КОЗУНАЦИ - 2012г. - 2

  • 61 894
  • 803
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 7 881
...
как активирате маята когато е с кисело мляко ,в млякото ли се слага ,имам в предвид жива мая ?!


Традиционно с топла вода, малко захар и брашно. Може да направите и друго малко кисело мляко разбито с топла вода, захар и брашно. Маята е в добри отношения с млечно киселите бактерии и си помагат взаимно.

Между другото да разкажа за така нареченото двойно активиране на живата мая.

Значи ... натрошвате маята и сипвате върху нея захарта. Започвате с вилица да я намачквате със захарта интензивно и в един момент тя започва да се втечнява. Тогава започвате да я разбърквате енергично. След като стане на течност цялата мая я оставете няколко минути на спокойствие. Послед добавете топлата вода (или мляко) и отново разбърквате. Накрая добавете брашното разбъркайте отново хубаво и оставете маята да се активира по обичайния начин.

# 31
  • Мнения: 140
Здравейте на всички. След като почти година не бях правила козунаци реших вчера да си направя генерална репетиция.
Правя ги по стандартна рецепта


Първият втаса много добре, стана бухнал и въздушен както вие му казвате. За разлика от него вторият не втаса толкова добре, но той се оказа по вкусен.
Една и съща е рецептата, но при втория децата непрекъснато ревизираха хлебопекарната. Така че ми е ясно защо хич го нямаше първото втасване. После във фурната си навакса. Вторият съм го направила по сладък, това по всеобщо мнение. Нали и двата бяха за проба.

Така че съм готова за месенето в петък, трябва поне 5 да направя и 2 дози кифлички. Решила съм всички да ги направя по една и съща рецепта. И без това незнам дали ще ми стигне времето.  Laughing

# 32
  • София
  • Мнения: 18 679
ВСЯКО тесто може да бъде омесено както на ръка, така и на хлебопекарна, така и с миксер, така и  с тестомесачка и всякакви други способи- дори и пералня. Mr. Green Simple Smile

Напоследък много често се среща този странен въпрос.
Странен, странен...обаче аз козунакът на Венета два пъти го разсипвах в машината и чак, когато се прежалих да се мъча с миксера/ моят е тежък/, взе че стана Laughing На ръка не съм пробвала, не смея. Стигнах до извода, че тази рецепта си е за миксер и това е Peace

# 33
  • София
  • Мнения: 1 312
 И аз подкрепям това мнение,че с миксера става много добре Simple Smile,пускала съм машината за хляб да измесва няколко пъти по 15 минути и докато не пипна с миксера ги няма тези малки мехурчета,а с малко и ръчички- удари и разстягане... стават едни голями мехури,тогава вече е готово тестото според мен за втасване Simple Smile

# 34
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Аз така или иначе винаги съм била за миксера. Тежък или лек, не го заменям за нищо друго. На ръка никога не може да се омеси толкова меко тесто. Но всеки решава сам за себе си.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Изписали сте 10 страници  ooooh! Ще чета после. Сега ми трябват мнения от вас, в случай че някой е правил козунака на Еликсир с кисело мляко и козунака й със сметана. Кой от двата е по-вкусен. Правила съм само козунака й с кисело мляко. Доволна съм, но чух хвалебствия и за този със сметана, затова ме интересува кой е по-добър?  И не можах да намеря рецептата й която е със сметана, така че моля за помощ къде да я видя.  bouquet

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 1 053
Маята активирам предварително само, ако меся на ръка, но за хлебопекарната - не.

# 37
  • Мнения: 11 607
Изписали сте 10 страници  ooooh! Ще чета после. Сега ми трябват мнения от вас, в случай че някой е правил козунака на Еликсир с кисело мляко и козунака й със сметана. Кой от двата е по-вкусен. Правила съм само козунака й с кисело мляко. Доволна съм, но чух хвалебствия и за този със сметана, затова ме интересува кой е по-добър?  И не можах да намеря рецептата й която е със сметана, така че моля за помощ къде да я видя.  bouquet

http://kulinarenelixir.blogspot.com/2012/04/blog-post_05.html и 1 пост.

# 38
  • Мнения: 6
Здравейте на всички,

Скачам в темата с козунаците направо с няколко въпроса, изчетох цялата първа тема и реших, че трябва да опитам  да направя козунак и аз като много други домакини се бях отказала от тях след няколко провала, но вие просто се заразителни с тези красоти който създавате, спрях се на козунака на Венета, стори ми се лесен не за друго а заради малкото количесто брашно което ме наведе на мисълта , че тестото ще е по малко и по лесно като за начинаещ - наистина е така, всичко си върви добре и нормално, тестото втасва много много хубаво на 35-40 градуса , дори сложих термометър да съм сигурна , когато го извадя тестото е меко и пълно с конци виждат се ясно когато разтеглям за плитките, ииии тука започват проблемите, първо плетеното малко ми е трудно, мисля , че тука ми е една от грешките, фитилите някак ми стават тънки даже се късат при плетенето в крайна сметка оплитам като усуквам и оставям пак да втасва, втасва добре за около 15-20 мин на същата температура в фурната както и преди включвам да печа на 200 гр. и последния път се опече много бързо да кажем за 30 мин нооо вътре седи на шупли не на конци седи като хляб на дупки има различни по големи дупки, но няма изразените конци за козунака не знам къде точно бъркам, а вече пробвам 3 път отчайвам се , че няма да го направя никога, първият път беше грешка брашното разбрах го веднага при месенето беше кафяво, успях да намеря тип 500 производство от Босна и Херцаговина , горе долу се получи но си разбрах грешката пекла съм в малък съд и стана много сбито, трябвало е да го разделя. Трети опит намерих брашно на Софиа мел -син плик (В Лондон където ние живеем няма много бг магазини- ходих до кругия край за брашно ) пак същото , хубави конци при втасване после при изпичането стават на шупли. Помагайте, използвам суха мая в годност на др Йоткер, меся с миксер, какво още не е в ред?....на път съм да се откажа


Мога ли да замеся тестото да го сплета да го оставя да втасва и след това да пека , т.е да прескоча второто втасване защото при първото всичко изглежда супер ?

# 39
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ее,айде, моля ви се- баба ви само с миксери е месила козунаците. hahaha Затова ми е странен  въпроса- става ли да се меси на ръка? Simple Smile

 baby_neutral Да не вземе да се засегне някой, в кръга на шегата е.  Hug  bouquet

Цитат
Маята активирам предварително само, ако меся на ръка, но за хлебопекарната - не.

И логиката е? newsm78
Маята няма общо с начина на месене, тя има роля при втасването, което какво значение има къде е замесено?

Бръмки, според мен ти превтасват козунаците. Колко втасали ги лсагаш да се пекат? Имай предвид,че във фурната ферментацията продължава. Peace

Последна редакция: пн, 09 апр 2012, 20:57 от Джемма

# 40
  • Мнения: 6
Джемма , първото втасване става за около 45 мин приблизително(може и това да е много)видимо втасваше бързо, второто за 15-20 и увеличих на 200 гр, но много бъзро този път се опекоха, нещо не е наред, утре пак ще пробвам второто втасване да е по кратко , какво ще кажете? Или да опитам и друга рецепта , ще потърся някоя пак с малко брашно , по лесно ми е.

Утре пак ще пробвам но просто не знам къде бъркам разчитам на вас да открия грешката си ? не го искам тестото на шупли, а меко и истинско козуначено, няма да се откажа докато не го докарам, гледам рецепта с кисело мляко ама и това трудно откривам тука има едно близко до нашето на Др Йоткер е,  за мен то е най-близко, другото му казват Greek style, но е по рядко не е така гъсто оффффф не знам Sad

# 41
  • Мнения: 2 755
Джемма, отдавна се облизвам на рецептата ти за пикантния козунак с лук и бекон. Чудя се какъв е вкуса, сполучлива ли е рецептата, ако си я правила, разбрах, че си я открила във вестник.

# 42
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Не съм яправила, просто я споделих. Не се престрашавам. Най-голямото престрашаване ми е за сирене, но за бекон и лук- направо извратено ми звучи. hahaha

# 43
  • Мнения: 2 755
На мен ми изглежда вкусно, ще го направя някога за някой повод, че към момента съм на диета. Само, че не мисля да го правя на плитка, а да си бъде като пита. То май така излиза, че е вид загъната пица, но като го направя ще пиша Wink
Имам и още 2 въпроса  - Слагате ли Витамин С за подобряване на брашното и дали козунака на Венета се получава добре с вода, вместо мляко.

Последна редакция: пн, 09 апр 2012, 21:43 от acer

# 44
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
На мен ми изглежда вкусно, ще го направя някога за някой повод, че към момента съм на диета. Само, че не мисля да го правя на плитка, а да си бъде като пита. То май така излиза, че е вид загъната пица, но като го направя ще пиша Wink

Ще чакам резултата.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт