Турска кухня *5*

  • 512 743
  • 1 748
  •   1
Отговори
# 1 725
  • Мнения: 9 991
С голяма изненада вчера разбрах, че тученицата, която смятах за плевел, в турската кухня много се използва и в салати , и в супи. С руколата вече съм наясно, пробвала съм салата от нея.

Tя руколата е скъпа, тученицата там е култивирана, също глухарчето, което също се консумира. Ядливи са и листата на цвеклото, моркова и репичките.

# 1 726
  • Мнения: 9 052
на репичките ?  Shocked

# 1 727
  • Мнения: 9 991

Трябва да са свежи, добави в салата, няма да съжаляваш.  Wink

# 1 728
  • Мнения: 391
Много обичам халва и понякога правя най-вече със сусамов тахан.Хубавото е, че така човек може да си подбере продуктите, а и да избегне наличието на емулгатор, който вероятно прави халвата по-различна от това, което аз си спомням от миналото.Първо трябва да се направи екстракт от чувен или сапуниче.Досега  съм правил само от чувен.Има рецепти в интернет.В 2-2,5л. вода се слага 1-1,5 с.л. чувен и се вари на умерен котлон за около 2ч., докато се получи около 100-150мл.Това количество стига за няколко пъти.За халвата ползвам 300гр. тахан, 300гр. захар, 20мл. ектракт от чувен, 100мл. вода, ванилия и съвсем малко лимонена киселина.От водата, захарта, киселината и ванилията се прави сироп, който достига 121°, според моя термометър.Според повечето рецепти трябва да е 115°-118°.След това го махам от котлона.Разбивам чувена и го прибавям към сиропа.Връщам на котлона и при непрекъснато бъркане го държа, докато достигне до около 125°.Може да се провери, като се постави капка в студена вода.Трябва да стане твърдо, но разтегливо топче.Махам белия карамел от котлона и бъркам, докато се охлади и сгъсти.След това го прибавям към тахана и омесвам.На няколко пъти изчаквам малко.На този клип може да се види как става.Като цяло си е въртел, но пък се получава по-добре от купената, според мен.Става разтеглива, на конци  и се топи в устата.

Тахан халва с чувенов екстракт

# 1 729
# 1 730
# 1 731
  • София
  • Мнения: 7 972

Е тия люти чушки дето ги тропоса накрая, направо ме отказаха.

# 1 732
  • Sofia
  • Мнения: 26 632
За какво да ползвам сос от нар?
ММ днес ходи да купува булгур от арабските магазини на Женския пазар и го омаяли да купи този сос.Обади ми се да ме пита дали искам,отказах,но той купил,и то 2 шишета...Знам,че в салати се слага..,а в нещо друго?

# 1 733
  • София
  • Мнения: 16 180
Сока от нар като цяло замества оцета.

# 1 734
  • Sofia
  • Мнения: 26 632
Казали са му,че се слага в кайма за кюфтета Thinking истина ли е или са се пошегували,з-то според мен е доста сладък

# 1 735
  • София
  • Мнения: 16 180
В техните рецепти и за техния вкус може и да се слага. Все пак това са арабски магазини, не турски - има разлика в кухнята.
Но за нас е заместител на оцета. Има сладка жилка, нещо като балзамовия оцет. Експериментирай - където ви хареса.

# 1 736
  • София
  • Мнения: 7 972
Казали са му,че се слага в кайма за кюфтета Thinking истина ли е или са се пошегували,з-то според мен е доста сладък

Ми аз в Тунис ядох кюфтета с анасон и канела, що па да не му турят и един сос от нар.  Laughing

# 1 737
  • Sofia
  • Мнения: 26 632
Мерси,ще го пробвам в зелени салати

# 1 738
  • Мнения: 9 991

Е тия люти чушки дето ги тропоса накрая, направо ме отказаха.
Същото ама с фалафел вместо кайма, направо ще е чудесно, хем за пости, чак ми се прияде.

# 1 739
  • ...живея на последния етаж...
  • Мнения: 719
Сосът от нар определено е доста кисел, и сладък едновременно. Много отива на зелена салата. И на пилаф,и на готови кюфтета, и на пилешки пържоли, обаче аз слагам оцет на много неща, та за това ми харесва. Който обича да яде кисело, ще му хареса.

Общи условия

Активация на акаунт