От кой месец се дава сок каши и пюрета

  • 35 219
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 152
Ru-di,
на теб може и нищо да ти няма, но на много други хора им има - алергии, метаболитни нарушения, проблеми със стомаха за цял живот и какво ли не.

Известният на всички майки Спок, в епохата, когато е модно ранното захранване, пише следното: "експериментално се предлагаха различни от мляко храни на бебетата все по-рано и те, като цяло, ги приемаха добре" (преказказвам по памет). Това, което обикновено се спестява, е, че когато са започнали тези "експерименти", захранването е започвало след 1 година!!!
Така че 6 месеца - плюс минус 1 - хич не е някакво случайно число, а си е научно и емпирично определено като оптимално след много години познание по въпроса.
Има си, впрочем, признаци за захранване на бебето, които са писани на сто места във форума.
Ако си мислите, че давайки пюре в шише, или тъпчейки устата на бебе, което още има рефлекс за избутване с езиче, правите нещо полезно за него - НЕ, не правите нищо полезно.

# 16
  • Мнения: 334
Напълно съм съгласна с Параход   bouquet
Като прочетох за експериментите с ранното захранване ми настръхна косата, и ние влизаме в това число(моя набор). Правело се е така, а сега се наблюдава при отделните поколения какви болести и алергии се развиват  Shocked
Започнах  да захранвам на 5 месеца и то защото проявяваше огромен интерес към нашата храна и примляскваше, като току що е яла мляко, имаше и от другите признаци. И най-важното- преглъщаше си и си ядеше с лъжица като голям човек в умален вариант, затова не се поколебах да продължа със захранването, бавно и внимателно.
Иначе не разбирам майките, които тъпчат с пюрета от 2ри, 3ти месец, наливат със сокове, а бебето се скъсва да реве и се чудят защо Sick

# 17
  • Мнения: 28
Не харесвам литературата на Д-р Спок.Не смятам че толкова поколения са страдали заради това че са захранвани рано.Спец за алергиите,аз знам какво е да гледаш дете с алергия, но тя няма нищо общо с това кога и как е захранена.Или си предразположен към алергия или не, така смятам аз.Моето дете беше с алергия към млякото и аз да я тъпча само с мляко.Еми няма да стане.Ако прояви непоносимост към нещо се спира и израства.Въпреки това е  била на НА мляко и съм и приготвяла прясно изцедени сокчета и в последствие пюрета.Когато премина изцяло на обща храна проблема с червата приключи-това си пролича от цвета на акото и, който е по-запознат с алергията ще ме разбере.От няколко години назад влязоха тези европейски стандарти и ние се хванахме като удавници за сламка.Хайде моля какво имат другите държави?Хубави почви за отглеждане на зеленчуци ли,качествена трева от която да се хранят животните им и да произвеждат добри млечни и местни продукти ли.Там всичко е отгледано по изкуствен начин,като започнем от растението та до животното и бебето.Как ще си натъпче детето на 3 месеца с този морков като той слънце не е видял нито естествена тор.А ние имаме всичко и започваме да се европеизираме.Хората вече не гледат животни навън а в някакви ферми по европейски изисквания с АЛ.Дограма.За това и децата ще си ги гледаме по техните изисквания.Но моето решение  е ако трябва да си запаля колата и да ида в някое близко село,да помоля и да си платя на някоя мила баба да ми продаде торбичка морков и картоф, отгледан в нейната градинка от колкото да чакам да стане на 6 месеца и да давам купените пюрета, които със сигурност са с истински зеленчуци, покриват им изискванията, но къде са отгледани?Аз лично съм се занимавала с продажба на плодове и зеленчуци-вносни и оранжерийни- е от селското по-хубаво няма.За това предпочитам да съхраня българското и да го ценя-да дам на една баба малко повече парички но да си куп качествени продукти и да знам какво давам-и имам смелост да го дам рано.Сега пак така ще направя.

# 18
  • Мнения: 11 152
Ru-di,
единствено мога да ти пожелая да почетеш и да се информираш в оставащите месеци от бременността ти и да стигнеш до разумно решение за новото си бебенце.

# 19
  • Мнения: 28
Не смятай че съм невежа девойка, решила да се прави на умница.Напротив прекалено много съм чела, но литература, която много не са и съм стигнала до извода за себе си и за моите деца.Да ми пожелаеш да се информирам е глупаво от твоя страна а да стигна до разумно решение...............разумно според кой?Не съм искала разрешение нито одобрение от никой.Темата е такава, да споделим опита си, не да се съдим за личния си избор.ВИнаги съм смятала че има по важни теми за размисъл от това коя кога е дала на детето си да яде нещо по-различно от мляко.Помислете за децата които нямат какво да ядът, за тези които нямат родителска грижа,дом, покрив, възпитание.Кой ги захранва тези деца?В кой месец?Според Комунизма,Спок или Монтесори ?
  Дано разума ни стигне да помислим за много по-важните и ценни неща в живота от това да съдим майките които имат собствено мнение и взимат индивидуални решения за децата си,защото те са много, но смеят ли да пишат съфорумните са  е жестоки.

# 20
  • София
  • Мнения: 28 768
Ранното захранване (без значение дали говорим за сок или пюре) е сравнително ново - средата на мин. век. Преди това бабите ни и преди тях са кърмели до последно. Така че, ако говорим за изпитани във времето методи, ранното захранване не е такъв. Присъединявам се към призива на Параход.

# 21
  • Мнения: 28
Да пуснем тема ако искате "призоваваме да вразумим  ru-di" Laughing

# 22
  • Мнения: 11 152
Eдва ли, но понеже е възможно да помогнем на някоя друга майка и бебе, ето по-подробна информация с картинки.

Отлагането на захранването дава възможност на храносмилателната система да съзрее
Ако твърдата храна се започне преди системата на бебето да е готова за това, то тя се усвоява слабо и може да предизвика неприятни реакции (храносмилателни разтройства, газове, запек и др.) Усвояването на протеините в бебешкия период е непълно. Стомашната киселина и пепсина се секретират в малки количества при раждането и количеството им се увеличава до нормалните за възрастните стойности през следващите 3-4 месеца. Панкреатичният ензим амилаза не достига до адекватни нива, нужни за усвояване на скорбялата, някъде до преди 6 месец. А въглехидратните ензими като малтаза, изомалтаза и сукраза не достигат до нивата на възрастните до преди 7 месец. Бебетата също така имат ниски нива на липаза и жлъчни соли, така че и усвояването на мазнините не е добро преди 6-9 месец.

Отлагането на захранването намалява риска от хранителни алергии
От раждането си някъде до 4-6 месец, бебето има т.н. „отворени черва”:

Това означава, че разстоянията между клетките на тънките черва свободно пропускат цели макромолекули, включително цели протеини и патогени, да преминат директно в кръвообращението на бебето. Това е страхотно за кърменото бебе, защото позволява на полезните антитела от кърмата да преминат по-директно в кръвообращението, но също така означава, че и големите протеини от другите храни (които предразполагат към алергии) и болестотворните патогени могат да преминат също така директно. През първите 4-6 месеца, докато червата са все още „отворени”, антителата (sIgA) от кърмата покриват храносмилателният тракт на бебето и така осигуряват пасивен имунитет като намаляват вероятността от болест и алерг. реакция преди „затварянето”. Бебето започва да произвежда такива антитела самостоятелно около 6 месец когато едновременно с това червата се „затварят”.

от тук.

# 23
  • Мнения: 1 897
Аз пък уважавам решението на ru-di да даде сок на едномесечното си бебе.Нейно си е,нека го храни с каквото си поиска,дано няма последствия.

Не разбирам обаче доводите ти ru-di,защо искаш да даваш сок на 1м.аргументирай се,защо?
Попитай гугъл,какво съдържа кърмата или което и да е АМ,пожелавам ти да кърмиш,и какво съдържат 20-30мл.сокче от ябълка или морков.

Ако все пак има причина,която ние не знаем,защо трябва да се дава сок на едномесечно бебе,моля те сподели,с какво му помагаш по този начин,какво му даваш и защо му го даваш?

# 24
  • Мнения: 334
Ранното захранване (без значение дали говорим за сок или пюре) е сравнително ново - средата на мин. век. Преди това бабите ни и преди тях са кърмели до последно. Така че, ако говорим за изпитани във времето методи, ранното захранване не е такъв. Присъединявам се към призива на Параход.

  202uu
и да допълня, че бабите ни и прабабите са давали храна, различна от кърма, когато бебето може да дъвче самостоятелно, т.е. след 1 година.

# 25
  • Мнения: 28
Благодаря на тези които уважават решението ми.
На останалите мога да кажа"вие си гледайте децата както искате".
Не смятам да се обяснявам повече защото в крайна сметка аз не искам позволение от никой, нито съвет.Аз споделих собствения си опит, уповавайки се на начина по който съм гледана аз и вие.Не се смятам за дете на експеримент, не смятам че съм постъпила грешно, не смятам че отново ще сгреша.В крайна сметка всяка майка знае кое е най-доброто за детето и и нека не се съдим така жестоко.Кои сте вие?Един текст зад един nickname.

# 26
  • Мнения: 27 524
Ру-ди, твое право си е да навреждаш на бебето си колкото си искаш. В крайна сметка всеки има глава на раменете си и разумните и неразумните постъпки са си негов избор. Съжалявам детенцето ти, но то си е твое, действай и дано го подминат проблемите  Wink

# 27
  • Мнения: 1 897
ru-di,смешно е да изтъкваш като единствена причина да даваш на бебето си сок,това,че аз,ти и много други сме хранени така,живеем в различен век и различно,много различно време.
Едно време майка ми ме е миела с жълтък,защото е нямало козметика,смешно е да го правя и аз,само защото аз така съм гледана.

Ако само това е единствената причина и съм сигурна,че е така,знай,че ще сгрешиш.Децата не са толкова устойчиви като едно време.Живот и здраве като родиш и започнеш да даваш сок,най-посещаваната тема от теб ще е за коликите.

Да решението си е твое,не го променяй,но тези,които за теб сме никои,само с един ник,мислят доброто на твоето дете и не ти казват нищо лошо.Все пак ако на нас нямаш вяра,говори с лекари,педиатри.само лошото е,че има такива,които работят по схемата от миналия век и може да се съгласят с теб,което е много жалко.

# 28
  • Мнения: 28
ru-di,смешно е да изтъкваш като единствена причина да даваш на бебето си сок,това,че аз,ти и много други сме хранени така

Отговора ми беше:


Не смятам да се обяснявам повече

Грубовато е да съжалявате детето ми.В крайна сметка не ме познавате и не знаете нито какъв човек съм нито как съм се борила за детето си, че да съдите за мен, колко съм неразумна, по това кога съм дала сок и кога пюре.Съжалявайте децата които умират и просят, децата чиито майки щракат по цяла вечер по кръчмите и между чаталите на различни мъже.Моите деца са добре възпитани и гледани.Така че моля спестете си коментарите от тук нататък.

# 29
  • Мнения: 27 524
Грубовато е да съжалявате детето ми.В крайна сметка не ме познавате и не знаете нито какъв човек съм нито как съм се борила за детето си, че да съдите за мен, колко съм неразумна, по това кога съм дала сок и кога пюре.Съжалявайте децата които умират и просят, децата чиито майки щракат по цяла вечер по кръчмите и между чаталите на различни мъже.Моите деца са добре възпитани и гледани.Така че моля спестете си коментарите от тук нататък.

Ру-ди, смесваш нещата и си в голяма грешка. Ама май само ти не го разбираш  Hug
Какъв човек си и колко си разумна няма никакво значение. Факт е, че да дадеш сок на едномесечно бебе е повече от грешно, ужасно, вредно и гадно за бебенцето!!! Колкото и да не го приемаш като мнение, факт е!  Peace
Възпитанието какво общо има със захранването на невръстна възраст?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт