Акция Да нахраним децата на отец Иван

  • 5 233
  • 95
  •   1
Отговори
# 45
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Фейщица, съгласна съм с теб за придобиването на социални умения - важни са много. Но не вярвам, че е по силите на този човек да осигури и това, защото за целта са нужни хора с различни квалификации, които да работят с пребиваващите.

В този смисъл т.нар. защитени жилища, където децата се обучават са много ценни. Но и там работи набор от специалисти, които получават заплати.
Абсолютно съм съгласна и в този ред на мисли, инициаторите и спомоществувателите на приюта не може ли да активизират кампания за набиране на средства, която да осигури нужните специалисти, да се търсят всякакви варианти за финансиране. Далеч съм от мисълта, че отеца може да се справи с това, предвид че се е нагърбил с изключително нелеката задача да приютява толкова хора. Но има хора, с умения и компетенции, с познания какво и как може да се направи, които на доброволен принцип да се заемат с осигуряването на бъдеще за хората там. Пари могат да се намерят, стига хората да бъдат убедени, че има смисъл за "утре" на тези деца, а не само да ги нахраним до Коледа.

# 46
  • Мнения: 8 567
Фейщица, съгласна съм с теб за придобиването на социални умения - важни са много. Но не вярвам, че е по силите на този човек да осигури и това, защото за целта са нужни хора с различни квалификации, които да работят с пребиваващите.

В този смисъл т.нар. защитени жилища, където децата се обучават са много ценни. Но и там работи набор от специалисти, които получават заплати.
Абсолютно съм съгласна и в този ред на мисли, инициаторите и спомоществувателите на приюта не може ли да активизират кампания за набиране на средства, която да осигури нужните специалисти, да се търсят всякакви варианти за финансиране. Далеч съм от мисълта, че отеца може да се справи с това, предвид че се е нагърбил с изключително нелеката задача да приютява толкова хора. Но има хора, с умения и компетенции, с познания какво и как може да се направи, които на доброволен принцип да се заемат с осигуряването на бъдеще за хората там. Пари могат да се намерят, стига хората да бъдат убедени, че има смисъл за "утре" на тези деца, а не само да ги нахраним до Коледа.

То тези "хора, с умения и компетенции" не са ли онези, дето седят в Народното събрание?  newsm78

Отчето е прибрало грешниците, може да ги храни и учи да се уповават на Бога и толкова.
Не може да изземва функциите на онази организация, наречена държава.

Иначе, може и НПО да се включат, но за къде по-напред?


# 47
  • Мнения: 86
ФЕЙщица, единственото за което се сещам е например разни занаятчийски сдружения, организации или камари да предложат някакво обучение в занаят на тези хора (безплатно, на доброволен принцип), да им се помогне да усвоят някакво умение, с което да си изкарат прехраната после.

Може и учители да преподават на децата (пък и на възрастните) на доброволен принцип като отделят 2-3 часа в месеца на тази кауза. Просто на човека трябва да му се помогне и гарантирано много хора и организации ще откликнат.

А доколкото знам всички деца от приюта ходят на училище, така че поне основно образование имат шанс да вземат докато са при отеца.

И едва ли всички остават там - текучеството е доста голямо май. Някои се връщат на улицата, предполагам и никой не може да ги спре. Има си такъв процент хора на всякъде по света.

# 48
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731


То тези "хора, с умения и компетенции" не са ли онези, дето седят в Народното събрание?  newsm78

Отчето е прибрало грешниците, може да ги храни и учи да се уповават на Бога и толкова.
Не може да изземва функциите на онази организация, наречена държава.

Иначе, може и НПО да се включат, но за къде по-напред?




 Joy Охх, че ме разсмя! Изобщо нямах предвид умниците, дето седят там. За последните години категорично показаха, че само седят. НПО - та също едва ли. Всеки има различни области, в които работи. Имах предвид хора, обединени от тази идея, специалисти, практици, които да прегърнат идеята да се помогне качествено и в дългосрочен план на тези хора. Хора, които да го направят доброволно, без да е нужно да са организация. Напълно е възможно, но пък е нужно някой да поеме ангажимента да организира тези хора. Най-лесното нещо, което се прави е да се изпратят продукти. Не казвам, че не е важно, може би е крещяща нужда, но по-важното и значимото е да се помогне за след после. Идеята на caffeine е супер   bouquet за заняатчиите и учителите, ама къде ги?
За функциите на държавата викам да не си говорим, чееее ....  Peace

# 49
  • Мнения: 24
В дома на отец Иван са настанени майки (почти всички идващи от домовете за деца)  с деца, възрастни и болни хора. Няма деца, които да са без родител или настойник. Като изключим възрастните и болните, които са по-малко, е почти същото като звено "Майка и бебе". Такива центрове има ръководени от НПО - та (в София напр. Анмиус). Те се финансират от бюджета с немалко пари, има назначени всякакви специалисти - психолози, социални работници и т.н. Резултатите, които постига отеца са много по-добри от тези на нпо-тата. В дома пълнолетните помагат в стопанството, а в звената не съм чула да правят друго освен да гледат телевизия. Усвояването на социални умения и намирането на работа звучат добре, като програма, но на практика не съм видяла нито един успешен случай, просто се усвояват средства по програми.
Разбира се никой не е длъжен да харесва и да подкрепя с дарения дома на отеца и настанените в него. Темата я разбирам като призив към желаещите да помогнат, не като място за обсъждане социални проблеми и политики.

# 50
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Ех, тия лоши НПО-та, само усвояват пари и нищо не вършат. Ако ги нямаше Звената Майка и бебе, ако ги нямаше Кризисните центрове, ако нямаше всички тези специалисти, които само "усвояват пари по програми", къде щяха да са всички онези хора, минали и пребиваващи понастоящем там? Може би в Нови хан? Социалните работници не работят благотворително, защото това е професия, с която издържат собствените си семейства. Лелите в приюта едва ли работят без пари, но за това не се говори. И приюта има административни разходи, както и едно Звено или един Кризисен център. Лошите са тия в НПО-тата, дето взимат пари, за специализираната помощ, която оказват. Хубаво е да направите разлика между доброволно,благотворително и между социална работа. Аз пък познавам доста хора, получили елементарни умения именно в Звено Майка и бебе. Умения как да гледат бебетата си, как да готвят, как да си търсят работа...ей такива дребни, елементарни нещица, които за съжаление те не знаят. Не ги карат да помагат на полето, но хигиената в Звеното се поддържа от обитателите там, не от специалистите. Чудя се, защо толкова ви е яд на хората, за които социалната работа е професия и това е техния начин да изкарват хляба за собствените си деца? И друго се чудя-включвате се в отделни мероприятия с много хъс, нападате хората, които искат да знаят малко повече за каузата, която защитавате, ама ако започнете да го правите всеки ден, какво ще ми кажете тогава? Пак ли толкова драговолно ще купувате олио и брашно или ще търсите друг начин, за да помогнете?

# 51
  • Мнения: 142
Той домът е отворен. Който има и идеи и възможности да помогне, да предложи работа и обучение в нещо полезно, съм сигурна, че ще бъде добре дошъл и ще има желаещи да се възползват от такава помощ. Всеки, който иска, прави каквото може. Отецът това може, това прави и то е достойно за уважение и подкрепа.

# 52
  • Мнения: 1 520
Момичета, не знам дали сте обърнали внимание на това, но такава сметка за ток ми е много странна - 8000 лв. за 3 месеца за 168 души прави по 15-16 лв. ток на месец на 1 човек?
Не е ли прекалено много това само за осветление, при положение, че сметката дори не е за зимни месеци, и уж там всичко е на дърва и въглища.
Не знам какво да кажа Confused

Приютът на отец Иван без ток

Правителството плати тока на приюта в Нови хан

Последна редакция: чт, 11 окт 2012, 15:23 от krem-karamel

# 53
  • Мнения: 142
Хладилниците надали са им на дърва,  вероятно имат и бойлери, които не са твърдо гориво. Там има доста машини и инструменти, с които се поддържат сградите, които също харчат ток. Не виждам за какво пъклено дело би могъл да се използа ток за 15 лв. на човек.

# 54
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Момичета, не знам дали сте обърнали внимание на това, но такава сметка за ток ми е много странна - 8000 лв. за 3 месеца за 168 души прави по 15-16 лв. ток на месец на 1 човек?
Нали обясних защо е толкова голяма.Защото той каза, че хората си пускали ел. печки да се топлят въпреки забраната му защото парното си работело.И драмата беше, че като няма ток децата няма как да играят на компютрите.Готвеха на двора на печка с дърва.Съжалявам, че не мога да намеря линк към репортажа.Излъчиха го по сутрешния блок на BTV, много е впечатлителен.

 П.С. - Намерих го.

# 55
  • Мнения: 24
 В дома на отеца няма други служители освен една акушерка и готвач, всичко се върши от хората там. Като група майките от дома на отец и от звената "Майка и бебе" са едни и същи. Ако не са при отеца, който за толкова години е получил от държавата, като пари само 8 000 за да плати тока, ще са на улицата или в звената, където държавата плаща не само тока, но и водата, храната и всичките им разходи, плюс заплатите на персонала.
Не съм против социалните работници, работя с тях твърде често имам и много приятели от тази професия, но не съм видяла или чула да се хвалят с успехи в промяната на начина на живот на обсъжданата тук група майки.

# 56
  • София
  • Мнения: 12 554
Фейчо   bouquet Hug

За нападателно настроените списващи само едно ще кажа - изключително съм щастлива, че познавам лично Фейвещица и съм виждала с очите си какво тя прави. Затова ще ви посъветвам просто да замълчите.

И ще дам един пак личен пример - преди няколко години тук във форума едно много младо момиче помоли за помощ. Бременно, само, с по-малък брат, за който се грижеше. Без работа и естествено бащата на детето й беше отказал да поеме отговорност. Помогнахме - много момичета - бебето се роди - осигурено беше каквото трябва. И с пари и с храни. Но момичето само в един момент каза - благодаря ви за помощта, но аз трябва да се оправя сама. Намери си работа, даде детето на ясла. Сега вече е омъжена щастливо. За човек, който прие детето й. Помага и на брат си.
И да, сто пъти ще помогна още на такъв човек.
Но много ще се замисля дали да дам част от залъка на моето дете на човек, който смята тази помощ за нещо постоянно.
Това искаше да каже Фей, ама не знам защо не я разбрахте.

# 57
  • Мнения: 24
Никой не напада Фейцища. Момичето на което е помогнала е от съвсем друга социална група от обсъжданата. Всеки има право да реши на кого да помогне.
 Тази тема не е да убеждава всички да помагат. Тя е призив за тези, които биха желали да подкрепят отеца и неговите деца и майките им, както и възрастните живеещи там.
Цитат
Но много ще се замисля дали да дам част от залъка на моето дете на човек, който смята тази помощ за нещо постоянно.
Никой не ви кара насила да давате. Разбрахме много добре, но не е уместно тук да се пишат негативни критики. Ако имате желание и възможност да помогнете -добре, ако не - не се чувстваите длъжни да коментирате.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 1 744
И защо да не коментираме? Доколкото ми е известно, форумът е за всякакви мнения, а и живеем в свободна страна Whistling

# 59
  • Мнения: 60
Добре де, наистина ли никой не познава хора, които се нуждаят от помощ, та трябва да се търсят пари и за подобни организации. Не говоря за изоставени, гладни, ами, ако на приятелката ти не й дават заплатата и няма с какво да си плати квартирата, и може да я изгонят от там, та да стигне до въпросното свърталище на отеца, не е ли по-добре да помогнеш на нея? Ами дядото който рови в кофата пред къщата? Както се видя няма никакви отговори на въпросите с какъв статут е подобната инициатива. Аз единственото нещо което знам от телевизията е, че в дома има изграден боксов ринг, това ме отврати, не знам, каква перспектива ще даде на живеещите в дома?.

Общи условия

Активация на акаунт