СЕКЦИО ИЛИ НОРМАЛНО РАЖДАНЕ (С УПОЙКА) ЗА И ПРОТИВ?

  • 13 006
  • 140
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 274
Ралица, разбирам, че си пред страхотна дилема, НО:
1. Тук ще прочетеш САМО впечатленията на жени, изпитали едното или другото.
2. Всичко е толкова индивидуално, никой не може да предвиди как ще е при теб- има жени, които раждат за 2 часа без болки, има такива, които се възстановяват трудно от секцио, има такива, за които секциото е кошмар (аз съм от тях).
3.Имах приятелка лекарка, която искаше да роди със секцио, защото "знаеш ли кво става там отдолу при нормално раждане". Е, направиха й секциото, първо, че имаше усложнения и второ се възстанови адски бавно и трудно...самата тя след това каза - секцио повече - НЕ!
Според мен обаче, лекар, който препоръчва секцио пред нормално раждане без показания за това...не съм специалист, но не ми се струва нормално....
АЗ лично бих предпочела нормално раждане с епидурал.
Успех!

# 106
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Цитат на: Godzilla

Според мен обаче, лекар, който препоръчва секцио пред нормално раждане без показания за това...не съм специалист, но не ми се струва нормално....
АЗ лично бих предпочела нормално раждане с епидурал.
Успех!


Да де, за това не ти се струва нормално лекар да препоръчва секцио, защото "АЗ лично бих предпочела нормално раждане с епидурал"....
 Rolling Eyes

# 107
  • Мнения: 2 274
Цитат на: Erica
Цитат на: Godzilla

Според мен обаче, лекар, който препоръчва секцио пред нормално раждане без показания за това...не съм специалист, но не ми се струва нормално....
АЗ лично бих предпочела нормално раждане с епидурал.
Успех!


Да де, за това не ти се струва нормално лекар да препоръчва секцио, защото "АЗ лично бих предпочела нормално раждане с епидурал"....
 Rolling Eyes
НЕ, затова, повечето лекари ,които познавам признават, че операция просто така не се прави...

# 108
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Цитат на: Godzilla
Цитат на: Erica
Цитат на: Godzilla

Според мен обаче, лекар, който препоръчва секцио пред нормално раждане без показания за това...не съм специалист, но не ми се струва нормално....
АЗ лично бих предпочела нормално раждане с епидурал.
Успех!


Да де, за това не ти се струва нормално лекар да препоръчва секцио, защото "АЗ лично бих предпочела нормално раждане с епидурал"....
 Rolling Eyes
НЕ, затова, повечето лекари ,които познавам признават, че операция просто така не се прави...


Аз явно познавам другата половина от лекарите, но че не е проста операцията- не е, сложна си е.

# 109
  • Мнения: 4 965
Цитат на: Erica
Цитат на: Godzilla

Според мен обаче, лекар, който препоръчва секцио пред нормално раждане без показания за това...не съм специалист, но не ми се струва нормално....
АЗ лично бих предпочела нормално раждане с епидурал.
Успех!


Да де, за това не ти се струва нормално лекар да препоръчва секцио, защото "АЗ лично бих предпочела нормално раждане с епидурал"....
 Rolling Eyes


Не искам да споря или да променям мнението на някого (и аз бях твърдо за нормалното, докато не изкарах 3 дни преди операцията с непрестанни контракции и пълно разкритие - болката е зверска - идеята беше бебките да останат колкото може повече в мен, преди да ме оперират). Давам само един пример:
Една моя приятелка също имаше право на избор между двете - избра нормалното раждане, но по време на самото раждане се получиха усложнения (оказа се, че пъпната връв е къса) и се мъчи часове наред. Накрая го извадиха с форцепс и повече от месец малкото човече имаше отоци по лицето и нослето му беше подпухнало (в момента обаче е голям сладур - на почти 3 месеца е). Проблемът е, че моята приятелка още не може спокойно да си седне на д-то (е, на самото раждане не е усетила болката).

# 110
  • Мнения: 5 468
Цитат на: Katrin_77
Една майка да мисли трезво.БРАВО.Аз също родих без никаква уговорка, нямаше никаква разлика в отношението към мен в сравнение с жената която роди с мен със уговорка-тя се поболя от мъка като и казах че не съм платила, така си даде на вятъра 350EUR.Така е докато има кой да дава те все ще искат


И аз бях така с парите. Предният ден едно момиче роди със секцио при доктора ми с уговорка и му брои 400 евро. А аз - без пари.
Но мисля, че до 1-2 години ще се оправят навсякъде тези недоразумения. Ще вкарат закони във всяка болница и няма да го има това чудене и страх, какво да правиш.

# 111
  • Мнения: 46 534
Цитат на: ralitza03
Цитат на: nikol78
Това за парите май важи повече за АГ болниците, в другите ти обръщат внимание и без пари! Аз родих в бившата Правителствена болница, с направление и до последно очаквах доктора да си каже тарифата! Шапка му свалям, не беше в София, но дойде за раждането ми и не поиска стотинка! А за вниманието в тази болница, думи нямам! На ръце те носят! Кофти е само, че изследванията се плащат, но това става на регистратурата, срещу касова бележка, на ръка пари няма!
Иначе от секциото- на 8-ия ден не усещах нищо, а силни болки имах първите 2 часа, докато стои пясъка върху корема, после само контракциите усещах, разреза-не! Но всичко е индивидуално!
Успех!

А ти ли си го пожела секциото или така се случи, как си избра болницата  и това първо раждане ли ти беше Simple Smile


 
Първо раждане. Болницата ми я препоръча приятелка на майка ми, родила там миналата година. Като ми каза й викам, абе жена къде се буташ, знаеш ли колко пари ще трябват, но както ти писах НАИСТИНА се плащат само изследванията. Общо около 300 лева.
Постъпих в болницата за нормално раждане, три дни след термина, контракции през 5 мин. и разкритие 4 см. Оперираха ме след 8 часа, защото главата на бебето не беше правилно наместена, т.е. лицево предлежание, не тилно. А и ехографа показваше голяма бебе- 3.600 кг.+ миома 7 см. до главичката й /вероятната причина за предлежанието/. Направо ме свалиха в операционната, клизма не правят на секциите! Родих с пълна упойка, то там май такава е практиката. Поне докато лежах в болницата всички секции минаха под такава. Като изключим излизането от упойката, по-точно треперенето /има го при всеки вид раждане/, останалото не беше толкова гадно. Аз заради миомата имах дренаж и ходех по-бавно, но като го махнаха, направо хвръкнах Grinning Възстанових се много бързо, всякакво неразположение изчезна на 8-ия ден. Жената с която бяхме в стая и роди нормално с 1 шев не можеше да ходи, а болката изчезна след 1 месец. Това не ти го казвам, за да те убдя колко е лесно секциото, а за да видиш, че при всеки и индивидуално. За пример, друго момиче, родило секцио въобще не можеше да ходи! С една дума,  чак безболезнено не е, но не и страшно!
Но ако решиш да раждаш в Правителствена да знаеш, че секцио по желание няма, а и май много- много не слагат епидурални, присъствието на бащата не е разрешено. Това за бащата ме подразни, защото според мен само майката има право да каже, но............имат само една предродилна с 2 легла, т.е. ако дойде друга родилка, мъжа ти ще трябва да е и с нея!
Жените са по 2 в стая, но понеже аз родих в натоварен месец: август има много раждания, та бяхме по 3. Стаята е с тераса, телевизор с кабелна и телефон /не можеш да набираш, само те търсят, но си има във всяка стая, даже в интензивното/баня с вана /не виждам смисъл, но щом е там да я спомена/ , биде, храната ти я сервират в стаята. Иначе за грижите и отношението са невероятни!
Пожелавам ти успех!

# 112
  • Мнения: 5 468
Цитат на: nikol78
Стаята е с тераса, телевизор с кабелна и телефон /не можеш да набираш, само те търсят, но си има във всяка стая, даже в интензивното/баня с вана /не виждам смисъл, но щом е там да я спомена/ , биде, храната ти я сервират в стаята. Иначе за грижите и отношението са невероятни!


Виж ти..., аз бях чувала само лоши работи за този болница. А сега ми се приражда там ooooh! На мен голямата ми мъка във Втора градска беше, че не можех да излизам никъде, нито тераса, нито свиждане... 7 дена - изолация. Та, ако имах и телевизор, нямаше да усетя седмицата. Виж за ваната Thinking едва ли щях да мога, след секциото, да легна в нея Wink
Абе, подобряват се условията във болниците... няма да е вечно такава мизерия, каквато има все още някъде.

# 113
  • Мнения: 46 534
Цитат на: new*
Цитат на: nikol78
Стаята е с тераса, телевизор с кабелна и телефон /не можеш да набираш, само те търсят, но си има във всяка стая, даже в интензивното/баня с вана /не виждам смисъл, но щом е там да я спомена/ , биде, храната ти я сервират в стаята. Иначе за грижите и отношението са невероятни!


Виж ти..., аз бях чувала само лоши работи за този болница. А сега ми се приражда там ooooh! На мен голямата ми мъка във Втора градска беше, че не можех да излизам никъде, нито тераса, нито свиждане... 7 дена - изолация. Та, ако имах и телевизор, нямаше да усетя седмицата. Виж за ваната Thinking едва ли щях да мога, след секциото, да легна в нея Wink
Абе, подобряват се условията във болниците... няма да е вечно такава мизерия, каквато има все още някъде.


Аз преди да вляза в болницата се свързах с една мама, родила там и за съжаление бебето не беше живо, та доста се попритесних, но нямаше време да ходя на друго място. Аз лежах 6 дена, в родилното имаше 8 жени и за това време нямаше нещастен случай. Мога да гарантирам само за това, което съм видяла и то е само положително!
За свижданията режима е малко строг. Провеждат се  в едно коридирче преди отделението, иначе вътре не пускат и то само 2 дни от седмиьцата /не помня кои, май вторник и четвъртък/! Само в интензивното може! Но дават картонче, на което казваш 3 имена и тези хора могат да влизат по всяко време!
 Grinning

# 114
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
Цитат на: new*
Цитат на: Katrin_77
Една майка да мисли трезво.БРАВО.Аз също родих без никаква уговорка, нямаше никаква разлика в отношението към мен в сравнение с жената която роди с мен със уговорка-тя се поболя от мъка като и казах че не съм платила, така си даде на вятъра 350EUR.Така е докато има кой да дава те все ще искат


И аз бях така с парите. Предният ден едно момиче роди със секцио при доктора ми с уговорка и му брои 400 евро. А аз - без пари.
Но мисля, че до 1-2 години ще се оправят навсякъде тези недоразумения. Ще вкарат закони във всяка болница и няма да го има това чудене и страх, какво да правиш.


А ако ти бяха казали следното: ще ти направим секцио, защото има опастност за бебето ( може и без да си тръгнеш, ако тръгнеш да раждаш нормално), затова ще ти направим секцио, но трябва да платиш ......$? Какво щеше да направиш? Нямаш време за консултация с друг лекар, всяка минута е от значение, трябва само едно "да" да кажеш за да не стане нещо с бебето ти.
Кое ще ти е по-ценно: някакви си .....$ или животът на бебето ти.?

# 115
  • Мнения: 503
Цитат на: Petinka
Цитат на: ralitza03
За да съм родила като бял човек-това е според него най-цивилизованият начин-без мъки и болка! казвам му за епидурална а той ми отговаря "Ако искаш ме послушай, но ти казвам че така трябва да стане и ще си добре. Пък ти както искаш!" А е възрастен, опитен и по-принцип голям традиционалист но......

ейййй, най-накрая някой лекар да си го каже откровено! Моят съвет е да го послушаш, защото е абсолютно прав!
И понеже събираш мнения-родих секцио по желание, първо раждане, от 5ия ден се грижа сама за бебо и дори не си спомням за операцията!


Извинявайте, не искам с никого да се заяждам, но секциото НЕ е цивилизован на4ин за раждане! Ина4е щеше да е така при вси4ки бозайници, не мислите ли?
Аз мога да говоря само за секциото, НО имам приятелка (за кой ли път го пише ве4е Embarassed ), която има едно секцио и едно естествено раждане, и препоръ4ва естественото! Макар 4е след секцио да раждаш естествено, е все едно раждаш за първи път, и си е имала силни контракции, и болки - колкото е нормално, и разкъсвания, и пак се е възстановила много по-бързо, отколкото след секциото!
Още нещо от ли4ен опит - секциото дале4 не е безболезнено! Дори да ти правял пълно обезболяване през първите 24 4аса след операцията (което се прави в много малко болници, и при мен, примерно, "обезболяването" беше с аналгин Shocked  Close ), пак нямаш гаранции, колко бързо ще се възстановиш след това!
Има, разбира се, и слу4аи на бавно и трудно възстановяване след естествено раждане, НО в тази тема май се изтъкват само те! А какво стана с трудното, бавно и болезнено възстановяване след секцио? Защото тогава при голяма 4аст от слу4аите е така, докато при естествено раждане рискът за усложнения и съответно - бавно и болезнено възстановяване, е много по-малък, особено ако лекарите имат достатъ4но опит с естествено раждане.
Много неща са индивидуални, все пак всяка жена е разли4на, и всяка бременност и раждане, дори при една и съща жена, са разли4ни. НО затова тук е правило, 4е жената отива с контракции на 5 мин. и/или с изтекли води, и САМО АКО има усложнения, тогава се прави секцио. Защото ТУК проу4ванията показват, 4е секциото е не само по-скъпо, но и води до пове4е усложнения след раждането, при майката и бебето, до пове4е болки и т.н. Кога за последно са правени такива проу4вания в България? Докато тук, както и в Западна Европа и САЩ, се правят непрекъснато, и това е мнението на лекарите. Затова и НЯМА секцио "по желание" (освен на 4астно, май, оба4е тогава е много скъпо), а само за спешни слу4аи. Както и при слу4аи, изклю4ващи или застрашаващи естественото раждане (например предлежаща плацента, която пре4и на бебето да се роди естествено, или при майки над 35 год., макар 4е и там не е правило да се оперира само заради възрастта).
Това е предназна4ението на секциото - да спаси живота на майката и бебето, ако има усложнения, но НЕ да се прави, защото някой мислел, 4е така било по-цивилизовано!
Извинете, ако съм обидила някого, но и лекрите в БГ разпространяват толкова заблуди, 4е се 4удя, от къде ги измислят! Close

# 116
  • Мнения: 5 468
Цитат на: Liorena
Цитат на: new*
Цитат на: Katrin_77
Една майка да мисли трезво.БРАВО.Аз също родих без никаква уговорка, нямаше никаква разлика в отношението към мен в сравнение с жената която роди с мен със уговорка-тя се поболя от мъка като и казах че не съм платила, така си даде на вятъра 350EUR.Така е докато има кой да дава те все ще искат


И аз бях така с парите. Предният ден едно момиче роди със секцио при доктора ми с уговорка и му брои 400 евро. А аз - без пари.
Но мисля, че до 1-2 години ще се оправят навсякъде тези недоразумения. Ще вкарат закони във всяка болница и няма да го има това чудене и страх, какво да правиш.


А ако ти бяха казали следното: ще ти направим секцио, защото има опастност за бебето ( може и без да си тръгнеш, ако тръгнеш да раждаш нормално), затова ще ти направим секцио, но трябва да платиш ......$? Какво щеше да направиш? Нямаш време за консултация с друг лекар, всяка минута е от значение, трябва само едно "да" да кажеш за да не стане нещо с бебето ти.
Кое ще ти е по-ценно: някакви си .....$ или животът на бебето ти.?


Ако бях изпаднала в такава ситуация, щях да дам парите, защото ще съм паникьосана и няма да имам избор и време за разправии. Но не бях в такава ситуация, от консултациите ме пратиха на очен лекар, той ми даде направление за секцио, оттам влязох с този документ в Родилно отделение и се събудих с бебе.
Но това е заварено положение, нали? За такова говорим..., а аз говорих за такова, в което 3-4 месеца по-рано се прави уговорка с даден доктор да те изражда за определена сума. Момичето, за което говорих с уговорката, нямаше абсолютно никакви проблеми с бременността си, беше я страх да роди нормално и си беше цанила доктор за секцио. Срещу пари, разбира се...
Но, когато имаш направление, за такава операция, защо да плащаш? Е за това ми е приказката...
Просто се боря /индивидуално/ срещу корупцията Wink.
И много искам да има някакви изяснени и точни правила за раждането. Ето, пример давам със Св. София, плащаш 500 лв. на касата, избираш си екип при раждането и те поемат ангажимента, ти си спокойна, те знаят, че им предстои раждане. Не могат да те пренебрегнат, защото имат договор със самата болница, в която работят, че раждането ще мине през тяхните ръце. Всички сме спокойни така.
Не всеки може да си позволи да брои на доктор 400 евро. И в крайна сметка, защо си плащам аз осигуровки? Нали уж, за да мога да ползвам услугите на здравеопазването? А то какво се получава - плащам му аз и Здравната каса му плаща...

# 117
  • Мнения: 3 153
Цитат на: new*
Цитат на: Liorena
Цитат на: new*
Цитат на: Katrin_77
Една майка да мисли трезво.БРАВО.Аз също родих без никаква уговорка, нямаше никаква разлика в отношението към мен в сравнение с жената която роди с мен със уговорка-тя се поболя от мъка като и казах че не съм платила, така си даде на вятъра 350EUR.Така е докато има кой да дава те все ще искат


И аз бях така с парите. Предният ден едно момиче роди със секцио при доктора ми с уговорка и му брои 400 евро. А аз - без пари.
Но мисля, че до 1-2 години ще се оправят навсякъде тези недоразумения. Ще вкарат закони във всяка болница и няма да го има това чудене и страх, какво да правиш.


А ако ти бяха казали следното: ще ти направим секцио, защото има опастност за бебето ( може и без да си тръгнеш, ако тръгнеш да раждаш нормално), затова ще ти направим секцио, но трябва да платиш ......$? Какво щеше да направиш? Нямаш време за консултация с друг лекар, всяка минута е от значение, трябва само едно "да" да кажеш за да не стане нещо с бебето ти.
Кое ще ти е по-ценно: някакви си .....$ или животът на бебето ти.?


Ако бях изпаднала в такава ситуация, щях да дам парите, защото ще съм паникьосана и няма да имам избор и време за разправии. Но не бях в такава ситуация, от консултациите ме пратиха на очен лекар, той ми даде направление за секцио, оттам влязох с този документ в Родилно отделение и се събудих с бебе.
Но това е заварено положение, нали? За такова говорим..., а аз говорих за такова, в което 3-4 месеца по-рано се прави уговорка с даден доктор да те изражда за определена сума. Момичето, за което говорих с уговорката, нямаше абсолютно никакви проблеми с бременността си, беше я страх да роди нормално и си беше цанила доктор за секцио. Срещу пари, разбира се...
Но, когато имаш направление, за такава операция, защо да плащаш? Е за това ми е приказката...
Просто се боря /индивидуално/ срещу корупцията Wink.
И много искам да има някакви изяснени и точни правила за раждането. Ето, пример давам със Св. София, плащаш 500 лв. на касата, избираш си екип при раждането и те поемат ангажимента, ти си спокойна, те знаят, че им предстои раждане. Не могат да те пренебрегнат, защото имат договор със самата болница, в която работят, че раждането ще мине през тяхните ръце. Всички сме спокойни така.
Не всеки може да си позволи да брои на доктор 400 евро. И в крайна сметка, защо си плащам аз осигуровки? Нали уж, за да мога да ползвам услугите на здравеопазването? А то какво се получава - плащам му аз и Здравната каса му плаща...


Ако имаш направление за секцио няма нужда да плащаш, но когато искаш по желание-няма как!

# 118
  • Мнения: 46 534
Аз съм напълно съгласна с казаното от теб, но Ина4е щеше да е така при вси4ки бозайници, не мислите ли?
ми звучи направо несериозно. Много силни думи са това! Аз не съм чула бозайниците и превръзки да използват, нито да им правят епизиотомия, да не говорим, че не раждат в специализирани заведения, а някъде по поляните!
Така, че който както иска така да ражда, тя тая тема никога не свършва!

# 119
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
Цитат на: new*
Цитат на: Liorena
Цитат на: new*
Цитат на: Katrin_77
Една майка да мисли трезво.БРАВО.Аз също родих без никаква уговорка, нямаше никаква разлика в отношението към мен в сравнение с жената която роди с мен със уговорка-тя се поболя от мъка като и казах че не съм платила, така си даде на вятъра 350EUR.Така е докато има кой да дава те все ще искат


И аз бях така с парите. Предният ден едно момиче роди със секцио при доктора ми с уговорка и му брои 400 евро. А аз - без пари.
Но мисля, че до 1-2 години ще се оправят навсякъде тези недоразумения. Ще вкарат закони във всяка болница и няма да го има това чудене и страх, какво да правиш.


А ако ти бяха казали следното: ще ти направим секцио, защото има опастност за бебето ( може и без да си тръгнеш, ако тръгнеш да раждаш нормално), затова ще ти направим секцио, но трябва да платиш ......$? Какво щеше да направиш? Нямаш време за консултация с друг лекар, всяка минута е от значение, трябва само едно "да" да кажеш за да не стане нещо с бебето ти.
Кое ще ти е по-ценно: някакви си .....$ или животът на бебето ти.?


Ако бях изпаднала в такава ситуация, щях да дам парите, защото ще съм паникьосана и няма да имам избор и време за разправии. Но не бях в такава ситуация, от консултациите ме пратиха на очен лекар, той ми даде направление за секцио, оттам влязох с този документ в Родилно отделение и се събудих с бебе.
Но това е заварено положение, нали? За такова говорим..., а аз говорих за такова, в което 3-4 месеца по-рано се прави уговорка с даден доктор да те изражда за определена сума. Момичето, за което говорих с уговорката, нямаше абсолютно никакви проблеми с бременността си, беше я страх да роди нормално и си беше цанила доктор за секцио. Срещу пари, разбира се...
Но, когато имаш направление, за такава операция, защо да плащаш? Е за това ми е приказката...
Просто се боря /индивидуално/ срещу корупцията Wink.
И много искам да има някакви изяснени и точни правила за раждането. Ето, пример давам със Св. София, плащаш 500 лв. на касата, избираш си екип при раждането и те поемат ангажимента, ти си спокойна, те знаят, че им предстои раждане. Не могат да те пренебрегнат, защото имат договор със самата болница, в която работят, че раждането ще мине през тяхните ръце. Всички сме спокойни така.
Не всеки може да си позволи да брои на доктор 400 евро. И в крайна сметка, защо си плащам аз осигуровки? Нали уж, за да мога да ползвам услугите на здравеопазването? А то какво се получава - плащам му аз и Здравната каса му плаща...



абсолютно съм съгласна с всяка твоя казана дума от теб.
права си за всичко.

обаче, аз глупакът не отидх на очен лекар когато трябваше (наскоро ходих при моята офталмоложка, и тя ми каза, че е щяла да ми даде 100% направление за секцио) и нещата се развиха по друг начин, не много приятен, както съм написала вече.

та такива работи....минало заминало за мен, вторият път ще внимавам Wink

Общи условия

Активация на акаунт