Кръщенето като избор ?

  • 2 492
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • London
  • Мнения: 6 732
Катрала, тук виждам християнска догма, християнска догма и действия. За дух не знам.

Скрит текст:
И дух има бъди сигурна. Peace Достатъчно пъти вярата ми е била поставяна на изпитание и само накрая тя ми е посочвала верния път. Достатъчно житейски случки с мен и близки са я затвърждавали, но аз винаги съм била отворена да вярвам и то безрезервно, навярно заради това и не останах сляпа за множеството знаци, които са ми давани през годините. Няма как човек с предубеждение и надсмешка да разбере религията, нито човек, който очаква да пипне и види да усети невидимото. Вярващия може да разбере атеиста, самия вярващ понякога от ударите на живота, огънат е притиснат да се отрече от вярата, но и в най-тежките си моменти накрая винаги си казвах ''Това се случва за нещо, има своето обяснение - смърт, жестокост, болест, неправда''. Само слабия и неразбиращия след подобни удари започва ''Бог го няма , ако го има защо умираме или това се случва точно на мен??''. Аз досега приех спокойно всички удари и след време винаги  се дава шанс да разбереш защо стига да си отворен за отговорите. Съгласна съм, че не ритуала осмисля вярата, но като начало за встъпление на едно дете в религията е добра основа. Дори като се замислим молитвата Отче наш, нощ подир нощ колко много ни дава, на колко много ни учи. Разбира се, не подкрепям някакви крайности или пък ритуални практики без в душата ти да се таи истинската вяра. Обаче едно дете за да прецени дали да вярва задача на родителя е да го въведе в религията и ако след като я опознае през очите на родителя, то не се припознае в нея вече е свободно да вярва в каквото желае.Получи се ферман! Sad

# 31
  • Мнения: 14 478
Фермана ми харесва, Catrala
Не смятам за нормално изказването-нека като порасне детето само да избере вяра или религия. Не е точно така. Ние като родители сме длъжни да му предадем нашите разбирания, нашите схващания за живота, да го възпитаваме в нашата култура, като това всичко се обединява в религията която изповядваме открито или само символично. Какво ще излезе от това като резултат накрая е извън нашата воля, но сме длъжни да опитаме.
Дори и самото кръщение на детето е това-начало на един път, по който смятаме да го водим.

# 32
  • София
  • Мнения: 8 696
Аз не изповядвам никоя религия, затова няма как да го науча на нещо такова, камо ли да го кръстя.Затова, когато е голям човек и има своите интереси и влечения, ще се поинтересува, ще прояви инициатива. Познавам няколко човека, които сами се прекръстиха в друга религия или в Християнство на по 30+ години.
Половинката ми също е много против кръщаване и като цяло религиите, той е доста по-краен от мен и си мисля, че би бил разочарован ако някой ден детето ни залитне по някакви вярвания.
Аз вярвам в природата, в мен, в близките ми.В богове и свръхестествени сили-не.  Интересно ми е да чета древнигръцки митове, за боговете на северните народи или нещичко ако изчопля за тангризма.Хрустиянството не представлява интерес за мен.

# 33
  • Мнения: 14 478
Аз не изповядвам никоя религия, затова няма как да го науча на нещо такова, камо ли да го кръстя.Затова, когато е голям човек и има своите интереси и влечения, ще се поинтересува, ще прояви инициатива. Познавам няколко човека, които сами се прекръстиха в друга религия или в Християнство на по 30+ години.
Половинката ми също е много против кръщаване и като цяло религиите, той е доста по-краен от мен и си мисля, че би бил разочарован ако някой ден детето ни залитне по някакви вярвания.
Аз вярвам в природата, в мен, в близките ми.В богове и свръхестествени сили-не.  Интересно ми е да чета древнигръцки митове, за боговете на северните народи или нещичко ако изчопля за тангризма.Хрустиянството не представлява интерес за мен.
Е покрай древна Гърция и Тангра току виж стигнеш и до Христос? Знае ли човек, неведоми са пътищата.
Моите родители никога не са ме възпитавали като християнка. Не ходеха често на църква, не бяха и особено вярващи. Бабите също-религията опираше до ритуали като сватби и погребения и някоя и друга икона. Но същността си остана.
Християнската същност, отръскана от излишния товар...

# 34
  • Мнения: 211
Ние като родители сме длъжни да му предадем нашите разбирания, нашите схващания за живота, да го възпитаваме в нашата култура, като това всичко се обединява в религията която изповядваме открито или само символично.
А то като самостоятелен индивид няколко години по-късно има правото да избира това харесва ли му или не; неговото поприще ли е или ще избере нещо друго. Защото ние като вярващи точно знаем, че всеки е свободен. Така че нещата си противоречат малко.
 
Не е баш същото, ама една гей двойка ако реши да възпитава детето си като гей, пък то изобщо да няма грам такива наклонности, какво се получава? Нещо подобно ми се струва и с вероизповеданието. Норамално е в християнско семейство да се роди и отгледа християнче, но точно тези порядки на кръщаване на детето в толкова ранна възраст без то да има понятие от нищо, е малка част от църковната манипулация. Сигурно ще скочи някой сега. Но аз нося Бог в сърцето си; не мисля, че пияният или алчният поп ще ме научат по-добре на това що е доброта, състрадание, вяра и т.н.

# 35
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
И вярата се възпитава и религиозността.
Невъзпитаните в това,ще са губещите в
бъдеще. В съвсем скоро бъдеще, още по
времето на живота на техните невръстни
сега деца.

# 36
  • Мнения: 211
Не знам дали говориш за това, за което си мисля, но ако е така: въпросните хора, тези на новите поколения, ако не открият сами това нещо, никакво възпитание в нищо няма да им помогне. Тези неща се усещат в душата и сами израстват в човека, когато той е склонен към такова израстване. Не искам да избивам на езотерика.
Какво като някой се е опитал да ме възпита като християнка. Ако аз съм тотален атеист и материалист по душа.

# 37
  • Мнения: 1 273
Реално, при кръщаване, кръстникът/цата трябва да е вярващ/а, да изпълни впоследствие задължението си. А то е да въведе кръщелника си във вярата и да се моли за него. (А не да му подарява скъпи подаръци). От това може да се роди здрава духовна връзка. Но много малко хора имат тази ценност в днешна България.

Иначе конкретно по темата: аз лично бих кръстила детето си в църква колкото се може по-бързо и бих го възпитала като практикуващ православен.. При кръщението и миропомазанието детето получава благодат.

# 38
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Казвам, че обществата които налагат подобно поведение,
ще те приучат към спазването на порядките, далеч преди
да се осъзнаеш като атеист. Което означава да си родена
в такова. Новите поколения тук ще открия единствено, че
са губещи, защото не са възпитани да вярват и борят.

# 39
  • Мнения: 211
Знаех си, че не говорим за едно и също Mr. Green
Както и да е, разбрах. Само че тук малко иде реч за възпитанието като цяло, не конкретно за хриситянското възпитание. Или въобще възпитанието в някаква вяра, която да ти налага спазване на някакви морални и етически норми. Възпитанието на характера пак няма много общо с вероизповеданието. Едно време го е имало като главна движеща сила. В днешни дни движението се побутва от други неща. Смятам, че и атеистите биха просъществували правилно и морало-угодно.

# 40
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Може ако спазват основните закони за всеки вид.

# 41
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 280
Правилно е децата, когато пораснат, да направят избор съзнателен дали да се кръщават или не. Иисус е кръстен на 30 годишна възраст.
Моите деца са кръстени, когато бяха малко над годинка. Изживяването беше изключително.
С мъжа ми се кръстихме в един ден и този ден е един от най-щастливите ми.


# 42
  • Мнения: 131
Ние като родители сме длъжни да му предадем нашите разбирания, нашите схващания за живота, да го възпитаваме в нашата култура, като това всичко се обединява в религията която изповядваме открито или само символично.
А то като самостоятелен индивид няколко години по-късно има правото да избира това харесва ли му или не; неговото поприще ли е или ще избере нещо друго. Защото ние като вярващи точно знаем, че всеки е свободен. Така че нещата си противоречат малко.
 
Не е баш същото, ама една гей двойка ако реши да възпитава детето си като гей, пък то изобщо да няма грам такива наклонности, какво се получава? Нещо подобно ми се струва и с вероизповеданието. Норамално е в християнско семейство да се роди и отгледа християнче, но точно тези порядки на кръщаване на детето в толкова ранна възраст без то да има понятие от нищо, е малка част от църковната манипулация. Сигурно ще скочи някой сега. Но аз нося Бог в сърцето си; не мисля, че пияният или алчният поп ще ме научат по-добре на това що е доброта, състрадание, вяра и т.н.
Абсолютно съм съгласна с теб Simple Smile Има и още нещо ,което е много важно за мен . Кръстника на детето трябва да е човек, на когото то вярва и на когото може винаги да разчита .. моя кръстник определено не е такъв , защото е избиран през пръсти.  Peace
Колко хора днешно време имат такива кръстници ?
Аз не съм тотален атеист ,но и не мога да чакам чудеса  .  Относно възпитанието , аз съм поела този ангажимент още с раждането на сина ми .

П.П. Благодаря на всички .  bouquet Извинявам се ,че не пиша често но не ми остава много време ..

# 43
  • Мнения: 96
Баща ми беше християнин, майка ми - мюсюлманинка. Когато някой попиташе баща ми няма ли да ме кръсти, той винаги отговаряше "къде да я кръстя? в църквата или в джамията?". За него това беше въпрос на толерантност към религията на майка ми. Остави избора на мен, за което съм му много благодарна. Аз избрах трета религия - атеизма. Wink
Но това ме научи и мен на толерантност към чуждите вярвания. Аз може и да съм невярваща, но съпругът ми е. Дали моите вярвания са по-добри или неговите? Не мога да кажа. Затова не бих натрапила и на детето си моята гледна точка. Когато порасне той сам ще реши в какво да вярва и в какво не.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 217
Твърде много се объркаха традицията, суеверието и вярата....
В трите случая човек ще има различно поведение и разбирания....



Общи условия

Активация на акаунт