Какво значи думата "дарение"?

  • 8 337
  • 171
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 54 455
Всяко училище си има собствен Правилник за дейността , където се посочва има ли или няма униформа , какво включва , ако няма - в какъв вид е приемливо учениците да ходят на училище .
Ама щом Лиляна отрича правилниците , като учител , какво да говорим ? ooooh!

# 76
  • Мнения: 2 135
Това , че някой  е учител  не означава,че трябва да е съгласен.
Ценя мнението на преподавателите, а те се припокриват с родителските
в доста голям процент.
Касита , защото хората не вярват в институциите,защото това не са
частни училища и детски градини и съответно,чрез данъци и такси
родителите участват в общинския бюджет.
Тук не става въпрос за сума, а за принцип.

# 77
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Всяко училище си има собствен Правилник за дейността , където се посочва има ли или няма униформа , какво включва , ако няма - в какъв вид е приемливо учениците да ходят на училище .
Ама щом Лиляна отрича правилниците , като учител , какво да говорим ? ooooh!
Правилникът не може да отменя закон, в този смисъл, никой правилник не може да задължава закупуването на униформа.
И Лиляна точно като учител е добре запозната с нормативните документи и закони свързани с дейността на едно училище.
Ако държавата въведе униформата като задължителен елемент, тя веднага се задължава да поеме разходите по нея.

# 78
  • Мнения: 54 455
Държавата ти дава право на избор - дали да учиш в училище с униформа или не .
Ако , обаче го избереш трябва да спазваш неговия правилник .
Така мисля аз , де . Wink

# 79
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Няма такива работи.
Тук има гимназии с различни профили, като няма две еднакви гимназии. Ако детето иска да учи икономика и там има униформи, трябва да се откаже от избора си, заради едните униформи и да отиде в строителния ли? Примерно.
Униформите са пожелателни и няма такъв правилник, който да ги прави задължителни, поне в частта - закупуване.

# 80
  • Мнения: 54 455
Няма смисъл да споря с теб .

# 81
  • Мнения: 21 467
 И аз вече виждам, че е глупост с тия униформи и може би начин да се облагодетелстват едни фирми, които да ти продадат блузка с къс ръкав на стойност три пъти над качеството и. После няма никаква причина, нито задължение детето да ги носи и ги обличат по един път в годината.
 Много странни работи има по тия училища - задължителното спонсорство, което дори като термин е глупост, цените на еднодневните екскурзии, задължителния театър, който уж влиза в учебната програма, но странно защо трябва да се плати...

  И да, плащам си, защото не искам учителката три пъти да напомня на детето ми да ми напомни. Разбирам, че и от нея го искат, ама... Просто не искам  да поставям детето в неудобно положение. Но ми е неприятно - не театъра, екскурзията, или нещо отгоре за училището, а просто задължителното на уж незадължителното.
 

Последна редакция: ср, 02 окт 2013, 13:19 от Iris04

# 82
  • Мнения: 2 135
Относно дарението - когато някой има възможност да направи нещо
за всички и то да е безвъзмезно - получава отказ. Пример - баща,който има
строителна фирма предложи да направи тоалетните,като поиска само
материалите.Беше му отказано "имало наета фирма" ! Е.....
Насила могат да ти вземат,но на сила не могат да ти дадат.
Дарители винаги е имало и дано не се опорочава това деяние,
но то винаги е доброволно и не под натиск и заплаха.

# 83
  • Мнения: 2 898
Всяко училище си има собствен Правилник за дейността , където се посочва има ли или няма униформа , какво включва , ако няма - в какъв вид е приемливо учениците да ходят на училище .

Точно така е. Не съм съгласна с Лиляна. Ако училището с решение на ПС въведе униформи, те стават задължителни.

Правилникът не може да отменя закон, в този смисъл, никой правилник не може да задължава закупуването на униформа.

Можеш ли да дадеш линк към този закон?

Мен пък не ме дразнят толкова 20-30лв за базата на училището, колкото 60-100лв за помагала и сборници. За какво са тези безплатни учебници, като даваме същата сума, както когато бяха платени?! Защо пак трябва да се пълнят нечии гуши?

Защото учебниците са безумно написани. Кой и защо е утвърдил точно тях - не ми е работа, но пак някой си е гризнал от апетитния кокал.

# 84
  • Мнения: 21 467
 И помагалата и сборниците са същите.

# 85
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
Правилникът не може да отменя закон, в този смисъл, никой правилник не може да задължава закупуването на униформа.

Можеш ли да дадеш линк към този закон?

....
Заповядай - ЗНП

# 86
  • Мнения: 2 190
Всяко училище си има собствен Правилник за дейността , където се посочва има ли или няма униформа , какво включва , ако няма - в какъв вид е приемливо учениците да ходят на училище .

Точно така е. Не съм съгласна с Лиляна. Ако училището с решение на ПС въведе униформи, те стават задължителни.

Правилникът не може да отменя закон, в този смисъл, никой правилник не може да задължава закупуването на униформа.

Можеш ли да дадеш линк към този закон?


Ами има Закон за нормативните актове - ето чл. 15. Виж ал. 1 и 3
Чл. 15. (1) Нормативният акт трябва да съответствува на Конституцията и на другите нормативни актове от по-висока степен.
(2) (Нова - ДВ, бр. 46 от 2007 г.) Ако нормативен акт противоречи на регламент на Европейския съюз, прилага се регламентът.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 46 от 2007 г.) Ако постановление, правилник, наредба или инструкция противоречат на нормативен акт от по-висока степен, правораздавателните органи прилагат по-високия по степен акт.

Това, че сульо и пульо си пише разни правила, които противоречат на някой закон, не значи, че те са задължителни.

Никой не може да задължи никого да купи стока или да получи услуга (изключение е топлофикация, но за да стане това си има закон). Не може да има задължително купуване на униформи или задължително дарение.

ето закон за защита на потребителите:
Чл. 62. (1) Доставката на стоки или предоставянето на услуги на потребителя срещу заплащане без изрично и предварително искане от негова страна е забранено.
(2) Когато потребителят получи стока или услуга, за които не е отправил изрично и предварително искане, той не е длъжен да възстанови стоката и не дължи заплащане на стоката или услугата на този, който я е изпратил
или предоставил.
(3) Липсата на отговор от страна на потребителя не означава съгласие от негова страна.

Всичко, което е написала Лиляна е вярно. За всяко твърдение мога да посоча членове  от различни закони, а не само голи твърдения.

# 87
  • Мнения: 2 898
ЗНП ми е познат. Нищо ново.

biborana, далеч съм от юридическите познания, но не съм съгласна, че ръководството на едно училище и ПС са сульо и пульо. То у нас за убийство не можеш да осъдиш убиеца, какво остава за едни униформи... вратички всякакви. В моята длъжностна характеристика на учител ясно пише, че съм длъжна да спазвам и работя по Правилника за дейността на училището - същият, в който се визират и униформите.

И помагалата и сборниците са същите.

Не е така. Там имам свобода на избор. Не съм длъжна да избера между 2-3 издателства. Има чудесни сборници.

# 88
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не може педагогически съвет да гласува правило, което да отменя закон и да му противоречи. И ако има такъв съвет, то той е сульо и пульо.
В закона ясно пише, че образованието е безплатно и всеки има право на такова. Не може с една униформа да караш някой да плаща и да го лишаваш от образование, ако няма такава.

# 89
  • Мнения: 2 898
Не може педагогически съвет да гласува правило, което да отменя закон и да му противоречи. И ако има такъв съвет, то той е сульо и пульо.
В закона ясно пише, че образованието е безплатно и всеки има право на такова. Не може с една униформа да караш някой да плаща и да го лишаваш от образование, ако няма такава.

Изсилваш се. В училище едва ли говориш така. Седиш си на ...  и изпълняваш.
Има достатъчно училища без униформи - някой беше писал по-напред. Като не ти харесва - търсиш такова училище. И аз купувах униформи, които не ми харесваха, един от елементите дори не получихме, защото децата завършиха преди да го доставят, но това е положението. Щом си избрал определено училище, спазваш изискванията му.

Общи условия

Активация на акаунт