БЪРЗИ ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ-хранене и захранване-29

  • 20 022
  • 766
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 27 524
1. След като въведа пюрето като започна с 1-2 лъжички и увеличавам всеки ден с по 1 отгоре до какво максимално количество трябва да достигна и съответно трябва ли с увеличаване дозата на пюрето да намаля количеството АМ за съответното хранене?
2. Тъй като чета из форумите, че не било добре да има безмлечно хранене, ако разреждам пюрето с АМ в каква пропорция да бъде?

1. До годинката, с изключение на зеленчуково-месното или зеленчуковото с жълтък, всяко хранене трябва да бъде млечно. Т.е. не трябва да се стремиш да изяжда чисти зеленчуци в крайна сметка. Засега.
2. В началото даваш малко зеленчуци и после си дохранваш с АМ. По-натам, когато количеството се увеличи, може да добавяш АМ към пюрето. За пюре от 200гр са не повече от 4 м.л.

И да, на 4.5 месеца е рано за захранване  Simple Smile

# 46
  • Мнения: 96
Благодаря Ви много за отговорите  Hug Hug Hug, горе-долу ми се проясниха нещата, да се надявам че като започнем съвсем ще ми светне  Laughing Ако има и други, които могат да помагат с опит, ще съм благодарна!

# 47
  • Мнения: 78
Благодаря на всички за отговорите!

Шокирала съм ви с метода със затапването на моркова с гърда Simple Smile Не се притеснявайте, не съм тормозила детето. Направих го няколко пъти и честно казано, този вариант й беше видимо най-приятен от предните, в които ми измъкваше лъжицата от ръката и буташе чинийката с пюрето...

Да се похваля - ранните моркови на ХИП повече ги оцени. Изяде 1/3 бурканче от 125гр.  newsm44Явно моите пюрета не са били особено вкусни... Sick Накрая на храненето й дадох и от варените сладки смолянски картофи смесени с новия морков, определено отново не беше очарована от картофа . Все пак няма да се откажа - ще купя картофено пюре (явно моите кулинарни умения не ги оценява) и ако и така не го иска, минавам на трети зеленчук.

Блонди, ще бъда търпелива, но да ти кажа не съм я засипала с вкусове - все пак само с морков и картоф се мъчим последните 2 седмици.  Може би си останала с такова впечатление, заради плодовете, които споменах. Плодчетата съм й ги давала инцидентно на 5,5 месеца да смуче, но толкова малко, че просто не го броя изобщо... Просто да видя дали ще й хареса и как ще реагира, че ми препоръчаха това нещо - http://www.pakostnik.com/bg/productdetails.php?id=11631&cat=40 . Апропо, някой това ползвал ли го е и ако да - как е, върши ли работа?

Стефи, благодаря за съвета!   bouquet Този с тиквата много ми хареса и непременно ще опитам... Гледа ме много втренчено като ям или пия нещо, а като й давам пюре, не иска, затова си мисля, че ще работи.

Славяна, аз се опитвам да спазвам тази схема на захранване - препоръчана ми е от педиатърката, а така добре я е описала едно момиче от форума - Биляна:

Скрит текст:
Ядат се еднокомпонентни зеленчукови пюрета- картоф, тиква, тиквичка, морков и пащърняк.
Започваш с един тип ( напр. морков)
1 ден -1 лъжичка
2 ден - 2 л.
3 ден - 3 л.
4 ден - 4 л.
5 ден - 5 л.
6 ден - 10 л+ 1 л от II вид ( напр. картоф)
7 ден - 15 л + 2 л от II вид
8 ден - 20 л + 3 л от II вид
трябва да стигнеш до едно пюре от 125 грама. Млякото се намаля съответно.

Захранването се прави на обед преди млякото. Това е схемата за 1-вия месец захранване. Обясни ми, че хранените на кърма бебета се захранват след 6 месец , а тези на адаптирано мляко след 4-ти.

Въвеждането на нов зеленчук става на 5 дни, докато изчерпите изброените 5 зеленчука. Идеята е да  се замести обедното хранене изцяло с пюре.  След като се въведат изброените 5 зеленчука, се почва с плодовите пюрета - ябълка, круша, слива и банан. Прилага се същата схема, само че за следобедното хранене. Сутрин и вечер детето си остава на мляко.
След въвеждането на плодовете, се започва с въвеждането на  месото.

Успех!

# 48
  • Мнения: 4 292
Leda имам го това, ползваме го, само че ти препоръчвам да си намериш силиконово, че мрежичката много трудно се почиства. Много му е интересно, съчетава хранене, с чешене на венци и цапане на всичко наоколо Simple Smile Аз съм му слагала банан и пъпеш за сега, но повече за занимавка.

# 49
  • Мнения: 3 125
В обедното месно или зеленчуково пюре слага ли се сухар!?

# 50
  • Мнения: 520
Имам малко въпросчета:
1. След като въведа масло и сирене мога ли да давам млечни каши и пюрета, в които има мляко?
2. Трябва ли пак да се дава по лъжичка или мога да дам цяла порция(при положение, че не е имало реакция от масло и сирене).
Благодаря предварително.  bouquet

# 51
  • Мнения: 96
Leda супер информация, мерси много  Hug

# 52
  • Мнения: 27 524
В обедното месно или зеленчуково пюре слага ли се сухар!?

Както прецениш. Аз не слагам. Има ориз, макаронени изделия, грис и подобни зърнени, за да слагам точно пък сухар  Simple Smile

1. След като въведа масло и сирене мога ли да давам млечни каши и пюрета, в които има мляко?
2. Трябва ли пак да се дава по лъжичка или мога да дам цяла порция(при положение, че не е имало реакция от масло и сирене).

1. Ако са Хип и подобни - да. Ако са Слънчо, Ганчев и подобни - не.
2. Можеш да дадеш цяла порция с горната уговорка  Peace

# 53
  • Мнения: 81
Leda, опитай тиквичка с картоф на хип  Peace

# 54
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Просто да видя дали ще й хареса и как ще реагира, че ми препоръчаха това нещо - http://www.pakostnik.com/bg/productdetails.php?id=11631&cat=40 . Апропо, някой това ползвал ли го е и ако да - как е, върши ли работа?



Идеално е !
Поне за нас беше в голяма полза  Peace

# 55
  • на земята
  • Мнения: 4 094
В обедното месно или зеленчуково пюре слага ли се сухар!?
Аз слагам сухарче в супата,понякога и пюретата,и ориз да има,картофче слагам си през ден и сухар,когато има макарони и спагети ,кус-кус,тогава не слагам.. Peace

# 56
  • Мнения: 3 125
В обедното месно или зеленчуково пюре слага ли се сухар!?

Блонди,*лаленце* благодаря ви за отговорите!
Попитах , защото аз в момента слагам , но смятам след няколко дни да започна да давам попара в 10 ч. и тогава мисля да спра да давам сухар и наобяд.

# 57
  • Мнения: 78
Leda имам го това, ползваме го, само че ти препоръчвам да си намериш силиконово, че мрежичката много трудно се почиства. Много му е интересно, съчетава хранене, с чешене на венци и цапане на всичко наоколо Simple Smile Аз съм му слагала банан и пъпеш за сега, но повече за занимавка.

Сега като разрових, видях че има варианти:

Част от мрежите са като биберон - http://www.minimod.bg/5650/jane-%D0%B1%D0%B8%D0%B1%D0%B5%D1%80%D … D0%BE%D0%B2%D0%B5

А другата част с дръжка като това, което постнах предния път. Та сега ми възниква друг въпрос - кое е по-добре? Струва ми се че ако е с дръжка е прелюдия към ползването на лъжицата, а ако е тип биберон, по-скоро отучва от лъжицата... Права ли съм? С дръжката ли сте ползвали или биберона?

Още нещо - накупих тиквичка с картоф, тиква с картоф и разни други пюрета по моята схема на захранване, купих и едно "нежни зеленчуци", което смятам да го дам накрая, когато въведа всичките 5 зеленчука. Въпросът ми е за ориза - видях че част от пюретата ги има същото ама с ориз? Кога се въвежда ориза? Трябва ли да го третирам като "нов зеленчук" - 1л, 2л и т.н.?

# 58
  • Мнения: 1 661
Здравейте мами, имам въпрос. Захранила съм с тиква и морков, но много трудно ги яде, почти нищо не влиза в устата. ooooh!Обаче моркова го давах чист, че тиквата нещо му писна и сега от 2 дни не е акал. Как да постъпя? За утре мислех да му сваря морковче с картоф, но сега четох в нета, че моркова запича. newsm78А картофа запича ли?Ако трябва да го отложа малко картофа.
Вторият въпрос е кога мога да захраня с плод?Поръчах си и аз от тези биберони-мрежичка, силиконов и мисля да пъхна вътре парче банан примерно. Дали е ОК за бебе на 6 месеца и половина да си посмуче бананче? newsm78

# 59
  • Мнения: X
плодове започнах да давам плодово пюре около три седмици след като бях предложила зеленчук, катомеждинно хранене сутринта. В последствие започнах да добавям и към каша.
каши- въвеждала съм ги като ядене привечер, като пюре. Първо една лъжичка, после две и тн.
запек- моето дете се запича, от картоф, морков, пащърнак, банан. Когато за първи път дадох пилешко също се запече. Първият ми зеленчук беше картоф. Първоначалната реакция беше акото стана рядко, после се нормализира. Сега не обича картоф. Обожава тиква и то не каква да е, а ужасната на Ганчев със захарта вътре. Ужасена съм.
Чакам майка ми да ми прати тиква от село да и правя домашна.
за мрежичките - и аз се интересувам. Доколкото знам банана не се предлага термично обработен.

Общи условия

Активация на акаунт