Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 2 058
Само искам да подсетя авторката, че ако беше станало така както тя смята за правилно и нейното дете не трябваше да е в градината. Ако майката си спре здравото дете от градина, защото е контактно на варицела (а то е доколкото разбрах от групата на детето на авторката) това се отбелязва задължително в журнала на сестрата. Това автоматично означава, че цялата група е контактна на варицела и трябва да се постави под карантина. Ако групата е под карантина, а детето на авторката е отсъствало преди това не би трябвало да го приемат (по наредба здрави деца, отсъствали по време на обявяване на карантината не се приемат в карантинирана група, даже се полага болничен на майката за това).

Мда...или детето се премества в друга група, в която не е обявена карантина или пък родителите се подписват, че са съгласни детето да посещава групата, в която е обявена карантината.
Не мисля, че може да се спре здраво дете от градина, това че е контактно не е гаранция, че ще се разболее. А това пък да се спре възрастен от работа, защото е контактен, пък е напълно нереалистично  ooooh! "Извинявай шефе, ама аз 20-тина дни ще си седя вкъщи, че съм контактен "  hahaha, това няма как да стане  Crazy
За ваксината - има я по света, но не се слага масово, дори доколкото знам е още от 80-те години, не е обновявана и няма голямо търсене.

# 136
  • София
  • Мнения: 1 374
За ваксината и аз се чудя защо е забранен вноса и в България. Спокойно може да се внася и да бъде пожелателна според мен, като много други такива ваксини, които съществуват в момента. Ако някой иска да се възползва от нея да има право на избор. В много държави е така и вече е въпрос на избор на човек дали ще си постави дадена ваксина.

# 137
  • Мнения: 450
За ваксината и аз се чудя защо е забранен вноса и в България. Спокойно може да се внася и да бъде пожелателна според мен, като много други такива ваксини, които съществуват в момента. Ако някой иска да се възползва от нея да има право на избор. В много държави е така и вече е въпрос на избор на човек дали ще си постави дадена ваксина.

И аз постоянно си задавам този въпрос и не е ли нарушение на човешките права тези задължителни ваксини и къде бихме могли да повдигнем този въпрос? Защо примерно ми отказват записване на детето в градина, ако не е ваксинирано по техните старомодни календари,  та само до миналата година не отпускаха от здравната каса и не влизаха в задължителните много по-важни ваксини (като 5 балентните Пентаксим, за менингит и пневмококи), би трябвало родителите да преценяват дали искат и с какво да бъдат ваксинирани децата им! В Германия ме гледаха странно, като обясних, че искам ваксина за туберколоза, защото в БГ е задължителна и ми обясниха, че тази болест се лекува безпроблемно в днешно време с антибиотик и ваксината не давала никаква гаранция, че няма да се разболееш, а като си болен после резултатите от изследването не са реални... Да, ама явно в Бг е по-добре да се карат гадни болести, като варицела и да ни ваксинират насилственно срещу болести, които са на изчезване в Европа.

# 138
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
И аз постоянно си задавам този въпрос и не е ли нарушение на човешките права тези задължителни ваксини и къде бихме могли да повдигнем този въпрос? Защо примерно ми отказват записване на детето в градина, ако не е ваксинирано по техните старомодни календари, 

А дали ще е нарушение на човешките права, ако неваксинираното дете, записано на градина разнася хепатит, детски паралич, дифтерит или туберколоза и заразява другите? Ваксините не са абсолютно задължителни. Имаш право да ги откажеш за своето дете. Но след като ти отказваш да се съобразяваш с обществото и да го предпазваш от болести, няма ка да очакваш обществото да се съобразява с теб и да вземе детето ти в градина.

# 139
  • Germany
  • Мнения: 7 939
И аз постоянно си задавам този въпрос и не е ли нарушение на човешките права тези задължителни ваксини и къде бихме могли да повдигнем този въпрос? Защо примерно ми отказват записване на детето в градина, ако не е ваксинирано по техните старомодни календари, 

А дали ще е нарушение на човешките права, ако неваксинираното дете, записано на градина разнася хепатит, детски паралич, дифтерит или туберколоза и заразява другите? Ваксините не са абсолютно задължителни. Имаш право да ги откажеш за своето дете. Но след като ти отказваш да се съобразяваш с обществото и да го предпазваш от болести, няма ка да очакваш обществото да се съобразява с теб и да вземе детето ти в градина.

Савина, а как точно едно неваксинирано дете, ще зарази ваксинираните срещу тези болести деца? Те нали затова са ваксинирани - за да не се заразят? И да уточня - не съм категорично против ваксините. Просто този довод за поставянето им ми е нелеп...

# 140
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ами например срещу хепатит Б са ваксинирани само родените след 90 год. Всички останали - персонал, по-големи братя и сестри, родители са застрашени. Освен това ваксината не дава 100% гаранция.

# 141
  • Germany
  • Мнения: 7 939
Ами например срещу хепатит Б са ваксинирани само родените след 90 год. Всички останали - персонал, по-големи братя и сестри, родители са застрашени. Освен това ваксината не дава 100% гаранция.

АМи те тези неваксинираните са си застрашени по дефолт, явно.  Дали от моето неваксинирано дете или от нечие неваксинирано братче или сестриче, родител или персонал... Не виждам логика... Детето не може да посещава градина, ако не е ваксинирано срещу хепатит Б, но персонала може щото е роден по рано....

# 142
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Само че на детето държавата му е осигурила безплатна ваксина, а на персонала не.

# 143
  • Мнения: 1 298
mari73, коя е тази цяла Европа?

Тук не се слага ваксина срещу варицела.
И въобще на варицелата не се гледа като на някакво сериозно заболяване,
карантина няма, но пък си устройват "варицелни партита".  Laughing

Не виждам причина, да си пазя децата от тази шарка,
по-добре сега като са малки, отколкото на дърти години.

Срещу туберколоза и тук не се ваксинира.
Но ако си емигрант от определени страни, може и да ти викнат децата.
България откак е в ЕС я изключиха от тоя списък и българчетата тук не ги ваксинират.
Виж за хепатит - да.

# 144
  • София
  • Мнения: 1 374
date=1333201450]
Тук не се слага ваксина срещу варицела.
И въобще на варицелата не се гледа като на някакво сериозно заболяване,
карантина няма, но пък си устройват "варицелни партита". 

Не виждам причина, да си пазя децата от тази шарка,
по-добре сега като са малки, отколкото на дърти години.


[/quote]
Каква е гаранцията, че детето ти ще се разболее срещу варицела като дете. То може да си е контактно и пак да не разболее и като възрастен ще трябва да трепери. Има доста хора, които като деца просто не са се разболели (не говоря, щото са пазени, а щото вирусът не е със 100 % действие все пак) - за тях мисля, че е разумно да има алтернатива. Ако има ваксина срещу варицелата все пак всеки ще си направи избора. Именно такива хора - непреболедували - биха се предпазили в максимална степен. Въпросът е да е разрешен вноса на ваксината и тя да бъде пожелателна и всеки, който иска да си я закупи и сложи на себе си или на децата си. А иначе варицелата не е чак толкова безобидна щото остава в организма завинаги вируса на херпес зостер, който повярвай ако се активира е много болезнено заболяване.

# 145
  • Мнения: 1 298
Лонита, а замисляла ли си се, защо не се ваксинира и защо не се разрешава тази ваксина?
Може да има някаква основателна причина за това.

Не знам как е в България, но тук въпросната ваксина е регистрирана чак през 2007
и все още не се предлага стандартно в имунизационния календар.
Дори и по желание не става. Единствено ваксинират рискови групи - възрастни хора с тежки заболявания, които не са боледували от варицела. Предпазва те за 9 години.

Колкото до заразяването, това което знам е, че варицелата е супер заразна.
Сега със сина ми, бяхме на рожден ден в зала, имало е болно дете и след него се разболяха абсолютно всички деца, които не са я карали.

# 146
  • Мнения: 450
И аз постоянно си задавам този въпрос и не е ли нарушение на човешките права тези задължителни ваксини и къде бихме могли да повдигнем този въпрос? Защо примерно ми отказват записване на детето в градина, ако не е ваксинирано по техните старомодни календари,  

А дали ще е нарушение на човешките права, ако неваксинираното дете, записано на градина разнася хепатит, детски паралич, дифтерит или туберколоза и заразява другите? Ваксините не са абсолютно задължителни. Имаш право да ги откажеш за своето дете. Но след като ти отказваш да се съобразяваш с обществото и да го предпазваш от болести, няма ка да очакваш обществото да се съобразява с теб и да вземе детето ти в градина.

Савина, а как точно едно неваксинирано дете, ще зарази ваксинираните срещу тези болести деца? Те нали затова са ваксинирани - за да не се заразят? И да уточня - не съм категорично против ваксините. Просто този довод за поставянето им ми е нелеп...

Спокойно със Savina 33 сме били на различно мнение и в други теми, нямам намерение да споря за глупости. Който иска разбра за какво говоря, а другите да се информират първо как човек може да се зарази от каква болест.  За пояснение примерно с хепатит може да се заразиш и от замърсена вода, а не от неваксинирано дете! Децата ми са били винаги ваксинирани и с незадължителните за страната ваксини, купувахме ги по 150 -170 лева едната, когато БГ здравната каса не ги поемаше. Исках просто да кажа, че е редно да има свобода и право на избор. Мога да дам за пример Германия, там ваксините са по календар препоръчителни, а не задължителни! Трябва ли там да откажат прием на детето ми в детска градина, защото примерно в БГ не е ваксинирано против варицела?... Peace

Последна редакция: сб, 31 мар 2012, 23:42 от mari73

# 147
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
От хепатит А можеш да се заразиш от замърсена вода, за който ваксината не е задължителна. Задължителната ваксина е за хепатит Б, който е съвсем различно заболяване и се предава само с личен контакт.

# 148
  • София
  • Мнения: 1 374
Milla Elaine, ето че при вас е регистрирана и я има ваксината, а в България - не е. Говоря да я има за такива случаи - на възрастни, които не се прекарали болестта. Защо те трябва да се излагат на риска да я боледуват на стари години, като при тях боледуването се знае, че е много по- тежко. Иначе болестта е заразна, но не 100 %-ово, така че има хора, които не се я карали като деца, но това не е гаранция за тях, че ако един ден се сблъскат с болестта като възрастта няма да се разболеят. Та за такива хора би трябвало да има ваксина. А не да попадаме в ситуация, при която преди няколко дни една майка седеше на портата на градината втрещена и по думите на случайно дочут разговор с друга майка разбрах, че е е бременна от скоро, а от градината са я информирали, че детето и е с варицела, а тя не я е болудувала. Та тази жена можеше спокойно да се предпази от варицелата, ако я имаше ваксината в БГ.

Общи условия

Активация на акаунт