За консервирането...или как да си приготвим зимнина! 4-та Тема

  • 99 039
  • 732
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 8 527
Преди да почна да замразяван бланширан зеления фасул, варих бурканите 2 часа. От както имаме фризер - само в него!

# 241
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Здравейте момичета! Писах и на Джема на лични, но пиша и тук понеже ми трябват бъриз отговори.
Точно в момента правя салата "ДЕСЕТКАТА" обаче ми изникнаха 4 спешни въпроса:

- Колко време се стерилизират бурканите?
- Докато е горещо ли се насипва в буркани и се стерилизира? Водата за стерилизация и тя ли трябва да е гореща?
- Колко буркана ОМНИЯ излизат от 1 доза?
- солта от 1 1/2 с.л. не е ли малко?

Знам, че много от вас са я правили. Моля помогнете! Точно сега я варя и не мога вече да спра процеса.
Благодаря предварително!

# 242
  • Мнения: 8 527
1. 10 минуни
2. след като ще стерилизираш няма нужда да го сипваш горещо в буркани
3. не съм обърнала внимание на бройката на бурканите - може би са около 8 компотени на винт буркани да излизат  newsm78
4. сол винаги можеш да добавиш - за нашия вкус солта от рецептата е добре

# 243
  • Мнения: 9 123
преди бланширането варяхме по 2,5 часа,  но откакто бланшираме -1 час.
И не се пълни буркана плътно, да може да "диша" вътре боба.   Peace

# 244
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
midkoo, а мазнина добави ли в маринатата? Че в рецептата от пърженето си я поемат. Като го пробваш на вкус кажи добре ли е
Да пеп-4о,по рецепта си има 1 с.л. олио,  при  пърженето поема много мазнина.На грил (скара) е много по-добре.Да не се препича много.Съвсем леко и като го потопиш в марината,той  омеква и си поема ,колкото му трябва
 А колкото до вкуса, пробвахме го веднага ,след като изстинаха - великолепен вкус!!! много сполучлива марината. А тя е най-важния фактор.Благодаря!!
Сега с това стерилизиране ме наплашихте...30мин. малко ли е за патладжан?
Ами може ли сега наново да ги варя още 1час примерно...а ? Кажете бе...че направо ми се плаче.
Убийствен труд,страхотен вкус и накрая... newsm45

Последна редакция: нд, 25 авг 2013, 14:58 от midkoo

# 245
  • Мнения: 9 123
не бе, не се притеснявай. щом на 20-25 мин стерилизация са издържали 2 години бурканите, няма причина твоите с 30мин. да не издържат. Е, вярно, че моите нямат пипер , но щом ти е печен.. Предлагам да ги наблюдаваш. И други патладжани консерви сме правили и издържат до следващо толято http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,177.msg4645.html#msg4645  - ей този

# 246
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
пеп-4o,Благодаря, но какво значи да ги наблюдавам, то като си проличи, вече ще е късно,но каквото стане.
А ето рецепрата от 1-ва стр.


Маринован патладжан---от Пеп-4о

3 кг. патладжан
0.6-0.8 кг. моркови -почистени, нарязани на полу-или кръгчета
3 глави чесън - почистен, нарязани скилидките на филийки
2 връзки магданоз - ситно накълцан (пък може и едро, да се отдели smile1 )
150 мл вода
180 мл оцет
една чаша от 180 мл захар (трябваше да измеря грамажа де)
1 съвсем равна супена лъжица сол
1 л. олио за пържене***

Ама отдолу пише

Маринования патладжан на Танчето

иди го разбери...благодаря и на двете

# 247
  • София
  • Мнения: 714
Да докладвам за сладкото от праскови
Бяха пуснали страшно много сок, чак се учудих. Варих го вьв фурната, но след като на два пьти преля го преместих в тенджера на котлона. Общо ми отне около 3часа. Стори ми се дьлго, но много сок... Добавих още малко Захар и на края добавих и лимонтозото.
Направих 8 бурканчета от 260мл. Тях като измих, наредих на скарата на фурната и включих на вентилатор на 50градуса. Така изсьзнаха бьрзо и бяха топли за пьлненето.
Благодаря Ви за сьветите!  bouquet
Според детето е станало като мед. Grinning

Колко минути трябва да се вари компот от праскови?

# 248
  • Мнения: 9 123
midkoo Mr. Green аз така съм кръстила рецептата, защото я знам от Танчето.

На времето, когато пишехме рецепти на листчета разни - така се кръщаваха, за да се знае ноя колежка са добри)  - локумки (имам на Донка и на Петрова)  , крем Дипломат на Верка  Laughing  соленки (Ана и Ванчето) и ей така....

Да ги наблюдаваш писах, да почукваш капака от време на време и ако ти дрънне различно, от добре вакумирания буркан - прибираш в хладилник. Така съм спасявала чушки печени червени, но бурканите бяха Омния и малко да се променят вътре, звука на капака е различен.  С тия винтовете обаче не мога да се оправям - все ми дрънчат различно и - не ги ползвам, освен за лютеницата и трушии (които пък не искат стерилизиране)

# 249
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
И аз така ги пробвам - звука ,като ги почуквам по капачката трябва да е тънък,твърд, а ако е приглушен ,глух...не е на добро. На същото мнение съм за капачките - тия с винтовете не са много за вярване. Значи в хладилника. Добре.

# 250
  • Русе
  • Мнения: 7 072
Колко минути трябва да се вари компот от праскови?
На предната страница отговорихме - 10 мин. Peace

# 251
  • Мнения: X
Благодаря за отговорите за зеления фасул. Simple Smile Няколко години подред варя по 1,5 часа и си е ОК. Тази година се замислих дали мога да намаля времето, защото новият сорт е по-мекичък и направо е станал на мозък (е, малко преувеличено, де). Всъщност имам 3 сорта и в бурканите е смес, но няма хрупкави както преди. Очаквах да има и други като мене, които варят по-малко.  Peace

# 252
  • София
  • Мнения: 461
Здравейте!
Тази година в хотела,където почивахме за първи път опитах сладко от праскови и портокалови корички.Беше нещо уникално вкусно! Но не ни разкриха рецептата...(там го приготвяха ). Има ли някой идея за какво иде реч newsm78

# 253
  • От липите до сините камъни
  • Мнения: 234
Здравейте търся рецепта за консервиране на една салата с бял боб,кис.краставички,моркови и чушки.Някой правили я,да помогне с рецептичката.  Hug

# 254
  • Мнения: 9 123
салата Ропотамо?

Общи условия

Активация на акаунт