Преди и след „Каква е вината на Фатмагюл?” (Fatmagul'un Suçu Ne?) – Тема 187

  • 31 422
  • 723
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 634


Добра вечер и от мен!
Съгласна съм с Марта, че Халиде беше по-жестока от майките на тримата. Освен, че нейното поведение реши живота на двама души - на Фатмагюл и на собствения и син, тя имаше и малко време - между първия шок след изнасилването и пожара на къщата, в което можеше да размисли.
Също така съм съгласна, че искането на прошка и двата пъти беше фалшиво, а сцената на бензиностанцията беше и като сцена доста фалшива. Имаше доста декларации. Бащата на Мустафа, който веднага след изнасилването каза много крайни неща, тук говореше за "данък" обществено мнение, който не стана ясно кога и къде е осъзнал.
Но в края на живота си Халиде успя донякъде да разбере Асу - досегна я майчинството и добротата, и Фатмагюл - може би основно това, че я видя възстановена и неозлобена.
Неслучайно в последните мигове на живота си Халиде беше в присъствието на двете си снахи, едната от които несъстояла се. Тя беше направила крачки към разбирането и на двете по отношение на тяхната съдба и като жена, и като майка, но не беше извървяла целия път. Повече сякаш си остана човек от старото време.
В сравнение с нея Мустафа изобщо не можа да разбере своите две жени. Той казваше за Керим "Ти открадна моя живот" и си представяше Фатмагюл от времето на тяхната любов в Ълдър. Мустафа не разбра нито огромните усилия на Керим, нито промените във Фатмагюл. Той я виждаше вече на крака и преодоляла изнасилването, но изобщо не знаеше за случващото се в душата и. Просто защото не знаеше, че жените имат и душа. За него историята, която ние гледахме, остана непозната. Ако той си даваше сметка за това, никога не би се отнесъл по този начин с Асу.
С майката и сина авторите са искали да ни покажат по-бързото израстване на жените в сравнение с мъжете.
А този медал е за Марта, с благодарност за преговора!
С малко морска тематика, но нали и ние сме на море.

[/b]

# 46
  • София
  • Мнения: 2 631
Здравейте  wavey !
 Марианка,  newsm51 за новата тема!




Една не чак толкова стара снимка

# 47
  • Мнения: 3 241
Привет, влизам в разгара на обсъждането за майките.
Струва ми се, че майка Халиде искрено съжали за грешките си. Тя видя, че без "опетнената" Фатмагюл Мустафа не се спаси, а напротив, затъваше и затъваше. Колкото до връщането на годежните дарове, явно не е само въпрос на морал. Както ни обясни Бризче, така свалят от себе си задължението да отмъстят за изгубената чест. Т. е. отново се опитват да спасят Мустафа, да не тръгне да убива насилника, да не си изцапа ръцете с кръв, да не отиде в затвора.

За вината и как се наказва според Корана, отново ще припомня пост на Бризче.

Скрит текст:
Та връщам се към филма- няма да се повтарям за сценаристките- прекрасно вплитат повелите на Корана в действието на филма. Започвам с Божието наказание за Виновните- Вурал, Селим, Ердоан. От това, което гледам точно в този ред са ги подредили по степен на вина.
Вурал- виновен, но разкаял се в душата си, търсещ прошка, но само на думи. Всевишният иска и дела, а той не направи нищо за да заслужи тази прошка/ признанието пред Керим не може да се нарече дело, в името на прошката, защото не е насочено пряко, а само косвено към жертвата- Фатмагюл/. Аллах му отреди и най-лекото наказание- бърза и почти безболезнена смърт. Малко отклонение- родителите на Вурал- според Корана, те вече не са семейство- там се разпадна основната цел на брака- няма го детето им, няма я любовта помежду им. Тяхното съществуване се е обезсмислило, Аллах е отвърнал очите си от тях, затова и те си отидоха от този свят.
Селим- следващият по степен на вина- и той изпадна от очите на Всевишния и започва да плаща за грешките си- отнеха му подкрепата на семейството/баща му вече отказа да даде пари за да го спаси т.е. и той отвърна очите си от него/ отнеха му и подкрепата на Айче, остана сам да се спасява/Наказанието е тежко пред вид това, което показаха за него в началото на филма- всички са се грижили за него, а сега е сам и сам трябва да се грижи за себе си/ И още нещо за него, но след малко.
Ердоан- най виновният от всички- той започна да плаща още в първи сезон на филма. Сега тук да изясня един от постулатите на Корана- от 0 до 7 г. детето се нуждае от майка, от 7 до 14 г. има нужда от баща и майка, от 14 нагоре има нужда най-вече от баща- особено на прага на Живота/разбирай при сключването на брака/. Най-тежкото наказание според Корана е Аллах да те лиши от бащина десница- да не забравяме, че говорим за патриархално общество и това важи в пълна сила за синовете. Примери за този постулат в турските сериали безброй- спомнете си в колко филми жените раждат, таткото почти винаги дори не знае за бременноста/защото Аллах повелява мъжът да се грижи за бременната жена/ Дори отглеждат известно време детето, но таткото се появява и започва да се грижи и за мама и за детето, може и късно да се появи, но почти никога не остава неизвестен около сватбата на детето си, т.е. точно тогава, когато му е най-нужен. Разбира се, че говоря за положителните персонажи във сериалите.
Та да се върна към нашия филм- още в първи сезон Аллах отне на Ердоан бащата, остави му майка, която е слаба и беззащитна. Основната цел в живота му- да се изправи и да победи чичо си Решат Яшаран. В името на тази цел той събираше козове за да се изправи срещу него и да го срази- това също е непростимо, според ислямската традиция- на чичо си, особено след смъртта на баща си, той дължи уважение. И ето- Аллах му отне и тази цел- холдинга вече не е на чичо му. От една страна получи наказание за проявеното неуважение, обезсмисли се целият му живот- това пък е и наказание за престъплението. Да не забравяме, че по пътя на тази цел той загуби и друго- жената, която харесваше- доктор Нил- т.е. Всевишният го лиши и от подкрепата на любима жена/да не казвам, че го лиши изобщо от любовта/. Аз очаквам още, макар да не ми се иска, но мисля, че майка му не е наказана според ислямските повели- тя не прояви смиреност и не направи нищо за да покаже на сина си, че е сгрешил. Може би ще го лишат и от нея, макар че Аллах закриля слабите, а тя е слаба. Другият вариант е да се случи нещо с него и да се обезсмисли нейното съществуване. Тук не зная кое от двете биха предпочели сценаристките, но и двата варианта са в каноните на Корана. Има и още един вариант- според Корана- пълно разкаяние и смирено поемане на вината. Всевишния дава благословията си над покаялите се, но те търпят божествените наказания- в този смисъл може и да му отредят едно психоразстройство- Аллах да му вземе ума-да не забравяме, че Бог подкрепя с десницата си душевно болните.
И пак да се върна към Селим- и на него му предстои да загуби баща си и то в най-важният за него момент, когато има най-голяма нужда от бащина подкрепа. Остава майка му. Не вярвам с нея да се случи нещо много лошо, защото тя от първия миг на престъплението беше раздвоена между майчината любов- задължителна според Корана и дълга пред Истината. Няколко пъти дори получи съответните си наказания за този неизпълнен дълг. От друга страна тя има грях и към съпруга си, затова, че не се съгласява с неговите, макар и грешни решения, но.... затова пък Аллах ще я лиши вероятно от него, а и от другата и най-близка подкрепа- брат и. Тук също очаквам да се излее гнева на Аллах, заради всички грешки, които допусна Мюнир. Не зная какво са му отредили сценаристките, но според Аллах той трябва да изтърпи много жестоки страдания или мъчителна смърт.
За Мустафа вече няколко пъти писах-там нещата се развиха съвсем закономерно според исляма, но искам да обърна внимание на Керим- четвъртият участник в престъплението. Той е единственият от четиримата, който истински се покая и показа това и на дело. Както вече писах Всевишният му дава благословията си, но няма да му спести божествените наказания- освен, че го простреляха, пребиваха, почти не умря ..... да не изброявам всичко, но пътят му към любимата труден-най-вече, защото той има грях към нея и затова Бог сложи в душата му тази непреодолима болка, която да го изгаря, точно когато е най-щастлив. И още нещо Всевишният е отредил божествената благословия Керим да получи точно от жената, която е потърпевша в онова гнусно дело, а той Всевишният му даде само малки жестове на внимание- позволи му да получи взаимност от любимата- любовта им е споделена, получи и баща си-подкрепящата бащина десница- и то точно, когато му беше най-необходима. В този дух на размисли, смятам, че предстои гласното даване на прошка от Фатмагюл.

# 48
  • Мнения: 4 966
Тъй или инак, това, което доведе до страданието на всички, беше липсата на милосърдие...



Дилеми, това е "Милосърдие".

Последна редакция: чт, 21 фев 2013, 21:07 от marytza

# 49
# 50
  • София
  • Мнения: 2 631
Тъй или инак, това, което доведе до страданието на всички, беше липсата на милосърдие...



Дилеми, това е "Милосърдие".
Маричке,  love001 нямам думи, само   txtloves

# 51
  • Мнения: 4 966
Радвам се, че ти харесва "прочита". Чувствах тежестта на отговорността от очакването. Wink Дилеми,  Hug Simple Smile

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 34 139
Тъй или инак, това, което доведе до страданието на всички, беше липсата на милосърдие...



Дилеми, това е "Милосърдие".

Божееееее. Бях задрямала...Изчитам да наваксам. Това  е изкуство....Направо за изложба са ти колажите.... newsm51

Марта.... txtloves

За всички....момичета.....

# 53
  • Мнения: 23 283
Марица, чак сега видях "Милосърдието"  и ми просветна какво си търсила - аз също съм имала съответният кадър, но не знаех до каква степен го искаше да е ясен.
Знаеш снимки - повече от хиляда - трудно търсене...

Скрит текст:

# 54
  • Мнения: 4 966
Марица, чак сега видях "Милосърдието"  и ми просветна какво си търсила - аз също съм имала съответният кадър, но не знаех до каква степен го искаше да е ясен.
Знаеш снимки - повече от хиляда - трудно търсене...

Скрит текст:

И аз го имам, но исках брилянтно качество на образа. Накрая най-много харесах кадъра от "спомена" на Фатмагюл за сълзата на Керим. Него поставих в центъра. Не е най-доброто, което може да се иска, но е леко "просветлен" (всички "спомени" са с по-студени цветове и просветлени във филма) и сълзата личи по-ясно.

# 55
  • София
  • Мнения: 2 631
Марта,   love001 за сълзата. Любим кадър, цялата сцена ми е любима. От мига, в който Керим съзря Фатмагюл на отсрещния бряг. Вървеше, тичаше и гледаше непрекъснато там. После, приклекнал до нея, няколко пъти, май бяха 5,  изрече името й... С различна итонация и различен израз на лицето. И после я понесе на ръце... Като съкровище... С невероятен израз на лицето. И тази огромна сълза... Емоция... Красота... Божееее...


  spam2
Скрит текст:
В последните няколко дена, по-скоро от началото на минала седмица изпитвам огромни проблеми при прелистването на страниците на темата. Едно обикновено прелистване или рефрешване на страница блокира работата на РС-то, ангажира 90-до 100% от ЦПУ-то!  Предположих, че вина има браузера /използвам Хром/, използвах и други браузери - същото. Налага ми се да пускам специални програми за възстановяване работата на РС-то.  Прелиствам няколко страници и пак същото.  ooooh! Не съм сменяла нищо в моята конфигурация. С други сайтове не е така, там всичко си е ОК!  Някой от вас има ли същите проблеми  #Crazy Мисля, че нещо става с мамата  newsm78 newsm78 newsm78 или има специално отношение към мен  Thinking

Последна редакция: чт, 21 фев 2013, 21:50 от Dilemi

# 56
  • Мнения: 4 966
Дилеми, темата по принцип по-трудно зарежда от др. стр. заради многобройните гифове и клипове, които натоварват видеокартата, но при мен няма промяна в зареждането. С Мозила съм.

# 57
  • AMS
  • Мнения: 6 439
Момичета, Благодаря ви!!!  newsm18 newsm18 newsm18



Дилеми, Hug
Скрит текст:
Аналогичен случай в наше село. Аз пък все си мисля, че е от мозилата, която използвам. Но само преди 2 минути стана пак блокирането. Има и друго, че дори и да рефрешвам, не ми показва последните постове, а като веднага натисна, за да пиша пост - хоп 3-4 поста били изписани. А докато го напиша ... стават над 10 и ...

# 58
  • София
  • Мнения: 2 631
Дилеми, темата по принцип по-трудно зарежда от др. стр. заради многобройните гифове и клипове, които натоварват видеокартата, но при мен няма промяна в зареждането. С Мозила съм.

 spam2
Скрит текст:
Преди не беше така  Crossing Arms Аз съм отваряла едновременно по няколко теми /от нашите  Peace/ свалям в мои файлове, работя с няколко ТХТ-та едновременно и всичко песен. Сега е някакъв ужасссс. Не мога да правя нищо #Crazy

# 59
  • Мнения: 4 966
Дилеми, темата по принцип по-трудно зарежда от др. стр. заради многобройните гифове и клипове, които натоварват видеокартата, но при мен няма промяна в зареждането. С Мозила съм.

 spam2
Скрит текст:
Преди не беше така  Crossing Arms Аз съм отваряла едновременно по няколко теми /от нашите  Peace/ свалям в мои файлове, работя с няколко ТХТ-та едновременно и всичко песен. Сега е някакъв ужасссс. Не мога да правя нищо #Crazy

Съчувствам. И на теб и на Дива. Не знам каква може да е причината.  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт