182 образователни въпроса по немските земи

  • 46 396
  • 741
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 206
Записвам се да следя

# 46
  • Мнения: X
Мерси за новата тема.

По отношение на немското образование - нормално всеки да си има мнение. Аз също си имам, писала съм го и преди, та ще се повторя, ама нищо.
Системата не е перфектна, факт. Най-не ми харесва разделението по типове училища след 4 клас - твърде рано ми се вижда. Правят вече опити да понаместят системата с гезамтшулетата, ама ще трябва време, а нашите деца сега са ученици. Моята истина е следната - в началното училище най-важен фактор е доколко читава е основната учителка в класа. По-малкото емигрантски деца в клас вдига нивото, определено. Родителския контрол и активното участие в обучението е изключително важно, също. От тук нататък аз лично намирам доста позитиви, поне това, което до момента виждам с големия ни син. Будните деца има как да се откроят, поне учтелката на големия ми син полага много усилия да провокира по-будните деца да са по-активни и ги занимава много и странично. Харесва ми, че работят доста по проекти, реферати, презентации, учат наизуст чат-пат. Оценяването е строго, масовото слагане на високи оценки в малките класове го няма - както е в Бг, което лично аз намирам за добро. Има и още позитиви, но да не досаждам повече. Смятам, че имаме късмет училището ни да е добро, селцето ни да е тихо и почти без чужденци наоколо. Очаквам след година в Гимназията нивото да е по-високо, но това, което е в момента в селското ни начално училище не бих нарекла ниско или посредствено, определено.

# 47
  • Мнения: 498
Ох, Виртуална, като ще си ги мериме - и аз съм начална учителка по образование, ама като почна детето първи клас, няма нищо общо с това, което ти или аз сме виждали в училище, ма то ще дойде сляпа неделя, още повече ти не говориш език, ще ти гледаме сеира тогава...

абе гея, ти мъж или жена си всъщност ,че мериш нещо  newsm78 може ли да обясниш на всички от къде идва желанието ти да се заяждаш с хората и то с хора , които не познаваш.
тук се обръщам и към мата космата, която говори за уважение, стари кучета , новодошли и прочее. ами ето, обърни се сега с призив към потребителя гея и му/й обърни внимание, че уважението трябва да е взаимно. не ги разбирам аз тези профански изказвания, ни в клин , ни в ръкав. щото почвам да си мисля , че освен немския, не разбирам и българския  Whistling Whistling

# 48
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
въпреки, че темата за образованието е вече едва ли не бойно поле, да споделя, че четах с интерес!

запомнила съм едно време какво писа Шехи за детската градина, какво можели и какво не детето. сега гледам да запомня също подобни неща и за училището...
колкото и да спорите - за добро е  Hug

тва да не е онова, та да го вкара лесно човек.

 Mr. Green

П.П. да се похваля тихичко - Дзвер стои от 8 до 12ч. на ясла. като го питам дали му харесва и казва "да"...

# 49
  • Мнения: 47
Много се чудех дали и аз да се намеся по темата с образованието...ама на ще се намеся и аз между летящите томахавки с надеждата да мина между тях.
Според мен образованието на едно дете зависи преди всичко от личната му мотивация да го придобие.
Пример 2 деца с 2 години разлика, майката няма време да се занимава допълнително с тях в къщи, растат в абсолютно еднаква среда, учат в едно училище едното е пълен отличник (не е зубър), второто е четворкаджия.
На второ място е учителя, тук си е въпрос на чист късмет, не зависи нито от държавта нито от образователната система. Винаги съм смятала, че да си учител е призвание, а не професия или с други думи не от всяко дърво става свирка.
Ако едно дете има неимоверно желание да учи, но калпав учител...е то най-вероятно ще научи много неща така или иначе, но не тези които трябва за дипломата.
Родителите са определящ фактор до толкова, до колкото трябва да поддържат искрата на любопитство за света и желанието на детето да попива нови знания, както и да обясняват това което не е разбрало.
За моето дете трябва да кажа например, че ако се сблъска с трудност и веднага се предава. Т.е. трябва да имам лек контрол над нещата които учи защото ако не е разбрал нещо и веднага хвърля молива и казва "не знам", "не мога", "трудно е", докато не му докажа обратното. Така беше със събирането на двуцифрени числа например, след като схвана принципа даже сам искаше да си смята и то не с двуцифрени, а с три- и четирицифрени числа и нагоре, защото му беше лесно, интересно и беше горд, че може.

В България има добри учители има и добри училища, както и калпави учители и калпави училища, както и в Германия и в целия свят. Но нещата които не харесвам на Българското образование - овехтяла материална база, липса на достатъчно качествена практика...не може да учиш за компютърен техник, а практиката ти да е да редиш елементи на печатни платки, което може да се свърши и от маймуна...

# 50
  • Мнения: 374
Ох, Виртуална, като ще си ги мериме - и аз съм начална учителка по образование, ама като почна детето първи клас, няма нищо общо с това, което ти или аз сме виждали в училище, ма то ще дойде сляпа неделя, още повече ти не говориш език, ще ти гледаме сеира тогава...

абе гея, ти мъж или жена си всъщност ,че мериш нещо  newsm78
Нали разбираш, че изразът "ще си ги мерим ли" е често срещана метафора в разговорния български език? Simple Smile

# 51
  • Мнения: 0
здравейте момичета,имам въпрос,счетоводителят на мъжа ми ми звънна сега и ме попита за карта,която да удостоверява ,че съм с платени здравни осигуровки в бг(за да започнем със здравните застраховки в де).Моите са неплатени от началото на т.г.,което не е фатално,сестра ми ще ги плати,но каква е тази карта,нямам никакво понятие Embarassed newsm78

# 52
  • Мнения: 374
Интересно, каква е наистина тази карта? Да не е по-скоро някой от Е-формулярите? Аз до март догодина съм в първата година от майчинството и възнамерявам да са дотам нещата. Тъй като взимам много добро майчинство в момента, обаче, искам първата година да приключи, затова ще съм с частна застраховка в DE, която няма да пречи на майчинството ми тук.

# 53
  • Мнения: 47
здравейте момичета,имам въпрос,счетоводителят на мъжа ми ми звънна сега и ме попита за карта,която да удостоверява ,че съм с платени здравни осигуровки в бг(за да започнем със здравните застраховки в де).Моите са неплатени от началото на т.г.,което не е фатално,сестра ми ще ги плати,но каква е тази карта,нямам никакво понятие Embarassed newsm78
Това е наистина странно, никой не ми е искал подобно нещо. Аз съм също с година неплатени в България и така си и стоят. Вече година съм осигурена тук, първо към мъжа ми, а после сама...Но пък от друга страна на него му искаха в началото "Удостоверение за временно заместване на европейската здравноосигурителна карта", за издаването на което трябва да си с непрекъснати права.

# 54
  • Мнения: 1 536
Здравейте момичета,ще ви опиша накратко ситуацията в която се намирам и ще помоля за мнения. Simple Smile
Значи,работодателя ми ме наема с тримесечен договор ,осигуровки и всичко останало,както си му е редът.
Та  въпроса ми е,може ли лесно и просто да ме  остави в принудителна неплатена отпуска за един месец?
Редно ли е това? Нямам ли някакви права все пак?
Договора ми приключва на 25.08 ,на 30.08 отново започвам работа след месец прекъсване.Не става въпрос за мини джоб

Последна редакция: пт, 23 авг 2013, 14:46 от Susie

# 55
  • Мнения: 54
Здравейте на всички.
Чета вече трета година немските темички и винаги по време на започване на учебната година е едно и също Simple Smile. Единствената разлика е,че оплакващите се от системата се увеличават.Та и на мен сега ми предстои това.Накупих някои неща от БГ,вчера купувах тетрадките от тук.....с две думи глася си първолачката.Ще излъжа,ако кажа ,че не ми е тревожно и притеснено,но се надявам детенцето ми да попадне на учител,който преди всичко е човек. Въоръжила съм се с една баба немкиня да помага с домашните и да обяснява това,което аз не мога и дано ентусиазма на малката се запази все така.
 Това е от мен по образователната тема.Сега имам друг въпрос.От днес съм в болнични заради гнойна ангина.Занесох единия екземпляр на шефа,а другия трябва да го занеса в здр.каса.
Въпроса ми е:В какъв срок трябва да стане това и само лично ли се предава или може и по пощата?

# 56
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 676
Виртуална, явно освен немски и български не разбираш Mr. Green Та колкото до уважението и кой към кого трябва да се обръща, най-напред трябва да си го заслужиш това уважение. Като влизаш с рогата напред и се правиш на много ербап, уважение няма да получиш. С криви постове няма как да стане тая с уважението. И не сме в детската градина, че да се обръща някой към мен, за да ми каже нещо. Като искаш нещо да споделиш - обърни се директно към мен, иначе ще си помисля, че и от детската градина не си изкласила все още.

# 57
  • Мнения: 267
Здравейте момичета,ще ви опиша накратко ситуацията в която се намирам и ще помоля за мнения. Simple Smile
Значи,работодателя ми ме наема с тримесечен договор ,осигуровки и всичко останало,както си му е редът.
Обаче,след първите два месеца ми сервира,че излиза в отпуска,затваря и аз....ще  трябва да си постоя в къщи за около месец.Нормално  си плаща осигуровки и т.н ноооо,да не си и помислям за някакво заплащане.Естествено,не си направи дори труда да ме уведоми предварително(от колегите си го научих)
Та  въпроса ми е,може ли така лесно и просто да ме  остави в принудителна неплатена отпуска за един месец?
Редно ли е това? Нямам ли някакви права все пак?
Договора ми приключва на 25.08 ,на 30.08 отново започвам работа след месец прекъсване.Не става въпрос за мини джоб,независимо,че заплата и часовете са малки.
Какво ще кажете?


Susie
След като тримесечният ти договор, от който си работила само два месеца изтича на 25.08, излиза, че от 25.07 до днес 22.08 не си работила. Явно си затруднена , щом близо месец не си намерила помощ и пишеш тук. Дано да има някой , който да ти помогне с компетентен отговор. Аз мога само да ти дам идея да отидеш да попиташ в Arbeitsamt. Какво пише в трудовия ти договор?
В каква степен владееш немски?

Добре ще бъде да изясниш въпроса, за да не ти правят такива номера и за в бъдеще.

Знам за такива случаи в гастрономията и в мебелни фирми, когато си изпращат работниците в непоискан неплатен отпуск както им скимне.

# 58
  • Мнения: 267
Здравейте на всички.
Чета вече трета година немските темички и винаги по време на започване на учебната година е едно и също Simple Smile. Единствената разлика е,че оплакващите се от системата се увеличават.Та и на мен сега ми предстои това.Накупих някои неща от БГ,вчера купувах тетрадките от тук.....с две думи глася си първолачката.Ще излъжа,ако кажа ,че не ми е тревожно и притеснено,но се надявам детенцето ми да попадне на учител,който преди всичко е човек. Въоръжила съм се с една баба немкиня да помага с домашните и да обяснява това,което аз не мога и дано ентусиазма на малката се запази все така.
 Това е от мен по образователната тема.Сега имам друг въпрос.От днес съм в болнични заради гнойна ангина.Занесох единия екземпляр на шефа,а другия трябва да го занеса в здр.каса.
Въпроса ми е:В какъв срок трябва да стане това и само лично ли се предава или може и по пощата?

broken dreams

браво за бабата-немкиня и успех на първолачката.  bouquet

Болничния трябва да се изпрати непосредствено (umgehend, innerhalb von 2-3 Tagen) след издаването му.
Може и по пощата като обикновено писмо (ohne Anschreiben).
Скорошно оздравяване!


# 59
  • Мнения: 4 138
по последната питанка, доколкото знам работодателя има някаква опция за един месец неплащане на заплата, обаче не знам подробности, ще питам в понеделник моя шеф и господар Wink

за даскалото, аз лично прекратявам с коментарите, не виждам смисъл, а и има разлика кой къде е. Сбъдваща е извадила късмет, но в големите градове е ад. а за гимназия след 4 ти клас и аз съм съгласна че е рано.

Асялайн, ти кво си помисли бе душко. начи, ако си мислиш това, което си мисля че си мислиш, нта е срам... . имах предвид пушения бут да се вкара в хладилник, примерно Whistling

Виртуална, лееееееееееееееекинко прекаляваш. ставаш и много лична, кофти тръпка е. тук се знаем от години, всеки е доказал какъв е, а Гея е много читав човек, помага много с информация и точно нея не закачай на тема изрази и български език, щото ще изтеглиш аршкартето Twisted Evil
отделно от това тя и Бискара са ми много, ама много добри приятелки, та който на тях нож вади, определено вади и на мен. пък аз малко гаднярка си падам и като нароча някого, му правя живота черен.

дошла си ни в темата, лошо няма, само че се чудя след като не си в час, защо аджеба се репчиш нон стоп и нападаш. просташко е. виртуалното пространство е копие на реалното, особено обособените тематично форуми. това е все едно да отидеш в нечия къща на гости, да посетиш тоалетната и да не си пуснеш водата. признак е на лош вкус и възпитание. ние можем и да не я пускаме понякога, обаче сме си удома, ако ъндърстендваш за какво иде реч.
вземи се скроти и престани да се драчиш, да имаш последната дума не е задължително. пък в крайна сметка ти ще си трошиш главата тук като дойдеш с подобна нагласа, тук е държавата на ред и дисциплина и неписани норми на поведение.
вече почна да съветваш и кой какво на кого да каже и какви забележки да направи. хайде по-кротко, а.

Общи условия

Активация на акаунт