За консервирането...или как да си приготвим зимнина! 4-та Тема

  • 99 129
  • 732
  •   1
Отговори
# 225
  • Ст.Загора
  • Мнения: 692
 Здравейте, искам да попитам мога ли да изваря домати и след това горещи да ги затворя в  буркани с капачката надолу докато изстинат , без да ги заварям .

# 226
  • Мнения: 8 532
Аз бих стерилизирала 10 минути за капачка. Доматите са доста по-водни, а и дори като се слага сол, тя не е чак в такова количество, че да може да консервира. Както например захарта в сладко.

Бях ви пуснала линк за замразяване на подправки във формички за лед. Замразих така босилек. Само да ви споделя, че нямат отмирисване после формичките! Май ще ми останат само за тази цел.

И една хитрика за рязане и т.н. на люти чушки - за да не се подлютяват ръцете може да ползвате тънки ръкавици. Продават се по аптеките за стотинки, но спестяват едни неприятни моменти. Или пък ако се подлютите (и от обикновен пипер ми се е случвало) - потопяване на ръцете в оцет помага за облекчаване на подлютеното.

Последна редакция: сб, 24 авг 2013, 11:04 от DarinaK

# 227
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Здравейте, искам да попитам мога ли да изваря домати и след това горещи да ги затворя в  буркани с капачката надолу докато изстинат , без да ги заварям .

Може, но насипваш веднага от котлона и веднага затваряш, съвсем горещи. Капачките трябва да хлътнат навътре. А бурканите предварително трябва да стерилизираш.

# 228
  • Ст.Загора
  • Мнения: 692
Направих ги така, изварих доматите и веднага ги налях в буркани и обърнах с капачката надолу. Бурканите бяха само подсушени , сега прочетох че трябва и да се стерилизират .

# 229
  • София
  • Мнения: 714
Благодаря за отговорите за бурканчетата.   bouquet
Но много ми се вижда много кило плод, кило Захар. Thinking
Аз намерих рецепта 3 кг праскови и 2 кг Захар. Чудя се колко ли бурканчета ще излязат?

# 230
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Направих ги така, изварих доматите и веднага ги налях в буркани и обърнах с капачката надолу. Бурканите бяха само подсушени , сега прочетох че трябва и да се стерилизират .

Мисля,че няма да има проблем. Стерилизарането загрява бурканите,ако са студени отнемат част от топлината. Мисля, че и така ще стане. Peace Не ги пипай до пълно изстиване.

Цитат
Но много ми се вижда много кило плод, кило Захар. Thinking

Ами затова ти мухлясват без стерилизиране. Peace

# 231
  • София
  • Мнения: 714
Нарязах и обелих 3кила праскови и ги посипах с 2 кила Захар и оставих в хладилника. Утре ще го варя. Ще видя как е на Захар, ако носи още, ще добавя още едно кило. А колко минути трябва да се стерлизират? И да питам колко лимонтузо и как да го добавя? Майка ми каза да разтворя половин пакетче в малко вода и да го добавя на края? Дали е достатьчно?

За компот от праскови колко льжици Захар трябват на буркан и колко минути се варят?

Благодаря Ви момичета   bouquet

# 232
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Аз сладката не ги стерилизирам.Горещи наливам в подсушени бурканчета, затварям и обръщам. Лимонтозуто слагам малко преди да сваля от огъня. Не го разтварям във вода, просто добавям. Слагам една супена лъжица.

За компот- лъжиците ми са пет и варя десет минути.

# 233
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Лим. киселина при 3 кг плод и 2 кг захар не виждам за какво ти е. То се слага,за да не се захароса сладкото, което при тази концентрация едва ли ще стане. При мен дори при 1: 1 без лим. киселина не се захаросва, но аз също обръщам горещи бурканите. Не оставям така просто затворени никога. Иначе се слага 5 минути преди края на варенето.

Сладкото ще ти стане с тия пропорции, но не го оставяй невакуумирано.

# 234
  • Русе
  • Мнения: 7 088
Аз слагам 4 суп. лъжици захар(като лъжиците не са много големи) на всичките си компоти, без значение от какъв плод са. Но - пълня бурканите с плод до горе и водата съответно ми е по-малко. Мисля, че и това има значение. После варя 10 мин.
За лимонената киселина съм чувала, че освен против захаросване се слага и за да се запази цвета на сладкото. Не знам до колко е вярно. Преди никога не съм слагала, но от няколко години слагам и аз, да не остана назад Laughing

# 235
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Вчера направих 14 буркана патладжан ,маринован ,като  марината правих по рецептата на "Пеп4о"(на 1-ва страница),но аз го правих на скара ,а не пържен и помежду по половин червен печен пипер,чесънче,магданос и съвсем малко бял пипер.Стерилизирах го 30-35мин. Дано да не стане бомбаж

# 236
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Дано да ти се запази. Аз една година правих така пържен и го престилах с червени чушки и чесън и магданоз. Не знам къде сгреших ама имаше бомбаж и от тогава не смея да повторя... Rolling Eyes

# 237
  • Мнения: 9 147
на ревизията в мазето преди месец намерих 2 стари, от първото ми правене буркана - май 2 годишни. Хлътнали бяха и те (не че имах кураж да оставя за ядене) но до сега нямам бомбаж от тях. 
midkoo, а мазнина добави ли в маринатата? Че в рецептата от пърженето си я поемат. Като го пробваш на вкус кажи добре ли е, че да прескоча пърженето  Peace

# 238
  • Мнения: X
Имам въпрос за консервирането на зелен фасул. Имах спор с една съседка преди години. Според нея трябвало да се вари 3 часа. В книжките пише 60-90 мин. Става дума за суров фасул, залят с подсолена вода (не бланширам). Тази година смених сорта и дори за 90 мин. омеква много  newsm78.

# 239
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Мама вари 3 часа. Peace

Общи условия

Активация на акаунт