Марка кисело мляко

  • 14 060
  • 82
  •   1
Отговори
  • Мнения: 55
Здравейте! Мисля скоро да захраня принцесата с кисело мляко, но не мога да се спра на марка.В нашия град няма огромен избор на мляко и като цяло за добри се считат Вереа, На баба и Маджаров май беше.Препоръчайте ми някое подходящо за бебе.Вие какво давате на бебоците?

# 1
  • Мнения: 27 524
Аз лично взимам и харесвам Боженци, макар че има сухо мляко в него.  Simple Smile

# 2
  • тук
  • Мнения: 510
Домлян по БДС, само то се разваля след като постои в хладилника неотворено

# 3
  • Мнения: 3 114
И Елби  Peace. Освен това е страшно вкусно. Домлян също взимам!

# 4
  • София
  • Мнения: 15 221
Елена 3,6%.

# 5
  • Русе
  • Мнения: 178
Добруджанско Ситово

# 6
  • Мнения: 3 535
Верея, 3,6% по БДС. Лошото е, че в нашия град не навсякъде го има, а моето дете друго не иска.

# 7
  • Мнения: 69
Присъединявам се към мнението на Michael@ и давам още един глас за Елби. Те със сигурност имат от полезните бактерии - лактобацилус булгарикус и стрептококус термофилус. Но би следвало и другите, които са по БДС да ги съдържат. Не те съветвам да даваш кисело мляко, в което има добавено сухо такова. Успех!

# 8
  • Мнения: 8 892
Табу, Верея, Ситово, 3.6%. Първите две  - по БДС.

# 9
  • Мнения: 15 379
Елби 3.6% по БДС или не - това е млякото!
Ако не го намериш, Елена 3.6% също е добър избор.

# 10
  • Мнения: 55
Благодаря момичета  bouquet Не съм срещала Елби в нашия град но пак ще потърся.Елена обаче съм срещала така че имам вариант. Simple Smile

# 11
  • Мнения: 2 216
PeaceДомлян 3.6% по БДС

# 12
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 750
И аз харесвам Боженци. Дори го използвах за подквас и стана добре, но си зависи и от прясното мляко.

# 13
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Още един глас за Домлян  Peace Всеки ден по една кофичка изяжда дъщеря ми.
Елби също,но рядко го намирам в кварталния супермаркет  Confused

# 14
  • Мнения: 3 114
В повечето магазини Фантастико има Елби. Но някъде съм виждала само 2%, а прясно пък нямат.

# 15
  • Мнения: 15 379
В Пикадили освен кисело 2% и 3.6% Елби, вече зареждат и полуобезмаслено и пълномаслено пресни млека, които също са много хубави.

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Верея по БДС.Когато моята дъщеря беше малка купувах само Елена.

# 17
  • Мнения: 1 110
Не сме пили кисело мляко в шише, до 4 години бяхме на Нестле Джуниър, но сега купувам Верея по БДС.

# 18
  • BG
  • Мнения: 2 458
Момичета, в прованса за Пикадили и Фантастико можем само да мечтаем! А и за повечето марки, които сте изредили! Единствено Верея е по-разпространено редом с местните марки и то не навсякъде. Аз купувам Бор Чвор, не знам защо съм си го заплюла.

# 19
  • Мнения: 15 379
Имам приятелка от Смолян, там се прави Родопея. Блъскат здраво с растителни мазнини, а и в този край вече крави почти нямало. Да си знаете.

# 20
  • Мнения: 356

това първото е страхотно , цената му е 1,30
Друго което ми харесва е

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Елби предимно.

Гледам ако е друго, поне да е по БДС и то.

# 22
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Момичета, в прованса за Пикадили и Фантастико можем само да мечтаем! А и за повечето марки, които сте изредили! Единствено Верея е по-разпространено редом с местните марки и то не навсякъде. Аз купувам Бор Чвор, не знам защо съм си го заплюла.
Ох,този Бор Чвор нали имаше дилема с него и накрая се оказа бъкан с сухо мляко.
То на кое ли вече да имаш доверие... Tired
Имам ли възможност купувам прясно мляко в туба от 5л.и квася.
Съвсем друго е ...
А иначе Домлян досега най-уважаваме.

# 23
  • Русе
  • Мнения: 178
Днес купих кисело мляко 3.6% Елби от м-н Била, утре ще го пробваме !

# 24
  • BG
  • Мнения: 2 458

Друго което ми харесва е


Тези са ми градски. Имат и много хубав кашкавал.

# 25
  • Berlin
  • Мнения: 11 262
Аз купувам Верея 3.6 по БДС, ако избирам друго, ще гледам пак да е поне по БДС.

# 26
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Взимала съм Вереа и Елена.Отскоро взимам на Домлян и също съм доволна.

# 27
  • Мнения: 1 110
А, за киселото мляко на Мегле, какво ще кажете?

# 28
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Аз лично го харесвам, но взимам само за себе си това което е 0,1 %.На детето не го давам, защото не ми се стува подходящо за него.

# 29
  • тук
  • Мнения: 510
А, за киселото мляко на Мегле, какво ще кажете?

според мен има супер много нишесте в него, не го купувам, изкуствено ми е на вкус и никога не вкисва, забравиш ли го в хладилник Simple Smile

# 30
  • Мнения: 8 892
А, за киселото мляко на Мегле, какво ще кажете?
Купувала съм еднократно за проба. Не ми беше харесало.
Купих Елби. Не съм впечатлена. Но може би при толкова хвалби очаквах вкуса на киселото мляко от преди много години. Е, и то не е като едновремешното. Mr. Green

# 31
  • Русе
  • Мнения: 178
Днес купих кисело мляко 3.6% Елби от м-н Била, утре ще го пробваме !
Пробвахме кисело мляко 3.6% Елби, не е лошо, на вкус е като Селекта, засега най-много ми допада Добруджанско Ситово  3.6% ( 500 гр.).

# 32
  • Мнения: 1 897
Имам приятелка от Смолян, там се прави Родопея. Блъскат здраво с растителни мазнини, а и в този край вече крави почти нямало. Да си знаете.
Хм,определено не знаех Rolling Eyes.От близо година взимам само сирене на Родопея и нито веднъж не останах разочарована.Пробвах всички реномирани марки и сиренето всеки път е с различен вкус,консистенция и т.н.,млякото пък не ми харесва.

За мен млякото на Елби също е най-добро,но пък сиренето им е ужасно напоследък.

# 33
  • Мнения: 3 114
Да, Сън, сиренето им има особен вкус напоследък. Най-много ми харесва Елена и Домлян.

# 34
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 755
Дъщеря ми захраних с Хармоника. В момента купуваме Елби и Домлян.

# 35
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 145
Здравейте,аз кисело мляко още не съм давала на малкия,но смятам скоро да му предложа.Вкъщи купуваме само две марки кисело мляко-Герзовица и Кос Смолян-все едно ядете старите кисели млека.Нещо уникално-киселото мляко на герзовица е уникално има два пръста каймак отгоре.
За съжаление се среща много рядко или почти никъде.Аз в Пловдив ги купувам от едно магазинче зад Четвъртък пазара-предлагат само български продукти и качествени,марки,които не съм срещала никъде другаде.Вчера ходих и купих кашкавал на Триград е за вкуса няма да пиша-уникален.
Но се чудя тези марки кисели млека дали мога да дам на малкия?Ако някой ги е пробвал нека ми пише.

# 36
  • София
  • Мнения: 15 221
Каква е маслеността на тези млека, за които пишеш, zlare ?

# 37
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 145
http://www.bgbakalia.com/images/mliako%20gerzovica.JPG
Маслеността на Герзовица е голяма,ако не се лъжа беше на 4%,но за Кос Смолян ще те излъжа не помня с точност,но е по-малко маслено от на Герзовица.

# 38
  • Мнения: 15 379
На опаковката на показаното мляко няма описана масленост, или аз недовиждам?
Ако е пълномаслено, както пише, тогава маслеността трябва да е около 3% и половина.

# 39
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 145
Ами наистина няма оказана на опаковката,но в магазина ми казаха,че е около 4%

# 40
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
А какво е мнението ви за млеката на Активиа?Стават ли за деца, че моят синковец напоследък доста ги харесва и си ги хапва...

# 41
  • София
  • Мнения: 15 221
Моят син беше залитнал по Активиа за пиене - разни оцветени и овкусени млека. Пиеше по едно на ден, кажи-речи, всеки ден. От тях така се обрина, че се зачудих дали когато караше варицелата всъщност е изкарал варицела. Имаше повече пъпки по тялото си, отколкото когато беше с шарка.
Спряхме ги, след няколко дни кожата му се изчисти и приключихме с Активиата.
Натуралните им кисели млека сигурно са ОК, но боядисаните - не.

# 42
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 755
А какво е мнението ви за млеката на Активиа?Стават ли за деца, че моят синковец напоследък доста ги харесва и си ги хапва...
Аз лично не ги харесвам. Не купувам продукти на Данон.

# 43
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
А какво е мнението ви за млеката на Активиа?Стават ли за деца, че моят синковец напоследък доста ги харесва и си ги хапва...
Аз лично не ги харесвам. Не купувам продукти на Данон.
И аз  Peace
Киселите им млека изобщо ако могат да се нарекат нямат въобще не ми допадат.Могат да стоят с месеци в хладилника без да се развалят.

# 44
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Лошото е, че той точно такива оцветени харесва...Бяло мляко изобщо не иска да опита,даже да е подсладено.Дали да не се пробвам да му го боядисам с нещо(примерно със сок от ягода от компот домашен) ?

# 45
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 365
Лошото е, че той точно такива оцветени харесва...Бяло мляко изобщо не иска да опита,даже да е подсладено.Дали да не се пробвам да му го боядисам с нещо(примерно със сок от ягода от компот домашен) ?
Може и с лъжица сладко от ягоди или друго Peace Аз така съм подслаждала кисело мляко за моя син, и  сега понякога.

По въпроса за марка се присъединявам към мненията за много добро - Елби Peace Както и Вереа и Домлян Peace

# 46
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 761
Случайно попаднах на темата. Не съм майка все още, но не бих препоръчала Верея, особено за малки деца. Най-добре е домашно квасено, ако имате възможност и с мляко от проверено място. Забравена Верея в хладилника от 6 месеца, не беше  се развалила. Аз харесвам Домлян поради причини, които бих споделила на лични. Не е личен интерес или реклама Simple Smile. Който се интересува, да драсне един ред, ще споделя съображенията си Simple Smile. Хубав ден и здрави бебоци на всички.

# 47
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Случайно попаднах на темата. Не съм майка все още, но не бих препоръчала Верея, особено за малки деца. Най-добре е домашно квасено, ако имате възможност и с мляко от проверено място. Забравена Верея в хладилника от 6 месеца, не беше  се развалила. Аз харесвам Домлян поради причини, които бих споделила на лични. Не е личен интерес или реклама Simple Smile. Който се интересува, да драсне един ред, ще споделя съображенията си Simple Smile. Хубав ден и здрави бебоци на всички.
А защо на лични  Rolling Eyes
Може би всеки би искал да научи твоето мнение за това мляко.
Лично аз съм много доволна от всички продукти с марка Домлян.
Сподели и за другите тук моля  Hug

# 48
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 761
Имам вътрешна информация, че млякото, което влагат, е качествено, работят предимно с големи ферми и спазват технологията на производство. Имала съм щастието да опитам продукти, доставени директно от мандрата и качеството е несравнимо с много други подобни продукти на пазара. Аз не купувам кисело мляко от много време, защото имам достъп до домашно и квася. Пробвала съм доста млека, с които да подквася. Последно с Верея и Домлян - с Домлян стана на светлинни години по-добре от Верея.

# 49
  • София
  • Мнения: 15 221
Много ми е интересно..... как си забравяте млеката в хладилниците с месеци, че и половин година? Честно, от любопитство питам, не се заяждам.  Peace Току някой напише из форума, че си забравил млякото в хладилника и стояло там незнамсиколко месеца. Не си представям че е възможно дори, а то ще излезе, че е масово явление, едва ли не.

# 50
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 365
Аз например купувам по 4-5-6 кис. млека, заради дългия срок на годност, и имам 1 и половина седмица, зависи колко ползваме Peace За мен така е по-удобно да пазарувам и ми седят действително в хладилника, но не повече от седмица, в много редки случаи 2/през зимата/.
През останалите сезони го пием, ядем, въобще по-често се сещаме за кис.мляко и купувам през няколко дена по 3-4броя Peace

# 51
  • София
  • Мнения: 15 221
Hushpuppy, и аз правя така - купувам между 4 и 6 млека. Вкъщи свършват бързо - синът ми е като бебетата, пие 1 кофичка мляко преди сън.  Simple Smile
Винаги ми е било чудно как така някой си намира в хладилника мляко, купено преди няколко месеца и престояло там, незабелязано. И ми е било интересно - събира ли кураж да го опита, та да прецени, че не се е развалило.
Знам, че въпросът ми е по-скоро спам, но отдавна се канех да го повдигна, и сега, при тези рекордни 6 месеца, не се стърпях.  Simple Smile

# 52
  • Мнения: 3 114
Виви, може да става въпрос за експерименти.

# 53
  • тук
  • Мнения: 510

Vivi, аз бях писала, че ми се случи с два броя Домлян / един обикновен, който мъжът ми е хванал по грешка/ и един по БДС. Забравили сме ги в хладилника на ваканционния ни апартамент и камериерката е решила да не ги изхвърля. Върнахме се след 3 месеца / като не е основно жилище може и след 6 да се върнеш/, стояха си там - БДС ще те убие с киселинност, а другото - без никаква, ама никаква промяна във вкуса. В моя хладилник забравяме само Хармоника, защото го купуваме само за малкия и от пазене за него (той не обича много) го забравяме до месец понякога. Но то си вкисва перфектно за содена питка  Laughing

# 54
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 761
В хладилника на офиса го бяхме забравили. Понеже сме извън града и всеки си носи храна, трупат се продукти и то беше попаднало най-отзад. Никой не смее да изхвърля храна, освен ако не е видимо развалена, защото не знае на кого е. А мляко се носи всеки ден, винаги има поне по 2-3 и това е изостанало по-назад и съответно непотърсено. Та така - един ден жената, която чисти офиса, беше извадила всичко, за да почисти хладилника и тя го забеляза. Колкото и странно да изглежда - отворихме го, опитах го и биеше на нишесте. Само това му беше промяната във вкуса, нищо друго. Нито кисело, нито мухлясало, нищо. Някой по-непридирчив би го хапнал без дори да се усети, че е с изтекъл срок от преди 6 месеца.  Peace

# 55
  • Мнения: 8 892
ОК. Ще "забравя" една оранжева Верея /по БДС/ в хладилника.

# 56
  • Мнения: 15 379
Аз имам някакъв откъслечен спомен, че навремето прабабите ни са съхранявали кисело мляко в бурканчета за месеци, на хладно.
Причината не зная каква е, но пък ако може някой да поясни ще е полезно.

# 57
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 365
Чери,
като каза за домашно мляко в бурканчета, се сетих, че свекърва ми си кваси и то седи по около седмица, защото количеството е голямо. Точно в буркани от компоти, но става въз кисело след 3-4 ден, аз лично не мога да го ям, ама те си го ядат и си им харесва. На сина ми също му е кисело домашното мляко, не го иска....дали защото сме свикнали с тези млека, които купуваме не знам Thinking

# 58
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 761
Аз имам някакъв откъслечен спомен, че навремето прабабите ни са съхранявали кисело мляко в бурканчета за месеци, на хладно.
Причината не зная каква е, но пък ако може някой да поясни ще е полезно.

Обяснението е много просто - на твоята баба кравата е пасла на полето екологично чиста трева и е хранена с екологично чисто зърно. Произвеждала е хубаво и здраво мляко, без бацили и токсини. Производството е било само за дома, не с търговска цел и в промишлени количества. Днешните крави ядат комбинирани фуражи, тъпкани с какво ли не, зърното се пръска и тори, дават се витамини, минерали и един куп още добавки уж да са здрави животните. Животните паша навън не виждат и дори да са на въздух на открито, живеят в сравнително ограничено пространство. В такъв случай как млякото им да е чисто и здраво /да не се разваля/, като самите животни не са здрави. Фермерското млякото, колкото и да е чисто, се подлага на какви ли не обработки в мандрите и се слагат разни добавки, за да се запази по-дълго и да не дава брак. И все пак мляко от ферма или частно стопанство е в пъти по-добро от това в магазина.

# 59
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 365
blue.angel - може би си права за част от нещата, но според мен не е чак толкова апокалиптично Peace Когато сме на вилата виждам животните как се водят ежедневно на паша, всички - крави и кози, след това млякото се изкупува.

# 60
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 761
blue.angel - може би си права за част от нещата, но според мен не е чак толкова апокалиптично Peace Когато сме на вилата виждам животните как се водят ежедневно на паша, всички - крави и кози, след това млякото се изкупува.
Колко е млякото от няколко крави на село и колко е това, което се изкупува от фермите? Имам наблюдения върху няколко големи млекопреработвателни фирми и имам представа от къде си изкупуват млякото. Просто е различно, не е това, което е било по времето на бабите ни. Малките села са почти замрели, животновъдството също. Аз още помня колко биволици се водеха на паша преди години в моето село, а сега ако има някой дядо с 1-2 крави, добре. Вилата ми е в полето, селото е голямо, но животновъдство почти не остана.

# 61
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 365
Не мога да споря, защото нямам наблюдения от това какво става на много места в България. Но, пък не е коректно да се обобщава Peace

# 62
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 761
Не мога да споря, защото нямам наблюдения от това какво става на много места в България. Но, пък не е коректно да се обобщава Peace
Писах ти на лични Simple Smile

# 63
  • Мнения: 8 892
blue.angel, влизаш в тема, в която се определяш като случайно попаднала. Хвърляш някакви критики и недомлъвки и после се изнизваш с "на лични". Пиши направо какво повече знаеш от другите и толкова.

# 64
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 761
Защо критики, никого не съм критикувала. Идеята ми беше да кажа, че за едно дете е много по-добре домашно мляко, отколкото това от магазина. Споделих и за определени марки, за които знам със сигурност какво им е производството. Останалата информация съжалявам, не мога да пиша публично, защото и вътрешнофирмена. Който се е интересувал, ми е писал, споделила съм това, което знам от първа ръка. Това е.

# 65
  • Мнения: 8 892
Добре, ще чакам и аз на ЛС.

# 66
  • Мнения: 15 379
Блу ейнджъл, за нечистата среда е ясно. Идеята ми беше, че вероятно има някакъв механизъм млечно-киселият продукт, който наричаме кисело мляко да издържа с месеци на хладно. Някога така са правели и едва ли само чистата среда е запазвала млякото.
Вероятно има отговор, но единствено човек запознат в детайли би могъл да ни даде адекватно обяснение.

# 67
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 761
Така, явно ще трябва да влизам в подробности. По-големите ферми имат достатъчно добър контрол на качеството на млякото, но за малките е възможно да има пропуски. Не можеш да си сигурна, че едно неконтролирано или зле контролирано мляко няма следи от антибиотици или токсини, приети с храната. Кравите не се различават много от хората - това, с което се хранят и лекуват, дава отражение на качеството на млякото им. Едно мляко, в което имаш токсини от определен вид /вид плесени/, не би могло да издържи дълго, а се разваля. Също така едно мляко с повишена киселинност вследствие на лошо съхранение, също не може да издържи дълго, от него не става нито сирене, нито кисело мляко. Мляко с наличие на антибиотици не става за нищо друго, освен за кашкавал. Всички тези неща се засичат само със изследване на млякото. Затова е важна храната на животните - едно време не е било така широко застъпено ползването на антибиотици, храната е била чиста /сега се обработва с разни препарати, за да не се разваля/, водата също. Така че не можеш да очакваш да имаш същото мляко като на баба ти, освен ако не си затвориш цикъла. И пак няма да е същото, защото и земята е замърсена /наторена, пръскана и т.н./. Това е в общи линии.

# 68
  • Мнения: 15 379
Тогава ако взема кофичка биокисело мляко и го оставя на хладно е възможно то да издържи и месеци на хладно без да вкисне или да има промяна? И защо? Бубите вътре изпадат в латентност или какво?
Явно, че си запозната - какво държи млякото поставено в хладилник годно за 6 месеца - без плесени, без шупване?

Темата е много интересна и ако можеш я развий. Мисля, че ще е полезно за всички.


Преди време четох някакво интервю с технолог. Тя беше обяснила, че повишената годност на киселото ни мляко се дължи на стерилните условия на производството.

# 69
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 761
Тогава ако взема кофичка биокисело мляко и го оставя на хладно е възможно то да издържи и месеци на хладно без да вкисне или да има промяна? И защо? Бубите вътре изпадат в латентност или какво?
Явно, че си запозната - какво държи млякото поставено в хладилник годно за 6 месеца - без плесени, без шупване?

Темата е много интересна и ако можеш я развий. Мисля, че ще е полезно за всички.


Преди време четох някакво интервю с технолог. Тя беше обяснила, че повишената годност на киселото ни мляко се дължи на стерилните условия на производството.

Това ме разсмя искрено. В такъв случай, млякото, което аз правя у дома и това по БДС, което се налага понякога да купувам, за да си сменя закваската, се правят в нестерилни условия. Затова се и развалят  бързо hahaha. А това на баба ти, която не е познавала нищо друго, освен домашния сапун и е заквасвала в гърне, е траело по няколко месеца. Истината е в суровината и храната на животните. Царевицата развива токсини, ако не се съхранява правилно, силажът също. Това са т.нар. микотоксини /плесени, които преминават от храната в млякото на животните/. Има допустими норми, на които млякото трябва да отговаря, относно съдържание на такива вещества. Ако са повече, не е добре. Прясното мляко в завода преминава през различни процеси. Честно казано, не съм супер навътре в нещата относно преработката, но знам, че го подлагат на хомогенизация, което означава разбиване на маслеността на фини капчици, за да стане еднакво. Затова и на купешкото кисело мляко няма каймак отгоре, като на домашното. Освен това маслото се взима, защото не е тайна, че то носи най-голяма печалба на преработвателите. До какъв процент, не знам, нямам идея и дали наистина е до 3.6 %, 2 % или по-малко. Изкупуват го на около 3.8-4 % масленост. Сурово мляко над 4 % наистина има, но фермерът не заделя млякото от високомаслените крави, а всичко се дои и продава заедно. Нямам идея как го докарват на 4.5 % в кофичката. Вероятно "специална технология". Също така никога не съм успявала да докарам вкъщи киселото мляко да прилича на пудинг, каквото е то при някои производители, което ме води на мисълта за сухо мляко и нишесте. Това не е от маслеността или плътността на млякото - взимам много гъсто и високомаслено мляко. Става наистина гъсто, но не чак толкова кремообразно и има цвик, което е характерно за истинското мляко. Някои кисели и пресни млека откровено си бият на сухо мляко, каквото внасят доста от производителите, поради недостатъчно количество свежо. Той и самият им вкус е един такъв странен, като на сметана от кафеавтомат и има странен сладникав аромат. Аз, лично се доверявам единствено на домашното и на Елена и Домлян по 3.6 %, ако не наложи да купя. И двете ми заквасват млякото отлично, а Елена ми се е разваляло за една нощ оставено извън хладилник - беше кисело и с надута капачка.

# 70
  • Berlin
  • Мнения: 11 262
И аз мислех да пиша, че тази масленост над 4% е малко изкуствена. Баба ми преди 30ина години е работила в мандра, където е приемала млякото и аз съм била на работата й. Много варира маслеността, може да е 2.5%, може да е 3.2% на прясното мляко. Дори и 3.6% според мен е изкуствена.

# 71
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 761
Не, 3.6 % е нормална масленост и тя е относително постоянна при животни, които се отглеждат във ферма. Дажбата им се балансира и те получават почти еднаква храна през цялата година. При животните, отглеждани на свободна паша, нещата не са съвсем същите, защото храненето със зелена маса основно понижава показателят масленост. Това, което аз знам, е че млякото се изкупува с масленост над 3.8 % - такива са изискванията на мандрите. Но вече 4.5 % можеш да постигнеш, ако взимаш мляко от животни, които дават мляко с подобна масленост. Такива има, но масово са с показатели около 3.6-3.8 до 4 %. А млякото, както казах, не се дели. Мандрите го изкупуват общо от всички животни.

# 72
  • Berlin
  • Мнения: 11 262
Може би е така, все пак на село няма ферми, а хората си даваха млякото от 1-2-3 кравички. Simple Smile Аз говоря по спомени от ранните ми детски години.

# 73
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 761
Може би е така, все пак на село няма ферми, а хората си даваха млякото от 1-2-3 кравички. Simple Smile Аз говоря по спомени от ранните ми детски години.
Да, нормално е да е по-ниска. Хорицата от село гледат да спестят парички от фураж, като си извеждат животните на паша. Особено пролетно време е "по-тънко" млякото, зимата се сгъстява и става по-масленко. Пролет и лято животинките си напълват търбусите със свежа храна, като няма свежа зимата, ядат концентрирана.
Това, което писах по-горе за маслеността, целеше да успокоя четящите, че мляко до 3.6 % е нормално да има  Peace.
Друг е въпросът дали наистина е толкова и дали не заменят маслото с други мазнини. Случвало ми се е да опитвам кисело мляко, което откровено си биеше на олио. Но то си и беше написано на опаковката, че съдържа растителни мазнини.

# 74
  • Мнения: 9
Aз давам Бор Чвор (Каризма) 3,6 %

# 75
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Любимите ми кисели млека са Елена и Конуш  Peace

# 76
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 145
Ние сме почти на 9 месеца,хапва си кисело мляко,но от магазина.Сега си взех домашно кисело мляко,но козе-мога ли да му давам?
Благодаря ви!!!

# 77
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 761
Чела съм, че козето мляко е най-близо до майчиното и не би следвало да има проблем. Но нека все пак и майките с опит да дадат съвет. Личен опит нямам.

# 78
  • тук
  • Мнения: 510
Това за козето, което е най-близко до майчиното, е странна легенда. Протеинът на козето мляко е доста специфичен, трудно се разгражда. Козето мляко и особено сирене, причиняват страшен запек. Имай предвид тези неща, когато решаваш. Винаги трябва много да се внимава с домашните продукти от мляко - никога нямаш гаранция за хигиената, за това дали животното е здраво, млякото не минава пастьоризация, абе истината е, че рискът е доста голям. Аз лично не бих дала натурално мляко и негови производни на дете под две години. За себе си, за голямата си дъщеря - предпочитам ги на 100%, но за малко дете и особено бебе си е страшничко.

# 79
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 761
Това за козето, което е най-близко до майчиното, е странна легенда. Протеинът на козето мляко е доста специфичен, трудно се разгражда. Козето мляко и особено сирене, причиняват страшен запек. Имай предвид тези неща, когато решаваш. Винаги трябва много да се внимава с домашните продукти от мляко - никога нямаш гаранция за хигиената, за това дали животното е здраво, млякото не минава пастьоризация, абе истината е, че рискът е доста голям. Аз лично не бих дала натурално мляко и негови производни на дете под две години. За себе си, за голямата си дъщеря - предпочитам ги на 100%, но за малко дете и особено бебе си е страшничко.
Със всичко друго бих се съгласила, но за подчертаното - не. Прясното мляко минава стерилизация (все пак вкъщи се вари, преди да се кваси), което дори е по-добре от пастьоризацията, защото се извършва на по-висока Т.

# 80
  • Мнения: 3 114
От известно време купувам кисело мляко Алфатар. Имат магазин на колелото на трамвай 1 в квартал Иван Вазов. Чудесно е!

# 81
  • Мнения: 107
Здравейте,аз кисело мляко още не съм давала на малкия,но смятам скоро да му предложа.Вкъщи купуваме само две марки кисело мляко-Герзовица и Кос Смолян-все едно ядете старите кисели млека.Нещо уникално-киселото мляко на герзовица е уникално има два пръста каймак отгоре.
За съжаление се среща много рядко или почти никъде.Аз в Пловдив ги купувам от едно магазинче зад Четвъртък пазара-предлагат само български продукти и качествени,марки,които не съм срещала никъде другаде.Вчера ходих и купих кашкавал на Триград е за вкуса няма да пиша-уникален.
Но се чудя тези марки кисели млека дали мога да дам на малкия?Ако някой ги е пробвал нека ми пише.
да знаете в софия къде го продават става въпрос за герзовица?

# 82
  • Мнения: 61
Аз купувам Хармоника зеленото Simple Smile
Едно от малкото неща (заедно със сиренето), което си правя труда да го издирвам само и единствено него.

Общи условия

Активация на акаунт