има ли право,

  • 13 514
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
да кандидатства сестра ми за национално осиновяване при условие,че и двамата със съпруга й са българи,сезонни работници в Гърция и пребивават половин година там и половин година в България.Здравните и социалните им осигуровки са в Гърция.Ще съм ви благодарна за информация и насоки.Много сме притеснени,защото от "Закрила на детето" по местоживеене ги изпратиха да си осиновят дете от Гърция!!!

# 1
  • Мнения: 168
Разрешение за вписване в Националния регистър на осиновяващи за пълно осиновяване
 Чл. 86.  (1) Лице, което желае да осинови дете при условията на пълно осиновяване, подава заявление до дирекция "Социално подпомагане" по постоянния си адрес за разрешение за вписване в регистъра.
(2) Дирекция "Социално подпомагане" извършва социално проучване за годността на лицето да осинови дете.
(3) Лице, получило разрешение от дирекция "Социално подпомагане", се вписва в регистъра служебно.
 (4) Отказът за разрешение може да се оспорва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
 (5) Разрешението се издава за срок две години.
Не знам какво точно имаш предвид под "пратиха ги да си осиновят дете". Но или ги вписват в регистъра или им отказват по някаква причина. Има ли такъв отказ?

Последна редакция: вт, 07 яну 2014, 15:39 от късметче

# 2
  • Мнения: 18
Днес в "Закрила на детето" се интересувахме за набора от документи,които трябва да се подготвят за да се впишат в регистрите.Казаха им,че няма смисъл да подават,защото нямат документ за доходи от България а от Гърция и затова било по-добре да задвижат процедурата по осиновяване в Гърция.

# 3
  • Мнения: 168
Според мен, щом нямат официален отказ, нищо не се е случило, ще си вземат документи за доходите от Гърция и ще си ги преведат тук за представяне в социалната служба.

# 4
  • Мнения: 712
Въпросът е, какво означава "сезонни работници в Гърция"...
Според мене е проблем, че социалните и здравните осигуровки са в Чужбина...

Според закона лица, които живеят приоритетно в чужбина, осиновяват по международна процедура, т.е., подават документи в държавата по местоживеене. Но имаше много дискусии относно това, какво означава това "обичайно местопребиваване" в чужбина. Трябва да попитате някой във вашата община, как там тълкуват нещата...

Някои приемат, че "обичайно пребиваване" е онова, дефинирано в  чл.48  ал.7  от
Кодекса по международно и частно право.
"По смисъла на този кодекс под обичайно местопребиваване на физическо лице се разбира мястото, в което то се е установило преимуществено да живее, без това са е свързано с необходимост от регистрация или разрешение за пребиваване или установяване. За определение на това място трябва да бъдат специално съобразени обстоятелства от личен или професионален характер, които произтичат от трайни връзки на лицето с това място или от намерението му да създаде такива връзки".

Във връзка с осиновяването по-често се споменава за пребиваване в страната над 3 месеца в годината (според Закона за българското гражданство):

Закон за българското гражданство
2. "Лице, постоянно живеещо в чужбина" е лице, което живее извън Република България повече от девет месеца през всяка календарна година, освен ако пребиваването в чужбина е в
изпълнение на държавна служба от лицето или съпруга му или е свързано само с обучение.

Но според други, пък, пребиваване в чужбина над 183 дни в годинаната се води за "обичайно пребиваване в чужбина". Както е в ЗЗО:

ЗЗО, Чл. 40а. (Нов - ДВ, бр. 111 от 2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г.)
Българските граждани, включително тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на
напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено
заявление до Националната агенция за приходите.

# 5
  • Мнения: 18
Chandra Day, kъсметче, благодаря Ви за отговорите!

По скоро се интересувам от закон или законова разпоредба, където да се посочват условията за вписване в Регистъра и дали наистина получавайки заплата в друга държава на ЕС, законно губиш правото си, на български гражданин да осиновиш българско дете...

Постоянния и настоящ адрес на сестра ми e във България.

# 6
  • Мнения: 712
Лава, не "постоянният адрес" е от значение при кандидатстването за осиновител, а "обичайното местопребиваване".

Нормативните документи би могъл да ти обясни по-подробно някой юрист, но съвсем накратко във връзка с осиновяването по национапна процедура можеш да погледнеш например: НАРЕДБА № РД-07-7 от 5.10.2010 г. за условията и реда за водене  … пълно осиновяване. Там се казва:
Цитат
Раздел V
Чл. 24. (1) Лице с обичайно местопребиваване в Република България, което желае да осинови дете при условията на пълно осиновяване, подава писмено заявление по приложение № 6 за получаване на разрешение за вписване в регистъра на осиновяващи при условията на пълно осиновяване до дирекция "Социално подпомагане" по постоянния си адрес.

Или пък Семейният кодекс (СК), глава 8, според който:
- лицата с обичайно местопребиваване в Р.България се вписват от съответното РДСП в национален регистър, воден от Агенцията за социално подпомагане (АСП) [виж чл. 85], а
- лицата с обичайно местопребиваване в чужбина се вписват в регистър, воден от Министерство на правосъдието [виж чл. 111, чл. 113].
Цитат
Чл. 111. (1) Лице с обичайно местопребиваване в чужбина може да осинови дете с обичайно местопребиваване в Република България, ако е вписан в регистъра по чл. 113, ал. 1, т. 2, освен в случаите по чл. 82, ал. 2.
(2) Лице по ал. 1 не може да осиновява дете с обичайно местопребиваване в Република България, ако има обичайно местопребиваване в държава, която няма да признае решението на българския съд за осиновяване.

Ако сестра Ви живее предимно в Гърция, осигурява се там здравно и социално, има доход от там, няма как да кандидатства по национална процедура и да бъде вписана в националния регистър. В този случай тя трябва да кандидатства по международна процедура в страната по обичайно местопребиваване и Министерство на правосъдието у нас. Но ако докаже "обичайно местопребиваване" в България (чрез доходи, работа, осигуровки в България), тогава може да събере необходимите документи и да подаде заявление в РДСП по местоживеене. Има вариант и да кандидатства за осиновител и да осинови тя сама (ако тя е в България), а да покаже (семеен) доход от съпруга, който е в Гърция, но и в този случай тя трябва да е с "обичайно местопребиваване" в България... 

# 7
  • Мнения: 18
Chandra Day, благодаря ти отново за отговора! Все пак има някакви варианти! Да осинови сама и да докаже обичайно местопребиваване тук в България, освети ни малко тунела... Ако някой може да ме насочи към компетентен в областта юрист , ще съм благодарна!!!

# 8
  • Мнения: 712
По принцип не ви трябва юрист. Ако сестра Ви може да докаже "обичайно местопребиваване" в България (чрез документи, разбира се), просто си кандидатства в РДСП по местоживеене. Би могла евентуално да започне (да е започнала) някаква работа в България (с трудов, но също и с граждански договор), да провери в ГРАО, дали в момента се води с настоящ адрес в България, ако не е, да промени това (става просто с една декларация)... и по възможност да си оправи поне здравните осигуровки - да й текат (и) в България.

Социалната проверка продължава около три месеца, през което време ще има няколко срещи със социален работник (на предварително уговорени дати) и ще трябва кандидат-осиновителката да посещава курс за осиновители. Вероятно ще изискват документи и от съпруга й (живеещ в чужбина), макар и той да не е кандидат-осиновител, защото и на него ще се извърши нещо като социална проверка. А за самото осиновяване ще трябва и декларация от него, че е запознат с факта, че съпругата осиновява... След осиновяването имало някакви процедури, чрез които и съпругът може да осинови детето на съпругата си... Във форума има няколко майки, живеещи в Гърция, които са осиновили от България, като започнете процедурата и възникнат конкретни въпроси, може и те да се включат...
Успех!

# 9
  • Мнения: 18
Chandra Day!!!! Много, много ти благодаря!!!

# 10
  • Мнения: 51
Привет! Аз съм една от майките, пребиваващи и в България и Гърция и осинових по националната процедура. Мястото на което живеем в Гърция е с сезонна заетост/туризъм/ и затова половината от годината пребивавах в България. Набавянето на документите стана бързо и лесно, представих доходи от гражданско правоотношение/върху които ми се внасят здравни и социални осигуровки/,  и след три месеца проучване от страна на социалните ме вписаха в регистъра. По мой съвет, не обяснявайте,че имате доходи и от чужбина, особено ако не ви питат за това. Много е важно да знаете, че трябва стриктно да се спазват сроковете през две годишния следосиновителен период, за което се подписва и декларация за съдействие от ваша страна. Ако мога с нещо да помогна, с удоволствие!

# 11
  • Мнения: 18
mimoza 2811, благодаря ти, че се обади.
Ние сме на Санторини.  Пиша ти на лични.

# 12
  • Мнения: 10
Здравейте дами, позволете да се присъединя към разговора и аз. Та въпросът ми към вас е следния: ако дай Боже ни се усмихне съдбата и успеем да си осиновим детенце от България как да си го вземем с нас в чужбина, след като по закон в продължение на две години подлежим на наблюдение?
Ние не сме сезонно в чужбина, а целогодишно, но категорично ще стартираме процедура по национално осиновяване и няма да се забъркваме в международни такива. Вероятно аз ще се прибера и ще стоя в БГ колкото е нужно, а мъжа ми ще идва, когато трябва ,нали някой трябва да работи все пак Simple Smile

# 13
  • Мнения: 712
След като осиновите детето и сте му станали официално родители, можете по всяко време да напуснете страната - това никой не го забранява. Но е важно също така, за коя държава заминавате и какъв е статутът ви там. Ако сте с обичайно местопребиваване в съответната държава и тя е член на Хагската конвенция, може да има проблем от това, че не сте осиновили от съответната държава по международна процедура. Трябва да си проверите този впърос и законите "на място". В държави - членки на ЕС е по-лесно, тъй като поради съществуващото "свободно движение на хора и труд" няма проблем да влезете с детенце в страната, дори и това да е наполовина легално... Simple Smile Тогава просто превеждате и легализирате (с апостил) удостоверението за раждане и регистрирате детето в новата държава. Но ако живеете в държава, която изисква виза за пребиваване, тогава става сложно...

Успех!

# 14
  • Мнения: 10
Мерси много, Chandra_Den, това което пишете много ме обнадеждава!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт