Какво си спомняте от студентските години?

  • 3 854
  • 35
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 30 191
В навечерието на 8-ми декември се замислих, какво си спомням от студентските години?!

Всъщност голяма част от спомените ми са много приятни, да не кажа страхотни  Simple Smile Много учене, много тежки сесии, НО и безгрижен живот. Помня как се събирахме в барчето с/у университета след изпит и чакахме да дойде време за резултатите. Как чакахме пред кабинетите, преподавателите да изкарат книжките и тогава за момент сърцето ми спираше от притеснение докато намеря моята книжка и видя дали съм взела изпита  Laughing Сега се чудя, защо чак толкова много съм се притеснявала, луда работа  Crazy

Помня края на всяка сесия: прибирах се вкъщи и спях с часове  Laughing

Помня първото ми влизане в голямата аула и лутането по коридора докато си намеря групата, а после и потока  ooooh!

Помня празнуването на 8-ми декември- весело, задружно....

От чужбинското ми време помня подредбата на банките, не в редици, како сме свикнали в БГ, а обикновено в кръг или полукръг. Това толкова ме впечатли  Embarassed

Вие сте  Peace

# 1
  • София
  • Мнения: 1 176
Местенето в различни квартири с различни хора. Когато в началото се прибираш често в родната къща, а след няколко месеца все по-рядко. Кафепиенето с колегите преди изпит - рано сутрин, всеки помъкнал тефтери, записки, пищови, химикали, листове, папки, учебници. На първия ми изпит ме скъсаха и беше голяма драма.  Laughing Моментите,  когато сме оставали без пари (всяка седмица), но пък сме се събирали все някъде. Студентските намаления и столове. Интернет клубовете и баровете вечер.
Когато разбереш, че колега от съседния поток те харесва. Хубаво беше. Безгрижно таково.

# 2
  • на село
  • Мнения: 3 964
Какво помня ли ...? -Беше хубаво и толковаа отдавна. Бяха времена от края на соца и началото на демокрацията, ех времена, вярвахме в доброто бъдеще  Grinning.

# 3
  • София
  • Мнения: 10 366
Помня, че още мобилните телефони не бяха разпространени  Embarassed Помня, че ми се повдигаше преди всеки изпит - почнеше ли, се успокоявах веднага. Колко млади и прекрасно глупави бяхме всички.  Heart Eyes

# 4
  • Мнения: 14 133
Какво помня ли ...? -Беше хубаво и толковаа отдавна. Бяха времена от края на соца и началото на демокрацията, ех времена, вярвахме в доброто бъдеще  Grinning.
Peace Хубави, безгрижни и същевременно по-осъзнати времена.  Hug

# 5
  • Мнения: 702
Всичко, но ме е срам да си споделя   Mr. Green хубаво беше, ама за малко! Laughing

# 6
  • Мнения: 945
Много, много хубави спомени! Grinning
Някои не са за описване Mr. Green

# 7
  • Мнения: 3 371
много хубаво време беше Grinning
душа давам да се върна назад, ама не става. 

# 8
  • Мнения: 2 674
Теоретичната физика.

# 9
  • София
  • Мнения: 8 664
Аз още съм в студентските си години  Laughing Надявам се към краят им, защото ми стигна до гуша  Tired
Спомням си преди 5-6 години как се запознавахме и се гледахме като телета. После с моя си мъж как се загаджихме.
Разни изпити, весели моменти. От около година-две вече не се събираме, а си бяхме задочно, та не сме били непрекъснато заедно.
Разни хоспетирания, практики. Изгубиха ми книжкага, драмата с бившата ни секретарка.
Не е като да е минало всичко спокойно и безпроблемно.
И се надявам скоро да свърши  Laughing

# 10
  • Мнения: 4 965
Понякога определено ме хваща носталгията. Помня разни ярки моменти и то основно от бакалавърските програми. Като цяло, студентствах 12 г., но истинските студентски години ми бяха от 97-ма до 2002. Тогава са и най-наситените ми емоции - точно както някой писа "наивно-глупавите" и в същото време вярвах, че светът е мой.
Помня първия ден, докато се лутах да разбера програмата - запознах се с едно момиче, с което станахме близки приятелки, а след 2 г. разбрахме, че сме далечни братовчедки. Бяхме се събрали една хубава компания, с които много учехме, много работехме, но и много се забавлявахме. Случвало се е да карам по 3-4 дни със следната програма: сутрин рано на лекции, през деня на работа, нощно време купон, пак лекции, пак  работа, пак купон и т.н. И не се изморявах.
Помня разни пътувания, екскурзии, един студентски празник на х. Леденика, когато една групичка ходихме чак до военната станция да звъним вкъщи, че сме ок (мобилните тогава нямаха обхват навсякъде) и на връщане стана тъмно, позагубихме се и си отнесохме скандала от другата част от компанията, които се бяха притеснили жестоко за нас. На тази същата хижа си разтопих кубинките на радиатора, защото беше кучешки студ и аз реших да ги стопля. Помня ходения по пещери, след които се возехме на влак и влакът винаги ни се струваше твърде комфортен при цялата мръсотия по нас. Помня сесиите - затварях се вкъщи и учех, а после по изпитите треперих като лист - след изпитите винаги ходехме да се черпим някъде и се прибирах да спя (минимум 24 ч.). Обичахме да ходим в "Строежа" (даже не знам дали още съществува). И още много-много хубави емоции.
Единствените тъжни бяха, когато около 3-4-ти курс много от приятелите ми избягаха в чужбина - кой успя да се прехвърли да учи, кой просто остана нелегално след студенстка бригада...
Другите ми студентски години не са толкова наситени с такива емоции, а с по-различни. При по-ранните учех паралелно в гимназията и в колеж, та помня само голямата натовареност и колко ми беше интересно, но не съм се сближавала с другите много. Лекциите бяха събота и неделя и просто бързах да поема максимум информация, за да мога вечерите да не се налага да преговарям, а да съм навън с приятели и тогавашното ми гадже.
По-късното студентство пък вече беше при редовна работа, сериозна връзка, че и в съчетание с брак, деца и т.н., които бяха по-силна емоция. Пък и лекциите бяха все късно вечер и цяла събота, та нямаше вече време за "висене" по кафенета.
Пропуснах последното ми учене, което беше най-прясно - преди около 7 г. Една специализация в чужбина, по време на която бяхме събрани хора от цяла Европа и беше много приятно, изпипано, с една преподавателка сякаш слязла от кориците на някое списание "Световен мениджър", а аз бях там с моя близка приятелка. Е, нямаше ден да не се изгубим и все попадахме в арабския квартал (нощно време си е страшничко), а няма никога да забравя как при дипломирането имахме обяд с някакъв посланик, по време на който ядохме типично белгийска кухня и беше мъчение - люта супа от тиква, полусурово месо и единствено вкусен десерт, а моята френдка тихомълком се опитваше да скрие суровото месо под гарнитурата, докато аз едвам сдържах гаденето от кървавия сос. Но това също беше едно невероятно забавление и ме е яд, че следващото ниво на обучение е прекалено скъпо, та ще си остана само с първо.

Последна редакция: нд, 08 дек 2013, 10:55 от azaf

# 11
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
много хубаво време беше Grinning
душа давам да се върна назад, ама не става. 


И аз така...
Беше време на безспирен купон. Имало е случаи да започваме поливането на изпита в 10 сутринта  Laughing Имаше много, много учене, толкова страх и стрес по изпитите, но пък и цели нощи купони, срещи, раздели, драми (основно при мене)... Бях на квартира с 3 момичета от моя курс и всички заедно излизахме, заедно се прибирахме. В университета мога да кажа, че бяха най-хубавите ми години. Най-безгрижните. Годините, в които вярваш, че светът е в краката ти и няма невъзможни неща.

Опитвам се да си повтарям, че трябва да съм щастлива със спомените. Защото някои хора и това нямат... Но в дни като днешния ужасно много ми липсва...

# 12
  • Мнения: 216
Студентските ми спомени са още пресни и следователно - лоши. И тука, и по Еразъм и по-късно, в чужбина.
Тука - беднотия, неграмотност и академичен идиотизъм. По Еразъм - приключения, безумие и мизерия. Сега седя и се чудя с какъв акъл съм тръгнала за льо Париж, с един куфар, по-тежък от мене, с квартира уговорена по скайп... Crazy
После пак в чужбина - и пак мизерия, разправии с банки, хазяи, гаранти, куфари, безсъние, международен идиотизъм и позьорщина.
Сега седя и си камаря книжките, за които съм си кътала мизерните студентски стотинчета и пак си се чудя на акъла. Можела съм по-малко да мизерствам, ама на, събират прахоляк тука.
За изпит никога не съм се притеснявала, за изпит или си подготвен, или не си. Не е рулетка, че да се притесняваш. В България, гледам и студентите по медицина, как лежерно си студентстват... Вървят, спят и вземат, че завършат. Имам един приятел, завърши медицина във Франция - ей така се учи медицина, ослепяват на сесии, побъркват се от учене.  В България не знаем що е учене, за това не сме и конкурентноспособни после, като се хукнем, немили-недраги.
Добре, че се свърши.

# 13
  • Мнения: 335
Липса на пари, ще заверя ли, няма ли, малка стаичка с 3 легла и в 3 бюра и други, парното работи, включена 1 духалка, чести спирания на тока, заради това. В един момент минава "енгри" домакинка и ти събира духалката и ти казва, че като завършиш ще ти я върне....Топла вода бол....купоните в началото, столовете... 94 и 280 - култови просто... Mr. Green

# 14
  • София
  • Мнения: 30 191
....Тогава са и най-наситените ми емоции - точно както някой писа "наивно-глупавите" и в същото време вярвах, че светът е мой.
.....

Абсолютно вярно  Peace Наистина вярвахме, че светът е наш  Tired


.....след които се возехме на влак и влакът винаги ни се струваше твърде комфортен при цялата мръсотия по нас. ....

И ние така. Ходихме с влак до Бакаджика, ама толкова беше весело, въпреки мръсотията  Laughing


......Е, нямаше ден да не се изгубим и все попадахме в арабския квартал (нощно време си е страшничко), а няма никога да забравя как при дипломирането имахме обяд с някакъв посланик, по време на който ядохме типично белгийска кухня и беше мъчение - люта супа от тиква, полусурово месо и единствено вкусен десерт, а моята френдка тихомълком се опитваше да скрие суровото месо под гарнитурата, докато аз едвам сдържах гаденето от кървавия сос. Но това също беше едно невероятно забавление и ме е яд, че следващото ниво на обучение е прекалено скъпо, та ще си остана само с първо.

Ха-ха. Аз имам същата случка, но още със слизането си от влака. От летището пътувах малко с влак, а после трябваше да взема автобус за няколко спирки. Е, не намерих автобусната спирка, а уж имах записано всичко на бележка, и явно някак съм влязла в квартала на чужденците (нещо като гето). Доста се уплаших, но пък хората ме упътиха доста мило  Peace

***

За съжаление голяма част от колегите не са в България. Избягаха  Rolling Eyes

***
Flip Flop Fantasy, съжалявам да го чуя. Явно образователната ни система не върви на добре  Tired

Общи условия

Активация на акаунт