134-то СОУ за първокласник?

  • 43 350
  • 198
  •   1
Отговори
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Момичета, има ли някаква разлика в препитването в 134 в сравнение с миналата година? Ако може, споделете подробности. Praynig

Последна редакция: пт, 31 май 2013, 21:00 от Фран Джонсън

# 1
  • При любовта
  • Мнения: 40
Момичета, има ли някаква разлика в препитването в 134 в сравнение с миналата година? Ако може, споделете подробности. Praynig
Не знам какви са били задачите миналата година, но това което успях да разбера за тази година от дъщеря ми е:
Зад. 1: С каква буква завършва думата "куче"
Зад. 2: Колко звука има думата "мишка"
Зад. 3: Лист с каринки-със синьо да огради: думите започващи с звука "К" (камион, картина, т.н.)
Зад. 4: Лист с каринки-с червено да огради: думите завършващи на звука "Н"(барабан,бастун, т.н.)
Зад. 5: Кръг, четириъгълник, триъгълник и знак плюс - да се впишат едно в друго!? (това не го разбрах Thinking) Учителя, засича време и казва: "Спри!"

# 2
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Магаренце, благодаря! А събеседването с родителите /главно това ме интересуваше /newsm78

# 3
  • При любовта
  • Мнения: 40
Ами главно се обсъжда детето: Има ли страхове, има ли алергии, агресивно  ли е, контактно ли е, помага ли вкъщи - от такъв тип са въпросите. Продължителност около 10 мин.  Wink

# 4
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
magarence_baby, вие от приетите ли сте?  Peace

# 5
  • При любовта
  • Мнения: 40
magarence_baby, вие от приетите ли сте?  Peace
Не, не сме приети. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 2 142
Аз да се оплача, че дъщеря ми не е сред приетите деца в 134 училище и то при положение, че по-голямата ми дъщеря е във втори клас там...

# 7
  • София
  • Мнения: 324
мишел, а сега какви са ви вариантите? Разбрах, че и в 18-то не сте приети.

# 8
  • Мнения: 2 142
Честно казано, нямам идея!
Днес все пак, ще ходя да разговарям с директорката на 134то. Искрено се надявам да ми влезе в положението. Аз съм сама с двете деца, нямам идея как мога да отида на 15ти септември в две училища. Голямото ми дете все пак не е толкова голямо, разликата им е почти 2години...

# 9
  • София
  • Мнения: 324
Знам, децата са ни на една възраст. Дано да има някакво решение, въпреки, че паралелките са запълнени повече от максималното. Дали все пак ще може да се направи нещо...

# 10
  • София
  • Мнения: 847
Честно казано, нямам идея!
Днес все пак, ще ходя да разговарям с директорката на 134то. Искрено се надявам да ми влезе в положението. Аз съм сама с двете деца, нямам идея как мога да отида на 15ти септември в две училища. Голямото ми дете все пак не е толкова голямо, разликата им е почти 2години...

леле, мишелка как е възможно?? Нямате ли предимство, каква е тази жестока политика? То бива-бива учебна готовност, ами като гледам на какво ги препитват, направо да "skip"-нат първи клас, какво ще учат, при положение, че броят забележете звуците, а не буквите в думата?? Много ви стискам палци да успеете, като знам Бобо как се вълнува, че ще учи догодина при кака!

# 11
  • Мнения: 2 142
Честно казано, нямам идея!
Днес все пак, ще ходя да разговарям с директорката на 134то. Искрено се надявам да ми влезе в положението. Аз съм сама с двете деца, нямам идея как мога да отида на 15ти септември в две училища. Голямото ми дете все пак не е толкова голямо, разликата им е почти 2години...

леле, мишелка как е възможно?? Нямате ли предимство, каква е тази жестока политика? То бива-бива учебна готовност, ами като гледам на какво ги препитват, направо да "skip"-нат първи клас, какво ще учат, при положение, че броят забележете звуците, а не буквите в думата?? Много ви стискам палци да успеете, като знам Бобо как се вълнува, че ще учи догодина при кака!
Днес, бях в училището за да видя, защо детето не е прието. Оказа се, че се е справило доста добре на теста, не перфектно, но в "отлично". Казаха ми, че все пак има много кандидати и първо са децата с произход и някакви предимства. Оказа се, че по някакъв начин е било пропуснато предимството за брат и сестра в училището... Подадох молба за преразглеждане, ще видим, какво, ще се получи.

# 12
  • Мнения: 44
Само да вметна....синът ми беше приет втова училище преди 10 години с подобни изпити. На първата родителска среща, която е преди началото на учебната година, поисках да видя резултатите от представянето му. Оказа се, че той има 100 точки от 100 възможни и беше на първо място. След това започна тормозът...Разбраха, че работя на такова място, че им стана неудобно да ми поискат пари. Нямам по-голямо дете, което да учи там, нямаме и еврейска жилка. Тормозът над сина ми беше ужасен, като се стигна дотам, е когато идваше микробусът д аго взима за училище, той започваше да плаче. После ми се обяждзаше класната му, г-жа Донева май беше, и ми обясняваше, че синът ми се катери по стените на тоалетната. Не знам как успяваше да се катери по отвесни стени, ама нейсе...След това госпожата в занималнята си беше забила химикалката в ръката му. Няма смисъл да описвам всичко, включително и един шамар от една баба на друго дете в двора на училището. Стигнах до психолога на училището, който беше пълен пияндурник. След първия срок го преместих в друго училище с профил рисуване и помолих учителите да оставят сина ми на мира и да рисува колкото иска, въпреки че не може, но исках само да се успокои.

# 13
  • Мнения: 2 142
dpeeva, ужас! Това, което разказваш е страшно и определено си е плачело за проверка. Аз до сега не бях имала никакви проблеми с училището. Много съм доволна от класната на голямата ми дъщеря- просто прекрасна жена и педагог. Дъщеря ми се справя ерфектно с уилище въпреки, че отсъства преа месец за по две седмици. И съм сигурна, че се справя добре, защото я проверявам непрекъснато и уча с нея когато отсъства. Детето ми е спокойно и лъчезарно.

# 14
  • Мнения: 44
Дано ситуацията да се е променила за 10 год. Аз бях отчаяна още повече, че детето ми нито беше побойник, нито е имало какъвто и да било проблем с децата. Просто си беше целенасочена акция срещу него и мен, естествено. След като го преместих, срещнах шофьора на микробуса, който го водеше до у-ще и той ми каза, че подобна акция е имало предната или по-предната година срещу сина на актрисата Деси Тенекиджиева, но никой не се впечатлявал, че синът на Соломон Паси - Исак, хвърлял в клас пирони по съучениците.... Силно Ви пожелавам да сте спокойни и доволни!

Последна редакция: чт, 28 дек 2017, 10:22 от Tatti

# 15
  • Мнения: 112
Наистина е ужасно, но не разбирам защо се коментират неща отпреди 10 години. Ние също сме начален курс в 134. Доволна съм. Имам й забележки, но кой може да угоди на 30 родителя. Определено училището е спокойно. Пари не са ми искали, нямаме еврейски произход или по-голямо дете. И един въпрос: какво Ви накара да си гледате работата, при положение, че сте приети? 

# 16
  • Мнения: 46
Пиша като бивша възпитаничка на 134-то Simple Smile В момента съм на 23 (за да добиете представа кога е било ученето ми там), а в това училище бях до 6-ти клас (сама се отписах) Simple Smile. Като цяло репутацията му е добра и е мноооооого по-добре от повечето начални училища (поне по мое време беше така). Имаше супер добри преподаватели, имаше редовно прегледи и какви ли не привилегии (защото беше много спонсорирано, сега не знам дали е още така). Веднага казвам защо се отписах, тъй като това има голямо значение. Първо - нямам еврейски произход, ама ни най-малък. Поради това ми трябваха сериозни връзки, за да ме приемат. Второ - родителите ми хич не бяха богати, което води до още по-сериозни връзки. Както и да е, не съм ходила на интервю (заради връзките), но от съучениците си разбрах, че на това интервю въпросите са от сорта на "какво работят вашите". Каквото и да се говори за това, че българите дискриминираме малцинствата, аз от опит ви казвам, че такава дискриминацията в собствената си държава, каквато преживях в 134-то, не съм изживявала никога. Заради липсата на произход не можех да бъда допусната да ходя на нито един лагер или екскурзия със съучениците си, защото за записване на лагер трябваше да се представи специален документ за произхода ти. Освен всички лагери, на които не можех да ида, непрекъснато ми се напомняше, че съм българка. Имах сериозни проблеми с ученето на иврит (тогава учехме много неща на иврит) и тъй като моите родители не бяха от тези, които спонсорираха училището, на мен нямаше как да ми бъде обърнато внимание, когато не разбирах нещо. Изкарвах ниски оценки и винаги ми се казваше "ами намери си кой да ти помогне, като никой от вашите не знае езика". Ами нямаше кой да ми помогне. Все тая...по всичко друго се справях много добре, но често получавах по-ниски оценки, защото, както казах, имах много съученици с родители-спонсори и нямаше как те, знаейки по-малко от мен да имат шестици и аз също да имам толкова. Като за капак отношението на децата, които знаят, че са покровителствани, е много гадно. Бяхме 2 или 3 българчета, които нямахме никакви еврейски корени и непрекъснато ни се напомняше как нашите нямат пари и т.н. (знаете, че децата са доста жестоки). Всички около мен бяха дечица на богаташи или поне над средното ниво за страната ни. Това за едно дете е голям тормоз, затова спомените ми от там са лоши, надявам се това да се е променило. В 6-ти клас не издържах, ревях непрекъснато на майка ми как искам да се махна и в края на годината просто подписах я подписах на една бележка за преместване в друго училище и я занесох на директорката. Така ме отписаха и се записах в кварталното Simple Smile Оказа се, че там децата са като мен, доста по-нормални и също така се оказа, че нивото е доста по-високо (може би, защото всички трябваше да учат и никой не спонсорираше никой). Та  общи линии това е. Извинявам се за дългия пост, но се надявам да е полезен на някоя майка, която държи детенцето да учи там  Hug

# 17
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
А в какво точно се изразява спонсорството, би ли обяснила, Пингвинче?

# 18
  • София
  • Мнения: 104
Е, значи не издържах на тия работи дето ги пишете, не са верни Shocked Не мисля, че училището е прекрасно, има си кусури, и най-големия според мен е че не ги карат да учат, но другото, да ме прощавате ама..... по ред
1. Синът ми не е с еврейски произход - приет е с изпит и никога не е бил дискриминиран заради произхода си, и до днес най-добрите му приятели са от неговия бивш клас - еврейчета.
2. Пари и спонсорство никога не са ни били искани под каквато и да е форма, а е можело, защото имахме какво да дадем.
3. dpeeva знаеш ли преди 10 години синът ми беше също 1 клас, и то при г-жа Донева- изключителен педагог между другото и това което аз имам като спомен за вашия случай е доста по-различно от написаното от теб, а информацията която имах беше освен от родителските срещи и от моя син конкретно. Подробности обаче не възнамерявам да разказвам, че са грозни.
Та така, че не учат, не учат, ама и рога нямат Peace

И още една случка забравих - на една небезизвестна водеща дъщерята беше казала, че има дънки за 200 долара, а едно друго момиченце дънките му били от Илиенци, та ни събраха и ни обясниха ясно, че не желаят повече подобни случки и изцепки и дънките за 200 долара може да си ги разхожда и на друго място.

Последна редакция: ср, 12 юни 2013, 20:18 от Elf4е

# 19
  • Мнения: 46
Е извинявай, ама и ти не си права. Каква полза, мислиш, имам аз, да отделя 20 минути от живота си в писане на нещо и изобщо в споделяне на опит, ако това, което пиша, не е вярно?! Сериозно...никак не разсъждавате понякога!
На няколко пъти казах, че може вече да не е така, аз съм била първи клас преди 16 години и искрено се надявам тези неща да са се променили. Факт е, че и аз все още общувам с някои от съучениците си, които са с еврейски произход. От човек до човек има разлика. Също така е факт, че когото и да попиташ, който е учил там, когато аз съм учила, ще ти каже, че дискриминация имаше. Просто, ако нямаш произход един списък неща не ти бяха разрешени. Това ще ти го кажат дори хората, които са имали такъв. Никой не е искал от родителите ми спонсорство и не е обещавал различно отношение към детето, ако има такова. Факт е обаче, че това се случва. Дали, защото учителите знаят кой на кого е дете, дали защото мислят, че ще имат изгода от това - не знам. Честно казано не ме и интересува. Родителите, които са дарявали пари на училището, са го правили по свое желание (предполагам), но това винаги се знаеше. Дори след като аз си тръгнах и училището стана гимназия, се запознах с хора, които ми се оплакваха от мои съученици (продължили да учат там), които не стъпват в часовете, висят по градинките, пиейки и накрая никой не им държи сметка, получават си шестиците, защото мама или татко налива регулярно едни суми в поддръжка на училището. За сметка на това имаше сериозна политика по гонене и преместване на други такива ученици, които просто не ходеха и имаха отсъствия. Техните родители не са били от полза за обществото (с ирония го казвам), та затова при еди какъв си брой отсъствия, бяха премествани. Това е.

Не мисля, че някой ще си прави труда да отделя от свободното си време, за да клевети училище, ако наистина не мисли нещата, които казва. Това не е търговска марка, че някой да ми плаща да плюя конкуренцията. Това са факти. Още веднъж - искрено се надявам всичко да се е променило.

# 20
  • Мнения: 44
Едва ли бих могла да си измисля белег на ръката на сина ми, шамар по лицето от еди коя си баба - на Сашко, пияния психолог и т.н. Нямам нищо против да кажете това, което знаете, аз казах това, което знам...Нямам никакво намерение да "плюя" училището, просто казах това, което се случи. Никой не ме е накарал насила да запиша там детето си, а го направих точно, защото имах хубави отзиви за него. И пак казвам - дано вече да не е така! 

# 21
  • София
  • Мнения: 1 326
Струва ми се, че няма угодия на всички родители. Моето дете ще бъде 2 клас в 134 СОУ и страшно много се радва на това. Харесва й да учи иврит (защото засега е само песни и танци Laughing ) и приятели са й почти всички деца независимо от произхода. (Тя няма произход, нито състоятелен родител. Яви се на тест и се справи достатъчно).
Аз чета различните обяви в сайта и виждам, че част спонсорираните мероприятия (стипендии, образование в Израел) са изцяло за децата с произход. Вероятно е нормално, доколкото спонсори са еврейски организации, но все пак се дразня  Embarassed
Въпреки това съм убедена, че децата се учат доста добре.

Потресаващо ми звучат разказите на pingvinche и dpeeva и се надявам тези мрачни сцени да не се повтарят никога.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 326
Здравейте, някой има ли обяснение как 134 СОУ след второто си място за София на НВО след 4 клас отива на 50-то след 7 клас  Rolling Eyes ???

# 23
  • Мнения: 377
Записвам се и аз в темата, защото това училище ни е първо желание. Но като гледам влизането в него е доста трудно  Sad.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 724
И аз да се запиша в темата, както и да попитам практикуват ли се спортове, ако да- какви и какво е нивото на учене на английдки език. Виждам че има предучилищна група. Възможени ли е прием от 1 клас, има ли изобщо бройки за това?
Дали все пак тук не четат родители от втори, трети, четвърти клас, за да споделят мнение?също така вярно ли е, че има значителен брой деца на политици?

# 25
  • Мнения: 2 987
И аз да се запиша в темата, както и да попитам практикуват ли се спортове, ако да- какви и какво е нивото на учене на английдки език. Виждам че има предучилищна група. Възможени ли е прием от 1 клас, има ли изобщо бройки за това?
Дали все пак тук не четат родители от втори, трети, четвърти клас, за да споделят мнение?също така вярно ли е, че има значителен брой деца на политици?

Приемът от първи клас е със събеседване с детето и преценка на училищната му готовност и събеседване с родителите. Има предучилищна, но те не ползват предимство, кандидатстват на общо основание. Предимство имат единствено тези деца, които имат еврейски произход. Английски се учи от втори клас  , не знам какво е нивото, но моето дете е там предучилищна, имат два пъти седмично английски, доволна е тя, но повече е като игра. Деца на политици не знам има ли. За спорт доколкото разбрах имат футбол, шах и лего / ако последното се води спорт/. В това училище няма басейн, в малката сграда / където са първи и втори клас няма физ. салон, имат игрища в двора на училището.
Никитали, стискам палци, по снимката познах Никол, която беше в една група с моето дете в ДГ. Защо сте се спрели точно на еврейското, няма ли да ви е далече за пътуване?
Иначе и аз се записвам в темата с кандидат -първокласничка догодина, като ще е наистина добре да споделят нещо майките на четвъртокласниците, да знаем кои госпожи ще поемат първи клас догодина и прочие.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 724
И аз да се запиша в темата, както и да попитам практикуват ли се спортове, ако да- какви и какво е нивото на учене на английдки език. Виждам че има предучилищна група. Възможени ли е прием от 1 клас, има ли изобщо бройки за това?
Дали все пак тук не четат родители от втори, трети, четвърти клас, за да споделят мнение?също така вярно ли е, че има значителен брой деца на политици?

Приемът от първи клас е със събеседване с детето и преценка на училищната му готовност и събеседване с родителите. Има предучилищна, но те не ползват предимство, кандидатстват на общо основание. Предимство имат единствено тези деца, които имат еврейски произход. Английски се учи от втори клас  , не знам какво е нивото, но моето дете е там предучилищна, имат два пъти седмично английски, доволна е тя, но повече е като игра. Деца на политици не знам има ли. За спорт доколкото разбрах имат футбол, шах и лего / ако последното се води спорт/. В това училище няма басейн, в малката сграда / където са първи и втори клас няма физ. салон, имат игрища в двора на училището.
Никитали, стискам палци, по снимката познах Никол, която беше в една група с моето дете в ДГ. Защо сте се спрели точно на еврейското, няма ли да ви е далече за пътуване?
Иначе и аз се записвам в темата с кандидат -първокласничка догодина, като ще е наистина добре да споделят нещо майките на четвъртокласниците, да знаем кои госпожи ще поемат първи клас догодина и прочие.
Много благодаря, Мира-р!  bouquet

# 27
  • Мнения: 377
Мира_р, желанието за посещаване на точно това училище е на таткото. От няколко места има отзиви за добрата подготовка, дисциплината и материалната база и това го накара да иска точно това училище. Не пречи да се пробваме, пък каквото стане.
Иначе не ни е най-удобния вариант чисто логистично и ако я приемат там ще видим какви схеми с воденето и прибирането ще мислим.
Стискам палци на Ния за успешно представяне на изпита! Ти работиш ли с нея допълнително, за да я подготвяш за него? Ако да, с какво я занимаваш?
Иначе моето предпочитание за училище е 133, за което имаме най-голям шанс към момента, и като местоположение най ме устройва.

# 28
  • Мнения: 2 987
Nikitali, не я подготвям, но и доколкото разбрах т.нар. изпит не е нещо сложно и е това, което са учили в ПГ, разбира се представянето зависи и от конкретната кондиция на детето. По-горе в темата една майка е описала в какво се състои изпита. Само дето като си говорих с нашите госпожи, които ме уверяват, че всички деца от групата ще са достатъчно и добре подготвени за приемния тест, той май не е с особено значение и да не разчитаме много, много само на теста. Напливът там за първи клас е доста голям и може да са сигурни само децата с произход / а ние не сме/. Аз я записах предучилищна в това училище, защото сме в района, а в другите ни близки училища нямат предучилищна / нито в 18-то, нито в 32-ро/, така че ще видим догодина. Местене в друга детска градина се оказа по-трудно поради липса на места.

# 29
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 806
Дъщеря ми е възпитаничка на училището (от 1ви до 7ми клас). Сеге е ученичка в АК  - 9 клас. Смятам, че много от това, което детето е постигнало е заслуга и на 134-то училище.
Основното за мен е дисциплината от 1ви до 4ти клас. Привикването на децата да учат и да се спрявят сами. Тя успяваше да се справя с домашните и научаването на материала още в училище.
Подготовката на децата от 4ти до 7клас не е на необходимото ниво, но и ние, като всички останали ходехме на уроци (в 7ми клас).
Никога не са ни искали спонсорство или допълнителни суми.
Никога не е имало дискриминация между децата (ние не сме с еврейски произход).
Ако сега трябва да избирам в кое училище да я запиша в първи клас пак бих избрала него. (Оставям настрани частните училища).

# 30
  • Мнения: 22
Здравейте на всички мами! Включвам  се и аз в темата, и ние тази есен ще сме първолаци. Много моля , майките чийто дечица са 2-3 клас в това училище да споделят на какво ниво се учи иврита. Дали децата се затрудняват, дали се налагат частни уроци по иврит и в кой клас започват говоримо и писмено да се занимават сериозно с езика. Много ме плаши факта, че на децата с еврейски произход езикът ще им е доста по - лесен, отколкото на българчетата. Дано страховете ми са неоснователни. А като изключим това, за училището чувам само добри неща.

# 31
  • Мнения: 2 987
Да повдигна темата с молба за повече отзиви от родители на четвъртокласници. Знам, че една от преподавателките е Паскалева, но за другите - нищо. Сигурно няма възможност за избор на учител или да? Ходил ли е някой на деня на отворените врати и да са казали нещо за първи клас?

# 32
  • София
  • Мнения: 1 326
Здравейте на всички мами! Включвам  се и аз в темата, и ние тази есен ще сме първолаци. Много моля , майките чийто дечица са 2-3 клас в това училище да споделят на какво ниво се учи иврита. Дали децата се затрудняват, дали се налагат частни уроци по иврит и в кой клас започват говоримо и писмено да се занимават сериозно с езика. Много ме плаши факта, че на децата с еврейски произход езикът ще им е доста по - лесен, отколкото на българчетата. Дано страховете ми са неоснователни. А като изключим това, за училището чувам само добри неща.

Здравейте. Моята дъщеря е във 2 клас в 134 СОУ. Без еврейски произход е. Няма затруднение с иврита (засега). В първи клас бяха на песни и танци, но научиха думички. Във втори е по-серизоно - пишат, четат, правят диктовки (които аз не мога да проверя Simple Smile ).
Като цяло, почти всички деца се справят с иврита. Децата с еврейски произход, с изключение на много малък брой, не знаят иврит, защото са отраснали в България (от класа на дъщеря ми, от 30 деца, само 1 детенце с майка-еврейка, говори езика. Останалите го учат от начало). Ако някое дете е отсъствало много или по друга причина има нужда от допълнително внимание, има консултации по иврит (както и по БЕЛ и математика).

# 33
  • София
  • Мнения: 1 724
А как се чувстват нецата - неевреи?

# 34
  • София
  • Мнения: 1 326
А как се чувстват нецата - неевреи?

Не знам към някого да е проявявано специално отношение по този признак. Ние сме неевреи, дъщеря ми е приятелка с почти целия клас, а аз - с голяма част от родителите. Честно казано, дори не съм сигурна кои деца са с произход и кои (по имената най-често не личи).
Не съм забелязала изобщо децата да се интересуват от този въпрос Simple Smile

# 35
  • София
  • Мнения: 1 724
Fair Lady , Благодаря ти за отговора!

# 36
  • Мнения: 22
Много благодаря на Fair Lady за изчерпателния отговор! Аз искам да ви попитам и нещо друго. Как стои въпросът с екскурзиите и зелените училища? Говори се, че децата с еврейски произход ползват отстъпка в цената при тези пътувания /50 %/, а останалите плащат цялата сума. Дали наистина е така? И ако сте ходили на зелено училище какви са цените, много ли са главоломни? Каква е цената на купона за храна, знам че храната не е столова , а е кетъринг. Каква е цената на учебника по иврит? Каква е цената на униформите? Извинете ме за изцяло финансовите въпроси, но мисля че са важни. Ще ви бъда изключително благодарна ако ми отговорите! Simple Smile

# 37
  • Мнения: 2 987
Каква е цената на купона за храна, знам че храната не е столова , а е кетъринг. Каква е цената на учебника по иврит? Каква е цената на униформите?
Купона за стола е 1,90, но отзивите са, че не е много добре храната. От познати от първи и втори клас чувам, че не било особено добре. За униформите знам за около 15 лв. за една блузка тип лакоста, за начален курс са само блузките. Говори се, че тази година ще има нова фирма или поне опит да се сключи договор, сега са към "Бонита". Предполагам други ще дадат по-изчерпателен отговор,  все пак нямаме пряк опит, тъй като в предучилищна нямат униформи и не ходят на стол, тъй като са половин ден. За зелените училища нищо не знам, но е вероятно да има привилегии, все пак училището е финансирано от еврейските организации.

# 38
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
А истина ли е, че в начален курс занималнята следобед е задължителна?

# 39
  • Мнения: 22
Благодаря на Mira_p за отговорите! Все пак се надявам да отговорят и майки, чийто деца са в начален курс в училището. Предварително благодаря!

# 40
  • София
  • Мнения: 1 326
Много интересно. Вчера написах подробен отговор, но по някаква причина, не се е отразил. Ето отново: По въпроса за екскурзиите и зелените училища, няма разлика в цените за децата с еврейски произход и без такъв. В никакви плащания няма разлика по този критерий. Цената за зелено училище тази есен беше 280 лв за 5 дни пътя и пълен пансион в хотел 3* (Мисля, че се казваше "Дивите петли" или нещо подобно) над Говедарци. Цената за еднодневна екскурзия на Витоша с посещение на Разсадника беше 20 лв. Има някаква странна нагласа на подозрение към това училище, а не виждам причината.
Купонът за стола е 2 лв. за второ и десерт. Супа си купуваш отделно, ако искаш, за 0.70 лв. Не знам да е кетъринг, но и моята дъщеря се отказа още първия срок от миналата година да се храни там, та нямам преки наблюдения.
Униформени са само блузите, тип "Лакоста" (сини за момчета и розови за момичета). Аз купих 4 бр. преди 1 първи клас и все още (края на 2 клас) ги ползваме. Струваха 18 лв за къс ръкав и 23 лв за дълъг. Купух го от Бонита стил, с които у-щето имаше договор тогава. Сега нямат договор и може да се купят отвсякъде. Емблемите за ризите, обаче, се продават само в Бонита. Ако трябва да купувам това лято, пак ще купя от тях, защото ми харесаха дрешките, а и не ми се занимава да пришивам отделно емблеми и да гледам дали от прането не са се скъсали.
Учебниците по иврит струваха 270 лв. Плащат се при записването на детето в 1 клас. Важат за 1 и 2 клас. Включват 3 учебника с дискове и 2-3 помощни книжки. Всички са оригинални, издадени са в Канада.

Последна редакция: вт, 25 мар 2014, 20:34 от Fair Lady

# 41
  • София
  • Мнения: 1 326
А истина ли е, че в начален курс занималнята следобед е задължителна?

Занималнята не е задължителна. Може да си вземете детето на обяд или по всяко друго време до 17 ч.

# 42
  • Мнения: 2 987
А истина ли е, че в начален курс занималнята следобед е задължителна?
Занималнята не е задължителна. Може да си вземете детето на обяд или по всяко друго време до 17 ч.
Аз пък мислех, че е целодневно обучението и е задължително. Не е точно занималня, но наистина има доста деца, които си ги взимат на обяд, когато ние водим нашите. Но пък и повечето май са по цял ден.

# 43
  • Мнения: 22
Fair Lady много Ви благодаря за отговорите, страшно много ми помогнахте с тази информация. Бихте ли казала, дали учениците от 1ви до 4ти клас са само първа смяна? Мен лично ме притеснява ,ако децата във втори клас например сутрин са на занималня, а следобед учат основния материал. Много благодаря предварително!

# 44
  • София
  • Мнения: 1 326
Здравейте, занималня има за всички, които имат нужда и искат да я използват, но никой не те задължава да си държиш детето през целия ден.
Децата до 7 клас са само 1 смяна. Има качено разпределението на сайта на училището.

# 45
  • Мнения: 22
Благодаря за бързия отговор!

# 46
  • София
  • Мнения: 1 902
И аз се записвам да ви следя,ние ще сме първолаци догодина живот и здраве,но искам да съм подготвена Peace

# 47
  • Мнения: 3
Ааа може ли да питам за дипломите за владеене на иврит? Как се вземат, плащат ли се, какво в повече ти осигуряват...

# 48
  • София
  • Мнения: 17 592
Здравейте на всички мами! Включвам  се и аз в темата, и ние тази есен ще сме първолаци. Много моля , майките чийто дечица са 2-3 клас в това училище да споделят на какво ниво се учи иврита. Дали децата се затрудняват, дали се налагат частни уроци по иврит и в кой клас започват говоримо и писмено да се занимават сериозно с езика. Много ме плаши факта, че на децата с еврейски произход езикът ще им е доста по - лесен, отколкото на българчетата. Дано страховете ми са неоснователни. А като изключим това, за училището чувам само добри неща.

Едва ли много от децата с еврейски произход знаят иврит. Със сигурност мога да кажа, че синът ми не знае. Знае доста английски, но на иврит сигурно и за "лехайм" (наздраве) няма да се сети. Покойната ми баба, която всеки петък вечер ходеше в Синагогата на Съботна молитва също не знаеше иврит. В семейството й, когато тя е била дете, са говорили на испански. В семейството на покойния ми дядо, в неговото детство, са говорили на български. Баща ми не знае иврит. Аз също не знам. Няма да мога да му помагам повече от теб. Wink Внучката на моя колежка - католичка, нищо еврейско, учи там до 7ми клас (завърши езикова гимназия) страшно харесваше иврита - е, тя владее доста езици де, има афинитет към езиците детето - но фактът е, че повече зависи от, ами, просто заложбите - има хора, които попиват езиците като гъби и ги учат с десетки просто за удоволствие - а има и такива, повечето, според мен, които подхождат като към изучаване на телефонния указател - за всеки език трябва да полагат огромни усилия. Поне по мои наблюдения този талант не е и наследствен - просто... всеки или се ражда с него, или не.

# 49
  • Мнения: 2 987
Моля, ако има родители, чиито деца са минали събеседването на първата дата вчера да споделят как минава, има ли разлики с предходни години. Най-вече спазва ли се дадения час или се чака доста? Благодаря предварително.

# 50
  • Мнения: 50
Ние минахме днес, малко след обяд и закъснението бе 10 мин. Възможно е то да се е увеличило с напредването на деня. Нашето интервю продължи точно обявените 20 мин. За всеки приемен час има още едно дете, защото интервюиращите екипи, респ. стаите са две. Когато влязохме, седнахме при различни психоложки в двата противоположни края на залата. Моето дете бе предразположено и много се забавлява, докато аз се притеснявах, че не го представям по най-добрия начин:) Проучването ми бе оскъдно и бях изненадан от навярно тривиалните въпроси, на които трябваше да отговарям. Те следваха изцяло един стандартизиран въпросник. Не зная как е било при предишни кампании. Бих искал на свой ред да запитам дали някой има информация относно броя на кандидатстващите тази година? 

# 51
  • София
  • Мнения: 1 902
А бихте ли споделили въпросите...към вас и детето?

# 52
  • Мнения: 2 987
Да, и ние минахме, организацията им е чудесна, спокойно, без напрежение, спазват си графика, което беше много важно в моя случай, тъй като не бях взела отпуск, а разчитах на обедната почивка. Стискаме си палци! Дано класирането да бъде обективно и успех!
Кали, въпросите към родителите са свързани с детето, неговите навици, самостоятелност и прочие. Към детето няма толкова въпроси, поне при нас, а задачки от тип логически и звуков анализ.
За броя кандидатстващи и аз се чудя, но като гледах списъка на интервюиращия имаше около 25 деца, при положение, че са две комисии, това значи 50 деца на ден, ако са запълнили всички дни - общо 300 деца за места около 70 - три класа. Не се знае колко ще са с произход, обаче, и колко с братчета и сестричета, а последните не са малко също.

# 53
  • София
  • Мнения: 2 768
. Не се знае колко ще са с произход, обаче, и колко с братчета и сестричета, а последните не са малко също.
Това с произхода винаги ми е била интересна тема, защото всички деца имат някакъв произход, нали? Не падат от небето  Joy

# 54
  • София
  • Мнения: 1 902
Така де,но не всички са с Еврейски такъв!Аз съм чувала,че остават по 2/3 бройки за дечица без произход Rolling Eyes.Което значи,че шанса е твърде малък,но и ние ще опитаме догодина Mr. Green

# 55
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
По-горе в темата се говори за 1/3 част деца с произход, това за 2-3-те бройки не може да е вярно.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 902
Ние сме в "Еврейската градина",където са и част от учениците...там съм го чувала,незнам дали е вярно!

# 57
  • София
  • Мнения: 1 326
Противно на разпространеното мнение, не са чак толкова много децата с еврейски произход. Както и преди се споменаваше- не повече от 30% от всеки клас.
Изпитът е труден само в очите на родителите. Ние се притесняваме повече дали сме се "представили" така, както се очаква от нас. Децата преобладаващо се забавляват и 10 минути след интервюто не могат да предадат какво са ги питали, защото като цяло не ги е затруднило.

# 58
  • Мнения: 2 987
Противно на разпространеното мнение, не са чак толкова много децата с еврейски произход. Както и преди се споменаваше- не повече от 30% от всеки клас.
Тази година имам чувството, че ще е по-различно. Повечето от хората, които видях и при подаване, и при събеседването, твърдяха, че са с произход, макар да не личеше по имената на децата, т.е. типично български имена, но явно по далечна линия - баби/ дядовци и прочие. Това е мое лично впечатление, но и май се оказва лесен начин да се влезе в системата, тъй като се декларира евр. произход, а кой и как го проверява не е много ясно - за нас останалите.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 902
Със сигурност го проверяват Crossing Arms

# 60
  • Мнения: 2 987
Ние сме в "Еврейската градина",където са и част от учениците...там съм го чувала,незнам дали е вярно!
Предполагам имаш предвид 1 ОДЗ, защото т.нар. еврейска градина, която е само за предучилищна не е в същата сграда, а на Екзарх Йосиф, като действително половината от децата, записани там са с еврейски произход, но имам чувството, че поне още десет пъти повече родители се опитват да го докарат като през десето поколение. Много ми е странно, по официално преброяване последно обявиха, че 5000 души са евреи в България, колко деца да има от един набор на такава бройка общо хора при нашия демографски прираст, но щом става въпрос не за отговорност, а за предимство и привилегия както винаги нещата стоят различно...

# 61
  • София
  • Мнения: 17 592
А резултатите се очакват във вторник в 5... на сайта, надявам се?.. Или?

# 62
  • Мнения: 377
Ние не сме приети Sad.

# 63
  • Мнения: 2 987
И ние не сме, не се притеснявай, нашият опит от предучилищна там не показа да е нещо супер това училище, аз хич не съжелявам, приети сме в друго по-близко училище. От всички деца в предучилищната ни група няма нито едно прието, дори и резерви няма от тях. А на родителската среща за ПГ директорката обясняваше, че е толкова добра подготовката, че почти всички от предучилищна ги приемат. Пиша го за тези, които тепърва ще се "възползват" от следобедната им предучилщна група - отбиване на номера и допълване на училищния бюджет. Гледах, че сега дори са приели 26 деца в тази подготвителна група, което е немислимо, стаята е твърде малка за толкова много, не се знае и учителката коя ще е. Така че, ако ви е само заради последващия прием в първи клас, хич не се надявайте. Има приети само от сутрешните групи и то основно неслучайни, както личи по имената...
Никитали, а приеха ли ви в 133-то?

Последна редакция: ср, 04 юни 2014, 09:09 от Mira_p

# 64
  • София
  • Мнения: 83
Здравейте Simple Smile
Има ли вече впечатления от приема 2014 ?
Очаквам с нетърпение мнения тъй като ни предстои и на нас....

# 65
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Впечатления за какво точно? Дали приетите са доволни от училището, дали приемат деца без връзки..?

# 66
  • София
  • Мнения: 1 902
Приемат основно деца с Еврейски произход,оставащите места са единични бройки.Ние сме в тяхната градина,но в у-щето надали ще влезем...

# 67
  • София
  • Мнения: 17 592
Какви по-конкретно впечатления се търсят? Учи се по учебниците на Просвета - поне в 1ви клас, поне в класа на сина ми.

# 68
  • София
  • Мнения: 1 370
Не мога да разбера защо толкова се спекулира с произода на децата. Ние сме кандидатствали сега и сме с произход , но към момента , в който ми издадоха документа имаше само 19 деца с произход.Предполагам, че бройката не е нарастнала драстично. Относно имената на децата  и моето дете е с българско име и фамилия , но моят баща си е евреин и аз цял живот съм си носила фамилията  и негативите от това. Между другото и ние сме българи със смесен етнос, не бъркайте нещата. Друг е въпроса, че по време на промените много хора се писаха с произход по незнайно каква линия, но не ми е и работа да знам.

# 69
  • София
  • Мнения: 1 902
Незнам за какво спекулиране говориш.Лично аз познавам дете с произход,което миналата година не го приеха Whistling.Ние се отказахме,успех на всички Peace

# 70
  • София
  • Мнения: 1 370
Спекулация с това, че се приемат само деца с произход. Сама казваш, че дори и деца с произход могат да не бъдат приети. Ние също сме подали документи и в други училища, защото нищо не е сигурно.

# 71
  • София
  • Мнения: 17 592
Незнам за какво спекулиране говориш.Лично аз познавам дете с произход,което миналата година не го приеха Whistling.Ние се отказахме,успех на всички Peace

Аз също познавам едно от миналата година.

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 243
Здравейте, записвам се да следя темата...ние също сме от тези "БЕЗ произход" Grinning но имам за сега желание да кандидатства там синът ни...само това ли е темата за 134-то, странно ми е как на фона на толкова много коментари за училищата в София, точно за 134-то, водещо се едно от най-елитните няма дълги коментари и теми?
Ще се радвам, ако някой ме ориентира към по-стари теми, за да добия по-ясна представа.
Благодаря  bouquet

# 73
  • Мнения: 2 987
Не мога да разбера защо толкова се спекулира с произода на децата. Ние сме кандидатствали сега и сме с произход , но към момента , в който ми издадоха документа имаше само 19 деца с произход.Предполагам, че бройката не е нарастнала драстично. Относно имената на децата  и моето дете е с българско име и фамилия , но моят баща си е евреин и аз цял живот съм си носила фамилията  и негативите от това. Между другото и ние сме българи със смесен етнос, не бъркайте нещата. Друг е въпроса, че по време на промените много хора се писаха с произход по незнайно каква линия, но не ми е и работа да знам.
Предполагам, че коментарът е насочен към моя предходен пост, но наистина смятам, че се спекулира. Знам, че се попълва само декларация, а кой, дали и как прави проверка - не е ясно. Не че тези, приети с връзки не са повече. Не е редно според мен хора, които не се считат от този етнос по всичко останало, само защото училището е добро, да се приемат без значение на способностите на детето. Пиша го най-отговорно, защото имам две познати с деца там, приети по линия уж произход. Едното дете беше толкова зле като ниво, че на 7 години неможеше да говори правилно, а за букви, числа и логически задачи не беше и чувало, така че абсурд да се е справило добре на изпита. Това семейство си празнува Коледа, Великден, а за кашер и Ханука не са й чували. Нямат понятие от иврит и със сигурност момчето не е обрязано, но щом е за елитно училище изведнъж са с произход. Влачат го до там от края на София, а деца живеещи срещу училището, които са се готвили за изпита и то усилено, не ги приеха. Същото важи и за второто ми познато дете, но е една идея малко по-добре справящо се.  Извинете, но не считам за нормално това. Изобщо въпреки наличието на т. нар. приемен изпит, това е едно от училищата с изключително непрозрачен прием. Защо като са точкувани децата, не изнесят списък с класирането - като в НУКК например.

# 74
  • София
  • Мнения: 1 370
Тук предполагам, че биха писали само хора, които наистина са с произход и то доказуем и няма как да раберем как точно доказват произход тези без. На мен лично при издаване на декларацията са ми искали акта за раждане на детето ми, в който е вписана моята фамилия, която си е еврейска. Всяка година си внасям членски внос в еврейската организация. Аз друго не мога да си обясня , защо освен на тези с релаен произход и тези, на които училището им е удобно като дистинация и нямат против детето им да изучава езика и традициите , толкова се бутат за там. Бих навлезла в дълбоки води ако започна да ти разкавам колко бяха хората с еврейски фамилии през цоциализма и колко станаха евреи след промените. Само да кажа, че не всеки си обрязва детето, защото в България на първо място преобладаващи са смесените бракове и на второ самото обрязване се прави от равин на 8 ден от ражденето на детето, което в повечето случаи е невъзможно да се направи.

# 75
  • София
  • Мнения: 17 592
Като се замисля, познавам много хора, които боядисват яйца и много малко - които постят и вземат причастие. Още по-малко такива, които редовно се изповядват. И да, не само католиците имат изповед.  Mr. Green Но тъжният, според мен, факт е, че много хора в днешно време намират за много фешън да си християнин и да си правиш църковна сватба или кръщене - пък какво стои зад това, или по-право, какво би следвало да означава, няма никакво значение. Познават канона си по-малко и от мен - а аз само от чисто любопитство съм се интересувала. Общо взето етническа и религиозна принадлежност са две абсолютно различни и напълно независими едно от друго понятия. А лично моето мнение е, че вменяването на религия на едно невръстно дете, което не разбира нищичко от философия и не е имало шанс да формира свой собствен поглед е нередно. Разбира се, аз самата не съм особено религиозна, така че вероятно мнението ми се дължи на този факт. Във всеки случай Врячето ще си избере религия - или липса на такава - когато стане достатъчно голям сам да я открие за себе си. Знам ли - може пък будист да стане. Няма да му преча или да го пресирам. Моята баба, религиозна и практикуваща еврейка, когато бях по-малка от Вряк, ми казваше: аз вярвам. Дали ти вярваш и в какво, ще решиш като пораснеш. Най-добрият религиозен съвет, който съм получавала...

# 76
  • София
  • Мнения: 1 370
Точно така Kati Simple Smile Аз като дете от смесен брак съм отгледана в две религии и щитам, че това ми е дало повече и ме е направило широко скроен човек, приемащ и традиционното и различното. Но да не се отнасяме от темата Simple Smile  Утре сме на събеседване и ще видим какво ще стане Simple Smile

# 77
  • Мнения: 34
Утре сме на събеседване и ще видим какво ще стане Simple Smile

Как мина събеседването? Какви въпроси ви задаваха, ако не е тайна.  Embarassed

# 78
  • София
  • Мнения: 1 370
Ами на малкия не разбрах много много какви задачки са му дали - да огражда някакви фигури, да почертава думички и някакви такива, но той твърди, че не са го затруднили. Към нас въпросите бяха за неговите навици, контактен ли е, обслужва ли се сам, какво е мнението за училището, за това че средата е мултиетническа. А реално утре ще видим как е минало...

# 79
  • София
  • Мнения: 226
Много моля за обективни мнения за училището и препоръки на учител, който ще поеме първи клас. Благодаря.

# 80
  • София
  • Мнения: 1 370
Аз днес записах моя син. В понеделник на родителската най-вероятно ще представят учителките,  които ще поемат първи клас. А за мнения за  учлището има много написано в темата.

Последна редакция: чт, 04 юни 2015, 14:20 от aria_82

# 81
  • София
  • Мнения: 17 592
Честито!

# 82
  • София
  • Мнения: 1 370
Има ли някой , на който детенцето му посещава училищния логопед?

# 83
  • Мнения: 81
Тази година събеседване нямаше в 134-о. Децата ги отделиха при екипи А и Б, дали са им писмени задачки, подходящи за възрастта им. Доколкото разбрах седем. Родителите бяха отделени в друга стая. Дадоха анкети, разделиха ги на групи да обсъждат казуси, свързани с темата "Ако детето подаде сигнал, че е изолирано от другите деца". Отговорите (писмените) бяха обвързани с вх. № на заявлението. Устните нямаха значение към вх. № - т.е. не идентифицираха кой родител на кое дете е. Нямаше събеседване с детето, нито родителите присъстваха в залата, в която бяха децата. Никой не се поинтересува от нищо, свързано с детето и родителя.

# 84
  • Мнения: 385
Кой ден бяхте на изпита? Нашата тема за обсъждане беше" как ще реагираме ние като родители ако детето сподели че е обиждано/обиждало/било свидетел на обиди между съученици.
Ние сме приети. Предпочитах 32 СОУ, но там нямахме шансове понеже нямаме никакви точки за класирането. В 18-то сме резерва за Английски+Китайски, което сигурно значи че ще ни приемат.
Но по всяка вероятност ще избера 134-то.  Peace

# 85
  • Мнения: 15
Кой ден бяхте на изпита? Нашата тема за обсъждане беше" как ще реагираме ние като родители ако детето сподели че е обиждано/обиждало/било свидетел на обиди между съученици.
Ние сме приети. Предпочитах 32 СОУ, но там нямахме шансове понеже нямаме никакви точки за класирането. В 18-то сме резерва за Английски+Китайски, което сигурно значи че ще ни приемат.
Но по всяка вероятност ще избера 134-то.  Peace

Здравейте,

Първо да Ви честитя за детенцето, че е прието!

Позволявам си да Ви цитирам, защото при нас е абсолютно идентична ситуацията. Синът ми е приет в 134 СОУ, в 32 СОУ не е приет, а в 18 СОУ сме сред резервите за паралелката Немски и Англ. и също вероятно ще бъде приет при второ класиране, т.к. 4 от приетите деца в тази паралелка са приети и в 32 СОУ, а според мен ще приемат и още деца, няма да бъдат само 25, а поне 28.
Ние бяхме на събеседване в 134 СОУ на 15 май от 11:45 ч, предполагам и вие сте били същия ден.

# 86
  • Мнения: 385
Да, в този ден и час бяхме на изпита.
Честито и на вашето детенце! Simple Smile
А имахте ли някакви предимства за 18то?  Аз не посмях да напиша Немски като първо желание, въпреки че тази паралелка предпочитах, затова писах Английски и Китайски, понеже за нея не важи предимството по местоживеене

# 87
  • Мнения: 2 987
Ние сме приети. Предпочитах 32 СОУ, но там нямахме шансове понеже нямаме никакви точки за класирането.
Въобще не съжалявайте за 32-ро. То си е най-обикновено училище и хич не разбирам цялата истерия по наплива за него. Моето дете е в 32 начален курс, но ако не ни беше най-близкото квартално, не бих го записала, а е била предучилищна в 134-то и там е в пъти по-добре, поне от това, което видях за едната ни година там.

# 88
  • Мнения: 81
Нито 18-о, нито 134-о и мисля, че е за добро. Приеха дъщеря ни в други три училища, две от които с много по-добър успех от всички видове китайски, еврейски, руски и т.н. след 7-клас от анализа на НВО.
Така че сега голямото мислене е кое от трите по-добри Wink

# 89
  • София
  • Мнения: 1 902
Много сте странни..кандидатствате някъде,би следвало да имате интерес към тези у-ща..и след като не ви приемат,започвате да плюете.

# 90
  • София
  • Мнения: 2 768
Много сте странни..кандидатствате някъде,би следвало да имате интерес към тези у-ща..и след като не ви приемат,започвате да плюете.
Подкрепям напълно Peace

# 91
  • Мнения: 385
Има ли родители които са ходили да гледат работата на децата? Просто исках да разбера какви са задачите  и как се оценяват. Моята понеже е приета, знам че не може да си видим работата, но аз все пак отидох да ги питам в канцеларията - отказаха ми  Blush  Rolling Eyes

# 92
  • Мнения: 81
Много сте странни..кандидатствате някъде,би следвало да имате интерес към тези у-ща..и след като не ви приемат,започвате да плюете.
Разбира се, че имаме интерес към тези училища. Те сами по себе си са много различни, така че не разбирам с какво точно ги плюя. За първи път имам първолаче, изпаднах в шок, когато на първо класиране я приеха само в едно училище. И знаете ли защо пиша това, за да дам малко спокойствие на други родители, които ще подадат заявления за децата си в няколко училища. След като мина второ класиране, приеха детето ни в Шесто, Седмо, 133-о, в 38-о.. Който разглежда анализите на успехите на тези училища след Седми клас разбира много добре какво точно казвам в момента. За първолаците най-важен е безспорно началният учител. И така това са четири съвсем различни едно от друго училища със съответните плюсове и минуси, чисто организационно, логистично, вид език, занималня, натовареност, брой факултативни часове, вид, материална база, възможност за допълнителни занимания, провеждани на място! (Помислете си след училище и занималня например, как ще заведете дете на език, спорт или каквото други предпочитание имате.)

 Училищата, в които кандидатствахме и не ни приеха са 18-о и 134-о. Единствените с "изпит".

"Изпит" абсолютна пародия. В 18-о например на 30 май следобед обявиха на 31-и май да се явим, за да препотвърдим желанието си за кандидатстване! В работно време, разбира се, за да ни е удобно. И препоръчително с детето!? Е, не заведох детето. Предпочетох да е на зелено училище по това време. И? Препоръката "с детето", на място се оказа "за нас няма значение присъствието на детето"! Питаха ме потвърждавам ли? Отговорих: да. Необходимо ли е това, при условие, че заявлението е подписано от двамата родители и е подадено в срок? Но, не... драма трябва да има, опашки, притеснения.

Изпитът в 134-о?
Децата отделени, без свидетели от родителите, никакво интервю. В 8 ч. в неделя при 6-дневна работна седмица да решат задачки. И това ли им е представата за детето? Пред психолози? Които се правеха на квестори и изобщо не влязоха в ролята на психолози. Пълни измишльотини. А и двете училища са доста назад в класацията, така че няма нужда аз "да  плюя". Видно е.

38-о? Електронно подаване на документи! Прекрасна идея, работеща. Силен успех, приятни отзиви с няколко десетки изключения. Занималня - да. И нищо повече. никакви допълнителни занимания. След първо класиране бяха обявени 10 резерви. Оказа се, че за второ има 23 свободни места. НЕ СЕ НАЛОЖИ да се ходи на място, да се виси на опашки, за второ класиране НЕ СЕ подава допълнително заявление. ЖЕСТ - малък, но ценен. Ценен за хората, които имат натоварено ежедневие, ценен за хората, които ползват компютър в 21-и век. Без опашки, без лудница. Обадиха се по телефона и ни поканиха най-учтиво да запишем детето. Няма да кажа дали я записахме. Не е това важното.

Шесто. Шесто основно училище. Няма занималня, възможно е в първи клас да има, но от втори - не. Английски - на място - Мери Попинз. Извънкласна дейност: Езиков  алианс „Мери Попинз“ – английски език
Школи за модерни танци
Баскетбол
Футбол
Шахмат
СИП Вокална група
СИП Изобразително изкуство
СИП Волейбол
СИП Футбол.
Поканиха ни най-учтиво да се запишем. Няма да кажа дали я записахме. Не е това важното за четящите моя пост.

Седмо. Седмо е СОУ, знаете. Материалната база е леко притеснителна, но по-скоро в горен курс. Извънкласни дейности - АЙКИДО
АНГЛИЙСКИ ЕЗИК
ФУТБОЛ
ХИП-ХОП ТАНЦИ
БАСКЕТБОЛ
ЗАБАВНА МАТЕМАТИКА
БАЛЕТ
Английски - преподаван от англоговорящи преподаватели от Интернешънъл хаус с цел създаване на изкуствена чуждоезикова среда, на много добри цени - на място. 2 пъти по 45 мин за седмица. Много висок успех на НВО след 7-и клас, в сравнение с гореописаните. Занималня? Няма проблеми - до 18 ч. През м. юни - на принципа на частните занимални децата имат право да посещават училището, таксите не са високи и са директно в бюджета на училището. Подходящо за родители с малки отпуски или странни работодатели. Готви се на място. Вкусно! Поканиха ни най-учтиво да се запишем. Няма да кажа дали я записахме. Не е това важното за четящите моя пост.

133-о. Любимата ми тема. Чаках 5 часа на опашка. Отидох в 7 ч. и се оказа, че съм сто и някой си номер. Не ни приеха на първо класиране. На второ - нямаше проблеми. ..... И ..... Заради подигравката да си като изгонен пред училище, докато висиш да кандидатстваш, заради купчините с боклуци пред вратата, заради принудените хора да висят и на всеки 3 часа да се "презаявяват", че са на опашката, заради ръководството на училището, което поредна година показва тоалети пред камерите, за да обясни, колко желано е това училище, докато хората видят отвън. Заради същото това ръководство, което не може да инсталира елементарен софтуер, разработен и видимо действащ! Заради това ръководство, за което вх. № има значение само, ако си висял на опашка. Заради ниското ниво на занималнята, което успешно се "компенсира" от частните занимални, в които работят същите тези учители. Качествено. За по-високи доходи. Заради безумните критерии: учил в училището, работил в училището! Това по цял свят се нарича конфликт на интереси! Изпадате в ужас, че в държавната администрация работят роднини, но не пречи например, целият род да има точки за едно и също училище? То да не му е наследствено?!?! Поканиха ни най-учтиво да се запишем. Няма да кажа дали я записахме. Не е това важното за четящите моя пост.

Поради големия набор деца 2009, кандидатствахме и в други училища - две от тях - електронно, едно на място. За тях нямам допълнителни впечатление, отпаднаха поради трудна логистика до тях, което обаче при Вас може да не е фактор.

И така. Изписах всичко това, за да дам сили на следващите родители, когато кандидатстват.
Мнения за учителите няма да пиша, защото не е честно при условие, че нямам лични впечатления.
Пожелавам на всички дечица прекрасни педагози и на всички педагози - прекрасни дечица. Здрави и щастливи! Надявам се да съм била полезна.

Последна редакция: вт, 28 юни 2016, 17:08 от siskin

# 93
  • Мнения: 385
............
134-о. Любимата ми тема. Чаках 5 часа на опашка. Отидох в 7 ч. и се оказа, че съм сто и някой си номер. Не ни приеха на първо класиране. На второ - нямаше проблеми. ..... И ..... Заради подигравката да си като изгонен пред училище, докато висиш да кандидатстваш, заради купчините с боклуци пред вратата, заради .......

Само да отбележа, че не описвате 134-то, а описвате 133-то (руското), някой може да се подведе от поста ви.  Peace

# 94
  • Мнения: 81
............
134-о. Любимата ми тема. Чаках 5 часа на опашка. Отидох в 7 ч. и се оказа, че съм сто и някой си номер. Не ни приеха на първо класиране. На второ - нямаше проблеми. ..... И ..... Заради подигравката да си като изгонен пред училище, докато висиш да кандидатстваш, заради купчините с боклуци пред вратата, заради .......

Само да отбележа, че не описвате 134-то, а описвате 133-то (руското), някой може да се подведе от поста ви.  Peace

Да, поправих го. Благодаря!

# 95
  • Мнения: 112
Много сте странни..кандидатствате някъде,би следвало да имате интерес към тези у-ща..и след като не ви приемат,започвате да плюете.

Изпитът в 134-о?
Децата отделени, без свидетели от родителите, никакво интервю. В 8 ч. в неделя при 6-дневна работна седмица да решат задачки. И това ли им е представата за детето? Пред психолози? Които се правеха на квестори и изобщо не влязоха в ролята на психолози. Пълни измишльотини. А и двете училища са доста назад в класацията, така че няма нужда аз "да  плюя". Видно е.

Ок, лоши са и тогава каква е била идеята да кандидатствате там? За да Ви дадат първия час, то сте били от първите на опашката. Има една интересна книга "тест за училищна готовност" на Пламен Калчев, в която прочетох, че груповите тествания на деца е добре да се правят преди обяд. Там е описано и какво трябва да е поведението на психолозите. А вие как знаете какво е било поведението им пред децата? Въпросът ми е риторичен. Просто не разбирам описването на дейностите в други училища какво помага на родители дошли да четат за 134-то? Да разбирам ли, че то не предлага никакви извънкласни дейности?

# 96
  • Мнения: 81
Много сте странни..кандидатствате някъде,би следвало да имате интерес към тези у-ща..и след като не ви приемат,започвате да плюете.

Изпитът в 134-о?
Децата отделени, без свидетели от родителите, никакво интервю. В 8 ч. в неделя при 6-дневна работна седмица да решат задачки. И това ли им е представата за детето? Пред психолози? Които се правеха на квестори и изобщо не влязоха в ролята на психолози. Пълни измишльотини. А и двете училища са доста назад в класацията, така че няма нужда аз "да  плюя". Видно е.

Ок, лоши са и тогава каква е била идеята да кандидатствате там? За да Ви дадат първия час, то сте били от първите на опашката. Има една интересна книга "тест за училищна готовност" на Пламен Калчев, в която прочетох, че груповите тествания на деца е добре да се правят преди обяд. Там е описано и какво трябва да е поведението на психолозите. А вие как знаете какво е било поведението им пред децата? Въпросът ми е риторичен. Просто не разбирам описването на дейностите в други училища какво помага на родители дошли да четат за 134-то? Да разбирам ли, че то не предлага никакви извънкласни дейности?

Явно сте по-наясно - споделете опит. Да, като квестори са били - попитах дъщеря ми и тя каза - стояха до нас прави и мълчаха. За изпит - тип интервю, както беше обявено на сайта за кандидатстването: Анкетиране и събеседване с родител
При определяне на посочените критерии за определяне на нивото на представяне на детето се изхожда от разбирането, че това са ключови компетентности, които трябва да притежава дете на съответната възраст:
- равнище на саморегулация - способност за управление на вниманието, контрол върху емоциите и социалните взаимодействия;
- адекватни мотиви за учене - обобщено положително отношение към задачите от учебен тип, както и към възрастния;
- равнище на когнитивно развитие - начални езикови и математически умения, кодиране;
- равнище на социално развитие - умение за общуване, адекватни реакции спрямо родител и присъстващи;
Събеседването се осъществява по групи с численост от 10 ученици и се провежда от външна комисия психолози, назначени на граждански договор.Задаваните задачи за наблюдение от комисията са стандартизирани.

Нищо от обявеното не се случи. ТОВА е посочено от ръководството на училището. ТЕЗИ са били планираните изисквания. Така че дали е написано някъде как става груповото изпитване явно най-малко има значение за ръководството на 134-о, след като настоявате да продължим темата за 134-о.
Да, била съм от първите на опашката, защото подадох преди да започне моето работно време. И да не е било моето дете от 8 ч., било е друго. Какво значение има? Въпросът е принципен. Това, което проведоха изобщо не може да се нарече "интервю с децата с квалифициран екип от психолози. Детски психолози!"Запознах се скоро с третокласник от 134-о, извинявайте, обаче на английски не можа да каже нищо. Сподели, че учели хелоу, хау ар ю цяла година. Представям си на какво ниво е ивритът срещу учебници за 330 лв. Никого не агетирам за нищо. Споделила съм опита си от различни училища в няколко теми, защото така съм преценила. Извънкласни дейности в 134-о съгласно правилника на училището определя директорът. Тъй като явно сте няасно - може да споделите информацията, с която разполагате - какви извънкласни дейности предлага училището на място, за да добият "родителите дошли да четат за 134-о" представа. И тук все пак не говорим за лятно и зелено училище.

# 97
  • Мнения: 11
УН иска тази година да организира "Базар за униформи", надявам се да успеят.
Ние си търсим размер 134, първолаци сме, но сме доста височки Simple Smile
Ами дано, защото наистина няма какво да ги правя. Аз давам носени дрехи на по-малки наши познати, ама униформата точно не върви, а и брандирана. А си е съвсем ОК, за да изхвърля просто.

Относно изпита за първокласниците, задачите са като тип тези за НУКК. Само че предполагам поведението и самоконтрола на децата по време на изпита се взима повече пред вид в 134, докато в НУКК се отчитат само резултатите.
Английският започват да учат в 3-ти клас, така че едва има какво толкова да се очаква за първа година запознаване с езика.
За иврита - не цената на учебника прави ученето, предполагам е ясно.
И ако някой си мисли, че поради натоварената си програма може да обръща внимание на детето си само сутрин преди 8 и вечер след 7 просто мнооооооого се е объркал.
И не мисля, че някой трябва да агитира за 134-то училище. Който издържи изпита влиза, който не издържи не влиза - толкова е просто.

# 98
  • Мнения: 81
УН иска тази година да организира "Базар за униформи", надявам се да успеят.
Ние си търсим размер 134, първолаци сме, но сме доста височки Simple Smile
Ами дано, защото наистина няма какво да ги правя. Аз давам носени дрехи на по-малки наши познати, ама униформата точно не върви, а и брандирана. А си е съвсем ОК, за да изхвърля просто.

Относно изпита за първокласниците, задачите са като тип тези за НУКК. Само че предполагам поведението и самоконтрола на децата по време на изпита се взима повече пред вид в 134, докато в НУКК се отчитат само резултатите.
Английският започват да учат в 3-ти клас, така че едва има какво толкова да се очаква за първа година запознаване с езика.
За иврита - не цената на учебника прави ученето, предполагам е ясно.
И ако някой си мисли, че поради натоварената си програма може да обръща внимание на детето си само сутрин преди 8 и вечер след 7 просто мнооооооого се е объркал.
И не мисля, че някой трябва да агитира за 134-то училище. Който издържи изпита влиза, който не издържи не влиза - толкова е просто.
Да, но плащаш учебника. Часовете са "държавни".
Приемът в 134-о няма нищо общо с издържания изпит. Нали не мислите, че няма деца "извън списъка" с всички решени задачи и неприети. Как точно прецениха кои да и кои не?
И за три думи след 1 г. английски наистина тази  подготовка видимо не струва. И да, наистина, точно както казвате, явно няма какво да се очаква. Всеки родител сам преценява кога да обръща внимание на детето си и не мисля, че има нужда от Вашия съвет с това "мноооооого се е объркал". Ясно е, че няма да отглеждате Вие децата на останалите родители.
В поста ми става въпрос за първото впечатление от училището. Да, подадох заявление за това училище, поради обичайните причини, сравнително добри резултати, добри педагози, подход ИНДИВИДУАЛЕН!!! от деня на кандидатстването - както бяха обявили, занималня, логистика, местоположение, материална база. И още от деня на неизпълненото им качествено събеседване стана ясно, че ръководството ИЗОБЩО не се интересува от това, което е поставило като критерии и то за първолаците! Мисля, че няма никакъв смисъл да продължаваме този спор. Влизате в роля на защитник на училище, за което явно и Вие се чудите дали е добро. Защото за неизпълнени критерии за прием, за непрозрачни резултати от приема, за сравнително ниско ниво на НВО, за липсата на извънкласни занимания - ясно обявени на страницата, за неприемането на децата от подготвителните групи!!! НАЛИ ТАМ ГИ ГОТВЯТ! И не са издържали изпитите повечето! За три думи на английски след цяла година часове по английски, да - Заради всички тези неща - да, има смисъл да се съмнявате дали сте постъпили правилно. Решението си е Ваше, индивидуално е. Но това са моите мотиви, т.е. от първия ден на прекрачване на прага на това училище с детето и разделянето екип А, екип Б, липса на събеседване или както искате го наречете, без да се спазят обявените критерии по прием, установих, че не мога да доверя детето си на този екип, още преди да излязат резултатите. На Вас и всички други родители пожелавам успешни учебни години, в което и училище да са. И изисквайте от екипите на тези училища, защото с години искаха да са самостоятелни, делегиране на бюджет, права, решения. Здравички да сте.

http://alekdimitrov.com/uchilishte/rezultati-NVO.asp ето резултатите

Последна редакция: ср, 29 юни 2016, 13:57 от siskin

# 99
  • Мнения: 385
И аз искам да споделя "съдбата" на моето дете, която е всъщност точно обратна на "съдбата" на детето на siskin. (използвам думата "съдба", но може да се използват и думите "късмет", "достъпност до хубаво квартално училище"...). Просто, за да се види колко различни гледни точки/съдби може да има в света, различен от личния ни свят.
Точно обратното на вас, нас ни приеха в хубави/елитни училища единствено и само в училищата където нямаше точкуване по N на брой критерия, а влизането й зависеше само и единствено от знанията й, и представянето на изпит/интервю. Защо? Ами защото, нито живеем в центъра, нито работим в центъра (където са повечето училища с хубави резултати). И аз осъзнавайки липсата на каквито и да е предимства, разбрах че мога да разчитам само на детето и това как е подготвено то по време на предучилищната си подготовка - затова учихме почти всеки ден през последната година, минимум по 2 ч. на ден - висчко което тя трябваше да знае от детската градина, но не го знаеше.

Най доброто училище, до което имах достъп с "точкуване" е на близо 70-та позиция в цитираната класация.
Затова за хора като мен и моето дете, наличието на училища, където точките по местоживеене/работа нямат голямо значение, е много важно преимущество и аз дълбоко оценявам това!
Затова моля да погледнете монетата и от другата страна - точкуването важи за много-много училища, до които вие имате достъп (всички изброени, в които са ви приели на второ класиране със съответния брой точки), но семейства като моето нямат тази привилегия.
Затова може да разчитаме само и едиствено на подготовката на децата си за училищата с изпит, които са по високо в класацията от 70-то място (е...други може да разчитат и на връзки, но ние и такава привилегия нямаме  hahaha )

# 100
  • Мнения: 11
Относно обръщането на внимание на детето - това е голям урок за всички родители. Урок, който и аз осъзнах по трудния начин, с лишаване от време за мен, за да го отделя за детето си, затова винаги защитавам тезата си. И аз съм си мислела, че записваш детето си някъде и там го обучават, но за голямо мое съжаление не е така, слава богу че го разбрах в градинския период. Детето е отговорност преди всичко на родителя и след това на който и да е друг.
Относно училището - за държавно такова, мисля, че е много добро. Има си забележките, естествено, но както отбелязах по-горе родителят трябва да отреагира съответно. Играта е отборна.
За изпита не мога да коментирам, не съм психолог, нито педагог, но и при нас детето решаваше единствено задачки, докато ние разговаряхме с психолог на няколко метра от него (което според мен е по-подвеждащо и по-разсейващо за едно дете), така че тази година да отделят родители от деца ми се струва разумно.
И независимо от всички класации, към които проявявам лек скептицизъм, спазвайки правилото за родителското отношение, всяко дете ще може да прояви най-доброто от себе си, независимо в кое училище е.

# 101
  • Мнения: 81
И аз искам да споделя "съдбата" на моето дете, която е всъщност точно обратна на "съдбата" на детето на siskin. (използвам думата "съдба", но може да се използват и думите "късмет", "достъпност до хубаво квартално училище"...). Просто, за да се види колко различни гледни точки/съдби може да има в света, различен от личния ни свят.
Точно обратното на вас, нас ни приеха в хубави/елитни училища единствено и само в училищата където нямаше точкуване по N на брой критерия, а влизането й зависеше само и единствено от знанията й, и представянето на изпит/интервю. Защо? Ами защото, нито живеем в центъра, нито работим в центъра (където са повечето училища с хубави резултати). И аз осъзнавайки липсата на каквито и да е предимства, разбрах че мога да разчитам само на детето и това как е подготвено то по време на предучилищната си подготовка - затова учихме почти всеки ден през последната година, минимум по 2 ч. на ден - висчко което тя трябваше да знае от детската градина, но не го знаеше.

Най доброто училище, до което имах достъп с "точкуване" е на близо 70-та позиция в цитираната класация.
Затова за хора като мен и моето дете, наличието на училища, където точките по местоживеене/работа нямат голямо значение, е много важно преимущество и аз дълбоко оценявам това!
Затова моля да погледнете монетата и от другата страна - точкуването важи за много-много училища, до които вие имате достъп (всички изброени, в които са ви приели на второ класиране със съответния брой точки), но семейства като моето нямат тази привилегия.
Затова може да разчитаме само и едиствено на подготовката на децата си за училищата с изпит, които са по високо в класацията от 70-то място (е...други може да разчитат и на връзки, но ние и такава привилегия нямаме  hahaha )

Леле леле леле. Много сте се заблудили, толкова много, че не мога да го опиша с думи.
А кой Ви е казал, че живеем в центъра? Хахаха, Вие да нямате гадателски способности като ръководството на 134-о - и те така на магия ги приемат. Хахахаха.
Ето за да ви обясня:
 В Шесто имаше критерий местожителство, но не и месторабота, т.е. нямахме покрит критерий. Нито сме учили там, нито имаме братче/сестриче. Независимо от това приеха детето без да се правят на палячовци и без връзки. В 38- имаше критерий местожителство, на който не отговаряме, независимо от това приеха детето без да измислят изпити със съмнителни критерии. В 7-о - директорката каза изрично на родителската среща - ще приема всички деца, без значение от местожителство и месторабота. И ги прие. И нова паралелка направи.
В 133-о единствено ми послужи точкуване от месторабота, но както обясних по-горе в характеристиката, това училище ме отблъсна от деня на подаване.
Така че "достъпност до хубаво квартално училище" е странен термин, който използвате.
До всички посочени по-горе училища стигам за две спирки - с тролей/автобус до 18-о и 134-о, с метро до 6-о, 7-о, 133-о, с четири спирки до 38-о. Но Ви уверявам, че нито едно от училищата не ми даде предимство за местоживеене по простата причина, че това са училища от район "Средец" и който е там другият район на 134-о и 18-о даже не знам, а живеем в район "Сердика". В 18-о за паралелките с източен език този критерий не е важен, за разлика от пародията за препотвърждаване на желанието/ само за другите езици се гледа местоживеене, което така или иначе пак не ми вършеше работа. Така че не знам за каква съдба говорите и за какви критерии. Отворете моля Ви изискванията на тези училища при кандидастването и не говорете глупости, защото ставате за смях.  Просто описаните от мен училища спазиха обявеното и на никого не раздаваха измислени номера, изпити, събеседвания. И пак Ви казвам, защо решихте, че в 134-о всички деца, решили задачите са приети????? къде го видяхте това? Имаше ли публични резултати с точки от изпитите? На кой свят живеете? Така че - да, приеха ни в хубави, елитни училища и то без точкуване по местожителство и месторабота (отново със забележката за 133-о, в което имам 35 т. за месторабота, както десетки други, освен това като я класираха на второ класиране и ни се обадиха останаха изумени, че се отказваме.) Не съм учила с детето по 2 часа на ден и изобщо тази пародия с изпитите ... не се самозалъгвайте.

Съвсем различен е въпроса, ако тези училища, за които става въпрос в поста ми, не представляват интерес за Вас. Но да изкарвате нещата, че "влизането зависи от знанията", че "сте от непривилигированите" и т.н., моля Ви наистина залитате ... Моля не ми класифицирайте съдбата и късмета на детето. По отношение на достъпност - Вие сте имали абсолютно същата достъпност както и ние.

Последна редакция: ср, 29 юни 2016, 15:11 от siskin

# 102
  • Мнения: 385
Да, не съм чела критериите за всички училища в София, моля за извинение.  Mr. Green
Но със сигурност знам, че 133-то е със точкуване и то минимум 35 точки - което означаваше точно месторабота в района, а 6-то и 7-мо са на няколко преки от 133-то, което значи, че и там сте имали предимство някакво, щом 133-то са ви приели, дори да си мислите, че нямате - класирането не го правите вие, нали? Wink
Също така защо обсъждате каква невярна информация имало на сайта на 134-то, след като на сайта на вашето училище има същата такава невярна информация, а нея не я обсъждате, че не е вярна? - На сайта на 7-мо ясно са изброени критерии за прием и строго точкуване, а сега вие казвате че директорката била взела самосиндикално друго решение - всички приела - такава информация няма на сайта им!  Mr. Green Просто питам, любопитно е...
И моля да не ставате толкова емоционална...не сте на изпит.  Flutter
Обсъждането тук, мисля, е съвсем приятелско!

Последна редакция: ср, 29 юни 2016, 15:55 от zk_avram

# 103
  • Мнения: 81
Да, не съм чела критериите за всички училища в София, моля за извинение.  Mr. Green
Но със сигурност знам, че 133-то е със точкуване и то минимум 35 точки - което означаваше точно месторабота в района, а 6-то и 7-мо са на няколко преки от 133-то, което значи, че и там сте имали предимство някакво, щом 133-то са ви приели, дори да си мислите, че нямате - класирането не го правите вие, нали? Wink
Също така защо обсъждате каква невярна информация имало на сайта на 134-то, след като на сайта на вашето училище има същата такава невярна информация, а нея не я обсъждате, че не е вярна? - На сайта на 7-мо ясно са изброени критерии за прием и строго точкуване, а сега вие казвате че директорката била взела самосиндикално друго решение - всички приела - такава информация няма на сайта им!  Mr. Green Просто питам, любопитно е...

Не става въпрос за всички училища в София, жалвате се, че тези с успех били непостижими за Вас, защото не сте в Центъра. Еми не е вярно.
Веднага Ви отговарям. Вероятно не съм го написала ясно.
В сайта на 7-о има списък за точките. Така е. И е написано, че децата ще бъдат подредени по тях. Но никъде не пише, че няма да приемат деца без точки. Така че не си измисляйте. Обявените места ги запълниха по точките подред. Установиха, че напливът за там е голям. Новата паралелка е с немски - изрично  пише, че ако има желаещи - ще я съставят. И да - много по-мило е да те посрещнат с - няма да Ви върнем детето, защото то е ценно за нас (7 СОУ), отколкото - ако не Ви приемат - ще Ви приемат другаде - не е свършил светът (134 -о).

За Шесто - да, има критерии, както за всички училища. И като за другите училища - на тези критерии не сме отговаряли. Критерий месторабота обаче там няма. Въпросът, който повдигнахте Вие обаче е, че не сте в центъра, не сте привелигировани - ето казвам Ви - не сте отишли да подадете заявление - щяхте да сте приети - но вече е друг въпрос.  

В 38-о също има критерии, на които ние не отговаряме. Въпросът, който повдигнахте обаче е, че не сте в центъра, не сте привелигировани - ето казвам Ви - нито живеем в центъра, нито имаме братче или сестричка. И въпреки това приеха детето. Електронно е всичко. Отворете сайта на 38-о и се убедете за точкуването.

Никъде за 133-о не пише "минимум". Както писах, възмущението ми за 133-о беше точно заради факта, че се държат така, сякаш е "наследствено", така че не знам за какво точно ми подскачате. Там бях с 35 т. по месторабота - единственото училище, в което местоработата ми свърши работа на второ класиране, но заради отношението и гаврата там също няма да си дам детето. Въпрос на принципи - влезе, но не я записах по няколко пъти упоменатите причини.

Това че не сте отишли да подадете заявление в тези училища вече е друг въпрос. Може и да не сте искали.   Също и никъде по по  сайтовете не пише, че няма да приемат деца без точки. Пише, че се подреждат по броя точки, до изчерпване на местата - освен свещеното 134-о, разбира се.
И да - затова Ви обясних - отидох според свободното време преди и след работния ден на срещите с учителите, на родителските срещи, зададох въпросите си, запознах се с екипа. Вие защо не отидохте?

Последна редакция: ср, 29 юни 2016, 16:07 от siskin

# 104
  • Мнения: 385
"Минимум" точки значи граничната група от точки, която е всяка година една и съща - тази на хората с месторабота в района. А гранична група значи - заявленията с еднакъв брой точки, но не всички от които приети. Това е "минимум".
Аз не съм се интересувала от тези училища, но и да се бях интересувала, може би пак нямаше да кандидатстваме, поради ясната причина, че на сайта им е обявен прием с точкуване, а ние не покриваме, който и да е критерий. Вие работите близо до тях и затова сте се интересували и надявали да се случи "чудо" и да ви приемат - и това "чудо" се е случило на второ класиране.
И пак казвам - няма как да сте сигурна, че не са ви класирали точно заради местоработата ви, и също така не мисля, че са приели всички подали документи деца в 7-мо, вие от къде знаете това - има ли ясна информация колко са подадените заявления и колко са приетите деца? В списъка с класираните няма обявени точки.

Емоционална, още може да се дефинира като първична - което значи че не 134-то, а еволюцията ни прави неемоционални.
Факти не видях във вашите текстове - само емоция, емоция,...В публичното пространство емоциите трябва да се сдържат, както и на пътя (ако сте шофьор), за да не се стига до необмислени/глупави инциденти и грубости.

Последна редакция: ср, 29 юни 2016, 16:32 от zk_avram

# 105
  • Мнения: 81
"Минимум" точки значи граничната група от точки, която е всяка година една и съща - тази на хората с месторабота в района. А гранична група значи - заявленията с еднакъв брой точки, но не всички от които приети. Това е "минимум".
Аз не съм се интересувала от тези училища, но и да се бях интересувала, може би пак нямаше да кандидатстваме, поради ясната причина, че на сайта им е обявен прием с точкуване, а ние не покриваме, който и да е критерий. Вие работите близо до тях и затова сте се интересували и надявали да се случи "чудо" и да ви приемат - и това "чудо" се е случило на второ класиране.
И пак казвам - няма как да сте сигурна, че не са ви класирали точно заради местоработата ви, и също така не мисля, че са приели всички подали документи деца в 7-мо, вие от къде знаете това - има ли ясна информация колко са подадените заявления и колко са приетите деца? В списъка с класираните няма обявени точки.

Емоционална, още може да се дефинира като първична - което значи че не 134-то, а еволюцията ни прави неемоционални.
Факти не видях във вашите текстове - само емоция, емоция,...В публичното пространство емоциите трябва да се сдържат, както и на пътя (ако сте шофьор), за да не се стига до необмислени/глупави инциденти и грубости.

В 7-о в 17,00 на 03 юни нямаше обявен списък "първо класиране". Имаше списък "Списък на приетите"   И да - всички подали деца са приети в 7-о, вижда се списък с над 170 деца. Подредени по азбучен ред. Записани са всички тези, които са имали желание за това, и чак когато останаха незаети места ги обявиха.
За разлика от 134-о, на страницата на което излезе списък под номера без да е ясно на какви критерии стъпва тази класация, както и "резерви" - колко удобно. Вие ли сте доказателството за еволюцията - неемоционална в публичното пространство. Не, благодаря. Стойте си неемоционална, където си искате. Като сте неемоционална обаче, може да се опитате малко да се заземите и да приемете наистина реалността.

# 106
  • Мнения: 385
Друг известен факт от еволюцията, е че за всеки реалността, времето и пространството са различни. Вашата няма как да я приема по простата причина, че не съм вас.
И на мен ми се искаше да знам какви точки е изкарало детето ми, но за съжаление не мога, понеже за щастие са ни приели.  Crazy  Heart Eyes
Вие отидохте ли да видите работата на детето ви, щом искате да знаете колко точки има и защо не е прието, или и това не направихте заради силната ви емоционалност?

# 107
  • Мнения: 81
"Минимум" точки значи граничната група от точки, която е всяка година една и съща - тази на хората с месторабота в района. А гранична група значи - заявленията с еднакъв брой точки, но не всички от които приети. Това е "минимум".
Аз не съм се интересувала от тези училища, но и да се бях интересувала, може би пак нямаше да кандидатстваме, поради ясната причина, че на сайта им е обявен прием с точкуване, а ние не покриваме, който и да е критерий. Вие работите близо до тях и затова сте се интересували и надявали да се случи "чудо" и да ви приемат - и това "чудо" се е случило на второ класиране.
И пак казвам - няма как да сте сигурна, че не са ви класирали точно заради местоработата ви, и също така не мисля, че са приели всички подали документи деца в 7-мо, вие от къде знаете това - има ли ясна информация колко са подадените заявления и колко са приетите деца? В списъка с класираните няма обявени точки.

Емоционална, още може да се дефинира като първична - което значи че не 134-то, а еволюцията ни прави неемоционални.
Факти не видях във вашите текстове - само емоция, емоция,...В публичното пространство емоциите трябва да се сдържат, както и на пътя (ако сте шофьор), за да не се стига до необмислени/глупави инциденти и грубости.
Eто Ви останалите точки за 133-о, никъде не пише, че трябва да имате минимум 35 и спорите ей така за спорта.
Местоживеене с настоящ адрес преди 01.01.2016 г. – 25 точки
Деца на учители, работещи  в 133 СОУ- 20 точки
Месторабота в района на училището, възникнала след обявяването на критериите (29.02.2016г.) – 15 точки.
При равен брой точки по посочените критерии класирането ще се  извърши по входящ номер до достигане максимална пълняемост на паралелките.
Точно заради всички тези критерии и отношението не им поверих детето. В моята работа например е забранено да работи роднина по пряка линия, докато там това е предимство.

# 108
  • Мнения: 2 987
Темата стана много емоционална, но е факт, че в 134-то не изнасят резултати от т.нар. изпит, за разлика от НУКК, където могат да се видят точките и на приети, и на неприети. Факт е и че след обявяване на приетите, има допълнително записвани деца, които не са били и посочени като резерви / поне за 2014г. със сигурност беше така/, а се появиха после при разпределение по класове.
Иначе според мен училището си е добро, много се прави и от ръководството, и от настоятелството.
За допълнителните занимания не мога да кажа дали и какви имат, защото дори и да има не се ползват / или поне така беше по наше време/ от предучилищната група, макар да е в същата сграда, в същото училище.
Сискин, само за информация, 134-то е в район Възраждане, а не Средец.
Скрит текст:
Все пак, обаче, според мен е много неприятно, че това е единственото училище в София, изключая Лицея, което не дава предимство за предучилищната си група и за живеещите наблизо. От нашата предучилищна има детенце, което живее до училището / на Цар Симеон/, съответно по адрес не попада в района на 18-то и никое друго училище, не го приеха и на двете места и сега са принудени да го водят на неудобно и отдалечено място.
Малко от любопитство, ZK Avram, но вие не сте ли с предимство произход за 134-то / съдейки от ник-а, в който има еврейско име/?


# 109
  • Мнения: 385
Да, любопитно е наистина, това е съкращение на фамилията ми. Дори при записването бяха учудени че не сме "с произход", аз до скоро дори не знаех че се класифицира като еврейско, според мен си е универсална фамилия. Не, нямаме предимство, иначе щях отдавна да го спомена Simple Smile

# 110
  • София
  • Мнения: 17 592

изобщо не искам да се намесвам в спора, още повече, че "изпитът" изобщо не е за знания - не е и бил замислен като такъв - замислен е като психологическа оценка. Няма как да се обявят резултатите от подобен тип оценяване.
Колкото до извънкласни занимания - има и такива, не ги помня всичките, някои са безплатни, някои са платени (цените вървяха горе-долу като цените за допълнителните занимания в ДГ).

# 111
  • Мнения: 81

изобщо не искам да се намесвам в спора, още повече, че "изпитът" изобщо не е за знания - не е и бил замислен като такъв - замислен е като психологическа оценка. Няма как да се обявят резултатите от подобен тип оценяване.
Колкото до извънкласни занимания - има и такива, не ги помня всичките, някои са безплатни, някои са платени (цените вървяха горе-долу като цените за допълнителните занимания в ДГ).

умишлено е измислен така, точно за да няма прозрачност.

# 112
  • София
  • Мнения: 17 592

изобщо не искам да се намесвам в спора, още повече, че "изпитът" изобщо не е за знания - не е и бил замислен като такъв - замислен е като психологическа оценка. Няма как да се обявят резултатите от подобен тип оценяване.
Колкото до извънкласни занимания - има и такива, не ги помня всичките, някои са безплатни, някои са платени (цените вървяха горе-долу като цените за допълнителните занимания в ДГ).

умишлено е измислен така, точно за да няма прозрачност.


Всъщност не, замислен е така за да се спре, в максимална степен, агресията в училище - още. така да се каже, преди входа. Мисля (но не съм си правила труда да проверявам подробно, просто познавам една от психоложките от предни - доста предни - години... и не, не ми е било от полза, аз съм с еврейски произход, просто съвпадение, че това събеседване е било въведено още по времето на доста по-малките набори) - поради особения характер на училището и възможността за сериозни  (целенасочени) изстъпления от омраза... и т.н. Което не означава, че при сегашните големи набори децата, които не са приети, са агресивни или страдащи от дефицит на вниманието. Така или иначе подборът е доста субективен когато децата, отговарящи на условията - спокойни, уравновесени и т.н. - са много. Нямам идея как се прави, но при всяко положение няма как да се оповестят резултатите.

# 113
  • Мнения: 81

изобщо не искам да се намесвам в спора, още повече, че "изпитът" изобщо не е за знания - не е и бил замислен като такъв - замислен е като психологическа оценка. Няма как да се обявят резултатите от подобен тип оценяване.
Колкото до извънкласни занимания - има и такива, не ги помня всичките, някои са безплатни, някои са платени (цените вървяха горе-долу като цените за допълнителните занимания в ДГ).

умишлено е измислен така, точно за да няма прозрачност.


Всъщност не, замислен е така за да се спре, в максимална степен, агресията в училище - още. така да се каже, преди входа. Мисля (но не съм си правила труда да проверявам подробно, просто познавам една от психоложките от предни - доста предни - години... и не, не ми е било от полза, аз съм с еврейски произход, просто съвпадение, че това събеседване е било въведено още по времето на доста по-малките набори) - поради особения характер на училището и възможността за сериозни  (целенасочени) изстъпления от омраза... и т.н. Което не означава, че при сегашните големи набори децата, които не са приети, са агресивни или страдащи от дефицит на вниманието. Така или иначе подборът е доста субективен когато децата, отговарящи на условията - спокойни, уравновесени и т.н. - са много. Нямам идея как се прави, но при всяко положение няма как да се оповестят резултатите.


Всичко това няма смисъл. Какво очаквате да видят психолозите за 25 мин, докато децата гледат задачките и решават? Мислите, че децата "не с произход" знаят, че другите са "с произход" и с предимство и очаквате да реагират агресивно ли? Чисто субективен подбор, не доста. Особено при този голям набор. Аз не оспорвам резултатите на приетите деца. Тезата ми е, че децата, отговарящи на "изискванията" им са повече от местата. Логичният въпрос е как прецениха кои от тези, които са се справили ще влязат и кои не? И щом се провежда изпит при който "няма как да се оповестят резултатите", то не мислите ли, че този изпит или не струва или е умишлено така сътворен. Представете си ситуация - детето Ви кандидатства след време след 7-и клас. Виждате едни приети деца. Без да Ви дадат информация за всички кандидаствали - без списък с резултатие, каква оценка има и т.н. Представете си кандидаствате за работа без ясно зададени критерии и публикувани резултати. Наистина съм изумена, че не Ви прави впечатление огромната корупционна дупка, оставена там. Срещнах се с много важен човек от това училище. Познавам го по една или друга причина. Взе входящия номер на документите. Обясни ми всичките "пукнатини", как се описват резултатите, как първо се прави списъкът с приетите, после се описват досиетата на "неприетите". Да, разбира се, има и случайно постъпили умничета, представили се добре и приети по случайност. Радвам се. Но моето дете не е случайност. И това, на което ще го науча е чест и достойнство. Благодарих на господина за готовността за съдействие. Помолих го да не ни съдейства и да остави това "уговорено" място за други. Това е моят принцип. Нямам намерение децата ми да учат при това ръководство и при тези хора. При тези, които са подготвили предучилищната група, а не са приели готвените от тях деца! Явно не са ги научили на нищо! Втори път корупционна схема - веднъж за предучилищна, веднъж за първи клас. Браво, поздравления. При най-добрите сте.

# 114
  • София
  • Мнения: 330
     siskin, въпреки че, наистина ми идват малко прекалени последните ти коментари, ти благодаря за споделения опит с другите училища. Започнах да следя изкъсо темите за първи клас.
     Ние лично имаме голямо желание за еврейското. Причините са много и не са само от четене в интернет Wink Иначе, ние имаме точки само за 30-то и то не пълен брой... Но не ми харесва училището и това е Sad Не ми харесва 32, особено като говорих лично с начален учител там... И 18-то не ми харесва, по други причини, които няма да споделям за сега. Но пък щом в 18 има изпит, а не само точкуване ще умувам и за него(макар че не мога да се въздържа- мнооооого лоша среда в междучасията, сега всяко дете си има глава на раменете, но не мога да пренебрегна толкова много родители и толкова лоши мнения затова; със сигурност и в други училища е така, но имам и лични наблюдения...). Благодаря за информацията, че има училища, които приемат и без точки... Гледам и за НЧУ Питагор, но и там има резачка и подбор, отделно въпреки, че цените са добри като за частно училище, не знам дали е добра инвестиция, все пак парите не са чак толкова малко ...

# 115
  • Мнения: 81
    siskin, въпреки че, наистина ми идват малко прекалени последните ти коментари, ти благодаря за споделения опит с другите училища. Започнах да следя изкъсо темите за първи клас.
     Ние лично имаме голямо желание за еврейското. Причините са много и не са само от четене в интернет Wink Иначе, ние имаме точки само за 30-то и то не пълен брой... Но не ми харесва училището и това е Sad Не ми харесва 32, особено като говорих лично с начален учител там... И 18-то не ми харесва, по други причини, които няма да споделям за сега. Но пък щом в 18 има изпит, а не само точкуване ще умувам и за него(макар че не мога да се въздържа- мнооооого лоша среда в междучасията, сега всяко дете си има глава на раменете, но не мога да пренебрегна толкова много родители и толкова лоши мнения затова; със сигурност и в други училища е така, но имам и лични наблюдения...). Благодаря за информацията, че има училища, които приемат и без точки... Гледам и за НЧУ Питагор, но и там има резачка и подбор, отделно въпреки, че цените са добри като за частно училище, не знам дали е добра инвестиция, все пак парите не са чак толкова малко ...

В 18-о няма изпит. Има препотвърждаване на място на заявеното писмено желание. Изглежда така: обявяват Ви диапазон - часови за посещение. На входа Ви насочват пред коя стая да чакате. Организацията е презицна, наистина ще Ви приемат в определения час. Влизате. Сядате пред някой от екипите. Изваждат заявлението. Потвърждавате ли заявените места? Отговаряте. Довиждане приятен ден! И на Вас. Ето това е изпитът.

# 116
  • Мнения: 81
    siskin, въпреки че, наистина ми идват малко прекалени последните ти коментари, ти благодаря за споделения опит с другите училища. Започнах да следя изкъсо темите за първи клас.
     Ние лично имаме голямо желание за еврейското. Причините са много и не са само от четене в интернет Wink Иначе, ние имаме точки само за 30-то и то не пълен брой... Но не ми харесва училището и това е Sad Не ми харесва 32, особено като говорих лично с начален учител там... И 18-то не ми харесва, по други причини, които няма да споделям за сега. Но пък щом в 18 има изпит, а не само точкуване ще умувам и за него(макар че не мога да се въздържа- мнооооого лоша среда в междучасията, сега всяко дете си има глава на раменете, но не мога да пренебрегна толкова много родители и толкова лоши мнения затова; със сигурност и в други училища е така, но имам и лични наблюдения...). Благодаря за информацията, че има училища, които приемат и без точки... Гледам и за НЧУ Питагор, но и там има резачка и подбор, отделно въпреки, че цените са добри като за частно училище, не знам дали е добра инвестиция, все пак парите не са чак толкова малко ...

В 18-о няма изпит. Има препотвърждаване на място на заявеното писмено желание. Изглежда така: обявяват Ви диапазон - часови за посещение. На входа Ви насочват пред коя стая да чакате. Организацията е презицна, наистина ще Ви приемат в определения час. Влизате. Сядате пред някой от екипите. Изваждат заявлението. Потвърждавате ли заявените места? Отговаряте. Довиждане приятен ден! И на Вас. Ето това е изпитът.
За 18-о имам набльдения дотолкова, че ми съдействаха да ме разведат из училището. Влязохме в занималня - играеха карти. С уговорката, че всичко е инидивидуално: Познавам детенце за 5-и клас там в руската паралелка, от втори клас я отписаха от занималня, само двойки! Готвят я вкъщи и на НВО 4 клас има 6 по всичко. Познавам детенце и от големите, завърши Шесто ОУ, в 18-о е с френски и инспански. Четворките са масовата оценка в класа й. Пак с уговорката, че не всички деца имат четворки. Масовото оплакване обаче е, че през учебната година почти не ги изпитват, последните 3 седмици ги пощуриха от изпитване, възможно е с новите реформи да е така и в другите училища, нямам идея. Контролното по БЕЛ им планираха за 27-юни! Учебната година свършва на 30-и. По химия например й помагах, имаше 3 и 5. Честно казано вероятно проблемът е в моите разбирания, аз не съм била пълен отличник в гимназията - по математика и физика имах 5. Но съм завършила ПМГ профил биология и химия, така че тези предмети са ми били важни, както за средното, така и за кандидатстването за университет. Независимо от петиците по тези предмети съм учила след това 4 части висша математика, 3 части физика и 2 физикохимия, взела съм си изпитите, т.е. една петица в девети клас не означава провал на живота, не го казвам, за да се захванете за тези предмети, просто споделям. Всеки знае колко много и колко тежки изпити е държал, кога е имал късмет, кога нещо се е случило и е бил възпрепятстван. Но такива масови оценки като тройки, четворки, буквално по повечето предмети - точни науки, езици, при нас нямаше, все пак говоря за 94-97 г., не е важно, просто ми е странно за възприемане в днешната реформирана образователна система. По испански масово в класа тройки. Ние кандидатствахме в 18-о - паралелката английски и китайски, не ни приеха. А и като сравнявам 6, 18 със 7-о, наистина не представлява интерес за нас. 133-о и 134-о по описаните причини го игнорирахме - НВО не е самоцел. Но познавам и дечица от 133-о с добър успех са, възможно е да е чисто индивидуално всичко. Много примери има. Четохи  в коментарит е за 7-о - имаше родител, който категорично е на мнение, че детето му нищо не е научило и ходи без желание. Дете на моя колежка след седми клас от седмо влезе в НПМГ на първо класиране с отлични оценки. Подадохме в повече училища единствено заради големия наплив на набор 2009. Сред тях разбира се имахме "по-първи и по-втори подреждания" ... Много фактори има, но и към 7 клас предполагам може да се усети желанието на детето, поне дали е привърженик на по-точните или пък хуманитерните профили.

# 117
  • София
  • Мнения: 330
Така е да:) Ами ние ще се надяваме първо на Еврейското, но трябва да има и други варианти. И наистина 18-то ще отпадне. Склонна съм и да пътуваме с детето, т.е. ако училището не е Еврейското няма да ни е в непосредствена близост, така или иначе Simple Smile Благодаря за коментарите. Надявам се и повече хора, които са кандидатствали в 134-то тази година да пишат отзиви. Странен ми е новия изпит за родителите. За първи път чувам за анкети, кой ги попълва- всеки родител ли; нали имаше групи родители и един, който говори от тях....Много разнородни отзиви намирам-и от близки, и от тук Simple Smile Все едно хората са били на различни места Simple Smile

P.S. Забравих, че и 41-во е сравнително удобно за ходене пеш,но пусто и то с лоши отзиви последните 3-4 години....... Thinking Не знам, това с училищата е някаква невероятна "драма" в София. Всеки има някакви претенции, включително и аз....Поне ни приеха в предучилищната в Еврейското и от първата ми среща с учителката мога да кажа, че избора ни е правилен. Отделно, същата жена е преподавала и на детето на наши приятели и те са във възторг от нея....Но тяхното дете не беше прието в училището след това....

Последна редакция: чт, 30 юни 2016, 15:53 от chriss

# 118
  • Мнения: 81
Така е да:) Ами ние ще се надяваме първо на Еврейското, но трябва да има и други варианти. И наистина 18-то ще отпадне. Склонна съм и да пътуваме с детето, т.е. ако училището не е Еврейското няма да ни е в непосредствена близост, така или иначе Simple Smile Благодаря за коментарите. Надявам се и повече хора, които са кандидатствали в 134-то тази година да пишат отзиви. Странен ми е новия изпит за родителите. За първи път чувам за анкети, кой ги попълва- всеки родител ли; нали имаше групи родители и един, който говори от тях....Много разнородни отзиви намирам-и от близки, и от тук Simple Smile Все едно хората са били на различни места Simple Smile

P.S. Забравих, че и 41-во е сравнително удобно за ходене пеш,но пусто и то с лоши отзиви последните 3-4 години....... Thinking Не знам, това с училищата е някаква невероятна "драма" в София. Всеки има някакви претенции, включително и аз....Поне ни приеха в предучилищната в Еврейското и от първата ми среща с учителката мога да кажа, че избора ни е правилен. Отделно, същата жена е преподавала и на детето на наши приятели и те са във възторг от нея....Но тяхното дете не беше прието в училището след това....
Има писмена анкета, за която дават няколко минути и после като на олимпиадите в училище си криеш отговорите Wink)) Това, за което говорите, също се случи - задават 2 въпроса, родителите на групички обсъждат и излъчват един говорител на групата. Устните отговори по никакъв начин не се обвързват с родител/дете. На анкетите се вписва вх. № на заявлението и името на детето. "Изпитът" за родителите свършва, когато децата предадат техните "изпитни" работи. Идва човек до стаята, в която сте, и казва, времето приключи. Излизат всички през игрището на училището и влиза новата група родители с деца. Всичко е под строй. На вратата сутринта охраната търсеше по списък имената на децата, които са дошли за устен. Излезе една дама и му направи забележка, че предоставянето на вх. № за кратък поглед е предостатъчно. Влизате вътре - табели - екип А, екип Б, родители - отделни стаи.

# 119
  • Мнения: 385
Това за родителите нито е изпит, нито пък трябва да си криеш "отговорите".
Никой на нашата маса не е крил каквото и да е. Всичко си стоеше на масата докато обсъждахме, аз дори си дописвах няколко изречения, докато обсъждахме, понеже закъсняхме 5 мин. за "изпита" и дугите родители бяха започнали да пишат вече. НО забележете - цялата група деца в стаята ни чакаха да дойдем, те не бяха започнали с изпита, докато не пристигна и последното дете.
Попълнихме съвсем нормална анкетна карта, която с епопълва в много други училища и се предава заедно с документите за кандидатстване - в случая ня 134-то трябва да си я попълниш на място, докато детето е на изпита. Нормална анкетна карта с 4 въпроса!
Както вече споменах - бяхме закъснели с 5 мин. - чакаха ни на вратата - двама охранители + възпител, посрещнаха ни с усмивка и ни питаха дали сме имали някакъв проблем, със съвсем приятелски и загрижен тон, бях много впечатлена!  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 120
  • Мнения: 81
Това за родителите нито е изпит, нито пък трябва да си криеш "отговорите".
Никой на нашата маса не е крил каквото и да е. Всичко си стоеше на масата докато обсъждахме, аз дори си дописвах няколко изречения, докато обсъждахме, понеже закъсняхме 5 мин. за "изпита" и дугите родители бяха започнали да пишат вече. НО забележете - цялата група деца в стаята ни чакаха да дойдем, те не бяха започнали с изпита, докато не пристигна и последното дете.
Попълнихме съвсем нормална анкетна карта, която с епопълва в много други училища и се предава заедно с документите за кандидатстване - в случая ня 134-то трябва да си я попълниш на място, докато детето е на изпита. Нормална анкетна карта с 4 въпроса!
Както вече споменах - бяхме закъснели с 5 мин. - чакаха ни на вратата - двама охранители + възпител, посрещнаха ни с усмивка и ни питаха дали сме имали някакъв проблем, със съвсем приятелски и загрижен тон, бях много впечатлена!  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes


Както може да погледнете до "криеш отговорите" има усмихнато човече, "изпитът" е в кавички. В поста си ползвам правилната дума "анкета". Така че стига протестирахте ей така по принцип да се заяждате. Освен това изрично помолиха след обявения край никой да не дописва нищо. А това, че сте закъсняли и всички са Ви чакали и не са почвали без Вас, не знам като какъв вид плюс го изтъквате. Мислите, че на родителите им е било приятно?

Последна редакция: чт, 30 юни 2016, 17:00 от siskin

# 121
  • София
  • Мнения: 17 592

изобщо не искам да се намесвам в спора, още повече, че "изпитът" изобщо не е за знания - не е и бил замислен като такъв - замислен е като психологическа оценка. Няма как да се обявят резултатите от подобен тип оценяване.
Колкото до извънкласни занимания - има и такива, не ги помня всичките, някои са безплатни, някои са платени (цените вървяха горе-долу като цените за допълнителните занимания в ДГ).

умишлено е измислен така, точно за да няма прозрачност.


Всъщност не, замислен е така за да се спре, в максимална степен, агресията в училище - още. така да се каже, преди входа. Мисля (но не съм си правила труда да проверявам подробно, просто познавам една от психоложките от предни - доста предни - години... и не, не ми е било от полза, аз съм с еврейски произход, просто съвпадение, че това събеседване е било въведено още по времето на доста по-малките набори) - поради особения характер на училището и възможността за сериозни  (целенасочени) изстъпления от омраза... и т.н. Което не означава, че при сегашните големи набори децата, които не са приети, са агресивни или страдащи от дефицит на вниманието. Така или иначе подборът е доста субективен когато децата, отговарящи на условията - спокойни, уравновесени и т.н. - са много. Нямам идея как се прави, но при всяко положение няма как да се оповестят резултатите.


Всичко това няма смисъл. Какво очаквате да видят психолозите за 25 мин, докато децата гледат задачките и решават? Мислите, че децата "не с произход" знаят, че другите са "с произход" и с предимство и очаквате да реагират агресивно ли? Чисто субективен подбор, не доста. Особено при този голям набор. Аз не оспорвам резултатите на приетите деца. Тезата ми е, че децата, отговарящи на "изискванията" им са повече от местата. Логичният въпрос е как прецениха кои от тези, които са се справили ще влязат и кои не? И щом се провежда изпит при който "няма как да се оповестят резултатите", то не мислите ли, че този изпит или не струва или е умишлено така сътворен. Представете си ситуация - детето Ви кандидатства след време след 7-и клас. Виждате едни приети деца. Без да Ви дадат информация за всички кандидаствали - без списък с резултатие, каква оценка има и т.н. Представете си кандидаствате за работа без ясно зададени критерии и публикувани резултати. Наистина съм изумена, че не Ви прави впечатление огромната корупционна дупка, оставена там. Срещнах се с много важен човек от това училище. Познавам го по една или друга причина. Взе входящия номер на документите. Обясни ми всичките "пукнатини", как се описват резултатите, как първо се прави списъкът с приетите, после се описват досиетата на "неприетите". Да, разбира се, има и случайно постъпили умничета, представили се добре и приети по случайност. Радвам се. Но моето дете не е случайност. И това, на което ще го науча е чест и достойнство. Благодарих на господина за готовността за съдействие. Помолих го да не ни съдейства и да остави това "уговорено" място за други. Това е моят принцип. Нямам намерение децата ми да учат при това ръководство и при тези хора. При тези, които са подготвили предучилищната група, а не са приели готвените от тях деца! Явно не са ги научили на нищо! Втори път корупционна схема - веднъж за предучилищна, веднъж за първи клас. Браво, поздравления. При най-добрите сте.


Не съм питала как е протекло събеседването тази година, Преди 2 години психолог беше със сина ми докато е решавал "задачите" и е разговарял с него... по най-разнообразни "обичайни" въпроси.  А мен ме питаха дали детето знае, че в това училище се учи в мултиетническа среда, за търпение, търпимост, толерантност и бля-бля - моята реакция беше, че на 7 изобщо не знае какво е то "етнос" и и понятие си няма, че едно от добрите му приятелчета в ДГ всъщност е от съвсем различен етнос - турски, а друго е от цигански произход. Не прави разлика все още (тогава), понеже никой не си е направил труда да му обясни, че такава съществува.
Но събеседването си беше тъкмо от психолози и тъкмо с цел психологическа оценка.

# 122
  • Мнения: 81
В руското учат деца от смесени бракове. В 18-о има и китайчета, и япончета, и корейчета, на които видимо им личи, че не са българчета. Никой не си позволява да разпитва децата за такива неща. Така че подобни въплоси за расова дискриминация има само в 134-о. В групата на дъщеря ми имаше момиченце с дръпнати очи, говорещо на руски. С нея бяха най-добри приятелки-навсякъде заедно, ски, зелено училище, в градината, на танците и т.н.  Както Вие казвате никога не са хрумвали идеите за етноса. Така че "изстъпленията на омраза" са само в нечии болни мозъци. Не Ви ли е малко неудобно да ги приписвате на 6-7 годишни деца, под предлог, че ги проверяват за агресивност.

Последна редакция: нд, 03 юли 2016, 10:29 от siskin

# 123
  • София
  • Мнения: 17 592

Не, никак не ми е неудобно.
По ред причини, започвайки с това, че нищо на никого не приписвам и завършвайки с това, че училището явно не е градина... и да, в това училище - въпреки "решетката" - е имало обиди от типа на "еди-кой-си е циганин" (въпросното дете е мургаво - и не е циганче. но това няма никакво значение, нали? ) Именно от страна на 7 годишно - при това, забележете, момиче.Така че... някои не знаят какво е това етнос, да. Но има и такива, които омразата са я приемали заедно с майчиното мляко. Уви. Не съм в някакъв истеричен възторг от това училище, но струва ми се, нивото на училищна агресия е по-ниско в сравнение с другите, които ми бяха достъпни - и това наклони везните.

# 124
  • Мнения: 81

Не, никак не ми е неудобно.
По ред причини, започвайки с това, че нищо на никого не приписвам и завършвайки с това, че училището явно не е градина... и да, в това училище - въпреки "решетката" - е имало обиди от типа на "еди-кой-си е циганин" (въпросното дете е мургаво - и не е циганче. но това няма никакво значение, нали? ) Именно от страна на 7 годишно - при това, забележете, момиче.Така че... някои не знаят какво е това етнос, да. Но има и такива, които омразата са я приемали заедно с майчиното мляко. Уви. Не съм в някакъв истеричен възторг от това училище, но струва ми се, нивото на училищна агресия е по-ниско в сравнение с другите, които ми бяха достъпни - и това наклони везните.

[/quote

Надявамм се не считате, че всички неприети деца след магическия психотест и анкета с разговор (по време на които никой родител не би признал даже и да е расист)са достатъчни за отсяване Wink)) както и да е, сигналите, които получих от/за това училище буквално ме отвратиха. Хората са различни и изборът за първолачето естествено също е индивидуален. Пожелавам успешна учебна година на всички, здраве и успехи, без значение къде учат. Убедена съм, че странни изстъпления се случват, но вина за това нямат децата. Да не забравяме, че живеем във високо информирано ежедневие, медии, странни детски филми, изолация от едни фактори може разбира се да помогне, но опазване в капсула вероятно и ще навреди. Пожелавам на всички родител перфектен усет за доброто и злото- толкова перфектен, че балансирането между тези "крайности" децата да овладеят с лекота.

# 125
  • София
  • Мнения: 17 592

Не, разбира се, що за глупост!? По никой начин не ми е и хрумвало подобно нещо - само обясних защо не може да се оповестяват резултатите от събеседването...

# 126
  • Мнения: 385
Някой родител на второкласник, случайно да пази списък с необходимите неща за първи клас, който дават учителките? Предпочитам юли-август да купя всичко, вместо в лудницата през септември да ходя, след родителската среща. Ако някой може да ми прати снимка, или списък от госпожите, ще съм му много благодарна  Hug

# 127
  • Мнения: 385
Създадох група във FB за 1В клас, който е от него и желае да се включи, моля да заповяда - имам списък на децата от класа. Моля не се притеснявайте,че ще бъдете питани за името на вашия първокласник, това е с цел по-голяма сигурност в групата!  Hug
Скрит текст:

# 128
# 129
# 130
  • Мнения: 1 380
Госпожата иска да каже, че гроздето е кисело ... т.е това училище е доста назад при ВО за 7-ми клас.
Както се вижда обаче, има сигурно 1-2 държавни ... всички останали са частни.

Какъв е изводът, siskin ?

# 131
  • Мнения: 81
Госпожата иска да каже, че гроздето е кисело ... т.е това училище е доста назад при ВО за 7-ми клас.
Както се вижда обаче, има сигурно 1-2 държавни ... всички останали са частни.

Какъв е изводът, siskin ?

Не, не исках да кажа това. Публикувам го на всички теми само за информация (защото така съм решила) и не е забранено. Но като ми обърнахте внимание - далеч не са 1-2 (за София) държавните преди 134-o, а са над 10.
Всеки випуск е различен. А това е статистика и всеки може да си прави изводите сам.
Ето още статистика:
http://www.danybon.com/obrazovanie/top-20-durjavni-obstinski-uch … -sofia-2012-2016/

Последна редакция: чт, 20 окт 2016, 13:38 от siskin

# 132
  • Мнения: 112
Госпожата иска да каже, че гроздето е кисело ... т.е това училище е доста назад при ВО за 7-ми клас.
Както се вижда обаче, има сигурно 1-2 държавни ... всички останали са частни.

Какъв е изводът, siskin ?

Не, не исках да кажа това. Публикувам го на всички теми само за информация (защото така съм решила) и не е забранено. Но като ми обърнахте внимание - далеч не са 1-2 (за София) държавните преди 134-o, а са над 10.
Всеки випуск е различен. А това е статистика и всеки може да си прави изводите сам.
Ето още статистика:
http://www.danybon.com/obrazovanie/top-20-durjavni-obstinski-uch … -sofia-2012-2016/
Учудих се защо в тема за 1 клас се пуска този линк. Не е ли по-подходяща класацията за матурите в 4 клас /или там нещо не ни харесва/? Върнах се да прочета последните 1-2 страници и си отговорих на въпроса. Извинете,че не го направих вчера ...

# 133
  • Мнения: 81
Госпожата иска да каже, че гроздето е кисело ... т.е това училище е доста назад при ВО за 7-ми клас.
Както се вижда обаче, има сигурно 1-2 държавни ... всички останали са частни.

Какъв е изводът, siskin ?

Не, не исках да кажа това. Публикувам го на всички теми само за информация (защото така съм решила) и не е забранено. Но като ми обърнахте внимание - далеч не са 1-2 (за София) държавните преди 134-o, а са над 10.
Всеки випуск е различен. А това е статистика и всеки може да си прави изводите сам.
Ето още статистика:
http://www.danybon.com/obrazovanie/top-20-durjavni-obstinski-uch … -sofia-2012-2016/
Учудих се защо в тема за 1 клас се пуска този линк. Не е ли по-подходяща класацията за матурите в 4 клас /или там нещо не ни харесва/? Върнах се да прочета последните 1-2 страници и си отговорих на въпроса. Извинете,че не го направих вчера ...
Публикувайте които искате резултати от НВО. Видях и от 4-и клас, но същите деца от НВО след 4-и клас са се явили и на НВО след 7-и, така че ... не знам какво точно потвърждавате с поста си. След 4-и клас случаите на кандидатстващи деца са единици, а и както знаем основното образование се завършва в 7-и клас. А и по-горе споделих, че випуските са различни. Има и данните за няколко последователни години 2012-2016, които не съм написала аз Wink , т.е. данните са предоставени от Министерство на образованието, както е описано в статията и числените стойности говорят достатъчно добре. Това беше основната причина да публикувам линка, за да се види обичайното местоположение на училищата в класациите. Втората причина да постна линка е коментарът, че всички училища преди 134-о са частни и само 1, 2 не били частни.

Последна редакция: чт, 20 окт 2016, 15:46 от siskin

# 134
  • София
  • Мнения: 17 592

Уф, леко досадно ми става да влизам в темата, само за да видя, че има постове, нямащи никакво отношение към първокласниците там... Моля, въздържайте се.

# 135
  • Мнения: 45
Дали има кандидастващи тази година? Чудя се без произход, посещение на подготвителна група и братя/сестри има ли някакъв шанс въобще...  newsm78

# 136
  • Мнения: 215
Децата в подготвителните групи били 58(по инфо от сайта), а ще приемат общо 84 деца. Според мен шансът е много малък, при новите критерии без изпит ще бъде невъзможно почти според мен...

# 137
  • Мнения: 19
Знаете ли, 2018/2019 кои учители ще поемат първи клас и какви отзиви имате за тях?

# 138
  • Sofia
  • Мнения: 35
Госпожата иска да каже, че гроздето е кисело ... т.е това училище е доста назад при ВО за 7-ми клас.
Както се вижда обаче, има сигурно 1-2 държавни ... всички останали са частни.

Какъв е изводът, siskin ?

Не, не исках да кажа това. Публикувам го на всички теми само за информация (защото така съм решила) и не е забранено. Но като ми обърнахте внимание - далеч не са 1-2 (за София) държавните преди 134-o, а са над 10.
Всеки випуск е различен. А това е статистика и всеки може да си прави изводите сам.
Ето още статистика:
http://www.danybon.com/obrazovanie/top-20-durjavni-obstinski-uch … -sofia-2012-2016/

Здравейте,

рядко пиша във форума, но днес попаднах на тази тема и трудно мога да се въздържа. Синът ми беше до 7-ми клас, а дъщеря ми е начален етап в това училище. Наблюденията ми са ежедневни и съм в шок от повечето мнения тук. В училище няма агресия, няма обиди между децата - самият факт, че класът на сина ми се наговориха и решиха да останат в училището и след 7- ми клас, мисля говори сам по себе си.

Нивото на преподаване е такова, че единствените коментари, които получавахме от школата в 7-ми клас е, че детето е изключително добре подготвено, няма никакви пропуски и прочие.

Да се цитират класации за успеваемост след 7-ми клас е безкрайно посредствено - имайки предвид, че всички деца се подготвят от школи и частни учители - именно заради истерията на нас, родителите! А докога ще продължаваме да издевателстваме над децата - явно още доста.

Само да уточня - нямаме произход, децата са ходили в друга предучилищна, и двамата се явиха на препитването и се справиха.

С удоволствие бих помогнала с гледната ни точка с родители на първокласници или бъдещи такива.

# 139
  • София, св. Троица
  • Мнения: 309
Здравейте, някой може ли да сподели мнение за учителите:
Румяна Трачева
Камелия Донева
Антоанета Йорданова
Би трябвало да поемат тазгодишните първокласници.

# 140
  • София
  • Мнения: 1 326
Здравейте, някой може ли да сподели мнение за учителите:
Румяна Трачева
Камелия Донева
Антоанета Йорданова
Би трябвало да поемат тазгодишните първокласници.

При възможност за избор (което не вярвам да се получи) - КАТЕГОРИЧНО РУМЯНА ТРАЧЕВА е учителя за малките - спокойна, компетентна, забавна.

За останалите нямам инфо

# 141
  • Мнения: 19
Здравейте, някой може ли да сподели мнение за учителите:
Румяна Трачева
Камелия Донева
Антоанета Йорданова
Би трябвало да поемат тазгодишните първокласници.

При възможност за избор (което не вярвам да се получи) - КАТЕГОРИЧНО РУМЯНА ТРАЧЕВА е учителя за малките - спокойна, компетентна, забавна.

За останалите нямам инфо

Като нямате инфо за останалите, защо се изказвате КАТЕГОРИЧНО?! А ако са по-добри от г-жа Трачева?

# 142
  • София
  • Мнения: 1 326
Здравейте, някой може ли да сподели мнение за учителите:
Румяна Трачева
Камелия Донева
Антоанета Йорданова
Би трябвало да поемат тазгодишните първокласници.

При възможност за избор (което не вярвам да се получи) - КАТЕГОРИЧНО РУМЯНА ТРАЧЕВА е учителя за малките - спокойна, компетентна, забавна.

За останалите нямам инфо

Като нямате инфо за останалите, защо се изказвате КАТЕГОРИЧНО?! А ако са по-добри от г-жа Трачева?
Защото покрива всички очаквания за начален учител.
Нямам намерение да влизам в полемика. Поискано бе мнение, дадено е такова

# 143
  • Мнения: 81
Тогава вижте с какви балове се влиза след седми клас в 134-о. Точно от статистиката се вадят баловете. Давате пример с Вашето дете, че е прекрасно подготвено, а едва ли не всички други деца от другите училища са ходели на частни уроци Wink)) така че хайде да не говорим за посредственоста, владеете я прекрасно...
Скрит текст:
Госпожата иска да каже, че гроздето е кисело ... т.е това училище е доста назад при ВО за 7-ми клас.
Както се вижда обаче, има сигурно 1-2 държавни ... всички останали са частни.

Какъв е изводът, siskin ?

Не, не исках да кажа това. Публикувам го на всички теми само за информация (защото така съм решила) и не е забранено. Но като ми обърнахте внимание - далеч не са 1-2 (за София) държавните преди 134-o, а са над 10.
Всеки випуск е различен. А това е статистика и всеки може да си прави изводите сам.
Ето още статистика:
http://www.danybon.com/obrazovanie/top-20-durjavni-obstinski-uch … -sofia-2012-2016/

Здравейте,

рядко пиша във форума, но днес попаднах на тази тема и трудно мога да се въздържа. Синът ми беше до 7-ми клас, а дъщеря ми е начален етап в това училище. Наблюденията ми са ежедневни и съм в шок от повечето мнения тук. В училище няма агресия, няма обиди между децата - самият факт, че класът на сина ми се наговориха и решиха да останат в училището и след 7- ми клас, мисля говори сам по себе си.

Нивото на преподаване е такова, че единствените коментари, които получавахме от школата в 7-ми клас е, че детето е изключително добре подготвено, няма никакви пропуски и прочие.

Да се цитират класации за успеваемост след 7-ми клас е безкрайно посредствено - имайки предвид, че всички деца се подготвят от школи и частни учители - именно заради истерията на нас, родителите! А докога ще продължаваме да издевателстваме над децата - явно още доста.

Само да уточня - нямаме произход, децата са ходили в друга предучилищна, и двамата се явиха на препитването и се справиха.

С удоволствие бих помогнала с гледната ни точка с родители на първокласници или бъдещи такива.

А като видя написано: "нямаме произход" и вече съвсем не можете да ме спечелите за диалог. Ние имаме произход! Български Wink Всички хора имат произход. И в други училища няма агресия и има високи резултати. Но не съм чувала за училище с толкова засилена охрана, в което дете с баща полицай , да носи пистолет в училище. Явно уникалната психологична експертиза при приема не е успяла да предвиди, че детето ще се разхожда с пистолета на тати! Но същият екип от психолози и учители са оценили детето с превъзходен 7 и са го приели, може да упс произход, може и да не е, но със сигурност е бил емоционално стабилен и подготвен за училище.... Поздрави!
Скрит текст:
Госпожата иска да каже, че гроздето е кисело ... т.е това училище е доста назад при ВО за 7-ми клас.
Както се вижда обаче, има сигурно 1-2 държавни ... всички останали са частни.

Какъв е изводът, siskin ?

Не, не исках да кажа това. Публикувам го на всички теми само за информация (защото така съм решила) и не е забранено. Но като ми обърнахте внимание - далеч не са 1-2 (за София) държавните преди 134-o, а са над 10.
Всеки випуск е различен. А това е статистика и всеки може да си прави изводите сам.
Ето още статистика:
http://www.danybon.com/obrazovanie/top-20-durjavni-obstinski-uch … -sofia-2012-2016/

Здравейте,

рядко пиша във форума, но днес попаднах на тази тема и трудно мога да се въздържа. Синът ми беше до 7-ми клас, а дъщеря ми е начален етап в това училище. Наблюденията ми са ежедневни и съм в шок от повечето мнения тук. В училище няма агресия, няма обиди между децата - самият факт, че класът на сина ми се наговориха и решиха да останат в училището и след 7- ми клас, мисля говори сам по себе си.

Нивото на преподаване е такова, че единствените коментари, които получавахме от школата в 7-ми клас е, че детето е изключително добре подготвено, няма никакви пропуски и прочие.

Да се цитират класации за успеваемост след 7-ми клас е безкрайно посредствено - имайки предвид, че всички деца се подготвят от школи и частни учители - именно заради истерията на нас, родителите! А докога ще продължаваме да издевателстваме над децата - явно още доста.

Само да уточня - нямаме произход, децата са ходили в друга предучилищна, и двамата се явиха на препитването и се справиха.

С удоволствие бих помогнала с гледната ни точка с родители на първокласници или бъдещи такива.

Последна редакция: ср, 24 юли 2019, 21:02 от AnMary

# 144
  • София
  • Мнения: 1 326
Без претенции, че имам поглед над всички училища в София, имам преки наблюдения над 134 СУ и няколко други от моя квартал, по-точно 20 ОУ, 22 СУ, 19 СУ. Това, което съм си направила като извод е, че най-добра подготовка до 7 клас дава 20 ОУ в немските паралелки. И като дисциплина най-много ми допада. Лошото е, че е само до 7 клас. В 134 е чудесна подготовката и дисциплината до 4 клас. От 5 до 7 става по-лежерно като дисциплина и е въпрос на воля и желание на всяко дете колко да учи. В гимназиалния курс пак се затяга дисциплината и става по-целенасочено обучението. Според мен се дължи на порастването на децата и осъзнаването на необходимостта от знания, особено тези деца, които по някаква причина не са се представили блестящо на НВО-то. Това са си мои размисли и страсти. Моето дете като видя, че резултатите няма да са достатъчни за НПМГ в природните паралелки, поиска да включи 134 с профил Природни науки напред в желанията си, защото там се учат доста сериозно. Приеха го, пък какво ще стане, само времето ще покаже.
А по повод "произхода", споменат от siskin, се визираше еврейски корени в семейството, което даваше сериозно предимство за прием в 1 клас. Все пак, с тази цел е било създадено това училище. И за протокола, ние имаме САМО български произход Simple Smile

# 145
  • Мнения: 81
А аз имам чувството, че лежерността 5-7 настъпва с всички хлапета, които вече са големи хлапета Wink. С изменението на закона обаче балообразуващи са и оценки от 5, 6 и 7 клас, било то под формата на точки, иииии .... Аз съм против матурите, но това е съвсем друга тема... Надявам се да мога да усетя децата към какъв профил искат да се насочат, хуманитарен или на точните науки... И точно тук идва моето "против" матурите, защото да искаш пълно отличие по математика и БеЛ, да влезе детето в езикова, например, и целия осми клас да не учи точни науки, за мен е ужасно Wink)). Или за да влезе МАТ в СМГ трябва да държи и БеЛ....
Без претенции, че имам поглед над всички училища в София, имам преки наблюдения над 134 СУ и няколко други от моя квартал, по-точно 20 ОУ, 22 СУ, 19 СУ. Това, което съм си направила като извод е, че най-добра подготовка до 7 клас дава 20 ОУ в немските паралелки. И като дисциплина най-много ми допада. Лошото е, че е само до 7 клас. В 134 е чудесна подготовката и дисциплината до 4 клас. От 5 до 7 става по-лежерно като дисциплина и е въпрос на воля и желание на всяко дете колко да учи. В гимназиалния курс пак се затяга дисциплината и става по-целенасочено обучението. Според мен се дължи на порастването на децата и осъзнаването на необходимостта от знания, особено тези деца, които по някаква причина не са се представили блестящо на НВО-то. Това са си мои размисли и страсти. Моето дете като видя, че резултатите няма да са достатъчни за НПМГ в природните паралелки, поиска да включи 134 с профил Природни науки напред в желанията си, защото там се учат доста сериозно. Приеха го, пък какво ще стане, само времето ще покаже.
А по повод "произхода", споменат от siskin, се визираше еврейски корени в семейството, което даваше сериозно предимство за прием в 1 клас. Все пак, с тази цел е било създадено това училище. И за протокола, ние имаме САМО български произход Simple Smile

# 146
  • София
  • Мнения: 2 768
Fair Lady

Само за протокола, 134 су е общинско и е създадено много преди Шалом да се настани там.

# 147
  • София
  • Мнения: 1 326
Fair Lady

Само за протокола, 134 су е общинско и е създадено много преди Шалом да се настани там.
Държавно, всъщност. Тази година кандидатствахме през сайта на МОН за 8 клас.
Училището като такова е от 1912 г.
А ето и малко история от сайта му, поради която беше предишния ми коментар:
"Паметна година за училището е учебната 1991/92, когато със заповед № 94-00-312/01.09.1992 г. на МОН съгласно постановление на МС № 232 на МС от 19.11.1991 г. училището е определено за изучаване на майчин език – иврит като свободно избираем предмет. Статутът му е на общинско училище. Това положение се затвърждава със заповед № 94-00-301/18.07.1996 г. основана на постановление на МС № 183/05.09.1994 г.
Две години по-късно, със заповед № АД 14-11 от 20.03.1998г., 134. ОУ „Димчо Дебелянов“ е преобразувано от общинско в държавно училище. За учебната 1998/1999 г. е утвърден нов учебен план, според който всички деца от първи клас изучават първи чужд език иврит, а от трети клас като втори чужд език започват изучаване на английски език."

Няма за влизам в спор. Няма необходимост. Темата е информативна.

# 148
  • София
  • Мнения: 2 768
Добре , държавно е, не е собственост на Шалом. Очевидно когато е създаването не е имало цел да се приемат деца с еврейски корени.

# 149
  • гр.София
  • Мнения: 30
Скрит текст:
Здравейте, някой може ли да сподели мнение за учителите:
Румяна Трачева
Камелия Донева
Антоанета Йорданова
Би трябвало да поемат тазгодишните първокласници.
Румяна Трачева тази година няма да води първи кшас,а трети.

134 училище е държавно и не е това,което беше преди години.Махнаха изпита преди първи клас,това беше достатъчна „цедка„,за избора на деца.
Лаудер,който е спонсор на всички еврейски училища в света се оттегля от тази учебкна година.Прави свое частно уилище ,една част от децата се местят там.
След като във ФБ станицата на училището имаше пост,че търсят деца за трети и четвърти клас и ще има събеседване с учителката по иврит.
Други години искаха приравнителен изпит по езика.
Всеки може да си пщбаправи извода.

Последна редакция: вт, 06 авг 2019, 09:54 от AnMary

# 150
  • Мнения: 81
Joy

Изключително професионално.

# 151
  • София
  • Мнения: 18
Здравейте, някой има ли информация за тази година 2021/2022 за първокласниците - кои учители ще поемат, някакви мнения за тях. Също ще съм благодарна някой ако може да сподели актуално мнение за началния курс в училището. Благодаря.

# 152
  • Мнения: 23
Здравейте, някой има ли информация за тази година 2021/2022 за първокласниците - кои учители ще поемат, някакви мнения за тях. Също ще съм благодарна някой ако може да сподели актуално мнение за началния курс в училището. Благодаря.

Три екипа са:
Енчева и Иванова/мисля/на В клас. това е най-добрия екип, ако можете да се вредите в този клас /трудно става, почти невъзможно/ще е супер.
За Б клас дори и не знам имената, можете да ги погледнете в сайта на училището. Няма добри отзиви, пък този клас е проблемен от доста випуск, така разпределят децата.
А клас е Георгиева, а идната учебна година ще е млад преподавател, доколкото знам.
Училището не е това, което беше, свлиха доста нивото, но за 1-4 клас е добре.
Откакто махнах изпита нещата се влоши ха. Все пак ги избраха по техни критерий.
Преподавателите по Иврит са много добри, децата много ги харесват.
Има стол и лавка,учи се само сутрин 1 и 2 клас са отделно във филиала на ул. "Брегалница".
Много зависи от това какво очаквате и какви изисквания имате.
Ако имате въпроси питайте🙂, ще ви отговоря.

# 153
  • София
  • Мнения: 18
Здравейте, много благодаря за информацията. Учителите, които сте споменали в сайта на училището са изнесени като учители на 3 клас. Не би ли трябвало учителите на 4 клас да поемат наесен първи клас?
Предполагам, че първите класове са по цял ден. Знаете ли до кога трябва да се вземат децата?
Доста странно ми прозвуча, че се избират по някакъв техен критерий. Ние не сме с майчин език иврит и бихме кандидатствали на общо основание.
Училището ни е близо и би било много удобно за нас, но за нас също е важно да са добри преподавателите и средата. По район сме в 18-то.

# 154
  • Мнения: 23
Не са променили учителите в сайта тези, които са на трети в момента са на 4кл.
За критериите имах пред вид, когато имаше приеман изпит. В момента няма и затова нивото на училището е леко занижено. Не знам за точките по, които приемат тази година, но най-много дават за деца посещавали ПГ и за брат /сестра в същото училище. Изключвам критерий произход.
Готова съм да ви по огна с каквото мога, защото аз също съм търсих информация и ми беше трудно. Поздрави🌺
Здравейте, много благодаря за информацията. Учителите, които сте споменали в сайта на училището са изнесени като учители на 3 клас. Не би ли трябвало учителите на 4 клас да поемат наесен първи клас?
Предполагам, че първите класове са по цял ден. Знаете ли до кога трябва да се вземат децата?
Доста странно ми прозвуча, че се избират по някакъв техен критерий. Ние не сме с майчин език иврит и бихме кандидатствали на общо основание.
Училището ни е близо и би било много удобно за нас, но за нас също е важно да са добри преподавателите и средата. По район сме в 18-то.

# 155
  • Мнения: 18
Здравейте, някой има ли информация за тази година 2021/2022 за първокласниците - кои учители ще поемат, някакви мнения за тях. Също ще съм благодарна някой ако може да сподели актуално мнение за началния курс в училището. Благодаря.

Три екипа са:
Енчева и Иванова/мисля/на В клас. това е най-добрия екип, ако можете да се вредите в този клас /трудно става, почти невъзможно/ще е супер.
За Б клас дори и не знам имената, можете да ги погледнете в сайта на училището. Няма добри отзиви, пък този клас е проблемен от доста випуск, така разпределят децата.
А клас е Георгиева, а идната учебна година ще е млад преподавател, доколкото знам.
Училището не е това, което беше, свлиха доста нивото, но за 1-4 клас е добре.
Откакто махнах изпита нещата се влоши ха. Все пак ги избраха по техни критерий.
Преподавателите по Иврит са много добри, децата много ги харесват.
Има стол и лавка,учи се само сутрин 1 и 2 клас са отделно във филиала на ул. "Брегалница".
Много зависи от това какво очаквате и какви изисквания имате.
Ако имате въпроси питайте🙂, ще ви отговоря.


Какъв е начинът да не попаднеш в екипа на Б клас и преподавателите с лошите отзиви? Или поне към момента на записвамето знаеш ли при кой учител ще бъде детето, за да прецениш дали да го запишеш или не?

# 156
  • Мнения: 23
Здравейте, някой има ли информация за тази година 2021/2022 за първокласниците - кои учители ще поемат, някакви мнения за тях. Също ще съм благодарна някой ако може да сподели актуално мнение за началния курс в училището. Благодаря.

Три екипа са:
Енчева и Иванова/мисля/на В клас. това е най-добрия екип, ако можете да се вредите в този клас /трудно става, почти невъзможно/ще е супер.
За Б клас дори и не знам имената, можете да ги погледнете в сайта на училището. Няма добри отзиви, пък този клас е проблемен от доста випуск, така разпределят децата.
А клас е Георгиева, а идната учебна година ще е млад преподавател, доколкото знам.
Училището не е това, което беше, свлиха доста нивото, но за 1-4 клас е добре.
Откакто махнах изпита нещата се влоши ха. Все пак ги избраха по техни критерий.
Преподавателите по Иврит са много добри, децата много ги харесват.
Има стол и лавка,учи се само сутрин 1 и 2 клас са отделно във филиала на ул. "Брегалница".
Много зависи от това какво очаквате и какви изисквания имате.
Ако имате въпроси питайте🙂, ще ви отговоря.


Какъв е начинът да не попаднеш в екипа на Б клас и преподавателите с лошите отзиви? Или поне към момента на записвамето знаеш ли при кой учител ще бъде детето, за да прецениш дали да го запишеш или не?
Не, не знаеш! Това е уловката.😉
Разпределят ги по характеристиката на гърба на удостоверението от ПГ и диагностиката, която им правят, ако са в списъка на приетите. За тази година не знам дали ще има диагностика.

# 157
  • Мнения: 383
Здравейте,
Записхаме сина ми в ПГ от септември, но на записването останахме с лоши впечатления. Никаква информация не дават. Дори битово-организационна. Родителската среща ще е чак септември. Относно критериите, по които ги разпределят при трите учителки, няколко пъти питах и само казват че има Комисия и служителките нищо не знаят. А зам-директорката дори каза "ЕЕ, вие искате всичко да ви кажа!". Ами да, разбира се. Как да вземем информирано решение дали да си запишем детето там, да премерим плюсове и минуси, като нямаме друго дете или познати учители от там. Може ли, моля, някой от вас да разкаже, ако има пресни впечатления от ПГ, приема в първи клас, обучението и допълнителните занимания, какви деца и семейства избират това училище?   

Синът ми посещава общинска градина, която ни е много близо и като цяло нямаме много причини да го местим, освен че не иска да спи на обяд, а в градината го задължават. Много ще съм благодарна на всякаква информация. Flowers Bouquet

# 158
  • Мнения: 20
Здравейте,
някой знае ли кои учителки ще поемат първи клас през учебната 2022/2023 година в 134 училище "Димчо Дебелянов"?

# 159
  • Мнения: 20
Здравейте отново, а има ли тук мама на детенце, което ще кандидатства тази година за подготвителна или 1ви клас в 134то училище Димчо Дебелянов?

# 160
  • Мнения: 383
Здравейте отново, а има ли тук мама на детенце, което ще кандидатства тази година за подготвителна или 1ви клас в 134то училище Димчо Дебелянов?
Да. Синът ми сега е в ПГ и ще кандидатства за първи клас. Какво ви интересува по-конкретно?

# 161
  • Мнения: 20

Да. Синът ми сега е в ПГ и ще кандидатства за първи клас. Какво ви интересува по-конкретно?
[/quote]
Исках да питам какви са ви впечатленията от подготвителната, ние също бяхме приети но избрахме да изкараме предучилищната в кооператива, който посещаваше. Сега ще я записвам направо първи клас и се чудя дали ще бъде изолирана ако останалите деца си се познават вече. Имате ли инфо за учителките в 1ви клас?Също щях да питам и за занималнята дали сте доволни?

# 162
  • Мнения: 23

Да. Синът ми сега е в ПГ и ще кандидатства за първи клас. Какво ви интересува по-конкретно?
Исках да питам какви са ви впечатленията от подготвителната, ние също бяхме приети но избрахме да изкараме предучилищната в кооператива, който посещаваше. Сега ще я записвам направо първи клас и се чудя дали ще бъде изолирана ако останалите деца си се познават вече. Имате ли инфо за учителките в 1ви клас?Също щях да питам и за занималнята дали сте доволни?
[/quote]
Не знам дали ще ви приемат в първи клас, защото има точки от ПГ. Освен това децата с еврейски произход са преди всички.
Вижте критериите за тази година, мисля, ще излязат скоро.

# 163
  • Мнения: 7
Аз също ще записвам сина ми в 134 училище след 26 април започва записнането.Също ме интерисуват мнения за това учелище.Преподавателите по иврит съм със смесени чувства.Чувала съм истории,че не учат толкова добре иврит

# 164
  • Сф
  • Мнения: 10 666
Аз също ще записвам сина ми в 134 училище след 26 април започва записнането.Също ме интерисуват мнения за това учелище.Преподавателите по иврит съм със смесени чувства.Чувала съм истории,че не учат толкова добре иврит
Преподавателите по иврит са супер, само че зависи детето колко сериозно се отнася към предмета. Разбира се, винаги може да си помогнете и с допълнителни частни уроци. При нас се наложи, защото по- късно влезе в училището детето , не от 1 ви клас и трябваше да навакса. Справи се. Скоро имат изпит 7 ми клас, очаквам от моето отлично представяне.
Ние сме доволни от училището и сме там именно заради езика.

# 165
  • Мнения: 5
Здравейте отново, а има ли тук мама на детенце, което ще кандидатства тази година за подготвителна или 1ви клас в 134то училище Димчо Дебелянов?
Да. Синът ми сега е в ПГ и ще кандидатства за първи клас. Какво ви интересува по-конкретно?


Привет! Как приеха детето Ви в училището? Имахте ли бонус точки за брат/сестра или майчин език- иврит? Имаше ли изпит или само събеседване с родител? До колкото разбирам са 3 паралелки - 1 в базата на детската градина и 2 във филиал извън училището. Вашето дете коя група посещава? Извинявам се за многото въпроси 😁

# 166
  • Мнения: 383
Цитат на: trendafilovi
Привет! Как приеха детето Ви в училището? Имахте ли бонус точки за брат/сестра или майчин език- иврит? Имаше ли изпит или само събеседване с родител? До колкото разбирам са 3 паралелки - 1 в базата на детската градина и 2 във филиал извън училището. Вашето дете коя група посещава? Извинявам се за многото въпроси 😁
Има изпит. Родителят попълва въпросник, докато детето събеседва с психолога в една стая. Нямаме бонус точки. Моят син е в сградата извън училището. Задължителната подготовка на двете групи в тази сграда е преди обяд. Следобяд е на занималня, организирана от училището, но се заплаща допълнително и не е задължителна. Третата група в сградата на детската градина е следобяд, т.е. задължителната подготовка е следобяд, а преди обяд - занималня.
Ние сме доволни. Успех с кандидатстването!

# 167
  • Мнения: 5
Може ли да споделите какви въпроси Ви зададоха и този “ изпит” какъв точно беше? Колко време продължи? Малко странно ми се вижда да си пусна детето с непознат човек сами в стая…

# 168
  • Мнения: 20
Ако ви интересува тестът за предучилищна вие сте в стаята заедно с детето и попълвате заявление докато психоложката си говори с него. При нас попитаха детето елементарни въпроси като например ходи ли на детска градина, харесва ли й, какво обича да прави, може ли да си напише името. След това я накараха да нарисува нещо и това беше.
Въпросите бяха свързани с това защо искаме да запишем детето си в това училище, какво знаем за училището, какви са ценностите в които възпитаваме детето си, такъв ми е спомена…
А за 1ви клас ще кандидатстваме без тест само чрез заявление.
Успех и на вас!

# 169
  • Мнения: 5
Така вече става, аз друго си представих 😁
Благодаря от сърце, че споделихте 🌸

# 170
  • Мнения: 969
Разбирам, че директорите и учителите не искат проблемни деца, но това с тези тестове ми прилича на дискриминация. Не бих записал детето си в подобно училище. Светът е пълен с всякакви хора и трябва да се разбира с всички тях. Е не и да са само идиотчета събрани, но все пак се предполага, че са ги учили в детската градина и семейството.

# 171
  • София
  • Мнения: 1 326
Затова има различни училища. Всеки да си избира според предпочитанията си.

# 172
  • Мнения: 969
Това е ясно, както и че е антиконституционално да се отказва равен достъп до образование.. Директорката при едно дело или проверка ще изхвърчи. Просто наминах да видя как е тук, но сега се радвам, че не сме в това училище.

# 173
  • Мнения: 8 249
Ха..ха...нямам пъровокласник, но си чакам самолета и чета БГ-мама.
Тя директорката е малоумна и не си е написала домашното за такива подскачащи родители.
Със сигурност са спазени всички изисквания и няма нищо противоконституционо. Вашето дете спокойно може да се обучава безплатно, в Ботунец има свободни места.

# 174
  • Мнения: 969
Я кажи тогава така ли правят в чужбина? Детето ми постъпи в друго училище и нямахме тест. Най обичам някой да се изказва неподготвен.

# 175
  • Мнения: 8 249
Я кажи тогава така ли правят в чужбина?
В коя чужбина? Щото много ми харесва като почнем да сравняваме чужбината. И да в Лондон в някой училища изобщо няма да приемат детето ти щото е българче.
Пък като гледам никой не трака клавиатурата за конституция и равенство.

# 176
  • Мнения: 969
Към която отиваш или се връщаш - коментара ви е нонсенс. Та по-добре и двамата да сменим темата..

Чух за частно училище, в което ако имаш оценка под 4.50 директно изхвърчаш, без значение дали си дете на този или онзи. Веднъж детето на една височайша така било изхвърлено и записано в Англия, откъдето също го изгонили. Как да е, в частно може всякакви правила, но в държавно трябва да са еднакви за всички.

Последна редакция: сб, 07 май 2022, 17:01 от Пух

# 177
  • Мнения: 5
Училището е “ държавно” , а не “ общинско” , затова имат опцията да си подбират децата. Докато останалите “ общински” са с обща точкова система. А и да не забравяме , че е единственото ДЪРЖАВНО в което се изучава иврит. Няма лошо да има подбор. Аз съм напълно окей с това.

# 178
  • Мнения: 339
Разбирам, че директорите и учителите не искат проблемни деца, но това с тези тестове ми прилича на дискриминация. Не бих записал детето си в подобно училище. Светът е пълен с всякакви хора и трябва да се разбира с всички тях. Е не и да са само идиотчета събрани, но все пак се предполага, че са ги учили в детската градина и семейството.
Абсолютно съм съгласна. Преди няколко години детето ми кандидатства в 134 СОУ и не го приеха. Тогава съжалявах, но сега съм много доволна. Явно детето си е имало късмет, защото отиде в много по-добро училище, което му предоставя по-голяма перспектива.
Иначе за т.нар. изпити и събеседвания, мога да кажа, че са пълен фарс. Оценяват се родителите на някакъв въпросник с въпроси от типа "какво мислите за обучението в мултикултурна среда" и подобни щуротии. Това от една страна е дискриминационно, защото ако някой родител не е достатъчно грамотен или пък е с консервативни разбирания на тази тема, означава ли, че това трябва да се отразява на детето му, което иначе може да е много будно и интелигентно. От друга страна се дава възможност за субективен подбор, тъй като няма единни и ясни критерии за оценка отговорите на подобен тип въпроси.
Аз лично нямам нищо против всяко училище да си създава собствени правила за прием на децата, но тогава да не се финансира от данъците на всички граждани.

# 179
  • Мнения: 20
Здравейте. Тъй като сега обмисляме как да класираме училищата при кандидатстване на нашата бъдеща първокласничка ми се иска да потвърдя с някой по-запознат. До колкото разбрах, кандидатстването в 134-то не е на общо основание с другите училища, нали така? Т.е. не е необходимо да го посочваме като първо желание в системата и можем да си запазим избора за първо желание за друго училище.

# 180
  • Мнения: 383
Здравейте. Тъй като сега обмисляме как да класираме училищата при кандидатстване на нашата бъдеща първокласничка ми се иска да потвърдя с някой по-запознат. До колкото разбрах, кандидатстването в 134-то не е на общо основание с другите училища, нали така? Т.е. не е необходимо да го посочваме като първо желание в системата и можем да си запазим избора за първо желание за друго училище.
Няма да го откриете в системата. То е държавно, не общинско.

# 181
  • Мнения: 20
Извинявам се предварително, ако звуча неадекватно, но продължавам да съм объркана по въпроса. Това, че е държавно означава ли, че не участва в класацията и няма да загубим предимство при избор на друго училище на първо място, тъй като приемът в 134-то е по различно направление?

# 182
  • Мнения: 2 987
Извинявам се предварително, ако звуча неадекватно, но продължавам да съм объркана по въпроса. Това, че е държавно означава ли, че не участва в класацията и няма да загубим предимство при избор на друго училище на първо място, тъй като приемът в 134-то е по различно направление?
Написано си е на сайта, че е извън системата и според мен няма как да посочите него като първо желание, респ. да загубите точки за желание.По-скоро ако нямате никакви точки, нямате изобщо шанс според мен-https://www.hebrewschool-bg.org/%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%b5%d0%bc/% … 0%bb%d0%b0%d1%81/

# 183
  • София
  • Мнения: 17 592
Аз също ще записвам сина ми в 134 училище след 26 април започва записнането.Също ме интерисуват мнения за това учелище.Преподавателите по иврит съм със смесени чувства.Чувала съм истории,че не учат толкова добре иврит


Да, това е вярно. Или по-скоро не ги юркат много май... не знам - имаха добра и амбицирана учителка, но тя отиде в частното училище. Ако искате да научи добре иврит... не знам какви са таксите там, обаче.

Разбирам, че директорите и учителите не искат проблемни деца, но това с тези тестове ми прилича на дискриминация. Не бих записал детето си в подобно училище. Светът е пълен с всякакви хора и трябва да се разбира с всички тях. Е не и да са само идиотчета събрани, но все пак се предполага, че са ги учили в детската градина и семейството.

Какво му е дискриминационното?.. Не знам дали е дискриминация, но се радвам, че синът ми беше именно в такова дискриминационно училище. Не бих искала да учи заедно с деца на татуирани със свастики родители, не бих искала да се запознава с понятието "насилие в училище" - пък нека е дискриминационно. Въпрос на вкус, предполагам. Впрочем, в 131-во няма събеседване. Препоръчвам го... липсва ми зеленото хилещо се човече.


Това е ясно, както и че е антиконституционално да се отказва равен достъп до образование.. Директорката при едно дело или проверка ще изхвърчи. Просто наминах да видя как е тук, но сега се радвам, че не сме в това училище.


Думата е "антиконституционно", не "антиконституционално". Не съм завършила дискриминационно училище, впрочем - видно е, че и в обикновена гимназия човек може да внимава. И не се отказва равен достъп до образование, както вече казах, в 131-во места има винаги. Опитайте да заведете дело - и ще установите, че както събеседването преди приема, така и предимството за децата със съответен произход в училищата с изучаване на майчин език е регламентирано. Тук май нещо си говорим за киселото грозде...

Иначе за т.нар. изпити и събеседвания, мога да кажа, че са пълен фарс. Оценяват се родителите на някакъв въпросник с въпроси от типа "какво мислите за обучението в мултикултурна среда" и подобни щуротии. Това от една страна е дискриминационно, защото ако някой родител не е достатъчно грамотен или пък е с консервативни разбирания на тази тема, означава ли, че това трябва да се отразява на детето му, което иначе може да е много будно и интелигентно.

На 7 години детето е преди всичко резултат от възпитанието, което е получило. И ако е било възпитавано в ксенофобия то просто не е подходящо за училище с изучаване на майчин език, различен от основния - независимо в коя държава живее или за кой етнос става въпрос. И независимо от собствената си интелигентност.

Последна редакция: сб, 28 май 2022, 11:52 от katiABV

# 184
  • Мнения: 1 479
Да разбирам ли, че за малките занималнята е платена в 134 СУ? Каква е таксата? И не са ли длъжни да осигуряват безплатно целодневно обучение?

# 185
  • Мнения: 383
Кои са малките? Платена е за подготвителните групи. От първи клас мисля че е безплатна за родителите.
Да разбирам ли, че за малките занималнята е платена в 134 СУ? Каква е таксата? И не са ли длъжни да осигуряват безплатно целодневно обучение?

# 186
  • Мнения: 1 479
Кои са малките? Платена е за подготвителните групи. От първи клас мисля че е безплатна за родителите.
Да разбирам ли, че за малките занималнята е платена в 134 СУ? Каква е таксата? И не са ли длъжни да осигуряват безплатно целодневно обучение?
Имах пред вид 1-4 клас. За тях е безплатно целодневното обучение ли? А за ПГ защо е платено, защото е обявено като полудневно обучение ли?

# 187
  • Мнения: 383
Да и да. Синът ми ще е 1ви клас тази година и доколкото разбрах, занималнята е безплатна за нас. Други неща си плащаме обаче - като учебници по Иврит, такса за училищното настоятелство, униформи.

# 188
  • Мнения: 23
Здравейте,има ли някоя мама с момиченце,което ще е 1или 2 кл.в 134.
Имам блузки,на които може да се ползва емблемата и суитчер почти нов 134.
Искам да ги подаря🙂!

# 189
  • Мнения: 1 479
Някой знае ли кои са учителките на 4клас за 2022/2023? Благодаря

# 190
  • Мнения: 7
Здравей те!Сина ми ще е в 1клас в 134-то тази година.Нямах възможност да присъствам на общата родителска среща на първи клас.Сега на 9-ти септември ще е първата индивидуалка.Интерисува ме има ли майки кайто са били и дали не съм пропуснала нещо важно.За униформите  ния ли си ги поръчваме или те ни ги предоставят нямам никаква информоция?Ако някой може да ми разясни

# 191
  • Мнения: 969
Обадете се до училището.. Ние купихме по-голям размер и го носихме и на следващата година Simple Smile Иначе преди се ходеше до един магазин близо до Женския пазар и се чакаше със седмици (повече от месец). Сега може да са се променили нещата, но питайте от извора.  Някой последно се беше похвалил, че поръчал онлайн, макар че е добре да се пробва и избере облеклото на място.

# 192
  • Мнения: 1 479
Някой знае ли кои са учителките на 4клас за 2022/2023? Благодаря

# 193
  • Мнения: 383
Здравей те!Сина ми ще е в 1клас в 134-то тази година.Нямах възможност да присъствам на общата родителска среща на първи клас.Сега на 9-ти септември ще е първата индивидуалка.Интерисува ме има ли майки кайто са били и дали не съм пропуснала нещо важно.За униформите  ния ли си ги поръчваме или те ни ги предоставят нямам никаква информоция?Ако някой може да ми разясни
Как разбрахте че е на 9-ти РС? Засега информацията е че ще е на 12.09. от 17:30.
Униформите са от Бонита стил на ул. Овче поле. Близо е до 134. Избирате си кое да купите.

Последна редакция: ср, 24 авг 2022, 10:30 от pokita

# 194
  • София
  • Мнения: 17 592

Ако намерите емблеми отделно (не знам, преди се продаваха и отделно, а имаше и още една фирма, възможно е и да има бивши ученици, които биха продали) блузките от тенискинаедро . ком (на латински) са много по-меки и удобни. И по-евтини, разбира се. Тези на бонита след първото изпиране стават на една твърда кора, която сваля кожи. От тениски на едро са си меки и удобни, колкото и да се перат.

# 195
  • Мнения: 7
Още при кандидатстването пишеше че ще е на 9-ти ,но сега веждам че ще е на 12-ти благодаря."pokita" била ли сте на общата родителска среща?Може ли молко информащия за нея разбира се за важнете неща ще съм ви много благодарна

Последна редакция: ср, 24 авг 2022, 22:12 от Elinor2021

# 196
  • Мнения: 1 479
Здравейте, моля за отзиви за следните учители начален етап:

Калина Раданова
Анета Ралчева
Антоанета Йорданова

Те водят 4ти клас през 22/23, а 23/24 ще поеват 1ви клас (вероятно).

За Йорданова съм чула, че не е много взискателна и кара нещата повърхностно....
За другите 2 знаете ли нещо?

# 197
  • Мнения: 4
Да и да. Синът ми ще е 1ви клас тази година и доколкото разбрах, занималнята е безплатна за нас. Други неща си плащаме обаче - като учебници по Иврит, такса за училищното настоятелство, униформи.

Привет,
Бихте ли споделили впечатленията ви от училището? Виждам, че детето ви е първи клас там.

# 198
  • Мнения: 1 479
Здравейте, моля за отзиви за следните учители начален етап:

Калина Раданова
Анета Ралчева
Антоанета Йорданова

Те водят 4ти клас през 22/23, а 23/24 ще поеват 1ви клас (вероятно).

За Йорданова съм чула, че не е много взискателна и кара нещата повърхностно....
За другите 2 знаете ли нещо?

Общи условия

Активация на акаунт