20 минути с цигара срещу смъртта...

  • 15 791
  • 394
  •   1
Отговори
# 345
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Добре де, толкова ли не може да се сложи една предупредителна табела?

# 346
  • Мнения: 2 241
"БГ-МАМИТЕ" отново се изживяха като следователи и съдии!
Няма ли кой да заключи тази тема, най-сетне?

# 347
  • Мнения: 9

Ще проуча как се организират ученически екскурзии (за гимназисти) в други държави. Един възрастен на 10 деца, без да е задължен да е неотлъчно с тях, ми се струва малко, нередно.


  Ментова, не съм обръщала внимание на това при екскурзии в чужбина /говорим всъщност за деца, които живеят в чужбина, а не български деца на екскурзия в чужбина/ един възрастен за колко деца отговаря,но група от 30 деца са водени от 2-ма ръководители и то на остров, който е почти изцяло скалист. Единственото, което мога да кажа, че навсякъде около опасните места има дървени заграждения/обикновени, дървени заграждения, които всеки може да прескочи/, но никой не ги прескача, защото знае, че е опасно. И не си мислете, че на всяка "ограда" стои полицай да охранява, просто хората още от деца са научени да не нарушават правилата.
  Сега, не знам, имало ли е такова заграждение около тези скали, или е нямало.

  пп. Видях, че Делфина пита дали не може да се сложи една предупредителна табела. Явно няма.

# 348
  • Мнения: 6 642
15-16 годишни не са малки деца .
Не са малки деца, но не са пуснати и сами, нали?
Ако там имаше възрастен човек дали би позволил снимки на скалите?
Каква е вероятността да не е отишъл заедно с тях? Нали няма да се къпят, а ще се снимат.

Снежа, говорим за организирана екскурзия с една сурия тийнове.
Никого не обвинявам, но ако там имаше възрастен човек едва ли щеше да се стигне до тази трагедия.


Същата сурия тийнове си се мотаят навсякъде сами дори и с родителите си да бяха на море едва ли щяха бъдат пазени от тях.
И това е съвсем нормално за тази възраст.
Трагичен инцидент е ,но щом ви допада да размахвате пръст, моля ръсете си обвиненията.

# 349
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
"БГ-МАМИТЕ" отново се изживяха като следователи и съдии!
Няма ли кой да заключи тази тема, най-сетне?

Всеки човек в такава ситуация се поставя мислено на мястото на давещия се, на зяпащия и този, който се е опитал да помогне.
В този ред на мисли, да-нормално е да прочетеш коментари, които звучат като осъждане на нечие действие или бездействие...

Аз да си призная не бих скочила. Плувам отлично, тренирала съм дълги години плуване.
НО, едно е да скочиш в басейн, или дори в морето, но да знаеш, че брега е близо и можеш да помогнеш на давещ се човек.
Съвсем друго е да се метнеш от скали, когато не знаеш под теб какво има и дали няма да станеш на саздърма, има огромни вълни и мъртво течение...Ти не само, че не можеш да помогнеш, ами ще станеш жертва на собствения си "героизъм"...
Второ-самите деца са постъпили изключително глуповато и безотговорно отивайки да се снимат точно там. До колкото видях, една идея по-нагоре има скали, до които вълна не би стигнала, а гледката е абсолютно същата...Значи те сами са рискували живота си за една снимка....
Трето-учителките-да, виновни са, за това, че са оставили няколко деца да отидат да се снимат.
Полицаите не са виновни. Отстрани изглежда адски безотговорно това, което са направили (с цигарата вече граничи със ограничена селяния, ама нейсе), но реално те са били точно толкова безпомощни, колкото и зяпачите.

# 350
  • Мнения: 2 510
Добре де, толкова ли не може да се сложи една предупредителна табела?
С това съм съгласна. На такива места трябва да има такива табели, както има "неохраняем плаж".
Точно това е - който е израснал край морето познава опасностите ,които крие ,но който идва от вътрешността на страната не предполага
Да знаят местните, а другите си мислят, че знаят.
Не виждам какво странно звучи, че почиващите са любопитни.
Може да звучи безразсъдно, но и аз щях да отида да снимам. Такова нещо не се вижда всеки ден.
Ако не нещо друго, то на такива места е можело да пуснат патрул.

# 351
  • Мнения: 295
Илиана, последното, което ще си позволя е да размахвам пръст  Naughty
Не обвинявам никой.
Ясно ми е, че когато 14-15 годишни деца ходят с родителите си на море не стоят залепени за полата на мама.
Коментирах, единствено това, че по всички организирани екскурзии максимум двама възрастни отговарят за 30 деца. Това за мен не е редно!

# 352
  • Мнения: 8
Аз също пораснах на морето.Нашите ме учиха да го обичам,да му се радвам и да се пазя от него.Това не значи,че не съм правила глупости отивайки сама на плажа.Господ ме е запазил.Това детенце е искало просто снимка.Не е познавало страшната страна на водата и е отишло до опасното място.То е дете,не е виновно.Не са виновни родителите,че не са го учили,при положение,че нямат море.Сигурно чудесно знае на теория как да се опази в планината.Нещо,което и аз не знам.Сигурно родителите 100 пъти са му казали да не влиза на дълбоко.Не са виновни учителите.Те не могат да стоят при всеки.Детето е било мило и добро.Не е правило проблеми.Не е можело да се предположи,какво ще се случи.Не са виновни хората,че не са могли да помогнат.Както казах,на детето е можело да се помогне само от морето.С катер.Това обаче е трудно в такова време.Минутите са били прекалено малко.Не търся виновни аз.Няма такива.Просто е било нещастен инцидент.Освен това,водата тегли.Не зная дали ще ми повярвате,но гледайки водата ти се иска да отидеш при нея.Един такъв порив в неподходящият момент,коства живота.Преживявала съм буря в открито море.Кораба беше намачкан като консервна кутия.И тогава разбрах,че няма сила,която да покори природата.И тогава не се направи нищо,за да се спасим.Пълен напред срещу вълните и едно безкрайно чакане,дали ще ни пожали морето.Месеци наред сънувах запечаталата се картина-12 мъже вперили погледи във водата,дали корабът ще издържи и на тази вълна..и на следващата..и на следващата..Стискаха в ръце снимки на децата си.И просто чакаха.И да,понякога не можем да направим нищо и просто чакаме. Не разбирам защо за всяко нещо някои трябва да е виновен.Отишло си е едно прекрасно,слънчево дете.Това е истината и няма как да се върне времето.Хората,станали свидетели на инцидента дълго ще се борят с въпросите дали и защо..и как е трябвало да постъпят.Родителите ще теглят тежкият си кръст до гроб.Тези неща са достатъчни,че освен това ние,седящите пред монитора на сигурно да им вменяваме вина.Оставете детето да почива в мир!
Време е темата да се заключи

# 353
  • Мнения: 5 539
Смятам, че в крайморските и крайдунавските общини трябва да въведат някакъв вид сигнализация, подобна на кодовете 'жълто', 'оранжево' и 'червено', които присъстват в новините за времето.
Да се знае и да се повтаря многократно, че при оранжев код трябва да се стои далеч от морето, например. Да не се влиза във водата, да не се доближава дори брегът. Ако имаше подобно нещо, учителките не биха допуснали децата да слизат опасно близо до морето.

В събота и неделя бяхме на плаж на едни скали близо до Созопол. Видях какво е морето. Тук съм израстнала, но не помня да съм го виждала толкова свирепо в края на август. Вълните бяха огромни, много силни и повечето плажове бяха наполовина залети. Все пак опитах да вляза да поплувам заради тръпката. Плувам много добре, но когато понечих да вляза и усетих как влачи, колко е мощно течението, когато вълните ме блъснаха към скалите на брега, се уплаших и отказах. А бях влязла едва до коленете. За първи път почувствах страх от морето, винаги съм смятала, че не мога да се удавя.
За няколко дни морето взе десетина жертви, повече от загиналите по пътищата за това време.
Трябва да се вземат някакви мерки за действие при бурно море, предпазни предимно, защото за спасителни в повечето случаи няма време  Tired

# 354
  • Мнения: 295
Соня, съгласна съм.
Защо да се заключва темата, обаче?
В първия пост се пита "адекватни ли сме"
Ей това трябваше да се обсъжда 24 страници. Без кой е виновен, без ти би ли скочил  Rolling Eyes
Нещастия се случват и ще се случват винаги, но не трябва ние да им помагаме да се случват  Peace

# 355
  • Мнения: 2 510
За мен също не трябва да се заключва темата. Трябва да се въведе нещо за курортните селища, не само по морето и дунава , но и планински.
В Созопол няма ли патрулираща кола? Това не е било някъде в неохраняема зона.

# 356
  • Мнения: X
Смятам, че в крайморските и крайдунавските общини трябва да въведат някакъв вид сигнализация, подобна на кодовете 'жълто', 'оранжево' и 'червено', които присъстват в новините за времето.
Да се знае и да се повтаря многократно, че при оранжев код трябва да се стои далеч от морето, например. Да не се влиза във водата, да не се доближава дори брегът. Ако имаше подобно нещо, учителките не биха допуснали децата да слизат опасно близо до морето.

В събота и неделя бяхме на плаж на едни скали близо до Созопол. Видях какво е морето. Тук съм израстнала, но не помня да съм го виждала толкова свирепо в края на август. Вълните бяха огромни, много силни и повечето плажове бяха наполовина залети. Все пак опитах да вляза да поплувам заради тръпката.

Аз пък морето съм го виждала свирепо по всяко време на годината. Няма закономерност между вълни и календар. Вълни могат да излязат винаги. Както и вятър. Като излезе западен вятър без вълни пък е още по-лошо. Може да те закара от Варна до Калиакра за нула време.

И аз бях събота и неделя на плаж. Вълните както вече е ясно бяха ужасни, а по южното черноморие са били още по-ужасни. Естествено не ми припари кракът до водата, камо ли да пусна детето си. Именно защото цял живот съм живяла на морето и не веднъж съм виждала да вадят удавени хора. Случва се всяка година по много пъти буквално до брега. Пишат само за някой от тях. Морето си е море и с него шеги и експерименти не бива.
В събота на охраняем плаж, въпреки  червеното знаме и неспиращите подсвирвания и ръкомахания на спасителите, беше пълно с ентусиасти-туристи във водата, които се мятаха по вълните като на Акваполис. Че и с деца.  Shocked
На неохраняемите плажове е още по-зле. В неделя на Фичоза видяхме момче и момиче, които влязоха с надуваем дюшек, като половин час преди това ги наблюдавахме как си правят котва от камък и клони.  ooooh!

Не знам какви мерки повече трябва да се вземат от това да има червено знаме и табели "неохраняем плаж". Има ги почти навсякъде, а където ги няма с просто око се вижда че спасители няма. Според мен трябва да има наказания за нарушителите. Поне на охраняемите плажове. Другите е ясно че са на собствен риск (и акъл).

Що се отнася до "зяпачите", едно е да можеш да плуваш и съвсем друго да си обучен (със съответното оборудване) да спасяваш. В такива бурни вълни няма шанс нито за спасителя-аматьор, нито за давещия се.

п.п. Негодуването срещу организацията на мероприятия с деца са напълно основателни, но аз именно за това никога няма да пусна детето си на лагер, екскурзия, даже и на така популярните еднодневни походи (Родни балкани и прочие). Може да се чувства колкото си иска ограничено и онеправдано, но докато нещата трайно не се променят или поне тя не стане пълнолетна - това е положението.

Последна редакция: чт, 01 сеп 2011, 23:18 от Анонимен

# 357
  • Мнения: 9

В Созопол няма ли патрулираща кола? Това не е било някъде в неохраняема зона.

      Снежи, съжалявам, но работата на патрулиращата кола е да следи за нарушаване на общественият ред. С какво някой, който отива да се снима на скалите нарушава общественият ред?

     

    

# 358
  • Мнения: 427
 Мир за детската душичка  Praynig
 Поклон на хората , които са спасили другите две дечица   bouquet
 Такива като тях са голяма рядкост в днешното ни общество .
 Ние предполагаме , Господ разполага  Cry

# 359
  • Мнения: 8
Морето през август става опасно:
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=205914


За да се намалят удавниците е необходимо да има много сериозни глоби.На всеки,влязъл на неохраняем плаж,да се търси отговорност.Полиция по плажовете,за да глобяват самонадеяните плувци.Това е моето предложение.Виждате в статията,макар че е от преди 2 г за какво става въпрос.Положението не се е променило.Никаква полиция не може да ни спре,ако сме безотговорни,но все пак случаите ще са по-малко.

p.p. Исках темата да се заключи,защото тези обвинения,са като гавра с паметта на детето.Ако става въпрос за мерки,да.Но се хвърлиха думи
и заклеймиха с "виновни" хора,нямащи вина.Та,за това

Общи условия

Активация на акаунт