Колко деца сте в група?

  • 25 221
  • 157
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 4 465
Само да уточня че в София около половината ДГ са преминали на делегирани бюджети. Останалите все още не са и все още не са подвластни на броя деца в група.

# 121
  • Мнения: 1 621
Ели Х, и аз благодаря за разясненията   bouquet.
След като парите не достигат при делегираните бюджети и след като децата в почти всички детски заведения в София са над допустимата бройка, дали се предвижда някакво изменение на наредбите или пък увеличаване на парите при делегираните бюджети?

# 122
  • Мнения: 4 465
Ели Х, и аз благодаря за разясненията   bouquet.
След като парите не достигат при делегираните бюджети и след като децата в почти всички детски заведения в София са над допустимата бройка, дали се предвижда някакво изменение на наредбите или пък увеличаване на парите при делегираните бюджети?


Единните разходни стандарти  се определя всяка година от Министерски съвет (ако не бъркам). Не съм чула да се предвижда тяхното увеличение за 2012 г.

Средно за едно дете издръжката е към 180 лв. (толкова е определила общината, но нямам идея защо точно тази сума), от които 120 лв. по ЕРС (за различните възрасти ЕРС варира). Останалото е общинска субсидия. Част от тази общинска субсидия се покрива от таксите, но те не покриват цялата.

И тук идва момента - за да се увеличи издръжката трябва да се увеличи или ЕРС (което в момента не го виждам как ще стане) или общинската субсидия. Много се съмнявам че общината би се навила да увеличи общинската субсидия без да се компенсира с увеличение на таксата. Т.е. ако родителите са навити да им се увеличи таксата, вероятно може да се издейства и увеличение на парите за издръжка на едно дете. Не мисля обаче че родителите ще са много щастливи от това.

На практика е един омагьосан кръг.

# 123
  • Мнения: 8 242
В Пловдив от началото на тази година увеличиха таксите. И за ясли, и за градини вече са 50 лв / месец, без значение колко дни е ходило / не ходило детето.
Преди яслите бяха безплатни, а градините 35 лв на месец, като се вземаше предвид само присъствените дни.

# 124
  • София
  • Мнения: 401
Момичета, в крайна сметка не разбирам. Има наредби,по които максималния брой деца е фиксиран. На практика обаче, почти навсякъде броят на децата в група е много по-голям. Имаме ли някакви права изобщо и към кой можем да се обърнем. В яслената група на малкото ми дете по списък са 36 вече,като 32 са посещавали и посещават групата. Имахме случай на нахапано дете на 10тина места. Кажете ми какви конкретни действия мога да предприема и имам ли дори минимални шансове???

# 125
  • Мнения: 15 379
В яслената група на малкото ми дете по списък са 36 вече,като 32 са посещавали и посещават групата.

А останалите 4 деца се водят по списък, но не посещават. С цел да ползват 1 точка при кандидатстване за градина или да бъдат прехвърлени директно в първа градинска група, ако детското заведение е ОДЗ Twisted Evil.

# 126
  • София
  • Мнения: 4 493
Виждам, че темата е стара но проблема не е стар, и ми е интересно какво се е случило с казуса на bandi  ?????

Момичета, в крайна сметка не разбирам. Има наредби,по които максималния брой деца е фиксиран. На практика обаче, почти навсякъде броят на децата в група е много по-голям. Имаме ли някакви права изобщо и към кой можем да се обърнем. В яслената група на малкото ми дете по списък са 36 вече,като 32 са посещавали и посещават групата. Имахме случай на нахапано дете на 10тина места. Кажете ми какви конкретни действия мога да предприема и имам ли дори минимални шансове???

Предприехте ли действия, и ако- ДА, то какви и какви бяха последствията - удовлетворени ли сте?

# 127
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 751
Живеем в малък град, където дори има недостиг на деца. В яслената група на едното  ми дете са 11(очакват се още 2, които скоро ще станат на 2г), а в градинската група на другото ми дете са 23. Направо не мога да си представя да са над 30. Сега е такава лудница, ако броят се увеличи, ще е направо цирк. Таксата е 40лв, като се плаща само за присъствени дни.

# 128
  • София
  • Мнения: 38 515
32 са по списък май.
Но аз не виждам повече от 20тина.
2 госпожи има, но има недостиг на лели.

# 129
  • Мнения: 495
В нашата група (3-та гр.) са 32 деца от тази година, мисля че миналата бяха 30. Всяка година се увеличават... Част от децата спят на походни легла, като се въртят слава богу не са едни и същи. Ужасно много са...

# 130
  • Мнения: 817
Децата в групата на голямата ми дъщеря са 17. Бяха 19 миналата година, но явно са записали две децата на предучилищна в някое училище.

# 131
  • Мнения: 128
Леле, аз искам да запиша за догодина дъщеря ми в  ''Детство мое'' и са 12 деца общо. Майка ми ми дигна луд скандал, че са прекалено много, а като гледам какво става в другите ДГ.... това е ужасно. Как се контролират 30 и 30+ деца от 3 човека... тцтц Rolling Eyes Confused

# 132
  • Мнения: 250
Миналата година бяха 32 деца, през повечето време обаче (поради болести и други причини) посещаваха максимум 23-24. Тази година някой са предучилищна в училище и групата стана 20 човека, приеха още 2 деца и са 22 в момента. Най-често посещават 15-16 деца.

# 133
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
Леле, аз искам да запиша за догодина дъщеря ми в  ''Детство мое'' и са 12 деца общо. Майка ми ми дигна луд скандал, че са прекалено много, а като гледам какво става в другите ДГ.... това е ужасно. Как се контролират 30 и 30+ деца от 3 човека... тцтц Rolling Eyes Confused

Грешка, гледат се от 1 човек. Госпожите са на смени, засичат се за малко по обяд. В повечето градини лелята е една на две групи.
Не знам как го правят, но се справят по някакъв начин. Но хората нямат избор, когато работят. Децата трябва да бъдат прибрани някъде, а от общината разрешават такъм голям брой деца в група, за да има по-малко деца извън системата.

# 134
  • София
  • Мнения: 18 703
По списък трябва да са 21,а са около 30.Ужасно просто.Поне са по едно в шкафче,поне моето де другите незнам.Най-тъпото е,че деца дето им гледам имената по шкафчетата си седят и в системата за прием.

Общи условия

Активация на акаунт