КОЗУНАЦИ - 2012г. - 2

  • 61 890
  • 803
  •   1
Отговори
# 45
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Бръмки, така както го описваш и аз като Джемма мисля, че тестото ти превтасва. Не трябва да е на шупли. По принцип първия път втасва за около час - час и половина. Рядко има нужда от по-дълго време.
Джемма, сигурна съм, че баба ми е месела на ръка, защото не е имала миксер. Wink Wink Wink

# 46
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
... и дали козунака на Венета се получава добре с вода, вместо мляко.

Acer, никога не съм го правила с вода, не мога да кажа как ще се получи, но ако желаеш, би могла да опиташ и ще знаеш. Според мен ще точно тогава нещо като сладък хляб но...

# 47
  • Мнения: 2 755
Нали повечето козунаци, които се продават са без мляко, помислих, че може да е пробвал някой... Моето дете е алергично към кравешки продукти и трябва да го избегна. Чета, че твоят става с много конци, а аз точно това искам да постигна. Миналата седмица правих по друга рецепта, стана вкусен, но без конци.

# 48
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Нали повечето козунаци, които се продават са без мляко, помислих, че може да е пробвал някой... Моето дете е алергично към кравешки продукти и трябва да го избегна. Чета, че твоят става с много конци, а аз точно това искам да постигна. Миналата седмица правих по друга рецепта, стана вкусен, но без конци.

Тогава защо не опиташ с мляко от соя?

Ако проблема е само в млякото от крава, то има и мляко от овце. От коза не препоръчвам, че много мирише.

# 49
  • Мнения: 11 607
Да ви споделя днес как не ми върви от сутринта в кухнята......Още от закуската........Няма да пиша в детайли всичко, напр. как по незнайни начини изпусках почти всичко от ръцете си.....Само основното.....

Реших вместо хляб, да направя питка......Превтаса.......Видях я,че почти е удвоила обема си, но си казах - още малко, хем толкова добре знам нещата на теория и на практика, не правя за първи път питка.....и най-накрая - плачевен резултат.........Ама много плачевен......Не ми се е ревало по подобен повод от години, мнооого години, т.е. само  1 такъв съм имала до сега.........

Реших да омеся козунаци от тук........Вместо да купуваме в Добрич или да разкарвам машинката до там......Та си казах - днес 2 - 3, утре 2-3 и........(миналата година купихме от стария хлебозавод отвратителни козунаци, и то на солена цена) Но......провал.......

Защо споделям? За да не допускате моите грешки, нали всеки иска отличен резултат на точното място, на точното време.....

Всичко, абсолютно всичко спазих като теория - за втасването на маята, Т на продукти,......сложих толкова много захар - защото обичам тежък козунак, а най-накрая козунака не бе въобще сладък. И...аромата......Още като слагах сока от портокала и лимона нещо ме удари в носа........Домашните казват,че не усещат нищо лошо, но на мен ми мирише на.....гадно......Няма аромат на козунак и не е сладък........Просто за мен няма вкус на козунак крайния резултат.....И стана резИлтат......

Та......имате време - купете си читави продукти - най-вече захар. Защото ми казаха - не знам колко е вярно - за да е ниска цената на промоция по магазините я смесват със сол.....Може и да е лъжа, но е факт, че днес точно захар, купена на промоция ме предаде.......Внимавайте и за цитрусите, че и тях ги обработват с химия.........

От 4 козунака - единия вече е минало. Другият е утре за закуска. Фолирах най-хубавите 2 на външен вид за Добрич. Утре на дневен ред е нова порция, ще пробвам с кисело мляко на Еликсир, защото заради пътуването сме казали тази седмица да не ни носят домашно прясно мляко.

Днес тестото не ме обича Crossing Arms Crossing Arms Crossing ArmsПодобен горчив опит съм нямала до сега, винаги има първи път.........

Съвет - вземете си хубави продукти, че да не спазите в крайна сметка всичко и накрая да бъдете предадени от продуктите.......Успех! Аз утре продължавам, дано имам повод за радост!

# 50
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
Нали повечето козунаци, които се продават са без мляко, помислих, че може да е пробвал някой... Моето дете е алергично към кравешки продукти и трябва да го избегна. Чета, че твоят става с много конци, а аз точно това искам да постигна. Миналата седмица правих по друга рецепта, стана вкусен, но без конци.

може да пробваш с бадемово мляко, ако няма алергия към ядки..

# 51
  • Мнения: 2 755
Нали повечето козунаци, които се продават са без мляко, помислих, че може да е пробвал някой... Моето дете е алергично към кравешки продукти и трябва да го избегна. Чета, че твоят става с много конци, а аз точно това искам да постигна. Миналата седмица правих по друга рецепта, стана вкусен, но без конци.

Тогава защо не опиташ с мляко от соя?

Ако проблема е само в млякото от крава, то има и мляко от овце. От коза не препоръчвам, че много мирише.
Млякото от соя ми е гадно, пък овче няма от къде да купя. Бадемово не съм срещала по магазините, а да правя аз ще ми е трудно.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Купи адаптирано мляко Фризопеп, то нали е за алергични към кравия белтък. Разреди си го с вода както е описано на кутията и ето ти пак козунак с мляко ама без кравешки белтък.  Grinning

# 53
  • Мнения: 6 003
Много ,ама много изоставам,заради рождения ден на детето ,но от утре започвам репетиции.

# 54
  • Мнения: 463
Това са ми последните репетиции преди Великден по рецепта на Венета, много сполучлива излезе, Венета сподели моля те, по колко козунака правиш от една доза?!
 

# 55
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Домашните казват,че не усещат нищо лошо, но на мен ми мирише на.....гадно......Няма аромат на козунак и не е сладък........Просто за мен няма вкус на козунак крайния резултат.....И стана резИлтат......

 Wink Маме, какви са тия усещания за гадни миризми,? Simple Smile

# 56
  • Мнения: 79
Някой може ли да ми каже, защо не ми шупна маята?  newsm78
От магазина ми я дадоха замразена от фризера. Размразих я и я сложих в топло мляко и нищо. Първо реших, че млякото не ми е било много топло и затова не се получава и пробвах отново с малко по- топло мляко. Чаках я 1ч. без абсолютно никакъв резултат.

# 57
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Някой може ли да ми каже, защо не ми шупна маята?  newsm78
От магазина ми я дадоха замразена от фризера. Размразих я и я сложих в топло мляко и нищо. Първо реших, че млякото не ми е било много топло и затова не се получава и пробвах отново с малко по- топло мляко. Чаках я 1ч. без абсолютно никакъв резултат.


А прибави ли захар и брашно към млякото и маята???

# 58
  • София
  • Мнения: 2 521
Здравейте момичета и момчета!

Отдавна Ви чета, подготвям се теоретично и събирам смелост да сътворя първия в живота си козунак.

Възхищавам се на Вашето майсторство и прекрасни произведения и снимки.

Гледах и клипчета в интернет.

Използвах рецептата за  козуначени кифлички на Джема , понеже прецених, че е с по-малко количество брашно и ако не успея да овладея процеса на месене, поне загубата ще е минимална.
Вместо кифлички направих козунак. Използвах суха мая. След втасването прибавих стафиди и локум. Оплетох го на тройна плитка.
Намазах го с жълтък и захар. Втасва още 30 минути във фурната на 40 гр. и после засилих температурата на 190 за 15 минути и намалих на 170 за още 25 минути, пека на горен и долен реотан без вентилатор на 2-ро ниво отдолу нагоре.

Ето как изглежда моят първи козунак.
Според мен се разля и не се наду достатъчно.



Утре ще кажа дали е вкусен!
Извинявам се, но освен че не съм майстор пекар, от снимката е видно и че не съм майстор фотограф!  Joy

Сега ми се оформят два въпроса: дали причината е, че месих на ръка и силата ми стигна за 10 минути и 100-тина удряния в масата? Нямам машина.
Ако съм се уляла с количеството стафиди и локум какъв е ефекта?

Последна редакция: пн, 09 апр 2012, 22:51 от alpha_beta

# 59
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Венета сподели моля те, по колко козунака правиш от една доза?!

*Star*, козунаците ти изглеждат чудесни! Комплименти!

От 500 гр брашно ми излизат два козунака. Ако искам три, слагам около 700-800 гр брашно.

Общи условия

Активация на акаунт