство да окопирам.
Линд, аз пък не съм съгласна, че трябва да се напомня постоянно историята на детето. След като това дете няма да бъде върнато на БР има ли смисъл да му се напомня постоянно. Страх може и да изпитва сестра ми, нежелание едва ли. Може би пък не знае как точно да постъпи или да отговори на даден въпрос. Вие винаги ли сте знаели какво да правите? След като минеш по един път е много лесно да си видиш грешките.
Честно, аз пък не разбирам какво е това желание детето да знае всичко. Според мен ако детето е на много малка възраст, където няма реални спомени е по-добре да не знае нищо. Лошото е че трябва да му се разкаже, заради "доброжелателните" околни, които един ден ще му поднесат цялата истина. А пък дали им влиза в работата не е много ясно.
Да, племеницата ми трябва да знае, не визирам нея.
Виж сега, без да имам намерение да нападам, ще ти отговоря. Първо, когато ние взехме решението да имаме небиологично наше дете, седнах да търся информация. Четох, писах, питах, подготвях се. Не бях подготвена на 100% за това, което ме чакаше, но на 80% със сигурност знаех какво и как трябва да направя. Другите 20% подготовка ги получих от детето. Оказа се и по-тежко, и по-леко. Допускала съм грешки, никой не е безгрешен, но основните неща ми бяха ясни.

Въпросите в последния ти пост наистина показват незапознатост с проблемите на изоставените деца. Това е и грешката на сестра ти. Не й пращай да чете, сама да си влезе и да си почете. Не само тук. Има информация и на други места, макар че тук според мен е най-много, както и в блога на Дар. Направили сте важна стъпка без нужната подготовка. Нашите деца са различни и имат различна потребност от разговори, които са различни. Например въпросите на моето дете за това как идват децата в семействата са коренно различни от въпросите на децата, които не са с неговия бекграунд. И като чета, при повечето деца тук е така.

Не искам да коментирам дали детето е приемно, осиновено и да влизам в спор, реших да се абстрахирам от това още в началото. За мен е по-добре да помогна  един родител на изоставено дете да навакса късно с подготовката и да разбере, че не е бил подготвен и да поправи тази грешка и занапред да не я допуска, затова се и включих. Дано усилието ми не е било напразно.

Разсъжденията ти са повърхностни, но това е разбираемо, ти не си родител на това дете и не си запозната с това какви травми носи изоставянето, да не говорим, че престоят на детето в институцията не е бил никак кратък и от там също има допълнителни проблеми.

Съвсем съм добронамерена и дано ме разбереш правилно.

Мама Роси, това си е твое решение, всеки си преценява за себе си. Животът не е цветя и рози, а пишещи и четящи тук винаги ще има.

# 44
  • Мнения: 2 123
ти къде прочете лоша дума тук?  Много те моля да ми посочиш.

Всеки си има път, който трябва да извърви сам. Ако сестра ти прочете, че си питала за нея в публичен форум дали ще се зарадва? За това помисли ли?

# 45
  • Мнения: 4 418
ku[d]ku[d]yaka аз разбрах за добронамереността ти още като ми писа на лични. Много ми помогна на мен този разказ, дали ще помогне на тях не знам.
Но пък не виждам кое ми е повърхностно. Както и да е, темата вече се превърна в "кой е по-по-най". Не знам за нея, но аз съжалявам, че попитах.
Аз като станах леля влязох тук във форума и четох много, така че не смея да твърдя, че съм неподготвена, но за леля. Т.е. за страничен човек, а не за главна роля в живота й.

Фуси, ами някои хора сами не могат да извървят пътя. Имат нужда от подаване на ръка, от малко помощ. А пък дали сестра ми ще се зарадва, си е наша работа. Може пък да знае, че съм питала. Може да не си пада по писане във форуми или да не знае как да изрази проблемите си. А пък и по-добре да не пише тук (мое мнение), че ако срешне такова отношение може само да се депресира.

# 46
  • Мнения: 3 715
Аз не съм Фуси, обаче да кажа - тук наистина тонът е различен, но няма човек, който да е влязъл и да не е получил информацията или помощта, от която има нужда. Всеки си преценява. Писанията в повечето случаи са в помощ на родителите и децата. Всеки си преценява приоритетите. За мен някой, който се врътва, щото тонът не му харесал е човек, който е влязъл да си чеше езика и да споделя колко прекрасен е животът. А че животът е прекрасен, е спорно, когато те налегнат грижите по истериите на детето ти, когато се почувства несигурно или виждаш как за всяко нещо трябва да го ръчкаш, защото изпитва постоянен и необясним страх от всичко.

И не приемам това, че и при родените деца е така, защото имам родено дете и виждам разликата - а тя е от земята до небето. И това, след като изключа факта, че всяко дете има различен характер и темперамент. Те са друга бира.

А казвам "повърхностни", защото човек, който е чел и се е запознал не само с писанията на мамите, но и с терзанията на осиновените не би се чудил защо трябва да се казва или да не се казва. Има много проучвания, анализи и споделени терзания по тези въпроси. Но пък напълно разбирам и хората, на които не им идва отвътре да пишат и споделят в нета.

Моята сестра също не смята да казва на племеницата ми, че не е биологична дъщеря на баща си, надявам се с времето да не се окажа права и да няма големи сътресения от това, че я е лъгала. Аз просто не мога да лъжа детето си.

# 47
  • Мнения: 4 418
Не се врътвам, още пиша в темата. Да, не отричам, получих много хубави съвети. Дори благодарих за всеки един от тях.
Пределно ми е ясно за какво говориш - за страха, за ръчкането. Тази година тя тръгва на предучилищна. Учителката им има практика лятото да ги събира 1 седмица, за да се запознае с децата. Тя също ходи тази седмица, но пък първия ден я чакахме аз, мъжа ми, детето ни, сестра ми и брат й.
А за казването - имах предвид при деца, които нямат никакви спомени - бебета. 

# 48
  • Мнения: 3 715
И бебе да е, пак е лъжа. Аз не мога да кажа на детето ми, че ми е било в коремчето, дори и да е от бебе в нас.

# 49
  • Мнения: 4 418
И бебе да е, пак е лъжа. Аз не мога да кажа на детето ми, че ми е било в коремчето, дори и да е от бебе в нас.

И никога за нищо н си лъгала детето си макар и с т.нар. благородна лъжа? Питам, защото до сега не съм видяла такъв човек и ми е интересно.

# 50
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
Никога не трябва да се лъже дете! Те са силно интуитивни създания и усещат лъжата. Аз казах на дъщеря си, когато още беше на 6 месеца, скоро пак и разказвах наша си приказка и мисля когато усетя за подходящо пак да и разказвам. Ако не се каже навреме има вероятност от големи сътресения през пубертета, пък и преди това.
Деси, ще се справите с казването. Peace Просто трябва да го направи сестра ти и да и покаже колко я обича и че няма никакво значение, че не я е родила. А относно БР на детето...просто нямам думи Sick

П.П. Аз никога не съм лъгала дете! Работя с деца от 18 г и за сега не ми се е налагало. Naughty И...няма благородна лъжа. Лъжата си е лъжа Simple Smile

# 51
  • Мнения: 3 715
Слагам си вече обица на ухото. Разговорът е безсмислен.

Не, никога не съм лъгала детето си.

Последна редакция: ср, 03 авг 2011, 15:33 от ku[d]ku[d]yaka

# 52
  • Мнения: 4 418
Елито, благодаря ти.
Аз не знам как се постига това да даваш точен отговор на всичко, което попита детето (без значение какво е то), но дано се науча.
Както и да е това не е за тази тема.

Кудкудяка, той разговора отдавна зави в друга посока. Може би още на първа и втора страница получих отговорите, които търсех. Не съм помолила все още да се заключи темата, че току виж дошъл още някой със съвет. Но ако развитието й продължи в тази посока, на където е тръгнала няма да има смисъл да стои тази тема.
Да безсмилен е разговора, защото няма смисъл да спорим. Нито ти ще ме убедиш, че си права, нито аз теб в моята правота. Хора различни, мнения много. Това е все едно някой да дойде и да ми каже как да възпитавам детето си. Глупаво ще е в момента и да те накарам да се съгласиш с това, което пиша така че по-добре да спра.

ПП. В приказката ти няма нито една лъжа ли?

Последна редакция: ср, 03 авг 2011, 15:46 от deskatta

# 53
  • Мнения: 2 123
Слагам си вече обица на ухото. Разговорът е безсмислен.


Добрутро Пенке, обкръжени сме Mr. Green

Много обичам някой да тършува в чуждите животи

# 54
  • Мнения: 4 138
деси, извинявай, че в твоята темата така, но....
вчера се регистрирах и очаквах, че това е форум, пълен с любов и разбиране, защото всички сме майки. не мога по никакъв начин да си обясня натрупаната злоба и захвърлянето й в лицата на хората, търсещи помощ. представям си, какво изсипвате върху децата си.... и настръхвам от това.

много се надявам сестра ти да намери начин да се справи, сигурна съм, че ще го направи.

а аз повече няма да чета повече този форум, достатъчно злоба има на улицата.... Embarassed

ай холан, не си представяй какво изсипваме върху децата си, да не се депресираш...
бой, три пъти дневно, злоба и лошотия. така е то, кат детето е чуждо...затова и сме лошиЧКИ. даже-направо зли.

колкото до това, защо едно дете трябва да знае, то е по-скоро принципен въпрос. същото важи и за биологичните деца. едно дете е преди всичко ЧОВЕК. и отделен индивид. то не е ничия собственост.
елементарното здраво мислене и уважение към отделната личност изисква да бъде уважавана като такава, сиреч, да бъда аз или който и да било честен със себеподобните си, с близките си, с децата си, с партньорите си. всичко, което засяга пряко някой човек, трябва да бъде за него ясно и да му бъде казано. най-късно когато попита за него. изричането на лъжа в този момент е престъпление. защото лъжата, кражбата и измамата са престъпление. от един индивид спрямо друг. това са фактите.

за това, кога, къде и как да се каже на едно дете, че биологичните му създатели са си ударили камшика и са го оставили на произвола на съдбата за да си живеят собствения живот и то е нежелано, си има психолози. тази психоложка, която поставя задачки за домашно е меко казано некомпетентна. тъова не е игричка, а доста сериозно нещо. фактът, че сестрата на някого си до този момент не е намерила начин въпреки индикация от страна на детето, че темата с домът занимава подсъзнанието му а и не само него, не е започнала с някакви обсъждания на темата, показва, че се страхува. и то много. опцията да се обяви за незряла за осиновяване е неприемлива. значи, налага се помощ от страна на психолога. и то много активна, а не поставяне на домашни задачки.

всеки минава своя път. и децата, и ние. дали сме направили непростими грешки ще покаже времето. неказването е нещо, което вече почти никъде не се толерира, защото се е доказало като много вредно за децата. често се стига до трагични последствия. децата и без това носят достатъчно болка в себе си, за да им се стовари още една-тази на предателството и усещането, че най-близкият им човек ги е лъгал с години, с десетилетия...
по този начин им се отнема единственото, което имат със сигурност, доверието в нас.

# 55
  • Мнения: 847
аз мисля, че Деси си има много добро собствено основание да се интересува от темата, да проучва, да размишлява, да си съставя свое мнение. естествено, че няма как да е в джаза, след като това не е точно нейната лична история и ми е съвсем допустимо да има теоретични и от дочуто и препредадено мисли и впечатления, които да не съвпадат точно с нашата реалност. но тя е толкова близо до семейството, винаги ще бъде свидетел на живота им, включително на съдбата на детето, има контакт със сестра си (а аз не си предствям по-близък човек).  и при евентуално премълчаване хем би била съучастник в лъжата, хем уловката е, че тя лично нищо не би могла да направи, тя няма това право, това е работа на сестра й ...
и аз на нейно място бих се интересувала кое е правилното и редното и как ... аз съм била в сходна позиция, без почти нищо да знам за осиновяването реално, далеч преди идеята самата аз да осиновя, съм била в кръга на запознатите, но стриктно пазещи тайната, заради избора на родителите. глождело ме е много, до там, че направо ми беше неудобно да гледам детето в някои ситуации. пак казвам, това доста преди да съм мислила въобще по сюжета с тайната, разкриването, ефекта и т.н., заради едната лъжа само ... после, от позицията на осиновител съм говорила с майката, но не сме толкова близки и не успях да я убедя ...

иначе, аз съм великолепен лъжец при нужда, но близките си просто не искам да лъжа и не го правя. на детето и приказка по темата не успях да измисля, карам си с историята, тя си е приказка сама по себе си ... 

# 56
  • Мнения: 4 138
вела както винаги много мила и тактична. евала, аз не го мога.
побеснявам в момента в който пенка сийкина влезе, започне да си скубе косите и да съжалява детето ми, че му злобна майката. не мога да се въздържа.

представата за някоя матрона, кършеща ръце на чужди гробища направо ме видиотява. и лекият намек, че всички сме майки, ама тя май е по, също. и писането на първо мнение в нашия подфорум в този му вид-също.

неуважение, липса на мисъл и нетактичност са първите думи, които ми идват наум. на второ четене стигам до извода, че българската система за проучване и одобряване на кандидат осиновители е много лежерна. но в случая май става дума по-скоро за приемни семейства. явно напоследък има нов начин да се заобикаля законът и да се избира дете. отиваш, виждаш детето, ако ти хареса взимаш, ако не не взимаш и бързо, бързо ти предлагат следващото, защото не си осиновител, а приемен родител. те биват насърчавани и за тях май важат други правила. и после, ако видиш, че детето ти пасва, хооооооооооп, осиновяваш. порочна практика малко ми се струва. а и в разрез със закона. той разграничава осиновяването и приемното родителство доколкото знам изрично.
работата определено понамирисва...цинизъм и пресметливост усещам, а това определено е много, много гнусна история.

# 57
  • Мнения: 4 418
Матакосмата, Вела, благодаря   bouquet

Матакосмата, относно това че детето е на приемна грижа, а тепърва ще се осинови е друга причината. В смисъл не е взета за да видим дали ще я харесаме и ако не да я върнем, ако това си имала  предвид де.

# 58
  • Мнения: 4 138
не, нямам това в конкретния случай предвид, защото не ви познавам и не знам историята ви.

но напоследък ми прави впечатление, че зачестяват случаите на приемни деца, на много малка възраст, за които веднага след това се започва процедура за осиновяване.
не това е целта на приемната грижа. ако стане правило, идеята се опорочава.

приемният родител е ДЛЪЖЕН да запознае детето с историята му, да му обясни, че някъде другаде има още една жена, с която то е кръвно свързано. при осиновяване това е различно, а сегашният закон покровителства запазването на тайната.

при приемното родителство, професионално или доброволно поантата е там, че в крайна сметка детето трябва да бъде по възможност интегрирано отново в биологичното си семейство, или поне да има контакт с него. осиновяването в този случай не никак препоръчително.
за да си приемен родител се иска яко дупе. аз не зная дали съм дорасла за това. определено ме е страх.
тук, където живея, за приемното родителство има ясни и право начертани критерии. парите, които се заплащат за приемно родителство са добри, има много надбавки и хората се гледат под лупа, защото е имало и има много злоупотреби.
това, че в българия засега малко хора искат да станат приемни родители е причина, да съществуват неписани, но определено не до там добри правила.
8 хиляди деца трябва да бъдат настанени извън домовете, а броят им всяка година не намалява. на тези, нежеланите от биологичните майки. по тази причина, да си приемен родител е някаква симбиоза и няма ясно оччертани граници. дано нещата се променят скоро. иначе от ситуацията ще страдат пак децата.

нямам идея дали майката, обявила ни за мъчители на децата си е приемен родител, но тъй като обучение за осиновители още няма, май натам вървят нещата. а оставам с впечатлението, че са осиновили детето. ако не са, то определено обучението не е било много успешно май. за приемното родителстване има основни правила и те не бива да бъдат нарушавани.

# 59
  • Мнения: 1 249
Ей, ама сте си лошички значи. Не вярвах, ама видях.
...

А пък на мен доста неприятно ми стана, че така ги класифицираш и обиждаш тези мами.

Повърхностно ти е навлизането в материята, а отговорите, които получи от мамите,  до един си струваха.
Че сестра ти е изпуснала златни възможности, особено въпроса за леглото, спор няма, ама хора сме, притесняваме се, страхуваме се.
Не на последно място, положението на осиновено дете е доста по-защитено и стабилно от това, в което е това дете и това налага и друг вид намеса на социалните.

# 60
  • Мнения: 4 418
Мираета, не съм казала, че не е изпуснала възможности да говори с детето. Имала е на няколко пъти този шанс и тя го осъзнава. Защо не е говорила не знам. А на всички мами съм благодарила за съветите след всеки един такъв.
Аз се ядосах от някои коментари, които си бяха чисти нападки и затова написах тези думи.

А че положението на децата на приемна грижа е доста по-неприятно, ако мога така да го нарека, е ясно. Аз приемен родител не бих станала заради емоционални причини, но това е друга тема.

# 61
  • Мнения: 883
Не съм влизала във форума от много дълго време. Всъщност, понякога чета по диагонал, за да следя "новините", но пиша много - много рядко. Децата ми пораснаха, проблемите вече са други, и доста далеч от факта на осиновяването, но тази тема ме "докачи" и реших да добавя към многото вече изписано още няколко реда.

Без да обсъждам кой какво казал и кой в каква роля се явява в конкретната история, ще кажа само, че ИСТИНАТА е най-важното нещо, което можем да дадем на децата си - и единственият начин да сме достойни за тяхното доверие. Семейството, отношениятя родители-деца трябва да се градят на любов и доверие, на зачитане личността на другия (пък бил той и бебе). В противен случай не се получава. Така мисля аз.

Тези, които пишат по-отдавна във форума ме познават (някои и лично), знаят моята история и сега няма да я повтарям.

Имам две осиновени деца - дъщеря ми е вече на 17 (кога мина това време!), а беше на 2 месеца, когато я доведохме у дома. По всеобщо мнение не би трябвало да има никакви спомени от дома и нямаше нужда изобщо да й се казва, че е осиновена. Но от самото начало никога не съм си позволила да кажа когато я родих, а винаги "когато я взехме/осиновихме" В един момент, може би беше на около 3 години, тя попита какво означава да си осиновен. Обяснихме й, разказахме й нашата история. Резултатът беше "Хайде да си осиновим и братче!" Последствието - осиновяването на сина ни - тя го избра, тя му избра името, тя се превърна в негова най-близка довереница и закрилница ( а той беше на 3 г.2 месеца). Сега е на почти 15....
Няма да разказвам повече - който иска може да прочете назад постовете ми.

Но след толкова години, във вихъра на пубертета, аз знам, че съм постъпила правилно; че децата ми ми вярват, знаят, че и аз им имам пълно доверие; споделят всичко, търсят съвет, подкрепа или утеха при мен.
И продължават с нетърпение и особена радост да празнуват "вторите си рождени дни"...

 

# 62
# 63
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
Дефи, не можах да се въздържа! Hug  bouquet Желая ви здраве и късмет на всичките!

# 64
  • Мнения: 4 418
Дефи, много хубаво   bouquet

# 65
  • Мнения: 712
...А иначе не знам също какво зависи от психолозите, но явно според тази психоложка е дошъл момента. Сигурно защото има шансове големи да бъде осиновена от сестра ми психоложката оставя на тях те да съобщят, не знам честно и гледам да не пиша глупусти.

Аз лично не мога да дам съвет, в момента чета с интерес подобни въпроси, тъй като на нас "казването" ни предстои. Като цяло не крием истината, засега спокойно говорим за тези неща... но темата е много интересна... и благодаря за всички споделени съвети...

По-горния цитат поместих, защото ми се искаше да спомена, че според мене в ситуацията на сестрата на Деската (и съответно на детенцето) има един твърде усложняващ фактор, който не е за пренебрегване... и той е, че детенцето все още е с неизяснен статут! Какво би се случило, ако осиновяването не може да се осъществи, а сестрата на Деската вече е говорила с детенцето от позицията НЕ на приемен родител, а на осиновител? Още една сложнотия в малката главичка... Затова и аз изобщо не се изненадвам, че жената досега не се е решила, кога и как да каже на дъщеричката... Лично за мене най-напред би трябвало да се избистри административния въпрос, да е ясно, това детенце къде е и накъде е, да се знае, КАКВО трябва да се каже... и едва тогава да се избира КАК и КОГА да се стори това...

но напоследък ми прави впечатление, че зачестяват случаите на приемни деца, на много малка възраст, за които веднага след това се започва процедура за осиновяване.
не това е целта на приемната грижа. ако стане правило, идеята се опорочава.

В конкретната история от първия пост става ясно, че преди две години жената е станала приемен родител на 3 годишно момиченце, като междувременно е родила братче,... и че би искала да осинови приемното детенце, но не са отнети родителските права на биологичната майка...

малко оф-топик, извинете...  Blush
тук, където живея, за приемното родителство има ясни и право начертани критерии. парите, които се заплащат за приемно родителство са добри, има много надбавки и хората се гледат под лупа, защото е имало и има много злоупотреби.
Това винаги ме е притеснявало... - че в държави с добре развита законова уредба и съдебна система (каквито са Германия, Франция, Америка) четем за много злоупотреби в приемната грижа, пък какво остава тогава за ситуацията у нас, където трудно може да се говори за механизми за контрол, читави закони или спазването на такива...   Confused

# 66
  • Мнения: 4 418
Chandra_Den, благодаря ти, че наистина си прочела какво имам в предвид и си ме разбрала.  Hug

# 67
  • Мнения: 1 249
Chandra_Den,

Детето и статут си има (друг въпрос е дали ги урежа този статут) емоционални нужди си има, и страхове си има, ама много е удобно да се извиняваш с митичната процедура.
Взели са го като приемна грижа, а сега друг виновен.
Детето хабер няма от разликата между осиновяване и приемна грижа и е меко казано за доста наивни читатели аргумента, че това била пречката за нормално общуване с него по темата.

Разбирам двете сестри - за две  godini  много събития: взимане на дете, и двете бременни, емоции, хормони и пр., които още ги владеят, ама тука толкова мами писаха и споделяха "от извора", а накрая една галимация с отговор администрация.

Две мами с приемна грижа познавам оттук и за разлика от случая на Деската, те са наясно със себе си и администрацията не им пречка за нормално общуване с детето.
  

И пак се присъединявам към мислещите, че специално казване като събитие е по-добре да няма, а все едно, че това е нормата, просто от време на време се споменава колко си се вълнувал и радвал като си взел детето, като е дошло у дома и пр. различни  битови и конкретни простички неща.
Децата нямат представата какво е в масовия случай, те излизат от други представи, различни от тези на възрастния човек.
За възрастния е новина, че някой е осиновен или взет за приемна грижа, децата нямат тези представи изградени вербално с годините, те са по-непосредствени  и ясни.

Последна редакция: ср, 10 авг 2011, 08:21 от Miraetta

# 68
  • Мнения: 2 123
И пак се присъединявам към мислещите, че специално казване като събитие е по-добре да няма, а все едно, че това е нормата, просто от време на време се споменава колко си се вълнувал и радвал като си взел детето, като е дошло у дома и пр. различни  битови и конкретни простички неща.
Децата нямат представата какво е в масовия случай, те излизат от други представи, различни от тези на възрастния човек.
За възрастния е новина, че някой е осиновен или взет за приемна грижа, децата нямат тези представи изградени вербално с годините, те са по-непосредствени  и ясни.
Peace
точно така мисля и аз ..."специалния" разговор по темата може да бъде нещо много страховито за детето и да го запомни като минимум с "един ден майка ми  ми каза ..."
Осиновяването/приемната грижа е част от ежедневието на семейството и не бива да му се придава излишен драматизъм. Факта на осиновяването отделям напълно от темата за изоставянето, която си е дълбока раняваща и тежка и си е предмет на съвсем други обсъждания и разговори.

# 69
  • София
  • Мнения: 9 517
принципно сте прави, още повече че няма нищо по-лесно от това да не оставиш едно дете, взето на 3 години, да потъне в собствения си свят на мълчание и страх, а да напомняш от време на време, обаче - те вече са поели пътя на мълчанието, абсолютно неясно е, какво е отговорено на детето, когато е попитало защо трите му имена са различни, така че по оскъдната информация, предоставена от авторката, си мисля, че няма начин да не се наложи специален разговор - тези 2 години мълчание или лъжи ще трябва да се обяснят по някакъв начин.

и аз лично, не бих се бавила дори и минута, като бих използвала разликата в имената - нещо от сорта "Мамо, помниш ли, че ме попита, защо си с различни имена..." и т.н. доколкото детето ми позволи да говоря, като това може да бъде началото. Всяко едно допълнително отлагане до момента, в който може би детето ще зададе още някой въпрос (което е в неясното бъдеще, дори все повече става малко вероятно) увеличава агонията Peace

ПП И от моята камбанария бих добавила, че второто дете израства все повече и и за него е добре да живее в обстановка, в която истината за произхода на първото дете не е някакво табу - не подценявайте чувствителността на биологичните си деца - те също имат много крехък свят, който може да бъде унищожен от поддържането на лъжата

ППП И горенаписаното е абсолютно добронамерено, независимо какво мисли авторката на темата

# 70
  • Мнения: 4 418
Дзвер,   bouquet
Виж, тя не е лъгана. Тя не е питала защо се казва така, а въпроса й е бил - как са моите имена? А на брат ми? Може би тогава е трябвало да й се побутне интереса и да й се подаде някаква информация.
Не съм ги чувала тези дни и не знам дали има развитие по въпроса. Като знам ще пиша.
Принципно съм съгласна, че някъде може да е допусната грешка и съвсем добронамерено попитах, не с цел да чуя колко съм повърхностна и неподготвена. Ако бях подготвена на 100% тази тема нямаше да я има.

# 71
  • Мнения: 712
Мираета, много благодаря за отговора! Simple Smile Няма нищо лошо в наивните коментари... - все пак, ако всички мнения бяха еднакво умни Sunglasses, много въпроси нямаше да бъдат дискутирани и много заблуди щяха да останат неизчистени...   Wink

Аз изобщо не съм коментирала, дали трябва да има СПЕЦИАЛЕН разговор или не. Във връзка с ОПИСАНАТА ситуация ми беше интересно, как се обяснява на едно дете приемното родителство, в случай, че биологичната майка няма желание да се среща с него и че ВЕРОЯТНО то ще бъде осиновено... По мое мнение онова, което се обсъжда с приемните деца и с осиновените, както и начините да се прави това са различни и по тази причина ще е хубаво съфорумката най-напред да знае, КАКВО трябва да обясни на детето си и след това да се пита, КАК да го стори... Това исках да споделя, а не да ставам адвокат на някого, (който няма нужда от това) или да заемам страна (като във футболен мач)... Да, странно е, че детенце е взето на 3 годинки, а не знае какво се случва... но пък аз не съм съдник или нещо подобно...

Разбирам двете сестри - за две  godini  много събития: взимане на дете, и двете бременни, емоции, хормони и пр., които още ги владеят, ама тука толкова мами писаха и споделяха "от извора", а накрая една галимация с отговор администрация.
Първата част от изречението не разбрах, но за галимацията с администрацията да си кажа кажа... Simple Smile Това беше само една дума, съвсем не най-важната в поста ми. По-същественото беше: Какво би се случило, ако родителите говорят с дъщеря си по темата НЕ като приемни родители, а като осиновители, БЕЗ да са такива все още? Две сестри се нуждаят от съвет, затова пишат тук и задават въпрос... Всеки споделя - колкото повече мнения и различни гледни точки, толкова по-добре... А моето виждане и онова, което бих им казала по темата: "Как да се каже истината" в конкретната ситуация е, че най-напред трябва да се попитат, като ОСИНОВИТЕЛИ ли биха говорили с детето или като ПРИЕМНИ РОДИТЕЛИ... Как ще дадат сигурност на детето, ако не са наясно със себе си? А и ако разговарят като бъдещи осиновители, но има... някакви пречки това да се случи, дали детенце няма да е много разочаровано... (Това е въпрос, не твърдение Wink)

П.П.
Peace
точно така мисля и аз ..."специалния" разговор по темата може да бъде нещо много страховито за детето и да го запомни като минимум с "един ден майка ми  ми каза ..."
Осиновяването/приемната грижа е част от ежедневието на семейството и не бива да му се придава излишен драматизъм. Факта на осиновяването отделям напълно от темата за изоставянето, която си е дълбока раняваща и тежка и си е предмет на съвсем други обсъждания и разговори.
Това напълно покрива и моето мнение.  Peace Но хората са с различни характери. Не е ли работа на социалните, психолози и прочее, да следят, как се развиват отношенията между децата, приемните родители и съответно биологичните родители?... В случая те не са ли разбрали, че детето не е наясно със ситуацията си? Наистина мога да си призная, че не знам как се обяснява на едно дете, че е в ПРИЕМНО СЕМЕЙСТВО, но предполагам, че си има начини и социалните са онези, които подкрепят приемните родители в този процес... За мене трудността идва тогава, когато БР са изчезнали и нямат контакт с детето... Защото не всеки е успял да раздели факта на осиновяването/приемната грижа от темата за изоставянето, както са съумели да го направят Фуси (и предполагам много мами тук)... Затова и ги има тези теми във форума и множеството други теоретични материали...

Последна редакция: ср, 10 авг 2011, 10:43 от Chandra_Den

# 72
  • Мнения: 1 325
Голямо мазало са заформили тук всички възрастни имащи участие в случая. И аз вече се обърках, камо ли едно 5 годишно дете. От самото начало е трябвало да се разговаря с детето по тия въпроси, то е било на 3 години!
Най-добре е приемните родители да кажат истината, такава каквато е към момента: "Не сме те родили, но сега си част от нашето семейство и сме много щастливи да си при нас".

Към момента май това е фактическата обстановка. Не е нужно детето да се обърква допълнително с уверения за бъдещето, които може приемните родители да не могат да изпълнят. (Ей това ме притеснява в приемната грижа, но явно моята нагласа е друга).

И защо по дяволите социалните не подготвят достатъчно добре хората, заемащи се с това призвание. Как може да се забърка такава ситуация newsm78

# 73
  • Варна/UK
  • Мнения: 1 008
Колкото повече чета, толкова се настройвам против приемните грижи. Не че не искам децата да излязат от домовете, но май това не е най-добрият вариант. Нищо лично срещу приемните родители, хората се стараят, спор няма. Но както е казала sislie, липсва адекватна подготовка на тези семейства и сякаш ги оставят сами на произвола. Мисля си колко ли е объркана главицата на това дете. Да, хората искат да я осиновят, но ако нещо стане и не успеят?

"Не сме те родили, но сега си част от нашето семейство и сме много щастливи да си при нас". Мисля, че това е правилното решение, поне за момента.

И какво става с тези деца, които трябва да се върнат после в дома или да се смени приемното семейство. Отива по дяволите цялата изградена стабилност и нагласа на малкото човече. Не знам, аз не бих станала приемен родител. Може би съм малко повече егоист, голяма хапка ми е.
sislie Hug

# 74
  • Мнения: 1 325
Luska Hug, да ти върна прегръдката!

Приемната грижа трябва според мен да е временна, подчертавам временна мярка за закрила, до установяване на трайно решение за детето. И всички процедури свързани с това да се ускорят.

За мен абсолютно наложително е да се отнемат родителски права при трайна невъзможност на родителя да полага грижи за детето. Това е масова практика при изоставените деца и обстоятелство, което много лесно се доказва.

В случаите, когато неполагането на гриже е поради заболяване или друго независещо от родителя обстоятелство, тая СМОТАНА ДЪРЖАВА, по препоръка на социалните служби (например) веднага да предприеме мерки, така щото въпреки тежките обстоятелства детето да остане при биологичния си родител, който до скоро се е грижел адекватно за детето си.

Децата с откази или децата на родители с отнети права веднага да се вписват в ригестрите за осиновяване, като междувременно където е възможно да се настанят в професионални приемни семейства. Да се ускорят международните осиновявание в частта, която зависи от българската страна.
За всички деца с увреждания, независимо дали са рожденни или осиновени, държавата да поема ангажимент за тяхната пълна издръжка, барабар с рехабилитациите и т.н.

За децата от малцинствата - просвета, просвета, просвета. На кандидат осиновителите. Тук друга няма какво да се направи и бързо в чужбина, ако местните не щат.

Сигурно звучи лесно, но поне да се започне да се работи  в пакет. А не от тук, от там. Дай да изведем децата от домовете в приемните семейства, после какво ще ги правим newsm78 newsm78

# 75
  • Мнения: 1 843
Дай да изведем децата от домовете в приемните семейства, после какво ще ги правим newsm78 newsm78

После ще се създават организации, фондации, галимации - най-вече от известни и публични личности, с цел подпомагане, подкрепа, консултации... ще текат едни бурни процедури, ще се пише и брише, ще се събират помощи, ще се правят риалитита и ток шоута... ще текат безшумно едни пари по едни проекти...

Защо ли го казвам?!
Не ми се говори.
Стискайте зъби и си пазете енергията за децата.
Тук ваденето от блатото е възможно само, ако се издърпаш сам за косата.

# 76
  • Мнения: 1 325
Дар, ние се дърпаме, не е да не седърпаве сами.

 Ама тия дребните, малките същества, които не могат да се хванат за косите и издърпат сами. Май някой трябва да дърпа и заради тях.
Понякога и аз удрям едни ....(сиктири), ама не мога да стоя безучастна за дълго. Какво да направя е въпроса, който ме човърка? И защо харата на които им пука са толкова малко Sad

# 77
  • Мнения: 1 843
Ще изместим темата по този начин, но...

Преди години вложих и това, което не можех да вложа с тази цел и поради същите причини, Сисли.
Вложих го за сметка на моето дете (тогава още едно).
Сега с доста по-малко ангажимент ( то няма и кога), но само за последната година съм писала поне 10 пъти до институции и публични личности, такива които целенасочено... хм, работят в посока - да изведем децата от домовете.
Писах им от името на ГИОО и от името на редова майка.
Без отговор, без коментар, дори от чиста учтивост.

Имам две деца, деца живяли в институции, деца със съответните проблеми, последица от тези институции. Новата ми "философия" е: с тях да се справя добре, доволна ще съм.

Не, че не ми пука за останалите. Пука ми, ама и за моите ми пука и повече никога няма да ги игнорирам за сметка на борби със стена от бездушие, малоумие, проформа отговори и финансови интереси, които всъщност стоят над всичко.
Домовете ще ги закрият, не защото някой си прогледнал, а защото ЕС ще ни ступа, ако не. Ние сме последните. Румъния се справи с това само за година.
Всъщност, права си, аз абдикирам. Искам да си гледам децата така, че да забравят откъде идват, а не като голямата ми дъщеря, която още да подскача, ако някой направи рязко движение близо до нея...

Това имах предвид.
На този етап това проумях, когато децата поотраснат, ще видим.

# 78
  • Мнения: 1 325
Дар Hug не си абдикирала! Човек като теб, минал през това през което е минал никога няма да абдикира в сърцето си. Само временно си дала отбой.

# 79
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Наши съседи си осиновиха момченце и още на 4 годишна възраст лека полека почнаха да му обясняват,че има много деца,които имат майки,които са ги родили,но ги отглеждат други родители.Поднасяха му постепенно информацията и в първи клас детето вече спокойно говореше ,че  е осиновено,и че биологичните му родители не са имали възможност да го отгледат.Сега е на 17,буен като повечето тийнейджъри ,но относно тази тма проблеми няма.Колкото по- рано,толкова по- добре

# 80
  • Мнения: 2 123
дори едно "лошо" подготвено приемно семейство е стократно по-добро от който и да е дом ...това е концентрационен лагер, недейте така ...

# 81
  • Мнения: 3 715
дори едно "лошо" подготвено приемно семейство е стократно по-добро от който и да е дом ...това е концентрационен лагер, недейте така ...

Абсолютно подкрепям.

# 82
  • Мнения: 358
Премълчаната истина е не по-малко лъжа.
Сестра ти като майка която е всеки ден с детето би трябвало да знае как да подходи.
Има много приказки и филмчета които може да използва.

# 83
  • Мнения: 104

Най-добре е приемните родители да кажат истината, такава каквато е към момента: "Не сме те родили, но сега си част от нашето семейство и сме много щастливи да си при нас".
Към момента май това е фактическата обстановка.
Съгласна съм със sislie .

# 84
  • Мнения: 737
Към всички добри съвети - за спокойно и постепенно въвеждане на детето в неговата истинна история, ще добавя само още нещо:

На детенцето му предстои преломен момент - предучилищна, първи клас. Доста време е изпуснато, когато детето е било у дома в предвидима и сигурна среда, да се въведе темата за произхода му.

Не го отлагайте, после на детето ще се струпат много неща наведнъж.

# 85
  • Мнения: 56
Понякога се намират и услужливи съседи,които обясняват на своите деца,че еди кой е осиновен и още по грозното-копеле и децата повтарят чутото.Тогава става най трудно за обясняване,не мислите ли? newsm78
Идвами да ги  #2gunfire,но каква полза?

# 86
  • Мнения: 955
Хайде и аз да се намеся, свърши ни почивката Grinning
Нали точно за това говорим тук - злобни хора много, от тях не можем да си предпазим децата, можем само да ги подготвим да реагират адекватно. Малкият например още на 4-5 години прие първите недобронамерени подмятания с такова искрено учудване, че въпросната персона повече не посмя да се обади. Ето затова е важно да се говори и да се говори навреме, за да се изпреварят тези неминуеми ситуации - децата могат да бъдат много жестоки, когато повтарят чутото вкъщи.
По казуса много мами вече са написали ценни съвети, нямам какво да добавя.
Между другото, и аз мога прекрасно да лъжа, когато се наложи, но децата си - никога! То и няма смисъл, защото веднага усещат. Знам го, защото роднини са се пробвали  Mr. Green

# 87
  • Мнения: 226
Аз бих искала да споделя два случая, които са много противположни, но за мен са пример какво трябва и не трябва да се прави.
Първият е с мое много близко семейство чужденци, които дълги години не са имали деца и решили да осиновят, но понеже са по заможни, чрез адвокат са издирили бременна жена, която не е искала детето. Моята приятелка е била с нея по време на цялата бременност, присъствала е дори на самото раждане. От първите признаци на разбиране в малкото човече му е казвано, че то си има две мами - едната биологична, а другата е тази с която живее и която го обича много. Израствайки с тази мисъл, детето нямаше никакви проблеми, самите родители не криеха пред никой, че малкия им син е осиновен. Дори бях изненадана, когато моята приятелка ми сподели, че иска момченцето й да поддържа контакт с биологичната си майка и дори веднъж в годината кани майката да гостува за седмица при тях. Имах възможност да се запозная лично и с майката и бях очудена, че за нея тези посещения и самото дете са по скоро товар и тя го прави малко от приличие, защото новите родители са и осигурили добра финансова помощ.
Другият случай е със сестрата на баща ми, която през 1985 година е осиновила 4-дневно бебе. До ден днешен - вече 26 години, той не знае истината. Родителите отказват да му кажат, живеят в паника, сменят апартаменти, градове и правят ужасната грешка да го подкупват, като му осигуряват всичките коя от коя по безумна прищявка.
Лично моето мнение е, че най-добре детето да израсне с тази мисъл и че това да си осиновен не е нещо лошо.

# 88
  • Мнения: 4 418
Бях обещава да напиша какво се случва с детето.
Тези дни е дала сигнал, че иска да говори по въпроса. Имали са разговор и са й обяснили как стоят нещата. Малко е сърдита на сестра ми, че не я е родила тя, но с разговори всичко ще се нагласи.
Благодаря на всички мами, които ми дадоха адекватен съвет за "проблема".

# 89
  • Мнения: 4 138
браус Wink

мдаааааааааааа, и нашите са ни сърдити, че не сме ги родили ние. какво да се прави. моята даже ми каза веднъж, че съм лоша вещица и иска при другата майка. викам, при коя бе моме, ми при тази дето ме е родила. рекох и да иде да си приготви багажа Mr. Green
искала аз да си ходя, аз тръгнах да си приготвям багажа. ревна и каза да не си отивам, помоли ме трижди.  Joy
та така. тепърва ще има лафове и проблеми, но с годините човек престава да се шашка. ще мине сръднята, ще дойдат сълзи, после ще има болка и така...това е положението. обаче децата имат майка, такава, дето им трепери и ги обича. само това е важното в крайна сметка. поне за известно време.
стискам палци на сестра ти да има здрави нерви и огромно сърце. останалото ще се нареди.

# 90
  • Мнения: 4 418
Матакосмата, благодаря   bouquet

# 91
  • Мнения: 702
Здравейте   bouquet

Прочетох почти цялата тема. Поздравявам авторката за развръзката и искам да й кажа да не се плашат, че детето е недоволно от това, че не го е родила майк аму. По-добре сега да се справят, отколкото след години, опит...

Благодаря на всички мами, които са й дали своите съвети.
Аз считам, че самата система за подготовка на бъдещите родители, ако има такава, социалните, психолозите и нагласите у самите родители и заобикалящите ги хора, водят до последващите разриви между детето и близките му. Лошото е, че в повечето случаи, говоря за вече големи деца, като мен и други съфорумки, децата излизат виновни за този разрив. Въпрос на разбирания и възприятия, по-далечни от носовете на възрастните, които са се захванали с тоз тежък път.
И който както иска да ми го обяснява има разлика между живота на осиновеното дете и този н абиологичното, най-малкото в мисленето на децата.

Още веднъж на авторката пожелавам късмет по пътя едни към други и не обвинявайте детето за вашите грешки и пропуски   bouquet

То им аправо да знае истината, защото е личност, защото е пълноправен човек и защото и най-лошата истина е по-добре от най-добре скалъпената лъжа.

# 92
  • Мнения: 4 418
Вагабонд, благодаря ти за съвета. А детето няма кой за какво да го обвинява. Ние всички много я обичаме и се стараем да правим нещата по-лесни за нея. Все пак сме нейното семейство, хората на които винаги може да разчита.

# 93
  • София
  • Мнения: 9 517
Деската, съвсем естествено е от начало да обвинява вас, в крайна сметка кого да обвини? Един виртуален образ на една жена, която го е родила? Трудно е в малките им главички да осъзнаят идеята за две майки, то ние едва я възприемаме, какво остава за едно 5-годишно дете. С времето ще раздели образите, но сега най-вероятно е доста гневно, така че майката да не се притеснява - нека я обвинява нея, по-добре нея, отколкото себе си, понеже в главичките им винаги стои въпроса "Толкова ли бях лош, че тя ме е оставила?", дори и никога да не го споделят  Peace

# 94
  • Мнения: 702
Вагабонд, благодаря ти за съвета. А детето няма кой за какво да го обвинява. Ние всички много я обичаме и се стараем да правим нещата по-лесни за нея. Все пак сме нейното семейство, хората на които винаги може да разчита.

Не се съмнявам  Hug
Но все пак е добре да се допитвате и до нея, като човек, който е пряко засегнат от всичко, нищо че е малка   bouquet Докато са малки децата, са сладки и мили и правят почти всичко, което възрастните им кажат, ама после идва трудното  Hug

Надявам се смисълът на думите ти да не се промени никога   bouquet

# 95
  • Мнения: 4 418
Дзвер, ние я разбираме защо е гневна. Важното е, че не се е затворила в себе си, а е споделила какво я тревожи, защо е сърдита и т.н. По-добре да има комуникация, отколкото мълчаливо страдание от страна на детето.
Вагабонд,   bouquet

# 96
  • Мнения: 847
Деси, поздравления за стъпката! пожелавам й на малката душичка безболезнено да подреди света си!
А на родителите и близките й спокойствие и здрав разум! Simple Smile

от два дена мира не ми дава обаче тоя гняв ... чудех се за какъв гняв става дума всъщност? защо гняв към БМ, но объркано по детски насочен към майката-осиновителка ... чудех се и защо всички казвате, че е естествено и кое му е естественото ...
пък мойто никакъв гняв не вади, нито любопитство към БМ, вади обаче други тревоги ...  хем чета тук, хем наскоро без да се усетя влязох в по-дълбоки води, та не спах една нощ от притеснение какви съм ги свършила, и сега си блъскам главата, тълкувайки реакциите на мойто дете ...

 та всъщност, стигам до извода, че ако има гняв след научаване на историята, то той си е насочен към настоящата майка, единствената, която детето познава - това е гневът, че тя някак, казвайки истината, сякаш се дистанцира от детето, т.е. на детето може така да му изглежда ... гняв, недовлство, сърдене, че с човекът, който най-много обичаш, не те свързва толкова важен момент като раждането ти, а ти би искал всичко да е свързано с него ... аз самата имах подобен гняв първата година, само че в обратната посока, естествено; беше ме яд, че това прекрасно създание, което концентрира цялата ми любов, не е расло в мен, че не е било всяка секунда от живота си с мен, а едни много дълги месеци е било толкова далече от мен, че даже не съм знаела за съществуването му ... това ми се виждаше ужасно несправедливо и същевременно от съзнанието за ирационалността на на желанията ми ме хващаше яд от безсилие ...  постепенно с времето някак свикнах с факта.
у моето дете се чудех как да си обясня реакцията й след последния път, когато разказвах как сме се събрали, едно от последвалите включванията беше, че искала да съм я оставела пак в бебешката къща, за да съм я вземела отново оттам ... - ошашках се като го чух, но добре че бързо се окопитих, детската логика все още ме сварва неподготвена на мига и ми трябва време Simple Smile обикновено, след разговори по темата, тя се гушка много силно, все едно иска да се слеем двете ... последния път разказът ми я засегна за първи път видимо, разстрои се и през нощта беше неспокойна. побърках се да се чудя какво й е в главичката ... но според мен е това, осъзна, че не сме споделяли всичко, че ме няма на някои картинки ... не й е хрумвало да иска да я родя на игра, но акцентира всеки път на моментите, които в нейните очи ни сближават, и аз лекувам раните, които сама й нанасям преди това, запознавайки я с фактите, в тази посока - твоя съм, изцяло, завинаги ...

# 97
  • Мнения: 4 418
Вела, малко късно, та може и да пиша объркано, но спи душичката ми вече.
Та малката е сърдита на сестра ми, че не я е родила не на БМ. За БМ е казала само, че иска да я види и пак да си се прибере у дома (при сестра ми де). Да де ама БМ нехае за детето, та нова дилема сега.
Сега лягам, утре пак ще ти прочета поста и ако нещо има ще пиша, че трудно мисля вече. Hug

# 98
  • Мнения: 847
ох, ама аз много объркано съм писала, та не знам колко сън ще ти трябва, аз не се разбирам на места, сори Simple Smile

всъщност, Дзвер праща гнева към БМ, но всички писали са някак по-напред с материала, по-отдавна в джаза, децата вече са попреживели, ние сме в началото, и тя, и аз. затова се чудя. Дзвер едва ли го пише случайно, но пък на моя терен още не се е появило ... може би по-късно идва и такъв гняв към БМ, но като първоначална реакция ми е по-логично да е към познатия, обичан човек, а мама в този период е светът. от друга страна, допускам, че може би преекпонирам собствените си чувства при предполгането на нейните, та нищо не е сигурно.

във всеки случай, след оная вечер се чувствах изрод ... няма значение, че знам, че трябва и че е за добро Sad
още повече, че понякога си мисля, че неслучайно природата така е устроила човешкия мозък, да заличава спомена за болката, за неприятното ... дали пък неслучайно децата лесно забравят историята си, дори късно осиновени ... пък аз зорлем повтарям, повтарям ... утехата ми е, че тя по доста данни трябва да има някакъв як ангел хранител, та дано я опази и от мене Simple Smile

# 99
  • София
  • Мнения: 9 517
Вела, има време, спокойно, детето само ще раздели двата образа и тук според мен е твоята работа да направиш така, че хем да не възвеличава жената, която го е родила, да не я направи страдалка, и в същото време да не я намрази. Според мен лично е важно в душите на децата ни да има покой - жената, която ги е родила да присъства там като образ, но в никакъв случай мразен образ. Наскоро синът ми преживя криза - каза, че я мрази, че се срамува от нея, не беше лесно, но мисля, че намерихме спокойствието за сега, хубавото е, че го сподели, вярно след седмица тръшканици, но го сподели...

А иначе и аз имам нещо общо с тази тема - от няколко месеца се опитвам да обясня да дъщеря ми, че брат й не е бил в моето коремче - срещам такъв неистов отпор, че направо се чудя, какво да я правя вече...

# 100
  • Мнения: 955
Да се изкажа и аз като човек напред с материала: до дете си е, какво и как изразяват. Гневът при нас специално се изразяваше по всевъзможни поводи, никога пряко към мен - и аз съм се питала какво бъркам, та не се чувстват свободни да ми се ядосат, както трябва. (сега вече го правят  Mr. Green) За някои неща външната помощ се оказа решаваща.
И това много мъгляво стана, но не ми се коментират подробности.
Накратко, гневът и болката са две страни на една монета...

# 101
  • Мнения: 955
Дзвер,
остави детето на мира, ще го проумее, като му дойде времето  Hug

# 102
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Подкрепям Маймуна - до деца си е. Може би даже и полът има значение, поне при нас забелязвам разлика. И обстановката в семейството - наличие на други деца, биологични и небиологични за единия или другия родител, по--големи и по-малки. И възрастта, на която са осиновени децата, и предисторията им - пренаталният период и престоят в дом. Всичко има значение при подреждане на пъзела. Стереотипи няма, има болка, която се възприема и отработва по различен начин.

Мойто голямото кризи на гняв-омраза не е имал - нито към мен, нито към БМ. Иска да я види, защото има да й задава въпроси. Майка ми му изръси една глупост за биологичното му семейство (по-точно истина поднесена по най-неподходящ начин) и оттогава  има промяна - престанахме да говорим за среща засега. Чакам го да си формулира и ми зададе въпросите си.

Щерката категорично отказва разговори по темата. Даже се опиа да ме убеди, че е била в коремчето ми, но аз не помня. Засега чакам, чакам да дойде времето....

Спокойствието в душите на децата ни е важно, но то се постига трудно и е много продължителен и май на приливи и отливи във времето процес, който зависи само до известна степен от нас. И става много по-различно след 6 - 7-годишна възраст, когато детето започне осьзнато да гради личностната си идентификация. Според мен моята основна работа е да осигуря сигурност, любов и твърда семейна почва под краката на децата си. Отношенията към и евентуално с биологичните си родители и роднини съм ги оставила на тях да ги градят.

# 103
  • Мнения: 955
Според мен моята основна работа е да осигуря сигурност, любов и твърда семейна почва под краката на децата си.

Днес изпратих най-малкия си син на училище - самоуверен, пораснал, спокоен, чак неузнаваем. Струва си всичката тази работа! По какъв път сме минали, за да стигнем дотук, ние си знаем. Обичайте си децата!  Hug Hug Hug

# 104
  • Мнения: 847
Вела, малко късно, та може и да пиша объркано, но спи душичката ми вече.
Та малката е сърдита на сестра ми, че не я е родила не на БМ. За БМ е казала само, че иска да я види и пак да си се прибере у дома (при сестра ми де). Да де ама БМ нехае за детето, та нова дилема сега.
Сега лягам, утре пак ще ти прочета поста и ако нещо има ще пиша, че трудно мисля вече. Hug

моят съвет е да не вършите работата на БМ ... верно, че вашата схема е по-особена ... БМ има по-реални измерения, поне правно. нашите деца по правило не се очаква да я виждат и ако въобще я видят, по правило трябва да са големи и въобще е друго ... ако има шанс за реинтеграция на детето, въвеждайте образа на БМ, но ако практически няма и е въпрос на време да се промени статута й и има обосновани шансове детето да си остане във вашето семейство, не тормозете и малката душичка, и себе си като зорлем й я увирате в очите тая БМ. тя е още малка да любопитства за корените си, трябва й установеност, сигурност, а така БМ виси като заплаха. според мен, реакцията й е точно това - избрала си е сестра ти за майка, харесва си я и не иска друга, но се страхува от евентуална раздяла.

вие ще си говорите, това е неизбежно и трябва, но, вън от тая тема "как" - дано в обозримо бъдеще имате възможност да изчистите ситуацията.

между другото, адекватен страничен човек, различен от майката, който става за довереник, може да й свърши много работа - мойта понякога си избира друг адресат, на който да си изкаже преживяното и после да го забрави. нещо като душевно чистене в кошче, като кошчето не съм аз (е, аз чувам де, ама не се обръща към мен формално) - понякога е даже само виртуално - разказва на възрастен, който харесва, по пластмасовия телефон Simple Smile друг път е реално и само се моля кореспондентите, ако не могат да отговорят адекватно, да мълчат разбиращо, то й стига, тя не ще съвет или успокоение обикновено, а слушател Wink ние нямаме в пряка близост човек, аналогичен на теб, до себе си ...

# 105
  • Мнения: 4 418
Вела, много благодаря за съвета и милите думи. Много полезни неща научих  Hug  bouquet

# 106
  • Мнения: 146
Момата я осиновихме на 4г и седем месеца .Взехме я от приемно семейство ,сменихме и името .Първият месец казваше старото си име който я пита  ,но после свикна с новото и сега няма проблем ,а това с дом4ето и другата майка и го казахме веднага с взимането ,е малко трудно го прие ,но вси4ко се оправя с времето.Сега идва ред на малкия и той е осиновен даже преди кака си .Ноо с него ще е по трудно ,като вади един характер ,понякога му говоря ,нещо като приказка ,но той се врътва и не ме слуша ,може и защото е на 3г и полвина .Незнам разбира ли ме или не иска да знае ,но мисля 4е децата трябва да се подготвят по отрано.Абе купона в нас е голям .а и за мен е важно децата ми да знаят истината така ще са подготвени за хорските приказки Hug

# 107
  • София
  • Мнения: 20 145
Та малката е сърдита на сестра ми, че не я е родила не на БМ.


Деската, а ако сестра ти й обясни, че и в това да не е родена от нея има огромно предимство? Ако й каже, че по този начин е имала възможността да си избере кое точно да бъде нейното дете /което не се случва, когато раждаш/? Ако й разкаже как е отишла в дома и щом я е видяла, веднага е разбрала със сърцето и ума си, че точно това дете и никое друго, ще бъде нейно, че с цялото си същество е пожелала да бъдат заедно и сега е най-щастливата майка на света, защото най-съкровеното й желание се е сбъднало.

# 108
  • Мнения: 60
Дано не се повтарям, но ще споделя. Преди време в предаване на Марта Вачкова по темата чух едни прекрасни думи. Майка на осиновено дете обяснява какво е осиновяването така: това значи, че си расъл не в коремчето на мама, а в сърцето!

# 109
  • Мнения: 138
И в нашата фамилия си имаме момиченце от скоро, осиновено е преди 3 месеца- снаха ми нямаше 9 години деца. Ако само знаете каква кукла е Heart Eyes Не сме коментирали още за това кога и как ще й кажат- окозва се много сложно. Но от безбройните филми, които сме гледали- в белите държави казват много скоро на детето и никога не крият- даже го водели в дома, от който са го взели. Ноо... тук май не сме дорасли за това ooooh! Но май колкото хора, толкова мнения.

# 110
  • Мнения: 2 123
Всеки е дорасъл кой колкото си позволи сам за себе си

# 111
  • Мнения: 712
Току що прочетох в едно материалче (не изцяло за осиновяването, но и тази тема беше застъпена) следното:

"Произходът на Вашето дете е част от неговата история, към която Вие сте ключът. От Вас то ще разбере, кой е. Как ще се приема, до голяма степен зависи от Вашите настройки. [...] Ако можете да приемете детето с неговата история, то ще се чувства ценeно и прието, а не изоставено... Още от сега започнете да разказвате, как се е случило всичко. Как сте го търсили и как най-сетне сте се открили... С порастването детето ще слуша все по-внимателно тази история, която вече е станала като разказа за едно щастливо раждане... "

Аз смятам така да постъпим... Като, разбира се, в същото време ще се стремим да не преекспонираме темата... (защото в тази посока също има опасност да се залитне...)

# 112
  • Мнения: 1 249
На фона на грядущите извращения със сурогатството, осиновяването си е мила и добродушна класика.

Последна редакция: сб, 29 окт 2011, 17:00 от Miraetta

# 113
  • Мнения: 712
На фона на грядущите извращения със сурогатството осиновяването си е мила и добродушна класика.

Предполагам, че също както при осиновяването, и в тези случаи някои родители имат намерение да са открити спрямо децата си по отношение истината за произхода им, а други не биха го сторили...

# 114
  • Мнения: 1 249
На фона на грядущите извращения със сурогатството осиновяването си е мила и добродушна класика.

Предполагам, че също както при осиновяването, и в тези случаи някои родители имат намерение да са открити спрямо децата си по отношение истината за произхода им, а други не биха го сторили...

Категорично нищо общо няма и не е същото.
 

# 115
  • Мнения: 702
Аз все още се чудя, как може да се приеме такъв закон  ooooh! Тесногръда съм, но ... не ми харесва и не ми се струва често спрямо детето.

# 116
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
Аз все още се чудя, как може да се приеме такъв закон  ooooh! Тесногръда съм, но ... не ми харесва и не ми се струва често спрямо детето.
И аз така...но това е друга тема и да не оспамваме тази. Снощи със съпруга ми разсъждавахме точно по този въпрос и колко е хубаво, че нашето дете не носи скапаните ни гени/т.е. надяваме се да няма 24 вида алергии и астигматизъм, болни бъбреци и астма/...май сме се чалнали  newsm78 , но това е при нас, при други ще е друго. Хората са различни, идеалите им също.

# 117
  • Мнения: 4
Zdraveyte! Mnogo molya da me izvinite, 4e pi6a na latinica, no sa se izbursali bukvi4kite na kirilica na klaviaturata.
Moyata da6terya e ve4e na 23 godina - krasiva, dobra, moga da kaja nay-prekrasnoto dete, za koeto 4ovek moje da me4tae, a si ya vzeh na 4 meseca. Osinovena e. Moga da spodelya s vas kak i kazah, a e mnogo vajno, da ne kaja zaduljitelno deteto da znae. Taka go predpazvate ot vsyakakvi travmi za bude6te. Pri nas s moyata da6terya ima fakt, koyto ne zasyaga po nikakav na4in 4uvstvata ni - obi4ame se i si imame pulno doverie.
O6te na 3-godi6na vuzrast i obyasnyavah kak uli4nite ku4enca/nie vinagi sme imali ku4e u doma / si nyamat mama i tatko, no koyto gi zaobi4a , 6te si gi vzeme u doma, 6te se griji za tyah, te su6to 6te go obiknat i nikoga nyama da sa sami / tya mnogo strada6e, 4e te sa sami na ulicata i horata sa jestoki kum tyah/. Razbira se, tova e povod za razgovor s moeto momi4ence, a vie namerete nyakakav drug spryamo interesa na deteto. Kogato na 4 godinki i obyasnih, 4e bebencata sa v korem4eto na maykata pak i kazah, 4e tya e bila v drugo korem4e, ne v moeto, a az sum si ya obiknala , gu6nala sum si ya i sum si ya dovele u doma. Na 5 godinki, syaka6 ni6to ne sum i kazvala do sega, me popita i tya li e rodena v rodilniya dom, kadeto rodi sestra mi. Togava i razkazah vsi4ko. Purviyat i vapros be6e : "Za6to drugata jena ne me e iskala?" Obyasnih i, 4e 6tom ya e rodila, mnogo ya e iskala, no ne znaem kakvo i se e slu4ilo, ne znaem za6to i se e nalojilo da ya ostavi. Tya zamul4a. Na sutrinta v legloto me pregurna silno i naistina dumite i byaha: "Blagodarya ti, mamo, 4e si se pogrijila za men!"
Prez mnogo problemi sme minali zaedno / az si ya otgledah sama - pomagaha mi mayka mi i ba6ta mi/, no kogato sasedka kazala na decata v bloka i i go saob6tih , tya me pogledna i kaza: "I kakvo ot tova? Az sum kazala na priyatelkite si - tya i sega ne krie kogato ya popitat za ba6ta i . Kazva : "Mama me e osinovila kato bebe i me e otgledala sama". Dano da sum vi bila polezna, gotova sum za vsyako ne6to da spodelya s vas, za6toto znaya, 4e ne e lesno, a az imam nay-prekrasniya rezultat - doverieto i obi4ta na deteto mi

# 118
  • Мнения: 4
Ima , razbira se, milion vaprosi ot sorta: "Kak izbra to4no men?"
Obyasnih i, 4e ne sum ya izbirala, 6tom sum ya vidyala i sum usetila, 4e tya e moeto momi4ence, ne sum poglednala drugo dete. Ne e 4ak tolkova prosto kakto go opisvam sega, no nyama drama, maykata go pravi 6tadya6to, s obi4, s grijata nyakoy grubiyan da ne moje da narani nyakoy bude6t den deteto i.

# 119
  • Мнения: 11
 Труден въпрос !  Доброжелател каза на момчето , че е осиновено , което от своя страна донесе куп проблеми.

# 120
  • Мнения: 702
Кое момче?  newsm78 Син ли ти е, внук ли ти е или си ти  newsm78

Ако ти е син, значи не е момчето, а е детето ти...много студено така ми звучи.
Затова, аз виаги съм смятала, че трябва отрано да се говори на тази тема, а е да се пази като мръсна тайна, ама егоизмът си е егоизъм, страхът също, а за хорската простотия да не говорим...

# 121
  • Мнения: 1
тази тема е много хубава и важна newsm10 незнам аз нямам този проблем за да мога да давам каквито било съвети но според мен е доста по добре да се каже защото винаги има доброжелатели които да ти развят хубавия живот newsm45 апък е доста по добре докъто е малко и неразбира детето да му се каже дори със по просто обяснение става тогава на тях всичко им е като на игра rotfImao а след това когато си живял цял живот с мисълта че това са твоите родители с който си се гордял цял живот не са твои истински просто може да рухне целият ти живот незнам всеки го разбира по-различен начин това е моето мнение smile3521 wavey

# 122
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
... е доста по добре да се каже защото винаги има доброжелатели които да ти развят хубавия живот newsm45...

Казва се не заради "доброжелателите", а заради самото дете, защото то е отделна личност и има право да знае всичко за себе си.

# 123
  • Мнения: 1 325
Форест newsm10, детето е отделна личност и ако ние наистина уважаваме децата си (не казвам обичаме, защото е различно) именно като личности, не трябва да крием такива важни неща от тях. Независимо дали касае осиновяването или "защо нямам татко" или "защо нямам братче" или каквото и да е друго важно за детето обстоятелство.  Доброжелателите са ми най-малкия проблем, защото аз съм подготвила детето си, посетили сме домчето, знае името на другата майка (само дето не сме се срещали с нея, дето си вика) и нямам никакви притеснения по темата.
Хиляди пъти съм го казвала, аз не съм чак такъв егоист, за да смятам, че живота на моето дете започва с мен. ми, не започва! Уважавам нейната история, която винаги ще бъде част от нея и не смятам да имам никакви тайни от дъщеря си. Тя ми най-доброто другарче и най-близкия човек. Ако да е само на 5.

# 124
  • Мнения: 712
Защо да се заключва темата?...

...а след това когато си живял цял живот с мисълта че това са твоите родители с който си се гордял цял живот не са твои истински просто може да рухне целият ти живот незнам всеки го разбира по-различен начин това е моето мнение всеки го разбира по-различен начин това е моето мнение...

Сури, интересно мнение...  Трудно е малко за разшифроване, тъй като липсват запетайките, но затова пък е илюстрирано с много емотиконкти...  Rolling Eyes Wink

# 125
  • Мнения: 847
... апък е доста по добре докъто е малко и неразбира детето да му се каже дори със по просто обяснение става тогава на тях всичко им е като на игра ...

ето един начин ...
 


а някой да вземе да си пие хапчетата и да престане с мултиакаунтинга и говоренето сам със себе си, че вече е само досадно, както се вижда, никой повече не се връзва ...

# 126
  • Мнения: 712
Защо да се заключва темата?...  

А познай Simple Smile
... ... ...

Всъщност, като се абстрахирам от мненията на някои госпожи мисля, че като цяло това е една много важна тема и дори според мене би трябвало да е "закована", за да не я търсят много хората... Тя принадлежи към основните въпроси, заради които голяма част от съфорумци четат тук -  как да се каже истината; какви материали има за осиновяването (книги, филми); текущи проблеми с децата; как работят институциите с кандидатите и какво представлява законодателството ни; какви чувства изпитват децата ни; какви емоции владеят кандидати и вече осиновители и т.н...  Това са важните теми, заради които поне аз влизам тук и ми е важно, дискусиите по тях да не са "преливане от пусто в празно"... И разбира се, заради контакта с вас...  Grinning Hug

# 127
  • Мнения: 4 418
Темата беше сериозна и на нас много ни помогна. Успях да дам много адекватни съвети, благодарение на всички, които ми писаха.
Много съжалявам, че тук се е превърнало в някаква арена за избиване на комплекси. Има и друг начин, не мисля, че мястото е тук.
До сега не съм молела модератор за заключване на темата, защото смятах, че може да е полезна някому, но вече е абсурд добрия тон и полезната информация да се върнат отново.
Мили момичета, много благодаря за помощта, но отивам да информирам висшестоящите   bouquet

# 128
  • Мнения: 737
Остарявам Simple Smile и ми се струва, че има пропорционално нарастване на активното, несрамежливо и неграмотното участие във форума, в пряка зависимост на едното с другото, най-често.

Все си казвам, това което сподели и Чандра мисля, защо съм тук защо пиша и чета тук - подкрепям изцяло!...
Все си казвам, че  трябва по-търпеливо към подобни изцепки - неграмотно е , повърхностно е, но все пак е изблик може би на някакви добри чувства, не само на самолюбуване, примерно,.... (да не определям, че в разните случаи ми изглеждат разни подбудите)... Може и да е ненадеен изблик на някаква добринка, все по-рядко срещана...

Но в крайна сметка ще се съглася с Кудку, ще се съглася и със Сисли (наскоро и нейни протести си спомням), и с другите: "не протеста", премълчаването спрямо подобен инфантилизъм и повърхностност, се пренася към всичко, към децата, към това как ги възпитаваме, към това какъв става светът ни...

Затова към списващите - мислете, какво пишете, къде го пишете, как го пишете... В забързаното ежедневие, може да изстреляме някой пост с грешки, но трябва да се образоваме, как ще учим децата си после?... И хайде, малко по-смислено в теми, които изискват по-сериозно отношение.

Не мисля, че трябва да се затваря темата, нека остане и с глупостите, може би някой ще се спре преди да изстреля поредната.

Последна редакция: пт, 11 ное 2011, 15:33 от mama-Ira

# 129
  • София
  • Мнения: 9 523
За темата беше информиран модератор и ето ме тук! bowuu
Ще помоля пишещите тук да се придържат към темата и ако искат да бъдат полезни с нещо - да го направят по подходящ начин. Wink
Изтрих излишните спамове и се надявам темата да не се налага да бъде затваряна. Wink

# 130
  • Мнения: 4 418
kopche  Благодаря

# 131
  • Мнения: 712
Мартин носи бебешки снимки в у-ще за някакъв проект. Явно са го разпитвали за бебешката възраст и той за моя радост постави темата ... но ме слуша само две минутки и ме отсвири с: "добре, добре - разбрах". Той, за разлика от Мая, е наясно с идването си вкъщи от двегодишна възраст. Мая (на 4 и половина в момента), отбива всички опити за разговор до момента - не желае да допусне че има не друга майка, а друг баща  Wink.

В тази връзка съвсем набързо ще преведа част от текста, за който споменах в съседната тема, затова няма да правя отделен документ. Това е резюме на следната книга David M. Brodzinsky, Marshall D. Schechter & Robin Marantz: "Being Adopted. The Lifelong Search for Self" .

Линк към оригиналния текст на резюмето

"Тъй като способността на децата да мислят е все още недоразвита, според авторите по правило те не разбират и пълното значение на понятието "да си осиновен". Въпреки това много експерти по осиновяване съветват, да се говори на тази тема от ранна детска възраст и така да се създаде една добра основа за по-нататъшна дискусия и занимания…

Осиновителите би трябвало да знаят, че разговори за осиновяването на тази възраст, поставят само началото на един дълъг процес по преработване на проблема и че добре протекли разговори не означават, че детето ще има същото положително отношение и на по-късен етап (вж. част 4 и 5 част от резюмето на "Being Adopted. The Lifelong Search for Self").

Изследванията показват, че повечето от децата имат много бегла представа относно това, за какво говорят мама и татко, когато става въпрос за осиновяване.

"Баща ми е зъболекар, майка ми е учител и съм синовнен", казва едно момче на 5 години

"Всички хора са били осиновени, нали?" казва четири-годишно момиче. (Стр. 50)

Една млада жена, си спомня вечерта, когато започнало объркването и относно това, какво означава „осиновяване”.

"Обикалях наоколо, облечена в скаутските одежди на сестра ми  (трябва да съм била на три или четири). Правех се на голямо момиче като сестра ми Кимбърли (пет години по-голяма от мене), а тя ми беше ядосана, тъй като носих много ценната за нея униформа. Отказвах да сваля дрехите, макар, че беше време за къпане. Сцената завърши с няколко резки думи от страна на майка ми, която със или без скаутска роба ме завлече в банята. След караницата и къпането си спомням, как майка ми ме сушеше с кърпа. Тогава тя ми каза, че ме е ("капнала”)  ("dropped"). Цялото ми детство размишлявах над моята първа интерпретация на „осиновена” ("adopted")  като „капната” ("dropped") " (Стр. 50)

Моли от своя страна си е мислила, че да си осиновен означава, да си роден и обратно. Като е била на 5 години е имала любима игра, а именно, да изпълзява навън изпод престилката на мама и да извиква: „сега съм осиновена”… (Стр. 50)

Дори и много деца да не разбират с точност използваните думи, повечето от тях обичат приказката на тяхното осиновяване. Как може малките деца да не обичат историята, която се разказва отново и отново, докато ги носят на ръце и родителите им разказват историята за най-важния човек в техния живот, а именно историята на самото дете? Резултатът е, че много малки деца изпитват топли и приятни усещания относно тяхното осиновяване. Но колкото и често да се повтаря тази историята и колкото и с любов да се напомня, родителите разбират отново и отново, че значението често не е съвсем „схванато”.

[...]

Точно като при Хедър или Моли, авторите описват и редица други деца в тази възрастова група, които си мислят, че да си осиновен е същото като да си роден и че всички деца са се появили в техните семейства чрез осиновяване… Други деца от своя страна използват въображението си, за да запълнят "празното пространство" от все още неясните понятия. Някои детайли от осиновителната история могат да бъдат и източник на страхове и несигурност. Сузана, сега на 44, си спомня разказа на родителите си, как те отишли в католическо сиропиталище, вървели  покрай редовете с детските легълца и когато стигнали до креватчето на Сузана, тя се надигнала, засмяла се и протегнала ръчички към тях. . Днес тя си спомня, как като дете се е измъчвала от мисълта, какво би се случило, ако в този ден тя е била непоносима, била е напълнила гащите или просто не и е било до това, да се усмихва на непознати? Щяха ли тогава родителите да вземат усмихващото се бебе по-надолу по редицата с легла? (Стр. 53)

Тези обърквания и недоразумения могат да останат и до зряла възраст в съзнанието на осиновените."

# 132
  • Мнения: 847
Мерси, много интересно! Ние сега тъкмо сме в джаза. та мога да дам преки примери, допълващи тези в статията Simple Smile

Впечатли ме последния параграф ... Това май ще е обичайната последица, ако разказваме на детето как сме го избрали, щото е било най-хубавото ... Аз съм й казвала винаги, когато е ставало дума, че тва ми се е паднало, това ми бил късмета - леличките, на които им е работа да намират на децата семейства, карат подред децата и преценяват родителите добри ли са и кои точно са подходящи за тях. И си мислех, че е разбрала, до въпроса "Ми вие като бяхте в бебешката къща да ме вземете, що не взехте още едно детенце?!" (защото сега сме на вълна брат или сестра, много й се иска).

Това дава представа и за начина на интерпретиране на подадената информация, но следващия пример, пак пресен, от няма два три дена, още по-добре илюстрира ... Значи, базова информация: говорили сме, че бебетата се раждат, при това от жени, не от мъже, чувала е вече, че нея не съм я родила аз, знае, че е била в бебешката къща, как сме се срещнали в бебешката къща и т.н., не е ставало дума за жената, която я е родила, дотам, че се чудех умишлено ли си трае или нещо пропуска да си даде сметка, но предвид това, че е гледала сума филмчета, в които директно се говори, че има и други родители, бях убедена, че е наясно вече ...

След което следва следния разговор:
"Как точно съм се родила?" Разказвам аз историята как се раждат бебетата, майката е бременна, като дойде време, отива в болницата, където докторите й помагат да излезе бебето ... после добавям, " и ти така, в тая и тая болница". Следват обяснения защо болница и защо доктори, болна ли е майката ... (интересуваше я като цяло техническия момент около излизането на бебето от корема).  Пак следват обяснения, преповтаряне на историята, кой какво прави и в един момент получавам въпроса "И ти тогава ме погледна, нали?" Отговарям - "не съм била там за мое съжаление, нали помниш,  че не съм те родила аз, аз те взех от бебешката къща". Следващият въпрос: "Ми тогава татко ли ме роди?" ...
И така стигнахме до майката, която я е родила ... Честно казано, по едно време имах чувството, че ме поднася, че ме провокира аз да го кажа, не че тя не се е светнала, но не иска да го каже първа  ...

Та така ... всеки път, обяснявам простичко и отначало ... едно казване сбутано между другите теми със сигурност не стига. и всеки път някакъв отделен елемент й прави впечатление и сякаш не обръща внимание на останалото ... обаче е като на разпит в полицията, версията трябва да остане непротиворечива, иначе става сложно ...

Ако не е станало ясно, напълно споделям мнението в началото на цитираното от Чандра резюме - че по темата трябва да се говори от ранна възраст, естествено, непринудено, въпреки че няма да разберат всичко, но то с времето се напластява ... трябва да допълня обаче, че не може да се разчита на това, че сме казали нещата едно време и после детето си знае и няма нужда да си усложняваме живота - наистина е lifelong тема ...

Чандра, това е развитието, за което отговорих в хайда, че ще пиша като дойде ...

Последна редакция: пт, 03 фев 2012, 22:05 от Vella M.

# 133
  • Мнения: 1 325
Разбира се, че темата е longlife, тя ще ни съпътства винаги. Нещата не могат да приключат с едни разтовор.
Вела, ние говорим по темата може би вече от 2 години. Разисквали сме въпроса как се раждат бебетата, кой я е родил нея, имали ли сме обща връвчица /така казва на пъпната връв/ и т.н. Зная отлично, че не съм я родила аз, но понякога забравя. И съм сигурна, че не ме занася и пробва, просто така й идва отвърте. Така както и аз забравям, че не съм я родила.
Когато види деца в дом по телевизията или другаде, винаги ме пита дали това не е нейното домче. Напълно спокойно. Надявам се докато стигнем по-зряла възраст, поради напластяване на разговорите и информацията да приема факта, че не е родена от мен за напълно естествена част от живота й, което да не създава тежки драми.
Разбира се, най-тежката и трудна част ще бъде да обясня, защо е изоставена от биологичната си майка и цялато й семейство. За сега казва "защото е усетила, че не е твоя истинска майка и е разбрала, че имаш друга истинска майка, която те търси някъде". Това обяснение за сега е най-щадящо. Когато стане напълно зрял човек ще си кажем нещата, такива каквито са и ще й дам да прочете социалния си доклад.

# 134
  • Мнения: 51
"Когато стане напълно зрял човек ще си кажем нещата, такива каквито са и ще й дам да прочете социалния си доклад. "
Здравей Сислие! Следя отблизо тази тема, защото на нас ни предстои това изпитание -да говорим от къде и как се намерихме с моето момиченце. Опитах се няколко пъти да започнем разговор, но тя изобщо не отдава внимание и започва да се занимава и да говори за нещо друго, предполагам не е назрял момента...Направи ми голямо впечатление, че имаш социалния доклад на твоето детенце.На нас никой не ни предложи да ни даде копие от социалния доклад, при първата среща беше ми прочетен, може би не целия, защото беше кратък. Даже ми обясниха, че нямам право да видя първия издаден акт за раждане на малката.Сега като се замисля зная много малко от миналото на малкото ни момиченце. Пишете ми имам ли право да изискам сега копие от социалния доклад на детенцето ни.

# 135
  • Мнения: 1 325
Мимоза, ще усетиш кога е дошъл момента за тези разговори. Детето дава индикации за това. Вземи повод от някоя житейска ситуаци. Или изчакай то да прояви интерес. Това неминуемо ще стане. Не зная колко е голямо детето ти и от кога сте заедно, но тези разговори ги започнахме месеци след като се събрахме.
Относно социалния доклад, аз го получих от съда почти 2 години след влизане на решението по нашето дело в сила. Пуснах молба и ми предоставиха копие. Имам право на това, доколкото разбрах не като страна по делото, а вече като майка на детето. Може и да те излъжа с последното, но факт е, че като рос.дител може да поискаш този документ от съда, който е постановил осиновяването.

# 136
  • Мнения: 51
Благодаря ти, че ми писа. Димана е на три и половина сега, а сме заедно от десет месеца. Сигурно и аз ще поискам след време копие от социалния доклад на малката, надявам се това да е процедура, допустима във всеки един наш съд. Това което знам за нея е, че след полицейска намеса е настанена в ДМСГ на възраст година и седем месеца, след не потърсване от страна на биологичната майка е вписана в регистъра за пълно осиновяване. На този етап дъщеричката ни не дава по нищо да се разбере има ли спомени от живота си с биологичните родители, пак от доклада, който ми прочетоха преди делото разбрах, че има братче и сестриче, настанени в приемни семейства и в процедура по осиновяване. Иска ми всичко да оставя на собствен ход и малката сама да ми покаже когато е готова.

# 137
  • Мнения: 1 325
Мимоза, трудно начало за толкова малко детенце. Ще има много да говорите и то не само лицеприятни неща. Дай й време наистина, тя сама ще ти покаже кога е готова. Малката има нужда от сигурност и увереност за трайните неща в живота й, като се има предвид какво е преживяла.  Повтаряй й всеки ден, че това е нейния дом, че вие сте нейното семейство, че това е нейната кукла, нейното легло и т.н. Тя има нужда да изгради чувство да принадлежност. Това е ужасно важно, за да се почувства част от света и от истинския живот. 
Ти си ги знаеш тези неща, разбира се, нали си й майка, аз само разсъждавам.
Само не се бави много с молбата за достъп до социалния доклад. Делата сигурно се съхраняват в архива на съда, но все пак, имайки предвид че при нас всичко се случва, колкото по на време, толкова по-добре.

# 138
  • Мнения: 3 715
Ето тук можеш да видиш и чуеш добри предложения

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=691412.0

# 139
  • София
  • Мнения: 9 517
Ето тук можеш да видиш и чуеш добри предложения

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=691412.0
е, много си бърза - аз докато се завъртя и копна линка и ти вече си го сложила...

# 140
  • Мнения: 31
Благодаря, момичета! Simple Smile

# 141
  • Мнения: 385
Тази работа трябва да я свършиш преди да започне училище----------защото там  винаги се намира някой добронамерен да и го каже. Sad Sad

# 142
  • Мнения: 3 715
Да, наистина, хора, които си врат носа навсякъде - с лопата да ги ринеш

# 143
  • Мнения: 31
До училище има доста време още,така че постепенно ще успеем до тогава доста да си поговорим по темата! Simple Smile

# 144
  • София
  • Мнения: 9 517
за мен никога идеята не е била да кажеш на детето, за да не му каже някой друг - за мен идеята на казването е опазване Peace на доверието между родител и дете

# 145
  • Варна/UK
  • Мнения: 1 008
за мен никога идеята не е била да кажеш на детето, за да не му каже някой друг - за мен идеята на казването е опазване Peace на доверието между родител и дете

Много хубаво и вярно казано!!! Аз също си мислех, че трябва да намеря момента за да кажа на моя син истината. Но, разбрах, че детето само показва кога е готово. Това при нас се случи, когато Алекс ме попита за бебетата и коремите на майките. Тогава той беше на почти 5 годинки. Сега понякога той се сеща за това, че не е бил в моя корем, малко се сърди, но в момента е на етап, че той е роден от огъня Joy

# 146
  • Мнения: 51
За мен тази темичка си остава една от най-важните,  трудни и емоционални. Вечи минахме през разговора "Мамо, ти помниш ли как ме намери"/не знам защо така точно се изрази /, после за кратко как тя има две мами ...Но сега искам друго да ви попитам, споделяте ли с децата си, че имат други братчета или сестричета.Няколо пъти вече се случва, по повод филмче или приятелско детенце, малката да ми казва, че и тя иска братче или сестриче. Аз знам, че тя има братче и сестриче, осиновени почти по същото време/така и не разбрах, защо не са предложили поне две от децата на един и същ осиновител/.Не знам, кога и как да й кажа за тях, ще пожелае ли да ги търсим като поотрастне и как ще стане това. Пак по този повод, наскоро мои приятели си осиновиха детенце и таткото направи изказване, че не иска в никакъв случай детето да знае, че има братчета и сестричета.

# 147
  • Мнения: 357
От прочетеното установих ,че осиновените деца след години търсят като опора роднини -братя и сестри. Може да се разочароват , но може и да са щастливи/познавам такава жена която откри роднините си след 45г., предвид времето направо е имала късмет/.  Криенето на истината само ги наранява.
Децата търсят общи спомени и общ корен. Затова си мисля, че биха се чувствали по-добре , ако  повече деца са отглеждани от едни и същи родители/родител/. Ще се радвам ако тук да се включат осиновители на повече от едно дете!  Нека споделят опита си как се чувстват децата им !

# 148
  • Мнения: 385
В повечето случай остават разочаровани от резултата от търсенето.Не го препоръчвам.

# 149
  • Мнения: 11 945
Мислех да пускам нова  тема, но всъщност става въпрос за едно конкретно питане,пак по темата.

Изведнъж се сетих / и то около подготовката за празника на буквите/, че тъй както съм  уж съм откровена с детето и то знае цялата истина за себе си, до момента не е ставало въпрос за първото му име.

Въпросът ми е на каква възраст и как казахте на детето името му- за тези, които са го сменили?До момента разговорите ни не са били специални , а естествени и непринудени, но не зная как и защо този разговор не се е състоял.Дали да чакам въпрос или сама да започна разговор .

# 150
  • Мнения: 702
Според мен, чакай въпрос. Иначе, би могло да настъпи объркване в детето.
Аз например, никога не съм си харесвала името като малка, след като майка ми ми каза как ми е рожденото име започнах да си харесвам моето Simple Smile)) Но бех вече доста голяма. Някак си истинското ми име е прекалено меко и нежно за моя характер и не би ми подхождало.

# 151
  • Мнения: 712
Комарче, след като харесваш второто име повече, кое възприемаш като истинско? А как биха изглеждали за тебе нещата, ако не ти допадаше, как се казваш в момента? Понякога и аз съм си мислила за тези неща...  Колко сериозна задача е даването на име,... а още по-голяма отговорност е сменянето на име...

# 152
  • Мнения: 702
Харесвам си моето име, което са ми дали майка и татко - Боряна. Мисля, че ми подхожда, защото звучи твърдо, на място, силно и е точно за мен. Когато бях малка не ми харесваше, по - скоро защото се срещаше рядко, но и някак си чувствах, че това не съм аз. С годините характерът ми се промени и сега името ми си ми пасва идеално.
Рожденото ми име е Соня. Мисля, че изобщо не ми подхожда. Звучи едно меко, едно жалко, не искам да обидя някого, просто на мен не ми подхожда това име. Радвам се, че татко ми е избрал моето име.

# 153
  • Мнения: 712
Наистина страхотно звучи! Simple Smile

Много хора като деца не обичат имената си, особено ако не са често срещани,...  но в последствие започват да ги ценят и харесват много... Simple Smile Може би тази особеност също трябва да се има предвид, когато мислим за подходящо време за разказване за имената...

# 154
  • Мнения: 702
Да, моето не се срещаше, поне в нашия град.
Това ми харесва, защото и сега не е толкова често срещано.

# 155
  • Мнения: 11 945
Май това е единствената ни тайна "по темата", дори бях забравила за смененото име, толкова му подхожда даденото от нас. Simple Smile

Има ли някой, който вече да е говорил за името на детето?

# 156
  • Мнения: 357
Здравейте, аз реших да променя името на детето си съвсем малко т.е.  умалителното име е това с което са я наричали  и в дома и сега . Не исках детето да се травмира!  Една от майките с които комуникирам , волно или неволно постоянно я нарича с името й от дома без изобщо да подозира за това. Ужасно се дразня , все едно някой ми удря отрезвителна плесница!
Когато децата са по-големи смяната на името доста ги обърква. На една детска площадка се сблъсках с една французойка, явно осиновителка. Едното й дете беше около 12-13 годишно, а малкото, което не говореше френски беше на около 4-5г. Голямото играеше роля на преводач. Хранех си детето и го извиках по име , в този момент малкото момиченце се обърна видимо щастливо, смяташе, че я викам и аха да дойде при мен. Нямате представа колко беше разочарована от факта , че и моето дете носи същото име и всъщност не викам нея, а него! Но в интерес на доброто бъдеще на детето всяка промяна е оправдана!

Общи условия

Активация на акаунт