Женско име с хубаво значение

  • 38 876
  • 138
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 5 259
Либелул, прочетох няколко теми с твое участие и искам само да вметна, че много ме кефиш  Wink

Лора значи лавър и не е нужно човек да знае латински или други мъртви езици, достатъчно е да знае къде да провери. Sourcherry щом твърди, че има друго значение, да даде източник, който го доказва, както и че всички други източници грешат.

Нора не виждам как може да значи цяло изречение от пет думи  Wink Къде ги побира в четирите си букви? Името е доста кратко и като повечето кратки имена, има повече от един произход, защото тази комбинация от букви се среща в повече от един език. При положение, че на първо място навсякъде дават значението от Honor, не виждам как може да се заяви, че това изобщо не било вярно. Очевидно е, че има име с английско-ирландски произход, което идва от думата honor. Това може да не е същото име, което идва от арабското нур - светлина, нито пък да е еврейското  (Norah) נורא, което значи "поразителна", нито съкращението на Елеонора. В Шотландия Нора е женски вариант на Норман. И въобще не е нужно всички тези имена да идват от един език и от една дума, най-вероятно са възникнали независимо едно от друго. Всеки, разбира се, може да си избере кое е значението, което да приеме за себе си, но да се твърди, че другите не били верни...  Laughing

Гласувах за Катерина.

# 61
  • Мнения: 794
adelinda много ми хареса твоя пост за името Мая, бях забравила колко е красиво, а се оказа, че има и красиви значения и "история" така да се каже.
Чак започнах да се замислям дали да не си кръстя моето дете, ако е момиче, така  Blush

# 62
  • Мнения: 0
Здравейте отново! Не знам защо някои смятат, че избирам имената само по значение - гледам името като цяло, и като значение, и като звучене - ако не беше така, в анкетата щеше да има само имена, които да значат живот, а както виждате, има само едно - и то е Евелина, а не Ева, тъй като си падам по по-дългите и величествени имена. Тези, които смятат, че имам глупави критерии и че съм прекалено претенциозна, моля да се въздържат от мнение - така съм преценила, така съм решила, до вас се допитах, за да ми окажете помощ и да предложите интересни имена, а не да критикувате избора ми. 

# 63
  • Мнения: 6 214
И аз харесвам дългите имена, някак са ми по-запомнящи се.  Peace

# 64
  • Мнения: 794
Цитат
Здравейте отново! Не знам защо някои смятат, че избирам имената само по значение - гледам името като цяло, и като значение, и като звучене - ако не беше така, в анкетата щеше да има само имена, които да значат живот, а както виждате, има само едно - и то е Евелина, а не Ева, тъй като си падам по по-дългите и величествени имена. Тези, които смятат, че имам глупави критерии и че съм прекалено претенциозна, моля да се въздържат от мнение - така съм преценила, така съм решила, до вас се допитах, за да ми окажете помощ и да предложите интересни имена, а не да критикувате избора ми.
Разбира се, че не са глупави критериите ти.
Все пак избирането на името за твоето си детенце е нещо много важно и според мен, все пак ще си го носи цял живот и за майката си е специален "ритуал".
На мен лично ми е много приятно да си говоря с някого за имена и да чета темите в отдел "Имена", именно за това дадох и своите предпочитания, ако съм била полезна, радвам се.
Иначе никой не може да ти каже какво име да избереш, това все пак е привилегия на родителите.
А пък хора всякакви, на едни им харесва Гинка на други Пенка ... важното е на теб какво ще ти хареса накрая Wink

# 65
  • Мнения: 0
Благодаря ти за разбирането, и за мен е много важно името не само да звучи добре, но и да значи нещо хубаво - както каза някой по-назад, наистина го възприемам като "майчино послание". На мен лично са ми странни онези майки, които са кръстили детето си с дадено име, понеже било модерно, готино и не знам още какво, а не са обърнали внимание на значението. Иначе от твоите предложения си харесах именно фаворита ти Моника, значението и звученето са прекрасни, ще го добавя по-късно като редактирам анкетата, надявам се не ми се сърдиш, че ти ще ти го "открадна". Grinning

# 66
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Аз съм една от тези майки, коити са си подбрали имената на детето, без да се вълнуват грам от значенията им. Знам как се интерпретират съответните значения, но проверих чак след като се бях спряла на самите имена, но честно казано, дори и "последовател на Сатаната" да значеше някое от тях, нямаше да се разубедя, и двете имена ми харесват достатъчно много как звучат и ми се вързват с имената на хората, на които исках да кръстя, като въобще не съм се вълнувала кое име е актуално и модерно, макар че едното име на сина ми си е баш в топ 10 в последните години, но не е подбрано заради този факт. На мен това ми бяха критериите. С което не казвам, че някой трябва да има същите критерии като моите, но наистина ми е непонятно, когато из тези теми се появят такива възклицания като "как може това да ви е критерия", "какви хора се тези кръстили еди как си". Свят - голям, хора - много, колкото хора - толкова и виждания. Всеки има шанс да приложи своите при избора на име на своето дете, да оставим другите сами да решат по какво ще изберат имената на своите деца.

Извинете за драматичния пост, но в последните 10-15 дни някак много отрицателни мнения чета в подфорума и ме подтиква отвътре да напиша нещо такова.  bowuu  Crazy

# 67
  • Мнения: 794
Благодаря ти за разбирането, и за мен е много важно името не само да звучи добре, но и да значи нещо хубаво - както каза някой по-назад, наистина го възприемам като "майчино послание". На мен лично са ми странни онези майки, които са кръстили детето си с дадено име, понеже било модерно, готино и не знам още какво, а не са обърнали внимание на значението. Иначе от твоите предложения си харесах именно фаворита ти Моника, значението и звученето са прекрасни, ще го добавя по-късно като редактирам анкетата, надявам се не ми се сърдиш, че ти ще ти го "открадна". Grinning
Как бих могла да се разсърдя, че някой е направил добър избор (подчертавам, добър според мен, да не се обиди някой и да не реши, че натрапвам мнение).
Моите доводи за "Моника" бяха следните:
- звучи ми женствено и непретенциозно
- галеното "Мони" ми харесва както за бебче, за момиче в пубертет, така и за възрастна жена
- аз съм българка, мъжът ми е чех, а живеем в Австрия и това име е често използвано и в трите страни и като цяло си е интернационално, което според мен е в плюс, може пък след време да реши да живее в др държава момичето и по- лесно ще и възприемат името.
- звучи добре с фамилията на мъжа ми
- харесва ми значението на името
- започва с буквичката на мъжа, който убожавам и бих искала да се смята, че е кръстена на него.

Написах всичко това, за да покажа, че има пък хора с критерии и аз съм намерила името, което да ги изпълва всичките.
Иначе и на мен не ми харесват кратките имена с изключение на Мая и Рая, но за всекиго си има по нещо, все пак сме тук за да обменяме идеи и мнения, нали така  Peace

П.С. незнам защо, но докъто миех чиниите преди малко се сетих, че имах една съученичка Светлозара, а сестра и се казваше Румина, много ми харесват и двете имена, но честно казано не съм проверявала какво означават, просто така по звучене  Peace

# 68
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
Гласувах за Ирина - харесвам имената, които ми звучат български. Дъщеричката ми е Ивайла, мисля че няма точен превод, но си е хубаво българско име. Аз пък се казвам Роксана (нескромно е, но си харесвам името - рядко използвано и красиво звучащо) - Светлина, зора (от персийски); Божествена сила. Роксана е първата съпруга на Александър Македонски, използвало се е и от прабългарите. Много хора си мислят, че е латиноамериканско (от сериалите), но не е.

# 69
  • Мнения: 0
Не съм си позволявала крайни изказвания от рода на онези изброените, просто заявих, че ми е странно майката да не обърне никакво внимание на значението. Аз самата бях обвинена, че критериите ми са ми едва ли не смехотворни - да, обръщам внимание на значението, защото според мен именно то одухотворява едно благозвучно име. Не искам дъщеря ми да носи име, лишено от смисъл. Вече помолих, ще повторя пак - не искам негативни мнения в темата, коментирайте някъде другаде казуса "Кое е по-важно - значението или звученето?".

# 70
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Не съм си позволявала крайни изказвания от рода на онези изброените, просто заявих, че ми е странно майката да не обърне никакво внимание на значението. Аз самата бях обвинена, че критериите ми са ми едва ли не смехотворни - да, обръщам внимание на значението, защото според мен именно то одухотворява едно благозвучно име. Не искам дъщеря ми да носи име, лишено от смисъл. Вече помолих, ще повторя пак - не искам негативни мнения в темата, коментирайте някъде другаде казуса "Кое е по-важно - значението или звученето?".

Ама ще спра да пиша вече в този подфорум, явно аз не мога дасе изразявам, защото никой не ме разбира Crazy . Всъщност поста ми беше в твоя защита, пък излезе негативен  newsm78 . Идеята ми беше да кажа, че си напълно в правото си да си подбереш каквито искаш критерии, ако ще и никой друг да не си кръщава детето по този начин, ни най-малко не е било, за да ти приписвам някакви изказвания, говорех като цяло, че често се четат такива изказвания в подфорума.  Ама здраве да е.  Simple Smile

# 71
  • Мнения: 0
Извинявай тогава, помислих, че на мен ми скачаш, все пак беше точно след мен.

# 72
  • Мнения: 37
Ако приемем, че цветните имена са пожелателни за красота и жизненост, Виолета, Вероника, Лилия, Иглика, Далия, Невена и т.н. са добър вариант. Peace

Ще си позволя да се самоцитирам, за да допълня. Simple Smile Тези дни чета книгата "Езикът на цветята" от Ванеса Дифенбо, където става въпрос за едно момиче сираче, което се интересува от символиката на цветята и общува чрез викторианското им значение. Отзад има речник със символиката на каквито се сетите цветя, затова ще допълня какво пише за значението на гореизброените от мен имена.

Виолета (т.е. теменужка) - скромност
Вероника (т.е. великденче) - вярност
Лилия - величие
Иглика Heart Eyes- мечтание
Далия - достойнство

Много ме учуди символиката на Невена - такова красиво име, а цветното му значение е скръб, тъга.  Confused

Ще вмъкна и още цветни имена, чиято символика ми допадна:
Ангелика Heart Eyes - вдъхновение
Маргарита - невинност
Оливия (буквално маслина) - мир, покой

Виждам, че терминът ти е на 20 април - другата година тогава е точно Великден, така че Лилия (величие) или Вероника (великденче) ми се струват подходящи. Peace А ако овенчето е нетърпеливо и се роди седмица преди това - точно на Цветница, мисля, че цветните имена ще са ти от полза.   bouquet

Последна редакция: пн, 30 дек 2013, 16:05 от Либелул.

# 73
  • София
  • Мнения: 2 808
Либелул., много хубаво предложение си дала с цветните имена, а Лилия ми е любимо.  Heart Eyes

# 74
  • Мнения: 0
Леле, не знаех, че 20 април се пада точно Великден! Shocked Сега още повече се нахъсах да търся "величествено" име. Grinning Благодаря за предложенията и че мислиш вместо мен, че аз тук едно чета, друго разбирам. Ако се роди на Цветница, мисля наистина да се спра на цветно име. Харесах си Вероника, Ангелика и с предишното Моника... стават много еднотипни, ама карай. Grinning И Иглика е много хубаво. Лилия ми звучи малко сладникаво, но и него ще обмисля.

Общи условия

Активация на акаунт