Проблеми при изплащането на болнични листове от НОИ - 4

  • 97 046
  • 759
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 3 419
Има ли проблем ако ми се измести с 5 дена датата на термина? Болничният ми 45 дена преди термин трябва да се издаде от 12.01 ,но за да взема синдикати от работа,шефката ще ме пусне в отпуска до 15.01 и така болничният 45 дена преди термин ще започне не от 12.01 ,а от 16.01. Ще има ли някакъв проблем в НОИ и те реално от къде знаят кога ми е термина и дали е преместен? АГ каза,че няма проблем,но аз искам второ мнение.

Ако АГ е съгласен да ти измести термина,нямаш проблем
Благодаря!Значи спокойно да си пускам отпуска и след нея 45 болничен Simple Smile
Аг е съгласна.

# 211
  • Мнения: 196
Здравейте! Искам да ви помоля за мнение и съвет как да постъпим с един оспорен болничен.
На съпруга ми му се наложи да ползва болничен точно около Великден, ЛЛ му даде първо 5 дни, а след това нов болничен за 10 дни, но не продължение на първата диагноза, а първичен с нова диагноза (заболяването наистина беше различно), като тълкува погрешно 3те почивни между двата болнични за прекъсване. Така всъщност се е получило нарушение на правилото да не се издават повече от 14 дни без прекъсване от ЛЛ.
НОИ оспорва втория болничен и го връща за преразглеждане от ЛКК в НЗОК. И до този момент нищо не се случва, нямаме никаква информация за ситуацията. Единствено отговорът от НОИ, че дефакто те вече не отговарят за развитието на случая и чакат отговор за решението на НЗОК. Съпругът ми отиде да попита и в районната НЗОК и след като е провел няколко лични и телефонни разговори, му е било обяснено, че трябва да чака.... И така вече осми месец.... Shocked
Единственият документ, който имаме, е уведомлението, което е изпратено до работодателя, съпруга ми, ЛЛ и НЗОК. Странното е, че не се изискваше корекция на болничните,а директно се оспориха - това в реда на нещата ли е, все пак става въпрос за 1 ден в повече?
Как трябва да действаме сега, жалба ли да изпратим и до къде, логично е до НЗОК? Rolling Eyes
Ще съм благодарна да ни насочите какво да очакваме и какво да направим!
Дано съм обяснила що годе ясно случая! Simple Smile

# 212
  • Мнения: 2 200
Здравейте! Искам да ви помоля за мнение и съвет как да постъпим с един оспорен болничен.
На съпруга ми му се наложи да ползва болничен точно около Великден, ЛЛ му даде първо 5 дни, а след това нов болничен за 10 дни, но не продължение на първата диагноза, а първичен с нова диагноза (заболяването наистина беше различно), като тълкува погрешно 3те почивни между двата болнични за прекъсване. Така всъщност се е получило нарушение на правилото да не се издават повече от 14 дни без прекъсване от ЛЛ.
НОИ оспорва втория болничен и го връща за преразглеждане от ЛКК в НЗОК. И до този момент нищо не се случва, нямаме никаква информация за ситуацията. Единствено отговорът от НОИ, че дефакто те вече не отговарят за развитието на случая и чакат отговор за решението на НЗОК. Съпругът ми отиде да попита и в районната НЗОК и след като е провел няколко лични и телефонни разговори, му е било обяснено, че трябва да чака.... И така вече осми месец.... Shocked
Единственият документ, който имаме, е уведомлението, което е изпратено до работодателя, съпруга ми, ЛЛ и НЗОК. Странното е, че не се изискваше корекция на болничните,а директно се оспориха - това в реда на нещата ли е, все пак става въпрос за 1 ден в повече?
Как трябва да действаме сега, жалба ли да изпратим и до къде, логично е до НЗОК? Rolling Eyes
Ще съм благодарна да ни насочите какво да очакваме и какво да направим!
Дано съм обяснила що годе ясно случая! Simple Smile
Болничен, издаден от ЛЛ се жали пред ЛКК, а не пред НЗОК. ЛКК се намира в района, в който е и ЛЛ. Попитайте ЛЛ към коя комисия е и се обърнете там за повече информация.

# 213
  • Мнения: 196
Viva, благодаря ти!
Въпросът е, че той е говорил и с някакъв председател за ЛКК за района /ако правилно го назовавам/, който му е казал, че може единствено да чака и не могат да му дадат повече инфо!... Но това беше през септември, явно документите са забутани някъде...... А ЛЛ откъде би могъл да знае от коя ЛКК ще се гледа случаят? И защо досега няма никакво развитие, НОИ не дава ли някакъв срок за това обжалване, бяха ни казали 40 работни дни?

# 214
  • Мнения: 2 200
Viva, благодаря ти!
Въпросът е, че той е говорил и с някакъв председател за ЛКК за района /ако правилно го назовавам/, който му е казал, че може единствено да чака и не могат да му дадат повече инфо!... Но това беше през септември, явно документите са забутани някъде...... А ЛЛ откъде би могъл да знае от коя ЛКК ще се гледа случаят? И защо досега няма никакво развитие, НОИ не дава ли някакъв срок за това обжалване, бяха ни казали 40 работни дни?
ЛЛ трябва да знае къде е комисията. НОИ не може да даде срок, защото зависи от ЛКК резултата.

# 215
  • Мнения: 196
Viva, благодаря ти!
Въпросът е, че той е говорил и с някакъв председател за ЛКК за района /ако правилно го назовавам/, който му е казал, че може единствено да чака и не могат да му дадат повече инфо!... Но това беше през септември, явно документите са забутани някъде...... А ЛЛ откъде би могъл да знае от коя ЛКК ще се гледа случаят? И защо досега няма никакво развитие, НОИ не дава ли някакъв срок за това обжалване, бяха ни казали 40 работни дни?
ЛЛ трябва да знае къде е комисията. НОИ не може да даде срок, защото зависи от ЛКК резултата.
Ясно, благодаря ти много за бързите отговори!
Ще се обърнем към личния му лекар, дано да има някакво развитие скоро! Simple Smile

# 216
zdraveite iskam da popitam moiat priatel izlezna bolnichen ot 03.12.12 do 07.12.12g i vse oshte niama prevedeni pari ot bolnichnia znae li niakoi dali tozi mesec ili drugia da ochakvame prevod az lichno mislis che v nachaloto na ianuari triabvashe da sa prevedeni

# 217
  • Мнения: 3 419
zdraveite iskam da popitam moiat priatel izlezna bolnichen ot 03.12.12 do 07.12.12g i vse oshte niama prevedeni pari ot bolnichnia znae li niakoi dali tozi mesec ili drugia da ochakvame prevod az lichno mislis che v nachaloto na ianuari triabvashe da sa prevedeni
Какви пари от болницата чакаш?Чакаш ги от НОИ!Болничият е даден на работодателя,нали?Ако е така,счетоводителя го носи до 15.01,а от НОИ го изплащат в рамките на 15 работни дни.

# 218
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Какви пари от болницата чакаш?

Не е писала,че чака пари от болницата

# 219
  • Мнения: 3 419
zdraveite iskam da popitam moiat priatel izlezna bolnichen ot 03.12.12 do 07.12.12g i vse oshte niama prevedeni pari ot bolnichnia znae li niakoi dali tozi mesec ili drugia da ochakvame prevod az lichno mislis che v nachaloto na ianuari triabvashe da sa prevedeni
Пише болниния,аз какво чета  ooooh!

# 220
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
zdraveite iskam da popitam moiat priatel izlezna bolnichen ot 03.12.12 do 07.12.12g i vse oshte niama prevedeni pari ot bolnichnia znae li niakoi dali tozi mesec ili drugia da ochakvame prevod az lichno mislis che v nachaloto na ianuari triabvashe da sa prevedeni
Пише.

Пак прочети.Пише че още няма преведени пари от БОЛНИЧНИЯ,а не от болницата

# 221
  • Мнения: 3 419
zdraveite iskam da popitam moiat priatel izlezna bolnichen ot 03.12.12 do 07.12.12g i vse oshte niama prevedeni pari ot bolnichnia znae li niakoi dali tozi mesec ili drugia da ochakvame prevod az lichno mislis che v nachaloto na ianuari triabvashe da sa prevedeni
Пише.

Пак прочети.Пише че още няма преведени пари от БОЛНИЧНИЯ,а не от болницата
Редактирала съм си поста,но си ме изпреварила  Laughing

# 222
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Редактирала съм си поста,но си ме изпреварила  Laughing

Пак добре,че не си видяла някой кекс или баница.В сегашното ти положение всичко е възможно  Grinning

# 223
  • Мнения: 3 419

Редактирала съм си поста,но си ме изпреварила  Laughing

Пак добре,че не си видяла някой кекс или баница.В сегашното ти положение всичко е възможно  Grinning
Виждам само кафета,а не мога да пия   oops spam2

# 224
  • Мнения: 20
Здравейте! Имам два въпроса:
1. Болничен от 31.12 до 15.02. през февруари ли се подава от счетоводителя към НОИ?
2. Ако поради технически причини след начисляването на заплатите счетоводителя не подаде болничните към НОИ в двудневен срок, 15 дни ли след датата на подаване се изплащат?

Общи условия

Активация на акаунт