182 образователни въпроса по немските земи

  • 46 392
  • 741
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 58
Auer, благодаря ти Hug!

И на мен не ми се иска да форсирам нещата. Сега си продължава в 6-ти клас в Реалшулето. Нека се поочупи още една година, нахъсана е, наблягаме изключително на езика. Живот и здраве, в края на предстоящата учебна година ще мислим какво ще правим.

# 31
  • Германия
  • Мнения: 327
Мата,аз като бивша учителка(В БГ) бивам обвинявана тук от немските майки,че съм свръх амбициозна и изисквам много от децата си Grinning.А Аз съм ги оставила сами да се развиват.Навсякъде у нас има разхвърляни книжки,тетрадки,моливи и те сами проявяват желание да четат и се учат да пишат.Не съм карала никой насила.Занимават ги доста в градината.Големият ми син е на 5 години,другата година ще е 1 клас.Смята свободно(събиране и вадене) на цели числа,пише си името,познава азбуката.малкият,който е на 4 години започна и той покрай него да проявява интерес.Повечето майки се чудят как съм го постигнала,макар че не виждам нещо особено в това.
Както казах,ще се сблъскам другата година с немската образователна система,до тогава ще чета и ще черпя опит от вас,да съм подготвена Mr. Green

# 32
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Azalee, ти къде си получила дипломата си за начално образoвание? Къде се научи на грамотност?
И един съвет- спри да говориш за лекарите, защо, как и къде.
Не си в системата и изглежда смешно.
Говори ни в твоята професия как е !!

Апропо, знаеш ли как тук се влиза медицина и колко години се чака?
Работата е малко като киселото грозде.

Пример- богати родители, тя съдов хирург, той шеф на частна урологична клиника в Берлин. Натириха детето да учи медицина в Будапеща, поради недостатъчен бал и чакане в листата с години.
Дали са амбициозни..вие ще решите.
За мен са умни.

Последна редакция: ср, 21 авг 2013, 12:54 от Шехи

# 33
  • Мнения: 498
Здравейте , а има ли тук някоя мама HR случайно ?

аз , но не живея в германия...

# 34
  • Мнения: 5 462
Azalee,
Апропо, знаеш ли как тук се влиза медицина и колко години се чака?Работата е малко като киселото грозде.

В какъв смисъл се чака ?Много бг младежи отиват и учат медицина в немско ?
Защо германците чакат и какво за да влязат да учат медицина ли , не те разбрах какво имаш предвид ?
Различен ли е начина за влизане в немски уни за немци и българи примерно ? newsm78

# 35
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Тук приема по медицина е само по диплома. Няма приемни изпити.
Ако нямаш 1, заабрави за следване.
След официалния годишен  прием , подреждат желаещите да следват медицина в чакаща листа.
Ако някоя година падне балът за прием под твоят, те канят да се запишеш да следваш.( зависи в кой град , в кое Уни си кандидаствал).
Миналата година приеха една анестезологична сестра, след 8 годишно чакане( след неуспеха първата година, завърши за мед, сестра ).Тя отказа. Каза , че за нея е вече много късно. Ние я убеждавахме в обратното, но уви!

 За чужденците е по-различно.
Всяко Уни отпуска квоти за чужденци. Следи се къде е най- малкият наплив и най- голяма квота. Дипломата има също значение, но няма изпити по химия и биология.

За всички Уни-та и специалности няма изпити,в цяла Германия.  Класация само по Диплома.
Разбра ли сега защо се пънем още от 1-ви клас.
Тогава се създават навици на детето, може всеки ден за 30 мин да сяда и да подготвя нещо , но да има създадени навици до 4-ти клас. За дисциплина, самостоятелност и запаметяване.....
Не е ли направено....изпуснат коня в ряката...

Последна редакция: ср, 21 авг 2013, 13:42 от Шехи

# 36
  • Мнения: 1 355
Откъдето и да погледнеш, не е лесно. Да видим нашите деца, дето учат  в БГ и са решили да продължат образованието си в ДЕ какво ще направят. Ама от малки дето са чели, учили езици, конкурси, състезания, докато техните съученици обикаляха всички кафенета, в БГ ли да останат? Досега където и да е ходил синът ми, все ми е разправял, че от Европа тези на неговата възраст са с незавидна обща култура. А това са все деца печелили конкурси, по състезания и др. Не е лошо образованието в БГ като цяло, доста неща можеш да научиш, стига да искаш.

# 37
  • Мнения: 4 138
Vion, точно за това говорим. ниска обща култура, но голяма начетеност. обаче само в определената дисциплина. чели, чели та се забравили. много добри, много тясно специализирани младежи, извършващи работата си перфектно. всички останали са милички, сладички, но нивото им е просто под нашето, винаги и задължително. а и на специалистите е така. просто българите са по-любопитни, по недисциплинирани и по-комбинативни, оттам и по-креативни. това са два различни народа, всеки с достойнствата и недостатъците си, няма какво обаче да ги сравняваме.

за нашите деца е по-разумно по-различно образование първите четири години, след това нещата са други. няма как да отхвърляме законите на генетиката, просто е смешно. немците са читав, задружен и дисциплиниран народ. трябва им водач и чудеса сторват от храброст. ние сме друга бира, ни се водим, ни се караме, обаче сме солта на земята, така да се каже.

именно и това е обяснението защо Германия е стигнала там където е, а България също там където е. манталитет, Седларов, манталитет... .

# 38
  • Мнения: 498
и световна политика , политика ...

# 39
  • Мнения: 47
Хоп и аз да се запиша в новата тема.

# 40
  • Мнения: 558
То4но примера на Ве4ерница имам пред вид. Когато детето е старателно и интелигентно, се справя. Аз съм у4ила в БГ естествено, то4но по време на промените. Когато 4асове отпадаха, сменяха ни се по 3 у4ителя на предмет в годината, всеки срок нови планове и т.н.

Шехи, много от приятелите ми завършиха медицина тук. Преди време ви бях казала, 4е тук оценките са много важни. Медицина, икономика и право са нумерус клаузус и се влиза само с най-високите оценки от матурата. Детето на твоите познати явно е с мн. ниски оценки, след като и за Автсрия не й стигнал бал. Затова и тогава казах, 4е е по-добре детето да е в реалшуле и блестящи оценки, отколкото в гимназия и слаби оценки. Защото с хубави оценки от реалшуле ще го вземат да прави сносна аусбилдунг, а и може да си наххолне абитура. Ама с лоши оценки от гимназията е за никъде.  

Аз самата работя във Wirtschaftsprüfungsgesellschaft и пове4ето от мандантите ми са медици. Много добре знам какво работят, на какви курсове и конгреси ходят, какви байтреге плащат, какви пари взимат.

М/у другото откакто сме в ЕУ българите кандидатстват наравно с германци за ограни4ените специалностите. Квотите останаха за граждани на трети страни.

Аз въобще не съм против амбициозните родители. Аз също съм такава, ина4е нямаше да съм тук. Ама като по4нете да се оплаквате от системата и колко зле била, пък колко добра е тая в БГ, и рещих да дам моята лепта по въпроса.

Последна редакция: ср, 21 авг 2013, 21:23 от Azalee

# 41
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Азале, ние живеем тук ,но имаме две култури в сърцето.
Какво означава интелигентно дете???
Примера с двамата близнака-
Двама близнака тги разделят от деня на раждането.
Единия, настаняват в интелигентно семейство....учи , взима уроци по пияно , учи 3 езика.
Втория става овчар.
Еднакъв генотип, но съвсем различен фенотип, проявен от средата и възпитанието.
Има генотип, но ние родителите сме тези , които правим проявите!



Не се оплакваме, просто решаваме  и избираме най-доброто от двете системи.
За нас и за децата ни.

Момчето ,което вече завърши медицина в Унгария ,го познавам лично. Умен е, говори 5 езика. Просто бала не му е достигнал и няма смисъл да се губи 1 година в чакане , работа и празно време.

Не разбрах къде точно работиш, но ако познаваш работата на медиците и знаеш колко получават, няма да коментираш системата.
Тя е както навсякъде по света.
Един завършил лекар в следващите 6 год на специализация е натоварен , използван и ескплоатиран, но заплатен.
Стане ли специалист, си избира дали в чужбината в немскоговоряща среща, дали мед. център и без натоварвания , дали в болница....място на оберарцт...и т.н.
Познато натоварване от филмите " Спешно отделение", " Грейтсанатомие" / специализантите спят по 3 ч. на денонощие/ , но след изпита за специалност , всичко се променя.
И пак казвам.....не си в системата и никога няма да бъдеш, колкото и приятели да имаш в тази област.
И никога няма да знаеш....


Няма какво вече да коментирам!
Тук се изродиха нещата...
Трябва да обясняваме , дискутираме и доказваме ,неща от живота  на хора, които не живеят тук, защо така са нещата.

Здраве да е!

Последна редакция: ср, 21 авг 2013, 21:35 от Шехи

# 42
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 676
Ох, Виртуална, като ще си ги мериме - и аз съм начална учителка по образование, ама като почна детето първи клас, няма нищо общо с това, което ти или аз сме виждали в училище, ма то ще дойде сляпа неделя, още повече ти не говориш език, ще ти гледаме сеира тогава...

# 43
  • Мнения: 374
И моя, и моя! Laughing Ама аз имам време - белким го понауча!

# 44
  • Мнения: 4 138
и аз май се отказвам, кво да се абя. тва да не е онова, та да го вкара лесно човек. дреме ми че нечие дете ще има дертове, то не детето де, а най-вече дървещите се сега родители. ми убуу. ваш си проблем, моето дете тръгва в частно училище именно защото системата не ме кефи, хич даже не се и оплаквам от нея, защото просто съм намерила вярното за себе си решение. да не говорим, че цялата ми почти фамилия по майчина линия е учила начално, средно или висше в Германия, та все пак си позволявам да дам мнение.

който чул и разбрал, ок, който се прави на велик, пак ок. всеки рано или късно си носи последствията. нямам болни амбиции за детето си, но е мой най-висш приоритет да му дам вузможности за най-доброто образование. ако не е умно или напредващо, мое си е, пак ще си го обичам и ще и помогна да направи най-доброто от капацитетите си. ама зорлем да я навра в по-лошото, няма да стане. да не говорим че аз не съм ни педагог, ни учител, нито пък имам нерви да зубря като изоглавена с нея. и нямам желание да обяснявам с подробности на някого, който е толкова тъп и невъзпитан, та даже си пишурства саркастично, след като не става дума за моето, а за неговото дете. опраяйте се, времето ще покаже.

Общи условия

Активация на акаунт