Колко деца сте в група?

  • 25 217
  • 157
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 23 096
Групата на детето ми набъбна до 29 деца. Уж първоначално бяха 24, а как станаха с 5 повече, идея нямам.

# 106
  • Мнения: 4 465
Групата на детето ми набъбна до 29 деца. Уж първоначално бяха 24, а как станаха с 5 повече, идея нямам.

Ако не са обявени през системата - някой на някого се е обадил, а лекарските комисии са работили ударно, за да изпълнят плана.

# 107
  • Мнения: 7 112
Приложение
 

    към чл. 2, ал. 1
(Изм. - ДВ, бр. 27 от 2008 г.,
бр. 75 от 2010 г.)


Таблица за определяне броя на учениците и на децата в паралелките и в
групите на училищата и детските градини
 
№ по ред
 Училища, детски градини и обслужващи звена
 Показател
 Норматив за броя на учениците и на децата в паралелка, група
 
минимален
 максимален
 
I.
 Детски градини
   
   
   
 
1.
 Целодневни, полудневни и сезонни детски градини
 група
 12
 22
 
Яслени групи към целодневни детски градини
 група
 8
 18
 
2.
 Седмични детски градини и групи към ЦДГ
 група
 12
 18
 
3.
 Специални детски градини:
   
   
   
 
3.1. 
 за деца със специални образователни потребности
 група
 8
 11
 
3.2.
 за деца с езиково-говорни нарушения:
   
   
   
 
а) със заекване
 група
 8
 10
 
б) с алалия, с ринолалия и с дизартрия
 група
 6
 8
 
3.3.
 за деца с множество увреждания
 група
 3
 5
 
4.
 Детски градини за деца с хронични заболявания:
   
   
   
 
4.1.
 оздравителни детски градини
 група
 12
 16
 
 

Всичко останало е средно-статистическо замерване, правено в рамките на два месеца.  Wink

# 108
  • Мнения: 1 621
рони, да толкова трябва да са бройките на децата. Както чу от г-жа Минчева в предаването "Преди Обед" от вчера трябва да бъдем благодарни на директорите, че са се съгласили да натоварват персонала и че редовно следят средната месечна посещаемост. Само не ми стана ясно какво ще стане ако средната месечна посещаемост е над 25 деца  newsm78.
Моля те сподели, ако от инспекторатът по образование ти отговорят, какво трябва да е съотношението персонал деца. Много ми е интересно какво ще ти отговорят Simple Smile.

# 109
  • София
  • Мнения: 1 235
Като почнахме септември си бяха 25 обявени в системата - сега са 29 записани.

# 110
  • София
  • Мнения: 4 397
И при нас в системата като ни приемаха и сега пише
-Текуща възможност* 24 деца , а по списък са 33-34  newsm78
И това нещо грам не ми е ясноооо  #Cussing out

# 111
  • Мнения: 7 112
nellytan1, ще видя какви неща урежда Наредба №3, но съм сигурна, че заради делегираните бюджети ще има още вратички. Вече имам отговор от инспектората.  Wink
И тъй като в Наредба № 7 (приложението към която са бройките от до) се споменават средностатистическите посещения в двумесечен период, се чудя дали тези замервания не се правят по това време на годината.  Whistling

# 112
  • Мнения: 1 621
И при нас в системата като ни приемаха и сега пише
-Текуща възможност* 24 деца , а по списък са 33-34  newsm78
И това нещо грам не ми е ясноооо  #Cussing out
kimbolina, гледай това предаване и ще ти стане ясно  далаверата с разминаванията (както каза г-жа Цеца това идва от нуждата на хората Wink
http://www.btv.bg/shows/predi-obed/videos/video/1413031632-Priem … dini_i_yasli.html.

рони, това с средностатистическите посещения в двумесечен период, съм го пропуснала. Ще трябва да прочета наново наредбата, защото ми е чудно какво трябва да стане ако средната месечна посещаемост се повиши над допустимата бройка.
Не знам кога се правят замерванията. Няма да се учудя ако се правят точно сега, когато децата най-много боледуват. Ще поразпитам.

# 113
  • Мнения: 4 465
Средномесечната посещаемост се отчита всеки месец за всяка група и винаги е било така. Понятие за посещаемост над допустимата бройка не съществува, защото Наредбата регламентира мин. и макс. брой записани деца и това не е средномесечна посещаемост, т.е. всяко записване на деца над този брой (независимо колко ходят на ДГ) е нарушение на Наредбата. Тук много ДГ са в нарушение, но всички си затварят очите по три причини - недостига на места, факта че с макс. брой деца на делегиран бюджет не могат да си покрият разходите и това че е голям рискът средномесечната посещаемост да падне под задължителния минимум в три последователни месеца.

Ако броят на децата за месеца е под определен минимум и тази тенденция се запази в продължение на три последователни месеца, групата трябва да се закрие. С повече деца в групата директорите се застраховат и за това. А иначе не виждам логика групата септември месец да е "уплътнена" при условие, че все още не се знае колко ще са редовни децата. Логично е да се изчакат два-три месеца и тогава да се уплътнява.

# 114
  • Мнения: 7 112
Така е, Ели.
Чл. 2. (1) Броят на групите във всяка детска градина се определя в началото на учебната година, като броят на децата се раздели на норматива за максимален брой за съответния вид детска градина съгласно приложението.

(2) (Нова - ДВ, бр. 27 от 2008 г.) При определяне броя на групите по реда на ал. 1 в детските градини, които прилагат системата на делегираните бюджети, нормативът за максимален брой съгласно приложението може да бъде завишен, но с не повече от 10 на сто.

(3) (Нова - ДВ, бр. 27 от 2008 г.) В детските градини, които прилагат системата на делегираните бюджети, броят на децата в група може да бъде определен и над норматива за максимален брой съгласно приложението, но с не повече от 10 на сто.

(4) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 27 от 2008 г.) При недостатъчен брой деца за образуване на групите в детските градини в съответствие с ал. 1 втора и следваща група се образуват, когато броят на децата, разделен на норматива за максимален брой, даде остатък 12.

(5) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 27 от 2008 г.) Минималният брой на децата в групите съгласно приложението е задължителен при определяне на средната месечна посещаемост, с изключение на времето от 24 декември до 6 януари, от 1 юни до 15 септември, на епидемия и карантина в детската градина.

(6) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 27 от 2008 г.) Първостепенният разпоредител с бюджетни кредити определя конкретния размер на средната месечна посещаемост съгласно приложението, но не повече от 16 деца в група.

(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 27 от 2008 г.) Средната месечна посещаемост се наблюдава за период не по-малък от два последователни месеца. Когато броят на децата в отделни групи се намали под определената минимална средна месечна посещаемост, групите се разформират и се сливат с останалите.

(Sunglasses (Изм. - ДВ, бр. 49 от 2002 г., предишна ал. 6, бр. 27 от 2008 г.) При недостатъчен брой деца с решение на общинския съвет в населено място се формира само една група в полудневна детска градина с минимум 6 деца.

# 115
  • Мнения: 15 379
... факта че с макс. брой деца на делегиран бюджет не могат да си покрият разходите...

Ели, това не го разбрах. Би ли разяснила, моля те.
Нашата градина е на делегиран бюджет. Има 31 деца в групата на сина ми.

# 116
  • Мнения: 4 465
... факта че с макс. брой деца на делегиран бюджет не могат да си покрият разходите...

Ели, това не го разбрах. Би ли разяснила, моля те.
Нашата градина е на делегиран бюджет. Има 31 деца в групата на сина ми.



А по Наредба максималния трябва да е 22+10%, т.е. 24-25 деца. Твърдят че с такъв брой деца в група не могат да си покрият разходите на градината, защото делегираният бюджет се формира на база броя записани деца по определена сума.

# 117
  • Мнения: 15 379
Ясно. В такъв случай не знам как се оправят в нашата градина.
Всички деца са приети през системата. Няма парашутистчета.
Завидно добре ги хранят и преди да бъде приета наредбата за здравословното хранене.
Не пестят от отопление и пр. Явно е въпрос на сериозни сметки и икономии, но не за сметка на децата.

# 118
  • Мнения: 4 465
Ясно. В такъв случай не знам как се оправят в нашата градина.
Всички деца са приети през системата. Няма парашутистчета.
Завидно добре ги хранят и преди да бъде приета наредбата за здравословното хранене.
Не пестят от отопление и пр. Явно е въпрос на сериозни сметки и икономии, но не за сметка на децата.


Зависи госпожите с какъв стаж и квалификация са. Когато са с повече стаж и висока квалификация разходите за ТРЗ са по-високи, а те са основно перо. Твърдят и че градини които не са на централно парно са с доста по-високи разходи, но не знам дали е вярно. Но и нивото на мениждмънта е важно. Не всички с квалификация педагогика стават добри мениджъри, а директорите трябва да са с такова образование.

Една директорка ми твърдеше че и излизат сметките при мин. 29 деца в група. Предполагам че не ме е излъгала, защото разходите и са ясни, а по формулата може да си сметне какъв делегиран бюджет и се полага.

# 119
  • Мнения: 15 379
Повечето учителки са с дълъг стаж.
Нашите са прекрасни и двете Heart Eyes. Градината е с ТЕЦ.
Явно, че директорката се справя повече от успешно, за което съм й много благодарна.

Възможно е градини с локално парно да имат по-големи разходи за отопление, предвид, че горивата са наистина скъпи и постоянно бележат ръст на покачване. Не че и с ТЕЦ е евтино.
Миналият месец се беше наводнило мазето, с домакинката това говорехме, че разходите се поемат от градината. Не знам дали Общината впоследствие им осребрява разхода. Вероятно.
Знам обаче, че трябва да се купи някаква помпа, която трябва да бъде закупена с бюджета на градината. И това няма как да стане.

Благодаря за разясненията   bouquet.

Общи условия

Активация на акаунт