ОКТОМВРИЙКИ - Тема 6

  • 20 451
  • 751
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 70
Краси, позволи да не се съглася с тяб за частните болници и не че съм раждала и пак ще раждам в такава, а просто защото и в държавните се плаща и едно раждане излиза горе долу колкото в частна такава, но се плаща под масата, на съответния лекар което за мен е крайно нелогично. Предпочитам да получа нужното внимание и отношение, но да платя легално на каса, и да имам документ срещу плащането. Отделно частните болници си пазят репутацията и не биха допуснали да се случи нещо неприятно. Това е личното ми мнение, не ангажирам никой с него, просто го споделям  Hug
Аз съм напълно съгласна с плащането под масата на лекар, и макар че нямам лично мнение, а само индиректно, съм твърдо убедена най-малкото да не участвам с даване на пари под масата и наистина реално не е чак такава разликата в цените.

# 721
  • Мнения: 74
Т.к. всяка една от нас си плаща и здравни осигуровки и не рядко в темата се засягаше и момента за тях ще ви кажа и следното.

Според мен не е редно една частна болница макар и регламентирано да взема пари за раждане от родилката и още веднъж да взема пари и от ЗК по клиничната пътека за раждане. Или работиш по единия начин или по другия. В нормалните държави е така. В Стара Загора в една от частните болници на ценоразписа за доплащане пише следното
Доплащане за подобрени битови условия. Болницата работи със ЗК и усвоява пари и от там.
Куриоза в случая е следния: Ако аз искам да родя там по ЗК и поискам "неподобрени битови условия" за да не доплащам те не могат да ми ги предложат Grinning.

# 722
  • Мнения: 216
Аз съм се насочила към Вита. Преди 13 години раждах в Шейново и не искам този кошмар да се повтаря отново. Сигурна съм, че нещата са се променили оттогава, но не мисля да рискувам.

# 723
  • Мнения: 1
 Какви неща ви е пратила Херцогиня? Искам и аз да видя! Grinning
 Аз не живея в България и тук раждането е малко по- различно, като отидеш да раждаш, който е на смяна той те поема, не можеш да си избираш, дали да раждаш нормално или с операция. Но аз съм убедена, че всички ще имаме късмет и ще родим с помощта на добри и съвестни лекари после ще разказваме само хубави неща. Simple Smile

П.С. Херцогиня, чувала съм, че ментов чай и сухарчета хляб помагат срещу гадане.

# 724
  • Мнения: 669
Определено нито налагам мнение, нито нищо - просто го изказвам.
Аз имах лекарка, която по време на отпуската си дойде за да ме изражда. Супер доволна бях от отношението на всички и си платих само 100 лв. за упойката. Никой не ми е поискал и 1 лев - аз сама реших и й дадох за нея и екипа за почерпка - така че разлика между платеното "под масата" и цената в частните клиника е от земята до небето.
Но понеже много се спекулира с това че се взима пари, и преди раждането я попитах колко ще й струва - при което тя ми каза, че не се намира в частна болница, нито има собствена клиника, за да определя цени и да й се плаща.

Последна редакция: пт, 05 апр 2013, 13:45 от krasy_alex

# 725
  • Мнения: 190
Весе, аз се надявам, че никой не приема споделянето на мнение като спор  Hug Аз бих желала да прочета и други мнения, затова споделям и моето. Не искм да убеждавам някого в нещо, но искам да прочета повече за болници и лекари, за които нямам информация. На мен лично ми е полезно Simple Smile
yes yes

# 726
  • Мнения: 5
Не съм раждала все още, това е първата ми бременност и доста мисля по въпроса къде да родя като му дойде времето живот и здраве. Влече ме към частните болници заради по-добрите условия и отношението на лекарите (макар да не съм сигурна, че отношението в държавна болница би било лошо). Смятам обаче, че в държавните болници има срахотни специалисти и добра апаратура. Засега май съм се спряла на пловдивската Университетска болница. Ако, не дай си боже, стане проблем по време на раяждане в частна клиника, така или иначе в голяма част от случаите те карат в държавна. Ако бебето има нужда от реанимация - пак. Имах възможността да видя екипа на неонатологията на УМБАЛ и смея да твърдя, че са изключителни професионалисти. Ама то и няма неонатологии в частните клиники. Обстановката ... ще я преглътна. 

# 727
  • Мнения: 7 803
Аз личен отип с раждане в държавна болница нямам, но знам какво се случи с детенцето на колежката, която роди 2 месеца след мен на държавно. Първо направили ужасно секцио, след което се възстановявала 2-3 месеца. Понеже се роди много голямо бебче - 5,200 кг., бебенцето имало недостиг на желязо ли беше или калции, вече не помня точно какво, но го изписват без да му направят някакви задължителни тестове, които се правели на толкова големи бебенца. В резултат на немарливостта на лекарите, малкият вечерта спрял да диша за няколко секунди. От там тръгват веднага за болницата и им казали, че заради това спиране на дишането може да е получило мозъчно увреждане и се почват някакви изследвания, тестове и ходене по мъките. Детенцето е със затруднено дишане, изписват майката, а детето чак след месец. Сега слава Богу и двамата са ок, но са изживели ужасен кошмар.
И на частно и на държавно си има плюсове и минуси. Всеки залага на каквото прецени, според това как нарежда приоритетите си. Пожелавам ви каквото и да сте избрали да бъде правилно и всичко да мине благополучно.
позволи ми да не се съглася с това изказване. какво означава ужасно секцио  Shocked това е операция като всички други и вьсяка такава крие рискове от усложнение, за които лекарите не са виновни. има жени, които се възстановяват много бързо като мен, аз станах от леглото 4 часа след операцията и се къпах, отказвах всички обезболяващи и за няколко дни нямах и болки. за сметка на това има жени, които 2 седмици не могат да станах пт леглото, но не смятам че доктора е виновен за това
има и един друг момент, че ако нещо объркат докторите, ние сме последните които ще разберат затова. никой няма да ти каже доброволно какво са сгрешили, а всичко останало са догадки.
лоши неща се случват навсякъде и най-добрите специалисти също грешат. затова се настройвам, че всичко ще е ок с мен и малките и ще се приберем живи и здрави вкъщи. друго не ми остава, а и предния път функционираше  Wink

# 728
  • Пловдив
  • Мнения: 360
Desi-Besi аз там раждах и лешах около 5-6 пъти за задържане.Не са ми поискали 1 лв,аз си исках упойка и само нея си платих.Мисля,че като взимат "парипод масата" в държ.болници ви взимат за това,че искате да ви води раждането точно определен доктор и е нормално да си платите в такъв случай

# 729
  • Мнения: 0
Само за момент да се включа с нещо различно - кой ще ни направи новата темичка, тази е почти изписана... ?

# 730
  • Мнения: 7 803
Само за момент да се включа с нещо различно - кой ще ни направи новата темичка, тази е почти изписана... ?
вярно бе
аз предлагам като стигнем до 49 страница, който има желание и време да прави нова тема, просто да пише в темата подготвям нова тема, зада не започва и друг да прави. за мен лично няма значение кой я прави, всички ще се справят чудесно  Hug

# 731
  • Мнения: 669

има и един друг момент, че ако нещо объркат докторите, ние сме последните които ще разберат затова. никой няма да ти каже доброволно какво са сгрешили, а всичко останало са догадки.
лоши неща се случват навсякъде и най-добрите специалисти също грешат. затова се настройвам, че всичко ще е ок с мен и малките и ще се приберем живи и здрави вкъщи. друго не ми остава, а и предния път функционираше  Wink

 Peace

# 732
  • Мнения: 13
Аз и двата пъти бях планово секцио, последното беше по неболезнено, но според мен това че нямаше болка си беше на психическа основа. Бях готова за процедурата, знаех какво следва и как протича самата операция и нямаше грам страх. Станах в деня на операцията, въпреки епидуралната упойка която ме обезболяваше тогава след спиналната. Понеже детето беше в интензивния сектор, пожелах да ме разкачат от монитор, да махнат катетър, изкъпах се и бях готова да ходя до кувиоза, но докараха количка и ме закараха. На другия ден вече бях абсолютно възстановена, имаше болка, но много слаба, ходех изправена. Всичко зависи от това колко скоро започне раздвижването след операцията според мен. Ако е скоро, въстановяването е много бързо и почти безболезнено. Това е моя скромен опит  Peace

# 733
  • Мнения: 38
Много пъти съм се чудела къде бих родила като му дойде момента, но всъщност се оказа, че ще раждам там където изражда моя док - частна клиника. Спокойна съм, защото знам, че там грижата за пациента е на ниво, а неонатологичното отделение вече има интензивен сектор за рискови новородени. Цената не е малка, но ще получа фактура, която ми е необходима. Ако отида в държавна болница и си избера друг док /което за мен е нелогично и безсмислено, щом наблюдаващият ме изражда/, трябва да му платя на ръка и няма да получа документ. Така че, при мен е решено, само живот и здраве всичко да е ок  Praynig

# 734
  • Мнения: 258
Първото ми раждане беше в МД. Там работи лекарят, който ми следи бременността и направи секциото. Живот и здраве, смятам отново да разчитам на него и за второто раждане.
Не съм платила нито лев "под масата", нито пък някой го е искал. Само дължимата сума за избор на екип и за престоя, по официално обявената тарифа на болницата, заплатена на касата, за което имам и документ.
Абсолютно не е вярно, че раждане в държавна болница излиза, колкото раждане в частна. Stop 2100 лв за секцио в "Токуда" срещу 860 лв в "Майчин дом" мисля, че е показателно (когато раждах Дара през 2011, цената в МД беше дори още по-ниска - 350 лв).
За опита на лекарите ще кажа само, че и до ден днешен всички спешни и проблемни случаи ги пращат в МД. На мен лично битовите условия са ми последна грижа. Изборът ми се опира единствено на професионализма на лекарите.
Мернах нещо за секцио, което било ужасно заради 2-3 месечно възстановяване. Секциото е операция все пак, а възстановяването много зависи от организма на съответния човек. Не съм имала никакъв проблем след операцията. Раздвижих се 4-5 часа след нея и на другия ден, когато останалите тепърва се мъчеха да стават, за да ни пращат в отделението, аз вече припках нагоре-надолу. Ако не е почти незабележимия ми белег, нищо не ми напомня, че съм била оперирана.
И последно, доброто отношение е въпрос на възпитание и манталитет. Илюзия е да се мисли, че ще получиш по-добро отношение в частна болница, понеже плащаш повече. Срещала съм лошо отношение и в частни, и в държавни болници. Друг е въпросът, че аз не допускам да се държат така с мен. Но забелязвам, че много жени, особено по-млади и при първа бременност го допускат. Човек трябва да е уверен, да си знае правата и да ги отстоява.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт