Училищни униформи и безумни цени

  • 37 284
  • 142
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 898
Това със униформите е такава глупост- целта е училището да въведе униформи, за да му отпуснат някакви парични средства като поощрение!
Мисля, че в униформите има смисъл - ако ще се носят, ако никой не го изисква от децата защо изобщо се въвеждат?? Всичко е отбиване на номера!

Първо да кажа, че не съм фенка на униформите. Но не е вярно, че се отпускат финанови поощрения на училищата. Само ако е спечелен проект, част от сумата за униформи се поема, т.е., облекчават се родителите. Въвеждат се, защото така всяко училище придобива своя индивидуалност. А самото въвеждане е уредено в ЗНП и ППЗНП.

# 31
  • Мнения: 40 955
Само преди година - две  бях с раздвоени чувства относно униформите, защото намирах и положителни, и отрицателни аргументи. Сега съм твърдо против униформи в нашенската реалност. Много се радвам, че в училището на дъщеря ми няма такива работи.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
happy mama, хи хи хи.. Peace
Моята е в пети и за първа година в новото училище... Hug

Нямаме възможност поради здравословни кожни истории да се възползваме от "благата" на униформата, та съм поръчала само фишуто...
Но накупих лакости, 100% памук, изцяло бели, с каквито разрешиха от училището да ходи, от специализирана фирма за раб. облекло, много по- качествени и добре ушити, за по 8лв.  Wink И ще им сложа емблема. /Та ако видиш в училището едно хлапе с бяла лакоста, да знаеш, че е моето... Simple Smile/
Риза си има.

И това е.

Последна редакция: сб, 22 окт 2011, 16:28 от *Бенджи*

# 33
  • Мнения: 4 841
Аз подкрепям идеята за униформите. И синът ми ходи ежедневно с униформа. Но намирам осъществяването за абсолютно опорочено, и затова няма да оставя нещата така. Каква трябва да е униформата, според мен:
- Удобна - от естествени материи, подходящи за деца кройки.
- Достъпна - все пак става въпрос за квартално СОУ, не за елитен колеж! Със сигурност има доста хора, за които разход от 100 лв за униформа е сериозен.
- Отличаваща се с някакъв характерен елемент - като видиш униформата, да разбереш това кое училище е. Карираните елечета (или сините пуловерчета), които виждам в едно 80% от униформите в София са по-скоро унифициращ елемент, отколкото отличаващ.

Нашата униформа включва:
- черен панталон с ръб - един за всички сезони, от твърд изкуствен плат - 25 лв
- бяла риза - отвратителна изкуствена материя, твърда, особено на яката - стои като ламарина - 20 лв
- карирано елече - 12 лв
- тениска с нескопосано пришита емблема - 12 лв
- суетшърт от отвратителен плат пак с нескопосано пришита емблема - 19 лв
- вратовръзка - 9 лв (!!!)

Тъй като съм човек, който уважава правилата, и се стреми да ги спазва, на което уча и детето си, но в същото време не правя компромиси с дрехите на детето си и с добрия вкус, ето какво още купих, за да може да изпълнява задължението си да ходи ежедневно с униформа:
- 2 по-тънки панталона за топлото време - черни, с ръб, от доста по-качествена материя - всеки един по 15 лв
- 2 дебели панталона от каша за зимата - пак черни, с ръб - всеки един по 18 лв
- 4 бели ризи с различна дебелина - най-евтината взех за 12 лв, най-скъпата - за 22 лв

Отделно му купувам и черни обувки, тип мокасини или мъжки модели, защото няма сила на света, която да ме накара да го пусна с риза, черен панталон и маратонки или спортни обувки...
Тениската и суетшърта, естествено, просто не носи, тъй като не съм им намерила подходящи аналози...

Какво излиза - ползваме елечето и вратовръзката...
Да не говорим, че аз купувайки елементите на дребно, ги намерих на по-изгодни цени и в пъти по-добро качество...

Е как да си замълчи човек и да остави да се подиграват и с парите,  и с детето му? Аз поне няма да спра, докато не получа задоволителни резултати.  Crossing Arms

# 34
  • Мнения: 3 479
С това, че в София, една фирма шие униформите за много училища направо се срива принципа за уникалност и отличителност на училището. Например униформата на нашето училище е подобна (т.е.) има еднакви елементи с униформата на още няколко софийски училища (тъмно синя с елементи на червено каре), едно от които е Италианския лицей. От десетина метра разстояние няма как да разбереш от кое училище е детето, защото разликата е само в емблемата, а тя може да се различи от около 3-4 м разстояние най-много.


BirdsFlu, моля те, кажи от къде си купила дебелия панталон?

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
С това, че в София, една фирма шие униформите за много училища направо се срива принципа за уникалност и отличителност на училището. Например униформата на нашето училище е подобна (т.е.) има еднакви елементи с униформата на още няколко софийски училища (тъмно синя с елементи на червено каре), едно от които е Италианския лицей. От десетина метра разстояние няма как да разбереш от кое училище е детето, защото разликата е само в емблемата, а тя може да се различи от около 3-4 м разстояние най-много.


BirdsFlu, моля те, кажи от къде си купила дебелия панталон?
Сега погледнах, вярно са много подобни.  Crazy На ИЛ само горната част на сукмана е червена. Но "вашите" пък имат страхотно удобство - копчета на презрамките.
Виж, странното в случая е, че различни фирми произвеждат униформите и въпреки това са едно към едно.  newsm78

И аз като Birdsflu купувах други ризи, че униформената е бляк откъм кройка и плат (макар и памучен). По самата униформа се налагаше да скъсявам пола и рокля и да преправям криви джобчета. Не можах да се примиря да ходи детето като чувал. Иначе са хубавки като модел.
Остава да измисля какво ще правим в големия студ, защото платовете са много тънки - от спирката до вкъщи, колкото и да е малко разстоянието, ще се смръзне.

# 36
  • Мнения: 8 999
Когато се заговори за униформи в училищата, аз бях твърдо "ЗА". Сега обаче виждам, че тази идея е тотално опорочена и опошлена. Не мога да разбера защо една проста блуза, която може да се намери почти във всеки магазин за детски дрехи, когато стане част от ученическа униформа, цената й се вдига двойно! Сигурно заради "авторските права" над дизайна.
Не знам защо, ама реализирането на идеята за униформи в училище ми мирише на една голяяяяма далавера /за сметка на комфорта на учениците и семейния бюджет на техните родители/.
Униформите или трябва да бъдат естетически издържани, от естествени и качествени материи, или трябва да си бъдат като едно време - някаква проста манта, която децата да носят над своите дрехи и да струва пет лева в Детмаг.
Тия "уникати", с които виждам да се разхождат деца по улиците, приличат на клошарски одежди. За такова качество и такава визия една униформа не би трябвало да надхвърля 20 лв. общо за всичките й елементи.
В нашето училище още не се говори за униформи. Ама, като гледам как е тръгнало, нищо чудно да ни изненадат някоя сутрин със заповед на директорката, окачена небрежно на таблото във фоайето.

# 37
  • Мнения: 4 841
BirdsFlu, моля те, кажи от къде си купила дебелия панталон?

От квартално магазинче - казах на жената какво ми трябва, и след няколко дни ми ги беше снабдила.   Доколкото знам, производителя е български, така че като се прибера в къщи ще видя какво пише на етикета и ще споделя. Много съм доволна от качеството и от ушиването.

# 38
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
При нас униформите бяха въведени преди 2 години. Ние платихме само по 20 лв, но това беше само за тази година и следващите години родителите са плащали:

За момичета:
50лв - сако
27лв - риза тип пижама с дълъг ръкав
25лв - панталон с ръб (по желание)
25лв - карирана пола
6лв - шалче
16лв - спортен екип - клинче + затворническа тениска

За момчетата:
Сако - 55лв (по желание)
Елек - 20лв
панталон с ръб - 25лв
риза с дълъг ръкав - 27лв
2 вратовръзки - 12лв
спортен екип - 16лв - шорти + затворническа тениска

Искам да отбележа, че това е задължително облекло за през цялата учебна година без значение сезона...  Naughty но естествено имаме право да заменяме дрехите с подобен модел и същия цвят. Ние обаче имахме възможността да си избираме модела и цветовете на ревю, организирано от ръководството. Ето на какво се спряхме


# 39
  • Мнения: 2 567
Сега видя, че и нашите униформи се шият от тази фирма Бонита. Затова и нашите цени не са много ниски.
Тази фирма шиела за близо 100 училища от цялата страна и явно си е монополист без конкуренция на този пазар. Затова и цените на униформите са така завишени.

# 40
  • Мнения: 6 003

Между облекло /униформа/ на ученици и на работещи има разлика. И тя е, че работещият не купува нищо!!! Представям си пожарникари, наредени за опашка за каски, гащеризони или маркучи. Безумно е да се изисква от родителите да заплащат униформите и то на такива цени, на всичкото отгоре и никой не ги е питал.
  Joy Joy Joy определено не си много запозната,но темата е за училищните .
Училището което съм избрала за сина ми е с задължителна цената е 80 лв - две тениски с къс ръкав,суитчър са всекидневната униформа,а черен панталон,бяла риза ,елек и вратовръзка официална .

# 41
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
  Joy Joy Joy определено не си много запозната...

Айде да си имаме уважението Peace

Според мен не е нужно да се иска разрешение от родителите за това дали да има униформи в училището или не.Все едно работодателя ми да ме пита дали искам да работя с манта или с панталон.Ако не ми харесва политиката на завода /училището/,ще се преместя .
За униформата съм твърдо.
Между облекло /униформа/ на ученици и на работещи има разлика. И тя е, че работещият не купува нищо!!! Представям си пожарникари, наредени за опашка за каски, гащеризони или маркучи. Безумно е да се изисква от родителите да заплащат униформите и то на такива цени, на всичкото отгоре и никой не ги е питал.

# 42
  • Мнения: 654
В училището в което е сега дъщеря ми ,униформите са добре.
Като цени не си спомням защото беше преди година-имам късмета да не купувам всяка година.
Може би за тениска,блуза с дълъг ръкав и жилетка-70.00лв.Но не са променили нито цвят,нито форма.И ми харесват като изпълнение,няма разпрани тигели и други повреди.С щампирана  емблема.
Баткото учеше там,но бяха ужасни.Добре,че се смилиха на децата.

# 43
  • Мнения: 21
Вашите деца имат ли униформа? Ако да, моля да споделете точно какво и колко пари ви струваше. Мерси

# 44
  • Мнения: 1 296
Ние имаме още от 4-ти клас.
Пари не сме давали.

Общи условия

Активация на акаунт