Не дали, а как се промениха близките ви, щом позабогатяха

  • 25 993
  • 486
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 7 992
Имам приятели, които са "позабогатяли" вследствие на работата им. Процесът беше дълъг и продължителен и не се отрази на отношенията, единствено на честотата на вижданията. И това го приемам за нормално, предвид повишената им ангажираност.
Материалните различия са нормални и не считам за парвенющина, ако някой си позволи нещо повече от мен или пък не се счита за виновен, че не живее от минимална заплата.
Честно погрешно се интерпретира по-високата заетост и увеличените ангажименти с нежелание за виждане и възгордяване. И оттам тръгват повечето недоразумения.

# 61
  • Мнения: 3 909
Ами точно за поведение и аз ти говоря, BirdsFlu, не за конкретни евра в джоба или модел кола. Може би ако прочетеш отново ще видиш, че точно върху това акцентирам - "демонстрираха, присмиваха". Е, може да съм Вуте, но когато някой се присмива, не бих пропуснала възможността после да му намеквам, че животът е въртележка.

# 62
  • Мнения: 4 965
Ами точно за поведение и аз ти говоря, BirdsFlu, не за конкретни евра в джоба или модел кола. Може би ако прочетеш отново ще видиш, че точно върху това акцентирам - "демонстрираха, присмиваха". Е, може да съм Вуте, но когато някой се присмива, не бих пропуснала възможността после да му намеквам, че животът е въртележка.

 newsm78

А защо изобщо е нужно да хабиш самата себе си с негативни емоции, когато още отдавна е можело да прекратиш дразнещото те общуване, вместо сега да слизаш на и дори под нивото на първоначалното им поведение?
Предпочитам да съм егоист и да не ми пука за нищо и никого, отколкото да допускам подобно мазохистично общуване. Peace

# 63
  • Мнения: 3 909
То аз сега не се хабя много, Azaf, даже никак. Преди ми беше неприятно. И доколкото можех ограничавах контактите, ама са малко тип семейни приятели. Знаеш... някои неща от задължение.
Но права си, да. Може и хич пък да не им забелязвам.

# 64
  • Мнения: 4 965
Не бих допуснала за семейни приятели хора, които не усещам като приятели. Peace
Дори и да е по задължение. Но ти си знаеш.  Peace

# 65
  • Мнения: 10 547
Но имам моменти, когато срещите с подобни типове са неизбежни- като колега в офиса, например. Щеш, не щеш си подложен на парвенюшкия му напън да изпъкне.

# 66
  • Мнения: 8 567
Наблюдавала съм и двата вида - много забогателите хора не ме учудват така, както незабогателите.
При първите има промяна във финансовото състояние, която определено води и до промяна в живота им - имат много повече възможности да правят каквото пожелаят.
Отдалечаването им от кварталната кръчма, от туристическата спалня и раздрънканата жигула е някак естествено при така стеклите се обстоятелства.
По-неприятни са ми вторите, които се променят, защото не са забогатели.


# 67
  • Мнения: 241
Парите не променят хората, а само дават възможност на лошите им качества да изпъкнат. Ако чакате, някой забогатял Растиняк, да направи дарения като Евлоги и Христо Георгиеви, ще си останете с чакането. От друга страна "Приказка за стълбата" също не е задължителна.

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 372
Ох,една вечно обсъждана тема и много противна за мен.Не понасям и двата типа поведение като стане дума за пари и забогатяване.Едните,позабогатели,без значение как и от какво,се държат така, сякаш останалите са длъжни да им се кланят,сякаш по-бедните от тях са втора ръка хора.Гледат на тях с насмешка и ирония.Неспособни са да видят по-далеч от носа си и смятат,че са център на Вселената,поради което не могат да оценят достойнствата на своите по-бедни приятели или роднини.Другите пък си умират да обсъждат чуждите финанси и да злобеят завиждайки.За тях щом си богат,то задължително си измамник,крадец,к***а.Постоянно се самосъжаляват,те все са горките,недооценените,нямащите,нуждаещите се,пък богатите са едни лоши хора,които трябва да помагат.Искат се заеми,очаква се съчувствие от по-богатите.Ама кой е казал,че те трябва да дават на бедните?"Ама на,аз нямам.." Ами направи така,че да имаш-работи,рискувай,образовай се,бори се.След като явно не ти е приятно и искаш да имаш повече ,направи нещо.Хората,които ги устройва начина ,по който живеят не злобеят и не завиждат,а се радват за успеха на приятели или близки.Изобщо това гледане в чуждото канче и високомерното отношение са грозни черти на хора,които явно страдат от някакви комплекси.Който се чувства щастлив от това,което е и това,което има,не се интересува от подобни неща и не променя поведението си. Peace

# 69
  • Мнения: 1 788
Не се сещам да имам точно такива хора в обкръжението си, които да са се замогнали изведнъж и променили след това.
Всъщност финансовото състояние на никого, дори и по-близките ми приятели, не ми е известно до такава степен, че да мога да правя сравнения и да коментирам.
Не се интересувам от това, когато контактувам с хората, а и не виждам по какъв начин може да ме касае лично дали някой ходи на Гренадините или на родната Албена...
А и това, че ходиш на всеки три месеца по екзотични места и можеш да си позволиш някакъв лукс/удобства/т.н., не означава, че не можеш да влезеш в магазина за левче или да си купиш дрънкулка от Женския пазар, примерно...
Всичко останало граничи с показността - и в единия (аз не влизам в магазин за левче, защото съм много хай и пазарувам само Прада), и в другия случай (вземам 300 лв. заплата, ама имам телефон за 3000 лв. и съм много хай)...

# 70
  • Мнения: 2 480
Aз имам двама позабогатели значително приятели и НЕ са се променили изобщо, колкото и да е чудно това. Същите хора и приятели са както преди. Те обаче са две огромни изключения.
Повечето хора в такава ситуация стават неузнаваеми и ужасно променени към лошо, без значение дали са ти роднини, приятели или просто познати.

Сещам се за израза:"Парите го развалиха." За голямо съжаление в повечето случаи става така. Според мен приятелство не може да се възкреси, ако е пропаднало. По-разумно е да се търси ново приятелство.

# 71
  • Мнения: 169
azaf, не се прави, че недоумяваш - има се предвид бруталната парвенющина, онова, което е накарало един голям българин да изока: "Пази, Боже, сляпо да прогледа!" За съжаление и аз познавам такива бивши цървулани, които се опитват да се преобразят скоростно на наследствени аристократи! Ми, нЕма такъв смЕх, казвам ти!
Поздравления!
Подкрепям!
Започвайки работа при един такъв,човекът ми каза:аз не обичам хора,които боледуват и аз виждах как всеки взел си болничен,след него си отиваше,намираха се причини.
А,човекът просто беше забравил,че палачинката се обръща!

# 72
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Имам приятели, които са "позабогатяли" вследствие на работата им. Процесът беше дълъг и продължителен и не се отрази на отношенията, единствено на честотата на вижданията. И това го приемам за нормално, предвид повишената им ангажираност.
Материалните различия са нормални и не считам за парвенющина, ако някой си позволи нещо повече от мен или пък не се счита за виновен, че не живее от минимална заплата.
Честно погрешно се интерпретира по-високата заетост и увеличените ангажименти с нежелание за виждане и възгордяване. И оттам тръгват повечето недоразумения.
Peace

# 73
  • Мнения: 169
Принципно много могат да бъдат причините за отчуждението между хората, но за съжаление и забогатяването е сериозен фактор. Зависи колко голяма пропаст се отваря между вас.
Ако ти си притеснен как да си платиш парното, пък другият иска да се похвали с новото си порше, леко се затруднява комуникацията и някак си е неудобно и за двете страни. Wink
Имахме такъв момент преди доста години,когато нещата не вървяха и си брояхме стотинките  както се казва,а приятелят ни всяка вечер се "отчиташе" колко е спечелил,с какво се е сдобил и една вечер казва какво те бъркат 200 лв за някаква простотия!?
Ами гадничко е,добре,че сега нещата не стоят така./да чукам на дърво/.

# 74
  • Мнения: 2 898
Ако някой ме дразни, то това не е свързано с материалното му състояние, а с цялостното му поведение, и с такива хора просто не общувам или ограничавам контактите си до санитарния минимум.

Точно - не парите, а отношението. Това е гадното. Нека има куп пари, но ад съумее да остане Човек. 

Е, може да съм Вуте, но когато някой се присмива, не бих пропуснала възможността после да му намеквам, че животът е въртележка.

 newsm10    И то каква въртележка!

Общи условия

Активация на акаунт