Училищни униформи и безумни цени

  • 37 272
  • 142
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 5 037
В едни добричко училище миналата година за първокласниците за униформа за момичетата(плисирана пола,бяла риза,сако и панталон)платиха по около 130лв.Там е задължително да купиш униформата,без значение е ,че я обличат 3 пъти(15.09.,24.05 и концерта,който правят за Коледа)Няма да коментирам,че вече масово не им ставаха дрешките на децата на 24.05.Някой родители поръчаха 1-2 № по-големи и на 15.09 униформите им стояха като подарени.Парите се събираха още юни месец при записването на децата и който родител не дадеше сумата просто неговото дете не се записваше.

# 121
  • Мнения: 4 208
Риза - 18 лв
дънков панталон - 23 лв
дънково яке - 24 лв
тениска (обикновена) - 7 лв
Имат и суитчер, но аз не съм вземала.
Имам 2 деца, всяко има по няколко комплекта.
Разходът ми идва големичък, но униформата е въведена в училище преди ние да постъпим.
Искат ги с униформи ежедневно.

# 122
  • Мнения: 1 274
Едно време униформата не беше еднаква за всички, а имаше предписание за облекло. Например, тъмносиня или черна прилична пола, бяла блуза, тъмен пуловер (син, черен), което много улесняваше нещата. Достатъчно беше човек да се впише в предписанието, без необходимост да купува специална униформа. Освен това, изискването беше еднакво за всички училища. Това за мен е по-добър вариант.
Голямо удобство беше, че можеш да си купиш ученическа престилка, пак еднаква за цялата държава.

# 123
  • Мнения: 2 190
Парите се събираха още юни месец при записването на децата и който родител не дадеше сумата просто неговото дете не се записваше.

Дори ме мързи да броя колко много закони нарушава тази практика (с други думи колко са много закононарушенията).

В тази тема се дискутираха общо задължителните "даренията", включително униформите и е написано какви закони се нарушават.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=740035.msg26293311#msg26293311

Най-общо казано в държавните и общински училища образованието е безплатно, училището не може да ви задължи да плащате за нещо/нищо или да купувате нещо от определена фирма.

ПС разчитат на родителско незнание (не всички могат да познават всички закони) или на страх и принуда.

# 124
  • Мнения: 197

Най-общо казано в държавните и общински училища образованието е безплатно, училището не може да ви задължи да плащате за нещо/нищо или да купувате нещо от определена фирма.

ПС разчитат на родителско незнание (не всички могат да познават всички закони) или на страх и принуда.

Цитати от правилника към закона:
Чл. 25. (1) Държавните и общинските детски градини, училища и обслужващите звена имат право на:
5. (доп. - ДВ, бр. 33 от 2003 г.) определят вътрешната си организация и училищните символи, ритуали и униформено облекло;
(5) (Отм. - ДВ, бр. 53 от 2001 г., в сила от 15.09.2001 г., нова - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) Държавата насърчава въвеждането на униформено облекло и други отличителни знаци на училищата, както и създаването на училищни символи и ритуали.
Чл. 135. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) (1) Ученикът има следните задължения:
4. да носи униформеното облекло или другите отличителни знаци на училището, когато такива са предвидени, във вида и с елементите, които са описани в правилника за дейността на училището;
(2) В правилника за дейността на училището се описват всички елементи на униформеното облекло на учениците, както и конкретните изисквания по ал. 1, т. 3.
Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
12. (нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) утвърждава униформено облекло, след съгласуване с родителите на учениците от училището;
Чл. 153. (1) Училищните настоятелства са обществени органи за подпомагане на дейността на училищата, детските градини или обслужващите звена.
(3) (Нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) С цел изграждане облика на училището училищното настоятелство може да предлага на педагогическия съвет за утвърждаване униформено облекло, училищни символи и ритуали.

Което означава, че с въвеждането на униформите всичко си е на ред. И няма никакъв смисъл да се оплаквате в МОН или инспектората.

# 125
  • Мнения: 197
Също така едва ли можете да се оплачете и в комисията за защита на потребителите, защото при записване на детето в 1-ви клас  ви дават едни формуляри на които се разписвате и там някъде пише, че сте съгласни с униформите. В последствие ви пращат за си направите поръчка и така вие правите изрично и предварително искане за закупуване .
Така, че всичко си е нормално.
Хайде сега дайте цитат от закона който е нарушен.

# 126
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Най-често е нарушен в тази част
Цитат
Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
12. (нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) утвърждава униформено облекло, след съгласуване с родителите на учениците от училището;
Представят въпроса по принцип - искате или не униформи, без конкретна идея за визия, още по-малко за цени, ако изобщо са питани родителите. Обикновено се прави анкета с ултимативен тон - каквото и да пишете, то е решено.

Друг път не вписват в правилника елементите на униформата или кога се носи тя ... почти навсякъде се престарават, като карат униформата да се закупува от конкретна фирма ... на много места си остават родителите с 1-2 ката непрактични и неизползвани дрехи ...

# 127
  • Мнения: 2 190

Цитати от правилника към закона:
Чл. 25. (1) Държавните и общинските детски градини, училища и обслужващите звена имат право на:
5. (доп. - ДВ, бр. 33 от 2003 г.) определят вътрешната си организация и училищните символи, ритуали и униформено облекло;
(5) (Отм. - ДВ, бр. 53 от 2001 г., в сила от 15.09.2001 г., нова - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) Държавата насърчава въвеждането на униформено облекло и други отличителни знаци на училищата, както и създаването на училищни символи и ритуали.
Чл. 135. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) (1) Ученикът има следните задължения:
4. да носи униформеното облекло или другите отличителни знаци на училището, когато такива са предвидени, във вида и с елементите, които са описани в правилника за дейността на училището;
(2) В правилника за дейността на училището се описват всички елементи на униформеното облекло на учениците, както и конкретните изисквания по ал. 1, т. 3.
Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
....
Което означава, че с въвеждането на униформите всичко си е на ред. И няма никакъв смисъл да се оплаквате в МОН или инспектората.

Започвам да отговарям отзад напред - съгласна съм, че няма смисъл от оплаквания към МОН и РИО..

за униформите - законодателят добре си е свършил работата -  обаче трябва внимателно четене с разбиране и тълкуване. Освен това дадените права на ПС не могат да се разширяват.

Ето ви едно законосъобразно тълкуване (подчертани са ключови думи и изрази в ППЗНС):
1. ПС може да определи "всички елементи на униформеното облекло на учениците" (съгласно чл. 21, ал. 1, т. 5 и чл. 135, а. 2), но НЕ и ФИРМАТА, от която да се закупят - аз не виждам да им е дадено право да избират фирми, да определят цени.
Съгласно чл. 150, ал. 1 ПС решава педагогически, но не и търговски въпроси.

2. Носеното на униформи не е задължително - обърнете внимание на чл, 135, ал. 1, т. 4 - там е използвана думата "ИЛИ", за разлика от 21, ал. 1, т. 5, където е използвана "И". Това означава, че по избор се носи "униформеното облекло или другите отличителни знаци на училището", казано по-просто - достатъчно е да нося например емблема. Освен това според чл. 25, ал. 5  държавата само "насърчава", но "НЕ задължава" носенето на униформи.

Сега да дообясня - вижте чл. 6, ал. 3 от АПК:
(3) Когато с административния акт се засягат права или се създават задължения за граждани или за организации, прилагат се онези мерки, които са по-благоприятни за тях, ако и по този начин се постига целта на закона.
Очевидно по-благоприятно е да избирам униформа или значка, както и от коя фирма да ги купя. Училището трябва да се съобрази с моя избор - по закон!

Кои закони нарушават училищата, явяващи се търговски представители на определени фирми за дрехи? (за по-нежните уши - задължаващи родителите да купуват от фирма Х).

чл. 6 от ЗНС:
Чл. 6. Образованието в държавните и общинските училища е безплатно.

В ЗНС и разните наредби за прием в училищата нищо не пише за униформите и съгласието с тях е условие за прием. Не може да се включи във формуляр. Ако е направено - аз чета внимателно, и ще подпиша с особено мнение, че съм против + примерно горната обосновка, заведена с входящ номер  Mr. Green

да продължим с цитатите на ППЗН - чл. 25 ал. 3  т. 4:
(3) Държавните и общинските детски градини, училища и обслужващи звена носят отговорност за:
4. извършването на дейности и прояви, които противоречат на законите в страната, ограничават правата и свободите на личността или нарушават учебно-възпитателния процес.

К'о пра'им като у-ще нарушава ППЗНС и законите. newsm78

Аз лично не правя нищо особено - просто не спазвам (игнорирам) "измислените правила", които нарушават законите - те не могат да имат задължителен характер.  И понеже съм добричка - ако ръководството прояви интерес - ги консултирам абсолютно безплатно.

Досега (7 години) не се е налагало да пиша жалби до висшестоящите институции (МОН и РИО). Предпочитам диалога (устно и с имейли)  - понеже съм едновременно убедителна и готина се разбираме с ръководствата на училищата.  Те не настояват да спазвам противозаконните правила, а аз не пиша жалби. Peace

Последна редакция: пт, 04 юли 2014, 20:29 от biborana

# 128
  • Мнения: 197
Най-често е нарушен в тази част
Цитат
Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
12. (нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) утвърждава униформено облекло, след съгласуване с родителите на учениците от училището;
Представят въпроса по принцип - искате или не униформи, без конкретна идея за визия, още по-малко за цени, ако изобщо са питани родителите. Обикновено се прави анкета с ултимативен тон - каквото и да пишете, то е решено.
Точно това се прави. Има си училищно настоятелство и там под натиск или не се приемат униформите. На тези събрания обикновено се канят и всички желаещи да присъствуват ако има по-важни въпроси за решаване. Не можеш да докажеш, че е имало натиск, а ръководството може да докаже, че родителите са се съгласили с протокол от събранието. Колкото до фирмата мисля, че някой беше писал каква е процедурата. Викат се две фирми с еднакво високи цени и също толкова качествени униформи и се избира между тях. Имали процедура? Има . Спазена ли е? Спазена е.

biborana,
Чудесно е, че имаш тълкувание което обаче както казваш сама не върши работа пред МОН. И до колкото разбирам се справяш самосиндикално. Въпроса обаче е, че повечето родители незнаещи законите  смятат, че става нещо нередно и подават жалби за разлика от теб, които жалби разбира  се отхвърлят.
Резултата: номера с униформите минава и училищата си ги изискват.

Последна редакция: сб, 05 юли 2014, 07:28 от sisi73

# 129
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Точно това не се прави. Съгласуването трябва да е с всички родители, не само с настоятелството.  Това това е нарушената част: набързо, последните минути на родителска среща, придружено с думите "решено е вече, това е само една формалност" и подобни. И обикновено се прави след като е взето решение от настоятелството и/или решение на педагогическия съвет. А трябва да е преди това.

П.П. Поне в две училища в София опитът за въвеждане на униформата става 2-3 години след анкетата с родителите. Деца и родители, постъпили в този период не са били дори информирани за предстоящото.

Последна редакция: пн, 07 юли 2014, 09:50 от jd

# 130
  • Мнения: 1
Някой има ли информация за магазин в София където се продават емблеми за униформите.

# 131
  • Мнения: 1 883
Някой има ли информация за магазин в София където се продават емблеми за униформите.

Когато се опитаха да вкарат униформи в училището на сина се търсеше фирма да направи емблемите с логото на училището. Не мисля че има такъв магазин.

# 132
  • Мнения: 2 190
Някой има ли информация за магазин в София където се продават емблеми за униформите.

Когато се опитаха да вкарат униформи в училището на сина се търсеше фирма да направи емблемите с логото на училището. Не мисля че има такъв магазин.

О, значи това си е добра идея за нов бизнес!

# 133
  • Мнения: 5 234
Е нали логото е защитено. Какъв бизнес ви се привижда ...

# 134
  • Мнения: 1 347
Защо не? Много у-ща вероятно ще дадат съгласието си, а такъв посредник може лесно да урежда бродирането/печата, вместо всеки родител сам да се чуди какво да прави с файла, който са му предоставили. Логото... какво значи да е защитено? Защитено е откъм начини, по които се прилага, но иначе няма как да е тайна, нали? И за емблемата на Червения кръст има страшно строги ограничения кой и как може да я ползва, но това не значи, че който смята да я ползва по предназначение, не може да си я отпечата, където пожелае. На мен лично ми се вижда добра идея.

Общи условия

Активация на акаунт