Какво значи думата "дарение"?

  • 8 339
  • 171
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 155
При дарението няма задължителен момент -
дарява се това,което прецениш и сума ,която можеш да отделиш.
В този случай/училищния/ не трябва да има фиксирана сума.
Очаквам в скоро време да се въведе такса "задължително дарение за начало
на учебната година и за завършването" !

# 61
  • Мнения: 2 526
Докато има хора, които мислят "Давам сума х за да не ми сочат с пръст детето и да се оттърва", така ще е - с фиксирана сума.

# 62
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Пък и в крайна сметка, когато се избира училището да се гледат и следните показатели - материална база и искат ли пари.

# 63
  • Пловдив
  • Мнения: 9 735
Пък и в крайна сметка, когато се избира училището да се гледат и следните показатели - материална база и искат ли пари.

А има ли училище, което да не иска пари? Аз не съм чула за такова.
на една пловдивска майка й е писнало да я сурвакат всяка година и е пуснала жалба.
Да видим дали ще има ефект.

Училище кара родители да правят дарения

http://plovdiv.dir.bg/news.php?id=15131434

# 64
  • Мнения: 54 640
Не знам дали има ,  dundi73 , довечера съм на РС в новото и ще кажа как е там . Wink

Обаче в сайта на Търговската Гимназия пише , че още при записване на новоприети деца се плащат 70 лв. за подобряване на МТБ . Crazy

# 65
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Пък и в крайна сметка, когато се избира училището да се гледат и следните показатели - материална база и искат ли пари.

А има ли училище, което да не иска пари? Аз не съм чула за такова.
....
Дойде и моят звезден миг да направя реклама. Mr. Green
В училището, в което преподавам, искаме само за охрана и то от тази година, понеже полицията ни написаха препоръки и настоятелството взе решение.
Други дарения няма, поне не от задължителните

Последна редакция: вт, 01 окт 2013, 18:48 от Лилянa

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 9 735
Не знам дали има ,  dundi73 , довечера съм на РС в новото и ще кажа как е там . Wink

Обаче в сайта на Търговската Гимназия пише , че още при записване на новоприети деца се плащат 70 лв. за подобряване на МТБ . Crazy

А миналата година видях в сайта на Строителния техникум /сега Професионална гимназия/, че със записването подаваш молба ча членство в училищното настоятелство, с което автоматично се задължаваш да изпълняваш взетите решения, т.е. да си кихаш годишния рекет, ама безропотно.

Всъщност се оказва, че даже никой не може да ме задължи да давам пари и за охрана ...

# 67
  • Мнения: 2 190

В нашето училище, възмутени от една явна далавера с униформите (бях писала доста подробно в една тема), първо предизвикахме редица проверки (зад които застанахме с имената си), а след това дадохме ясно да се разбере, че няма да разрешим да ни правят на маймуни.
Да, събираме пари и имаме участие в облагородяването на училищната среда, но при спазване на няколко условия:
- Поемаме само разходи, които са ИЗВЪН нормативно заложените ангажименти на училището
- Подобренията, които правим, се съгласуват с голям кръг родители
- За всяка конкретна покупка се прави проучване на пазара, сравняват се оферти и т.н., не се работи с вуйчо, който дава отстъпка или стринка, която по случайност има фирмичка за същото
- Отчетността е на разположение на всеки, който проявява интерес, и при недоволство или несъгласие с водената политика, всеки може да си вземе "огромната" вноска от 20 лв обратно (случвало се е един единствен път за изминалата  година).

Няма да се разпростирам в повече подробности, просто когато има желание за работа, нещата се получават.
Отнема време, нерви и усилия, но резултатът си заслужава.
Поне аз не се чувствам по никакъв начин ощетена от това, че правя нещо, с което да подпомогна средата, в която детето ми прекарва част от времето си.

И за родителите мога много да говоря - и за тези, които се пъчат и перчат по форумите и по кьошетата, а на живо са кротки мишчици-гризанки, и за другите - бабаитите, дето се репчат на всеки и всичко, без да имат грам основание за това, но важното е винаги да са "контра", и за тези, които казват "Абе не ми се обяснявайте, кажете колко пари искате и ме оставете на мира"... Но не е за това темата.

Твърдо съм против "задължителните дарения" и няма сила на света, която да ме накара да ги дам. Оспорих плащането на дарение от 2 лв. за "издаване на свидетелство за завършен първи клас." (консумативите за оспорването струваха повече от 2 лв., да не говорим за отделеното време за четене на закони и наредби, писане и т.н.).

Но съм твърдо за смислените и доброволни дарения - не само в пари, но и във време и работа.
Напоследък си мисля, че дарения на квалифициран труд, според специалността на родителите, може да е от по-голяма полза.

Давам доброволно исканата сума от настоятелството вече в 2 училища. Винаги са ни казвали за какво са изхарчени парите. Не съм проверявала начина на харчене - за 20-30 дадени лева не си заслужава труда.

В примера с Търговската гимназия - ами няма да подпиша нищо, и няма да даря нито лев. Да видя дали няма да запишат детето след изпити, класиране и т.н.
Същото се отнася за униформи в държавни и общински училища - няма сила, която да ми вземе и 1 стотинка за униформа. Ако настояват или тормозят детето, ще стане интересно - най-малкото е, че директорът ще трябва да прочете нормативната база, по която работи.

И още нещо от личен опит. Илюзия е, че тормозят децата, на родители, които си знаят и си търсят правата. Може да има намеци или бегли опити в началото. После става обратното - внимават как се държат с детето, за да предизвикат излишно защитаване на права.   Mr. Green

# 68
  • Мнения: 54 640
biborana , униформата какво общо има с даренията ?
Или ти искаш на теб да ти подарят униформа ? Thinking Като не ходи с униформа - ще смените училището . Излагате се вече !  Stop
И като оспори 2-та лв. какво постигна ? Crazy

Да похваля ЕГ Пловдив !  bouquet
Дадохме само пари за охрана , за друго - не .

# 69
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Това с охраната е някаква недомислица в нормативните документи и аз го смятам за абсолютно изключение.
От една страна полицията ни задължава да имаме охрана и то не каква да е, а лицензирана фирма. Отделно че при инцидент кой ли ще носи отговорността, но да не задълбавам. От друга страна не може да мине на щат и остава да се плаща доброволно и ако някой не плати, другите поемат. Трябва да се изчистят тези неща и добре родителите да дават гласност, иначе никой няма да обърне внимание.

Униформите обаче никой няма как да задължи някой да ги купи и после да ги носи. Просто няма такъв закон. Всичко си е по желание.

А ей това като ми го кажат "Излагате се вече" ми е любимото. Ми нека да се излагам и какво от това.

# 70
  • София
  • Мнения: 399
 Мен пък не ме дразнят толкова 20-30лв за базата на училището, колкото 60-100лв за помагала и сборници. За какво са тези безплатни учебници, като даваме същата сума, както когато бяха платени?! Защо пак трябва да се пълнят нечии гуши?

# 71
  • Мнения: 2 155
Помагалата и сборниците поне да бяха без грешки -
аман от псевдо автори и хиляди издателства.

# 72
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Мен пък не ме дразнят толкова 20-30лв за базата на училището, колкото 60-100лв за помагала и сборници. За какво са тези безплатни учебници, като даваме същата сума, както когато бяха платени?! Защо пак трябва да се пълнят нечии гуши?
Нещо като безплатните лекарства - плащат ти за най-евтиното(най-боклучавото), а ти си доплащаш, ако искаш качество, ако не искаш - никой не те задължава.
Ох, така си мечтая да издадат толкова много сборници и помагала и по ИТ, обаче нъц, няма. Пак ние се ровим....

# 73
  • Мнения: 10 547
Аз продължавам да не разбирам, защо липса желание за дарение в рамките на приемливото?

# 74
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Защото дарението е лично решение и когато ти го натрапят става малко като изнудване, извиване на ръце, рекет. Приемливо за различните хора е в различни параметри. А и да не забравяме, че едни училища успяват да се справят, други не успяват. Това говори или за лошо управление, или за злоупотреба с родителското доверие(искане на пари), което си е пак лошо управление.
Аз продължавам да не разбирам, защо липса желание за дарение в рамките на приемливото?

Общи условия

Активация на акаунт