За Коледа тържество..

  • 16 170
  • 55
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 898
Дъждовно време, тези празници не са "нови" за българското общество.  Peace

Мислиш ли, че не знам? Но не се празнуваха официално. Станаха такива след промените.

# 46
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Мисля, че всеки може да направи разлика между това да е неработен денят заради религиозен празник и това да се въвлича дете в игра на религия.
Това дали празнувам у дома, дали си цапам ръцете на Великден и какво обяснявам на децата си е моя лична работа. Но не е работа на учителя, ако не му влиза в учебната програма и в общоприетите за училището норми по всички въпроси.

# 47
  • Мнения: 2 898
Това дали празнувам у дома, дали си цапам ръцете на Великден и какво обяснявам на децата си е моя лична работа. Но не е работа на учителя, ако не му влиза в учебната програма и в общоприетите за училището норми по всички въпроси.

Там е работата, Лиляна, че му влиза. И в програмата, и в нормите.

# 48
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Коледните тържества влизат в учебната програма?
Ако не бях учител, щях да се вържа.

# 49
  • Мнения: 2 898
Коледните тържества влизат в учебната програма?
Ако не бях учител, щях да се вържа.

Е, вече звучиш смешно. В гимназията не правите такива неща, но в началния етап са задължителни. Не си ли чувала за план на класния ръководител? За план на училището? Е точно там са фиксирани тематично. Не знам по какво преподаваш, но явно си далеч  от класното ръководство и не си по-далече от ИТ или АЕ.

# 50
  • Мнения: 21 455
Демокрацията ни сдоби с нови празници, които някои празнуват по неволя. Защо никой не протестира срещу задължителните почивни дни по Коледа? Същото е и по Великден. Атеисти сме, но всички сме с изцапани ръце от боя. Защо?
Не всички. Аз не боядисвам яйца. Не приготвям и постни ястия за Бъдни вечер. Да ти отговорят онези, които го правят без да са вярващи.
И защо някой трябва да протестира срещу официалните празници, обявени за такива от държавата? Те са почивни дни за всички български граждани, независимо от религиозната им принадлежност или липсата на такава.

Коледните тържества влизат в учебната програма?
Ако не бях учител, щях да се вържа.

Е, вече звучиш смешно. В гимназията не правите такива неща, но в началния етап са задължителни.
Хайде да ми покажеш по силата на кой нормативен документ коледните тържества са задължителни и са част от учебната програма. По кой предмет? Очаквам да видя закона, правилника, заповедта на министъра, ДОИ... Където там са регламентирани нещата.
А по отношение на БЕЛ и Исус не си ме разбрала. Нямах предвид темата да не се обсъжда в училище, а това да става в часовете и по начина, който е предвиден в учебната програма. Не " непресъхващият извор" да бистри Рождеството между събиране с преминаване на десетицата и намиране на неизвестно събираемо. И да. Знам, че последното става по математика, а не по БЕЛ.

Но темата пак отиде на километри от първоначалния й замисъл. И тъй като авторката получи отговор на въпроса си, може би е добре да я заключат.

# 51
  • Мнения: 2 898
Дидева, далеч си от професията. Нямам намерение да ти обяснявам неща,  които се учат с годините практика. Ако ти е интересно- чичко Гугъл помага. В точно в ДОИ ще намериш какво се очаква от учениците да знаят по съответните предмети /които споменах по-напред и математиката не е между тях/ в края на учебната година.

А по отношение на БЕЛ и Исус не си ме разбрала. Нямах предвид темата да не се обсъжда в училище, а това да става в часовете и по начина, който е предвиден в учебната програма.

Много добре те разбрах. Не се притеснявай, в училище по всеки предмет има методика, по която се работи. Не си позволяваме свободни интерпретации, независимо какво си мислят някои много просветени родители.
Квалификацията ти "непресъхващият извор" е, меко казано,  обидна. Съжалявам, имах друго мнение за теб.
Аз също мисля, че темата трябва да сье затвори.
 

# 52
  • Мнения: 21 455
Дидева, далеч си от професията. Нямам намерение да ти обяснявам неща,  които се учат с годините практика.
Знам, знам. Дебело го подчертаваш почти винаги, когато някой родител изрази мнение различно от твоето, свързано с образованието.
Знам какво представляват ДОИ. Помолих за документ, съгласно който коледните тържества са задължителна част от учебната програма - закон, правилник за прилагане на закон, наредба или заповед на министъра, ДОИ...
А "непресъхващият извор" не е моя идея. Ако прочетеш внимателно темата, ще видиш на кого е. На една твоя колежка, която смята, че да се оставят нещата на семейството е умряла работа.

# 53
  • Мнения: 2 898
Дидева, далеч си от професията. Нямам намерение да ти обяснявам неща,  които се учат с годините практика.
Знам, знам. Дебело го подчертаваш почти винаги, когато някой родител изрази мнение различно от твоето, свързано с образованието.
Знам какво представляват ДОИ. Помолих за документ, съгласно който коледните тържества са задължителна част от учебната програма - закон, правилник за прилагане на закон, наредба или заповед на министъра, ДОИ...
А "непресъхващият извор" не е моя идея. Ако прочетеш внимателно темата, ще видиш на кого е. На една твоя колежка, която смята, че да се оставят нещата на семейството е умряла работа.


Точно така, подчертавам го, защото аз не си позволявам да се бъркам в чуждите професии, за които съм некомпетентна.
Нямам намерение да си губя времето, като ти трябват документи - намери си ги. Интересно, ако детето ти има коледно тържество, ти ще отидеш ли? Защото по твоите виждания такова не трябва да има. Или ще му забраниш да участва?
Няма значение кой какво безумие е казал. Щом го повтаряш, явно ти е на сърце.

Животът не е само математика, Дидева.

Крайно време е да се заключи темата.

# 54
  • Мнения: 24 467
Сладурки, помагайте с идеи да направя с учениците спектакъл за Рождество Христово..искам с един трети клас да го направя..да има роли за снежинки,  ангели, дядо Коледа, джуджета, отделно за Богородица и малкия Иисус, друго?

Богородица, ангелите и Иисус не бих набутала със снежинките, Дядо Коледа и джуджетата никога аз. Лично мнение- Дядовци Коледовците са за детските градини, даже в нашата, в ІV група сега няма да имаме такива дядовци /децата са големи/, а ще имаме постановка със стари градски песни.
Ако ще организирам Коледа в училище бих избрала изчистен библейски сюжет.
Но и всеки- с виждането си.
............
Малката кибритопродавачка е всичко друго, само не и "нещо весело". Не бих я предпочела за празник с деца.

# 55
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 917
И аз мисля, че Дядо Коледа, снежинките и Снежанките някак не се връзват с Богородица и Иисус. Мисля, че за децата ще е интересно да направят пиеса с библейски сюжет. От една страна в повечето детски коледни филми, които телевизиите неизменно въртят по празниците, често има сцени точно от такива пиеси. Така че за децата няма да е нещо невиждано и нечувано, което да ги шокира и хвърли в стрес. По-скоро могат да се почувстват като на кино. От друга страна така пък могат да се запознаят със сюжета по един лек и неангажиращ начин.
Приемам и пиеса с всичките приказни персонажи: Дядо Коледа, снежинки, елени, горски животни. Все още не са големи, за да се почувстват нелепо в нещо подобно. А и чисто структурно, такава пиеса предполага повече роли за децата и няма да има обидени. Освен това е по-удобна, защото в нея децата могат да демонстрират разнородните си таланти: да танцуват, пеят и т.н.
Миналата година четвъртокласниците в нашето училище бяха направили за Коледа пиеса по "Дядовата ръкавичка". И беше много приятно. Така че спокойно може да се използва и някоя българска приказка със зимен сюжет - например "Житената питка". Това пък е съвсем неангажиращо и толерантно във всяко отношение (няма Дядо Коледа, няма библейски персонажи). Peace
Опитах се да си представя колко родители ще плеснат с ръце и ще прегърнат прекрасната идея за омазване и бой с торти в студен сезон, когато всички са облечени с няколко ката дрехи. Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт