Тормоз в детска градина

  • 14 281
  • 80
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 8 243
lisa_sf убедена съм че усещането че някой тормози детето ти е най-гадното на света...
Непознавам градината или персонала...но по твоя разказ мога да кажа следното.
Моя син е от по експанзивните и груби /не може да премери силата си/ деца. Израстнал е с едно съседче момиче. Като брат и сестра са. Но тя е крехка и срамежлива...ако той я бутене независимо дали леко или силно тя започва да реве с пълна сила и обяснава колко много я е бил. Ако тя го удари него той само мига с очи и продължава играта. Просто децата са различни...но в нашият случай ние си ги познаваме...
Тоест не виждам нищо неноермално в реакцията на директорката. Деца са бият се бутат се...това не е тормоз. Тормоза е ако идава от възрастен.
Сто процента ли вярваш на разказите на детето...моя син влезе във фаза в която разказва неща чути от другите деца...
Детето ти напишквало ли се е ...за да мислиш че лелята го е набила...защото на 2,8 разлика между напишкване и изпускане моя син не би могъл да направи...
Поговори с директорката най човешки и с персонала..мисля че ще разбереш къде е проблема.

# 61
  • Мнения: 29 344
Нашата случка може би не е точно за тази тема, но и аз да ви разкажа. Преди няколко дни вземам детето и сестрата ми казва - Едно друго дете го ухапа по бузата и ние докато реагираме, останаха следи от зъби. На мен естествено не ми стана приятно но си викам, че се случват такива неща, деца са, особено че са малки и не може да им се обясни. На другия ден обаче избиха нахапвания на още поне 5 места - 2 по главата, 1-2 по ухото, по бузата и по гърба  Shocked За ухапването по гърба не знам как е станало, защото той е облечен с боди и блуза, просто голям терор е било. На другия ден попитах какво е станало и те взеха да ми се обясняват как той не бил заревал и затова не го били видели навреме. Това не може да е така, защото ухапванията са много зверски и едва ли би мълчал, той писва от най-малкото.
Знам, че децата са си деца, но къде са били възрастните в този момент  и как са допуснали да бъде нахапан толкова пъти?!?!?!?!?!
Отделно преди 2 мес беше паднал на площадката и имаше огромна цицина на челото, дори го водихме в Пирогов за снимка. Тогава го обвиниха, че не можел да ходи, при положение, че той си ходеше, но както и да е. Най-вероятно се е спънал и е паднал, но защо ще ми казват - То детето не ходи добре и затова падна, вие не го учите да ходи  Shocked Shocked Shocked
На всичкото отгоре постоянно ми повтарят, че не искал да контактува с другите деца, играел си сам, пък и не говорел.....да съм вземела мерки! Е, какво да направя, според мен си е до характер, защото той и вкъщи си показва ината. Не е ли тяхна работа да го приобщят към другите деца....не знам просто.....
Иначе повечето лелки и сестри са мили, но има е 1-2 по-дръпнати...

# 62
  • София, св. Троица
  • Мнения: 309
Здравейте мили мами,
С моето момченце също направихме опит да посещава кварталната ОДЗ. Само 2 дни бяха достатъчни за да се убедя, че това и подобни на него места не са за нас. За съжаление не всеки може да си позовли да гледа детето си в къщи, а и защо да го прави, защо да бъдем изнудвани и манипулирани. Разказах историята си в тази тема

Мили мами,
Утре пред сградата на Народното събрание ще има протест от 10.00. За него може да се информирате от тук http://www.facebook.com/events/388920554527713/

В тази връзка, всяка от вас може да напише за впечатленията си от яслата, градината и всичко свързано с това, да го публикува във ФБ профила си, в блога си или да го изпрати в редакцията на някоя медиа. В момента всички медии са се обърнали към нас и мисля, че със интерес ще приемат всеки един разказ за нереформираната и изгнила система на държавните детски ясли и градини, а защо не и за частните такива. Аз се обаждах в няколко такива и срещанх същтото отношение към себе си и детето си каквото в кварталното ОДЗ. Според проектозакона ще бъдем задължени да избираме между тях и частните такива, което разбира се клони към изнудване. Ние сме бълграски граждани, плащаме данъците си и имаме право на достойно (и не само) отношение към нашите деца в яслите.


Ако няма къде да публикувате, може да го направите тук и всяка една от нас ще споделя линковете. Така имаме шанс да бъдем чути.

  bouquet


Надявам се да успея да направя Блог, в който всички ние да можем да публикуваме подобни истории. Сега е момента някой да ни чуе и обърмне внимание.

# 63
  • Мнения: 48
Здравейте и от мен! Синът ми е на 3 години и 2 месеца. Ходи на градина от септември. Проблемите започнаха от първият ден. Но вчерашната случка беше върха!!! Отиваме с мъжа ми да го вземем в 16:30, влизаме и го виждаме как седи кротко до госпожата и рисуват. Беше облечен с един тънък летен суичър, който не е наш. Като дойде при нас, се оказа, че отдолу е чисто гол. Нямаше НИЩО!!! Всяка сутрин носим един сак с три чифта за преобличане. Втрещих се, честно!!! Госпожата се покри, естествено, но тази сутрин успях да говоря с нея. Каза. че не било редно това, че не е облечен, но той бил стоял 5 минути така. Защо ли не ѝ повярвах. Казах ѝ, че утре и двете ще сме сигурни защо се е разболял. Тя мълчи, после се извинява... Каза, ако детето се разболее, лично да отида да ѝ се оплача. За какво да ѝ се оплаквам? То детето вече си е болно. Той е най-малък в групата, още не може добре да говори, имаше проблем с ходенето до тоалетната, но не защото не си казва, а защото нито знаеше към кого да се обърне, нито къде е тоалетната. Колко пъти сме го взимали наакан - лелята като си тръгне в 16:00, никой не ги поглежда. Подадох "жалба" до директорката още септември месец, затова, че го оставят мокър и наакан, в  двора си е счупил предното зъбче, а същата тази госпожа, която го е оставила гол вчера, му беше дала филия хляб в леглото, защото не можела да си пие кафето и да си яде ябълката на спокойствие... Всъщност "жалбата" беше под формата на  e-mail - така ни посъветва директорката. Само искам да ви кажа, че детето ми е осиновено и от това ми става още по-мъчно. Каква стана тя - имахме доброто желание да го спасим, да му осигурим всичко, което можем и какво  - от трън та на глог! Потресена съм, честно! Не мога да повярвам, че има хора, които нарочно биха разболели малко дете! Явно нещо аз съм сбъркана, защото не желая да проумея такова поведение! Извинявам се, ако съм ви натоварила, много ме заболя...

# 64
  • Мнения: 1 404
florence, и ние го взимахме една седмица наакан, всеки ден, нито преоблечен, нито нищо. Накрая детето явно го досрамя и се научи да се стиска, та като се приберем, веднага си иска гърнето.
В началото никой не му беше показал нито тоалетната, нито нищо, после ме овикаха, ма как така той си ходи сам до тоалетната. Викам, ходи си, ама като знае къде е....
За съжаление такова е отношението към децата ни в държавните, както са били казали на моя приятелка, за 60 лв толкоз, ако искаш повече - в частна за 500....
Ама никой не се замисля, че аз освен тия 60 лв, давам и още доста, защото тези градини се издържат от НАШИТЕ данъци и един вид ние им се явяваме работодатели и на учителките и на директорките.

# 65
  • В Европа!!!
  • Мнения: 131
Здравейте:)
За съжаление и аз стигнах до тази тема:( за тормоза в детската градина.....
Исках да попитам, какво се случва, ако директорката е тази, която е добре запозната с упражнявания тормоз върху детето от страна на учителките? И в такъв случай аз къде и на кого мога да се оплача?
Детето ми е на 2 год. и 8 месеца и посещава ДГ,в която и самата директорка участва в обучаването на децата и е наясно как работят подчинените й 2 учителки.Днес малката ми разказа, че лелята която ги слага на гърне,слага им памперси и ги храни и облича, я била набила по дупето, защото се е изпуснала в гащичките.След това тя плакала за мама (цитирам точните думи на детето) и лелята я била ударила с пластмасовото й шише за вода по главичката. После като капак ми каза, че я боли малко гръбчето,защото някаква кака й била бутнала силно Shocked.Това последното не е за първи път понеже преди известно време малката се прибра в къщи с разцепена устна и ожулен нос Shocked.На въпроса ми към директорката какво се е случило,тя ми каза,че нашето дете било по-срамежливо и затворено и някакво друго искало да се сприятелят малко по-грубичко и така......накратко-тя оправда другото дете.За съжаление в тази ДГ децата не са разделени на групи на малки и големи,понеже са само около 12 деца и играят заедно.В това няма нищо лошо,но аз питам къде са били тази учителки,след като не могат да се справят с децата в една затворена малка стая?Не виждат ли,че се бият и нападат физически?Извинете ме за дългия пост,но съм доста притеснена,понеже нашето дете е по-свито (въпреки,че винаги съм я оставяла да се справя сама в детските спорове) и не знам как да постъпя.ако се оплача на самата директорка,която подкрепя явно подчинените си,дали няма да се усили тормоза над малката?

В никакъв случай не се стахувайте да търсите правата на вашите деца-имате ли ситуация особено с повтарящ се инцидент то веднага при мед.сестра за преглед удостоверяващ наличието на каквото ви е притеснило или при педиатър и след това с жалба при директора на съответното заведение и успоредна такава и в общината с прикрепен мед.документ.
От директора се изисква преместване на детето в друга група.

# 66
  • В Европа!!!
  • Мнения: 131
Здравейте и от мен! Синът ми е на 3 години и 2 месеца. Ходи на градина от септември. Проблемите започнаха от първият ден. Но вчерашната случка беше върха!!! Отиваме с мъжа ми да го вземем в 16:30, влизаме и го виждаме как седи кротко до госпожата и рисуват. Беше облечен с един тънък летен суичър, който не е наш. Като дойде при нас, се оказа, че отдолу е чисто гол. Нямаше НИЩО!!! Всяка сутрин носим един сак с три чифта за преобличане. Втрещих се, честно!!! Госпожата се покри, естествено, но тази сутрин успях да говоря с нея. Каза. че не било редно това, че не е облечен, но той бил стоял 5 минути така. Защо ли не ѝ повярвах. Казах ѝ, че утре и двете ще сме сигурни защо се е разболял. Тя мълчи, после се извинява... Каза, ако детето се разболее, лично да отида да ѝ се оплача. За какво да ѝ се оплаквам? То детето вече си е болно. Той е най-малък в групата, още не може добре да говори, имаше проблем с ходенето до тоалетната, но не защото не си казва, а защото нито знаеше към кого да се обърне, нито къде е тоалетната. Колко пъти сме го взимали наакан - лелята като си тръгне в 16:00, никой не ги поглежда. Подадох "жалба" до директорката още септември месец, затова, че го оставят мокър и наакан, в  двора си е счупил предното зъбче, а същата тази госпожа, която го е оставила гол вчера, му беше дала филия хляб в леглото, защото не можела да си пие кафето и да си яде ябълката на спокойствие... Всъщност "жалбата" беше под формата на  e-mail - така ни посъветва директорката. Само искам да ви кажа, че детето ми е осиновено и от това ми става още по-мъчно. Каква стана тя - имахме доброто желание да го спасим, да му осигурим всичко, което можем и какво  - от трън та на глог! Потресена съм, честно! Не мога да повярвам, че има хора, които нарочно биха разболели малко дете! Явно нещо аз съм сбъркана, защото не желая да проумея такова поведение! Извинявам се, ако съм ви натоварила, много ме заболя...
Направо се потресох от вашата история-нямам думи!
Но не разбирам какви имейли сте пускали и до кого.Няма такава форма на подаване на жалба-нямате входящ номер нищо удостоверяващо за наличието и.
За съжаление детенцето е болно но можете да взмете документ от педиатър за състоянието му който да прикрепите към жалба и да я подадете при въпросната директорка и в общината.
Особено осиновените деца се ползват със специални протекции(поне такава информация имам) и можете да дадете сигнал в Защита на детето.

# 67
  • София
  • Мнения: 1 115
Момичета като ви чета и направо си давам сметка какъв късмет имаме с нашите учителки.детето ми ходи от 1 година вече и до сега нямам нито едно оплакване.Детето се чувства страхотно.Много е спокойна.Иска да ходи на детска.Въобще в групата се усеща голямо спокойствие.Заслугата е само и единствено на госпожите.
Миналата година по време на смесените групи бяхме попаднали на една млада ,която се скара на мъжа ми че дъщеря ми ходела сама до тоалетна и не се обаждала.направо се втрещих от забележката.
Слава богу беше само няколко дена там.
Успех на всички майки търсещи правата си.
В крайна сметка децата ни са по цял ден детска и трябва да бъдем спокойни.

# 68
  • Мнения: 48
m@y@, пуснахме имейл до директорката - не знаех, че мога да подам жалба с входящ номер. А явно и за нея така е по-добре, за да няма проблеми. Иначе, само директорката знае, че детето ми е осиновено. Бяхме предупредени от други родители, чийто деца са били при тези две госпожи, много да внимаваме с тях. Директорката също каза, да не им казваме за детето, че е осиновено. Всеки ден тръгвам да го взимам със страх, честно!
Вече съм решила всеки път като отивам да го прибирам, ако има нещо нередно да снимам с телефона - така ще имам доказателство какво става там.

# 69
  • Мнения: 21 451
   
На всичкото отгоре постоянно ми повтарят, че не искал да контактува с другите деца, играел си сам, пък и не говорел.....да съм вземела мерки! Е, какво да направя, според мен си е до характер, защото той и вкъщи си показва ината. Не е ли тяхна работа да го приобщят към другите деца....не знам просто.....

 Кажи им , че за неговата възраст е характерно децата да си играят сами и те това би трябвало да го знаят. Двегодишни деца не се приобщават в група, повечето си играят едно до друго, но поотделно.  Като поотрасне, ще се приобщи.
 

# 70
  • Мнения: 29 344
   
На всичкото отгоре постоянно ми повтарят, че не искал да контактува с другите деца, играел си сам, пък и не говорел.....да съм вземела мерки! Е, какво да направя, според мен си е до характер, защото той и вкъщи си показва ината. Не е ли тяхна работа да го приобщят към другите деца....не знам просто.....

 Кажи им , че за неговата възраст е характерно децата да си играят сами и те това би трябвало да го знаят. Двегодишни деца не се приобщават в група, повечето си играят едно до друго, но поотделно.  Като поотрасне, ще се приобщи.
 

Благодаря ти, Iris04, за успокоителните думи. Така ме изплашиха, че мисля да питам и докторката.... едва ли не ни обвиниха, че не го социализираме, което не ми е ясно аз как да направя, след като вкъщи сме си само ние с баща му, нямаме баби, дядовци или други роднини, с които да контактува..... newsm78

# 71
  • Мнения: 21 451
  Я стига, детето ти даже няма две. Какво искат от едно бебе, за каква социализация може да се говори въобще.
 Те да гледат да е в безопасност и никой да не го хапе, това им е най-важната работа. Няма да се оставяш да те сплашват.

# 72
  • Мнения: 418
   
На всичкото отгоре постоянно ми повтарят, че не искал да контактува с другите деца, играел си сам, пък и не говорел.....да съм вземела мерки! Е, какво да направя, според мен си е до характер, защото той и вкъщи си показва ината. Не е ли тяхна работа да го приобщят към другите деца....не знам просто.....

 Кажи им , че за неговата възраст е характерно децата да си играят сами и те това би трябвало да го знаят. Двегодишни деца не се приобщават в група, повечето си играят едно до друго, но поотделно.  Като поотрасне, ще се приобщи.
 

Спокойно и моят си играеше сам, в яслата го бяха оставили, каквото иска да прави (бе муха без глава) Другите слушат приказки наш Тони обикаля и си играе, с каквото си пожелае ... иначе крещи и не иска да прави, това което го карат...
Сега в Детската градина, сяда, слуша изчезна този проблем, за това е права Ирис просто децата на тази възраст, особено момченцата са си малко по вглъбени в себе си. Ще се оправи с времето, не се притеснявай  Hug Hug

# 73
  • Мнения: 29 344
Благодаря ви, момичета! Сега се връщаме от консултация и питах и докторката по този въпрос. Тя ми каза изобщо да не се притеснявам за нищо, че детето просто е с характер, а и в яслата все още не се е адаптирал. Все пак са минали по-малко от 3 месеца и то не плътно ходене на ясла.

# 74
  • Мнения: 104
Здравейте, не успях да прочета всички отговори по отношение на запитването по темата поради факта, че имам една маймунка на главата, но това, което се е случило ме потресе.
Аз лично имам сравнително пресен опит с подобни жалби при положение, че прибрах дъщеря си от ясла бита, хапана и драскана по лицето в 12 часа на обяд, тъй като бяха първи дни на адаптация.
Посрещнаха ме с дежурния отговор, че никой нищо не е видял, никой нищо не е чул!
Да, обаче за мен това не е отговор!
ЖАЛБИ не само до директорката на яслата! А до ПРОКУРАТУРА, ОБЩИНА ВАРНА, АГЕНЦИЯТА ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО (като Отдела за закрила на детето се самосезира СЛЕД репортажите, които направиха за нашия случай тук във Варна, след като се срещнах с журналист и описах ситуацията и абсурдите в нашите детски заведения като цяло).
Та, това трябва да се направи, момичета!
След нашия случай разбрах, че при постъпване на нови деца в яслата молели майките предварително да имат предвид това при подобен случай да не се "раздухва" наляво - надясно, а да се реши тихо и кротко измежду тях!
Така, че не си мълчете, защото става въпрос за най-скъпото ни!


Малко по-късно щом имам време ще прочета и какво сте споделили в предните си постове.

Общи условия

Активация на акаунт