Математически турнири - 12

  • 68 513
  • 749
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 264

Искам да кажа на всички - борете се за вашата истина! Винаги има смисъл. Може би някои си мислят, че това да се разправяш и оспорваш резултати, за някакви си 3-4-5 т. - не си заслужава. За пръв път го правя и, повярвайте ми, заслужава си! Най-малкото, спечелих доверието на детето ми. Което, всъщност, е най-важното и значимото.


Специално влязох, за да кажа същото, но ме изпреварихте  Laughing
Миналата година на ЗМС ни взеха минимум 6 точки - писахме си мейли , препратиха работата на детето нанякъде си и дотам.
Тази година са ни резнали само 1 точка на СМТ , за която не съм се разправяла, но беше важна . И сега на КМС около 6 - за които мисля да отида да проверя.
 Не ми е приятно да се занимавам с това, едва ли не излиза , че се разправяш дребнаво....но мисля, че е важно да възтържествува справедливостта ! Хубаво е когато има отклик и няма огорчени ! Peace

# 706
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Прочетох много внимателно поста ти.
Моето мнение като страничен наблюдател /страничен, понеже нямам настоящ четвъртокласник/ , е следното:
Така оценена работата /с "наказателни" 3 точки само за липсващ краен отговор и с оправена изчислителна грешка в крайния резултат на детето/, ми се струва, че е справедливо на 100 % - нито е ощетено детето ти, нито поощрено. Просто оценено правилно.  Peace

Абсолютно съм съгласна с теб. Това целях тези дни и с толкова емоции - да бъде оценен Крис правилно! Всъщност, причината да не напише колко струва едно яйце е, че беше сигурен, че се търси цената на шоколад и яйце, а не цените, както пише в условието. Този му пропуск вече го разплака... Но, да е чел внимателно. Дано да му е за урок newsm78.

Благодаря на учителите и директора на пловдивското ОУ "Драган Манчов" за отзивчивостта и проявената обективност. Станахме още по-големи фенове на този град и ще го щурмуваме честичко. Peace

Искам да кажа на всички - борете се за вашата истина! Винаги има смисъл. Може би някои си мислят, че това да се разправяш и оспорваш резултати, за някакви си 3-4-5 т. - не си заслужава. За пръв път го правя и, повярвайте ми, заслужава си! Най-малкото, спечелих доверието на детето ми. Което, всъщност, е най-важното и значимото.

Успех на всички в неделя!  bouquet
абсолютно съм съгласна с теб. Аз не отидох, защото тя ме помоли и сега ме е яд. при нас наистина няма особено значение, но за четвъртокласниците е много важно. Peace и мисля абсолютно задължително да се бориш за всяка точка. Приема от състезания е много по-малко стресиращ за децата от явяването на изпит - от личен опит го разбрах (по трудния начин, дето се казва).

# 707
  • Мнения: 939
Искам да кажа на всички - борете се за вашата истина! Винаги има смисъл. Може би някои си мислят, че това да се разправяш и оспорваш резултати, за някакви си 3-4-5 т. - не си заслужава. За пръв път го правя и, повярвайте ми, заслужава си! Най-малкото, спечелих доверието на детето ми. Което, всъщност, е най-важното и значимото.

Поздравления, maggypan. И аз мисля, че това е правилният подход в такива ситуации.

То и затова хората са измисли контестациите и не случайно при по-големите класове ръководителите на отборите разпитват всеки един участник за очаквани точки и при отклонение на резултата от очаквания стоят до посред нощ, за да правят контестации и да отстояват постигнатото от децата. Когато пък като родител успееш да защитиш труда на детето си, удовлетворението е страхотно и което е по-важно и което си написала - печелиш доверието на детето си.  

# 708
  • Мнения: 1 083
Искам да кажа на всички - борете се за вашата истина! Винаги има смисъл. Може би някои си мислят, че това да се разправяш и оспорваш резултати, за някакви си 3-4-5 т. - не си заслужава. За пръв път го правя и, повярвайте ми, заслужава си! Най-малкото, спечелих доверието на детето ми. Което, всъщност, е най-важното и значимото.

Поздравления, maggypan. И аз мисля, че това е правилният подход в такива ситуации.

То и затова хората са измисли контестациите и не случайно при по-големите класове ръководителите на отборите разпитват всеки един участник за очаквани точки и при отклонение на резултата от очаквания стоят до посред нощ, за да правят контестации и да отстояват постигнатото от децата. Когато пък като родител успееш да защитиш труда на детето си, удовлетворението е страхотно и което е по-важно и което си написала - печелиш доверието на детето си. 
Браво, Maggypan. И аз много държа най-вече на това децата ми да могат да разчитат на подкрепата ми.
Зарекла съм се винаги при разлики да проверявам. Сега от Коледното на баткото липсва 1 точка (ще я преглътна), но на малката й липсват 16 очаквани точки - тя преписва всичко написано и знаем какво приблизително да очакваме, но 16 точки както и да ги гледаш са си страшно много.

# 709
  • Русе
  • Мнения: 2 153
хора, ей тази задача е давана през 2006г. на областния кръг ОМ зо 5 кл. адача 5.3. Петима командоси трябва да се измъкнат от засада през
нощта през мостче, което издържа само двама от тях. Единият от тях е
здрав и може да премине моста за 1 минута. Другите са ранени и мо-
гат да преминат моста съответно за 2, 3, 4 и 5 минути. Командосите
разполагат само с едно фенерче. Могат ли да преминат моста, ако
батерията на фенерчето издържа само:
а) 16 минути;
б) 15 минути?

дайте идеи. аз под 17 мин не мога да ги докарам или трябва тези командоси да си подхвърлят фенерчето, или.....един да свети а другите да минават и накрая да мине той, или да се носят. много ми е омотано.

Последна редакция: пт, 16 дек 2011, 14:15 от elan

# 710
  • София
  • Мнения: 7 673
Сега от Коледното на баткото липсва 1 точка (ще я преглътна), но на малката й липсват 16 очаквани точки - тя преписва всичко написано и знаем какво приблизително да очакваме, но 16 точки както и да ги гледаш са си страшно много.
Разбира се, че ще отидеш. Това е огромна разлика!  Shocked

# 711
  • Варна
  • Мнения: 346
не можем да накараме децата да мислят еднакво (и не трябва!) и никога не може да се нацели начинът на решаване на съставителите. Поне не за този тип задачи. Трябва да се оценява правилното, издържано математически решение, макар и различно. Тук няма нито допускане, нито налучкване.


абсолютно съм съгласна  и смятам, че всички правилни решения следва да бъдат оценени достойно

# 712
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 146
Направо ме накарахте да се замисля с тия точки Thinking
На Салабашев дъщеря ми имаше 3 точки по-малко от колкото изчислихме по листа. Понеже е малко отнесена, реших, че е забравила да пренесе нещо...Но явно може и да не е в нея проблема newsm78

# 713
  • София
  • Мнения: 2 300
хора, ей тази задача е давана през 2006г. на областния кръг ОМ зо 5 кл. адача 5.3. Петима командоси трябва да се измъкнат от засада през
нощта през мостче, което издържа само двама от тях. Единият от тях е
здрав и може да премине моста за 1 минута. Другите са ранени и мо-
гат да преминат моста съответно за 2, 3, 4 и 5 минути. Командосите
разполагат само с едно фенерче. Могат ли да преминат моста, ако
батерията на фенерчето издържа само:
а) 16 минути;
б) 15 минути?

дайте идеи. аз под 17 мин не мога да ги докарам или трябва тези командоси да си подхвърлят фенерчето, или.....един да свети а другите да минават и накрая да мине той, или да се носят. много ми е омотано.

Става и за 16 минути:

отиват 1 и 2
връща се 1
отиват 1 и 3
връща се 1
отиват 4 и 5
връща се 2
отиват 1 и 2

общо 16 минути

# 714
  • Мнения: X
хора, ей тази задача е давана през 2006г. на областния кръг ОМ зо 5 кл. адача 5.3. Петима командоси трябва да се измъкнат от засада през
нощта през мостче, което издържа само двама от тях. Единият от тях е
здрав и може да премине моста за 1 минута. Другите са ранени и мо-
гат да преминат моста съответно за 2, 3, 4 и 5 минути. Командосите
разполагат само с едно фенерче. Могат ли да преминат моста, ако
батерията на фенерчето издържа само:
а) 16 минути;
б) 15 минути?

дайте идеи. аз под 17 мин не мога да ги докарам или трябва тези командоси да си подхвърлят фенерчето, или.....един да свети а другите да минават и накрая да мине той, или да се носят. много ми е омотано.
Пробвах се набързо и ги докарах до 16, но може да се пробвам и за 15 (ако нямам грешка, де).   Mr. Green Ще използвам минутите вместо означения на командосите.
Минават 1 и 2. 1 се връща (3 мин)
Минават 4 и 5. 2 се връща (7мин)
Минават 1 и 3. 1 се връща ( 4 мин)
Минават 1 и 2. Никой не се връща.  (2 мин)
3+7+4+2=16

# 715
  • Мнения: 266
Доста тъп въпрос, но защо когато се връща командоса минутите му се приспадат , а не се добавят, нали го изчакват да мине   :oops:newsm78

# 716
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Доста тъп въпрос, но защо когато се връща командоса минутите му се приспадат , а не се добавят, нали го изчакват да мине   :oops:newsm78
точно се добавят
браво момичета. за 16 става. голямо връткане падна Laughing

# 717
  • Мнения: 4
Цитат
Някак не ми се връзва с стандартизираното оценяване на 10 задача.

E, като почнахме да говорим за КМС в Пловдив и за начина на оценяване на въпросната 10 задача -  Моят син е в трети клас . Смятахме, че всички задачи са решени вярно и определено очакванията ни бяха за резултат над 50 точки. Но на задача 10 беше оценен с 3 точки, а на задача 9 - с 0 и общ резултат - 41 точки. Дори и не казах на детето, защото той беше сигурен, че си е решил всичко и то вярно. Беше си описал много подробно решението на 10 задача и логически издържано. След подадена контестация - му признаха 15 точки на тази задача и така общият брой точки станаха 53 и излезе на първо място в Пловдив, но със специална награда за оригиналност. Разбира се остава 9 задача - той е отговорил 15 /който според мен е и верният отговор/ , но .... всички знаем, че отговор 33 се приема за верен от организаторите.  МНого любезни бяха организаторите от Пловдив - и директора, и неговият колега, който е учител по физика и ИТ и поддържа сайта на училището. Изпратиха ми официалните листове на детето, погледнаха задачата - просто обърнаха нужното внимание. Трябва да поощряваме децата, трябва да ги научим да се радват на постигнатото и да почувстват удовлетворение! И организацията на самото състезание беше много добра в Пловдив. БРАВО!!!!  БРАВО!!![url][/uhttp://www.draganmanchov.info/ec2010/ec2011_thirdclass.pdfl]

# 718
  • София
  • Мнения: 3 614
Синът ми е утре на някаква олимпиада по математика,но не срещнах такава в календарния план. Знаете ли нещо по въпроса или от училището си организират някакво вътрешно състезание и са го кръстили "олимпиада"? newsm78

# 719
  • София
  • Мнения: 1 655
Синът ми е утре на някаква олимпиада по математика,но не срещнах такава в календарния план. Знаете ли нещо по въпроса или от училището си организират някакво вътрешно състезание и са го кръстили "олимпиада"? newsm78

Утре е общинският кръг на олимпиадата по математика за всички училища в София.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт