Вино- какво да изберем?

  • 24 434
  • 113
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 020
Аз не съм по вината, но ако се наложи да купя вино, то ще е заради бутилката. Защото на една среща няма как да сложиш бутилка от "Кола", дори и да е със хубаво вино вътре. Тогава  как за 12лв да знам дали е от грозде, а не е фалш? Истинските вина в цял свят са  с други цени май. Иначе не се ли правят домашните по същата технология?

да не искаш да кажеш, че нашите са фалшиви, защото за бутилка вино не даваш 1/4 от минималната работна заплата? има и такива вина ... Simple Smile

# 31
  • Мнения: 448
То Липите са предимно за цвят май, но има много и десертни сортове. Аз не разбирам от вина, но ми харесва, а не обичам много вина. Но пак го предпочитам от купешкото. Е ако е някой за 100лв бутилката.

# 32
  • Мнения: 448
Аз не съм по вината, но ако се наложи да купя вино, то ще е заради бутилката. Защото на една среща няма как да сложиш бутилка от "Кола", дори и да е със хубаво вино вътре. Тогава  как за 12лв да знам дали е от грозде, а не е фалш? Истинските вина в цял свят са  с други цени май. Иначе не се ли правят домашните по същата технология?

да не искаш да кажеш, че нашите са фалшиви, защото за бутилка вино не даваш 1/4 от минималната работна заплата? има и такива вина ... Simple Smile

Еми то ако хубавото вино могат да му вземат повече за износ, защо да го дават за 12 лв тука?

# 33
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Напротив, българското вино се продава по-скъпо на родния пазар, отколкото навън. Там сме в графата едноеврови вина.

# 34
  • Мнения: 448
Тогава едно вино което да конкурира домашното, трябва да е около 40-50лв поне, за 12-15 лв  все ми е че е само грозде.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Тупак, килограм грозде се търгува по 50-60 ст., максимум - 1 лев. 

# 36
  • Мнения: 448
Знам, но все пак, как тогава вината достигат такива цени на запад,  дори и да са 2-3 годишни? Вярно не съм поръчвал от френски ресторант, но на филмите когато изкарат менюто ми прави впечатление доста големи суми. Ако едно вино може да достигне 1000 долара, в ресторант то на пазара ще е 300 да кажем, а има и по скъпи. Затова се чудех, как нашите са по 10лв. То и Франция или САЩ кило грозде няма да е скъпо. Просто се чудех, казвам не разбирам от вина. Ако обясниш, да задоволиш любопитството ми, ще съм благодарен Mr. Green

# 37
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Тупак, във Франция също има евтини вина. Скъпото вино идва от скъпо грозде. От лозя на по 50-80-100г, ако не ги е погубила филоксерата. Във Франция поне 1/3 от реколтата се оставя по лозята. У нас се обира до шушка. Добрият winemaker също не е евтин.
Високата цена зависи от реколтата, апелацията и модата  Wink Цената в ресторанта /това, което си видял на кино/ понякога е 2 или 3 пъти по-висока, отколкото в магазина, да не говорим за избата.

# 38
  • Мнения: 448
http://www.bacchus.bg/show.php?storyid=793165


Цитат
На практика вие плащате повече за това, че теоретически преди доста време виното може би е имало потенциал да се превърне в по-вълнуваща напитка.

Последна редакция: нд, 12 фев 2012, 00:39 от 2pac

# 39
  • Мнения: 448
Тупак, във Франция също има евтини вина. Скъпото вино идва от скъпо грозде. От лозя на по 50-80-100г, ако не ги е погубила филоксерата. Във Франция поне 1/3 от реколтата се оставя по лозята. У нас се обира до шушка. Добрият winemaker също не е евтин.
Високата цена зависи от реколтата, апелацията и модата  Wink Цената в ресторанта /това, което си видял на кино/ понякога е 2 или 3 пъти по-висока, отколкото в магазина, да не говорим за избата.

Да, така е от лозята най-много зависи, благодаря. Е сега вече знам. Дори и да опитам такова вино едва ли ще мога да го оценя, затова си пия това на дядо ми, което дори и да не е за такива ценители, а за по обикновен вкус, поне е пак по-добре от много купешки. Аз лично предпочитам да пия едно уиски за 30 лв от колкото вино за 15.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 437
Оня ден пих на Братя Минкови Cycle - каберне совиньон, каберне фран и мерло, много приятно.

 Peace Вече няколко пъти купувам от него и много ми допада.
Въпрос на предпочитание, но по принцип съм фенка на мерло.
Домашното- влиза в листата ми, дори и да ги пия с лимонада  Mr. Green

Стана много модерно да се пие вино.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Тупак, ако говорим за българско вино, да. То не може да старее. Предполагам, защото се третира с култивирани дрожди. Или пък просто бг енолозите не умеят да правят вино, което да отлежава.

Голям грях например е да отвориш Шатоньоф дьо Пап преди седмата му година.

# 42
  • Мнения: 2 480
Наздраве, на розе от Старосел съм.  Wine Glass
Сякаш не е така добро, като наливното там на място.
Иначе съм по белите вина. Нещо леко... шардоне, мускат рядко.

"Мискет" и "Совиньон блан" от Търговище са по-леки. Харесваме ги. "Траминер"-също.

Имаше една специална серия на Търговище със зодии-"Шардоне", "Мускат" и "Шампанско". Харесвахме ги, но вече не се намират. Като че ли бяха правени за износ.
"Шардоне" от Поморие, обаче със засуканите букви също беше хубаво.
Напоследък опитахме вината на "Мезек". И белите, и червените са хубави.
"Каберне совиньон" и "Мерло" от Търговище също са ни харесвали. "Мавруд" от Асеновград-също.

Специалистите ценят "Мелнишко" и "Мерло" от Стамболово.
"Гъмза" и "Тамянка" също са ценени. Те са най-старите български сортове.

Домашните вина могат да бъдат хубави, но могат да бъдат и много лоши. Хората обаче си ги харесват, дори ако не са на ниво. Нали са правени от тях.

Вече 4лв. като че ли са малко за бутилко хубаво вино. Цената трябва да бъде поне 5лева според мен. А ако е френско или италианско, такава цена е смешна и се очаква то да бъде от най-ниско качество. Може би за тях цена от 15-20лв. ще бъде по-нормална. Има и такива над 100, дори над 200лв.!

# 43
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Цитат
Специалистите ценят "Мелнишко" и "Мерло" от Стамболово.
"Гъмза" и "Тамянка" също са ценени.
hahaha

Цитат
А ако е френско или италианско, такава цена е смешна и се очаква то да бъде от най-ниско качество. Може би за тях цена от 15-20лв
На тази цена трудно. Особено за френско. Те по начало си държат цена. Шовинисти винени Mr. Green
Не искам да те плаша, но има вина и по 500-1000 и повече евро.

Българско вино под 8лв магазинна цена е рисковано за пиене.

# 44
  • София
  • Мнения: 3 020

Приятно ми е - Богиня! , в магазините Хан Крум, Търговище и Траминера са предимно под 8лв., но са хубави вина  Peace

Общи условия

Активация на акаунт