Изчезващите имена

  • 55 532
  • 882
  •   1
Отговори
# 870
  • Мнения: 727
Не е много по темата /ми Simple Smile/, но се сетих нещо интересно- познавам човек на 50+, който се казва Черньо Чернев.
Нищо кой знае какво, но ако го видите- абсолютен скандинавец-рус, рус, чак бял
Скрит текст:
/лекар в МБАЛ "Св.Анна", Варна или май в поликлиниката/

Има традиция децата да се кръщават с грозни имена против уроки ...нищо чудно да са Черневи , точно по тази традиция

# 871
  • Мнения: X
Чета страхотна книга за празниците в календара на българите, традициите в имената и ролята на кръстниците.  При първа възможност ще ви напиша авторката и заглавието, написана е толкова сладкодумно и достъпно, а същевременно е толкова богата откъм информация, че не мога да спра с четенето.
 Едно от много неща, които ми направи впечатление е , че когато се води бебенцето да се кръщава, по това какви хора ще се срещнат пътьом към църквата /към кръщенето/ се гадае какво ще е  бъдещето на малкото човече.
 И сега разбирам, защо по нашия, край когато водят бебенце да се кръщава, напред провождат човек с торба дребни или едри дарове / зависи от възможностите на семейството/ , че не е на късмет хора с празни ръце да срещат новороденото некръстено.

# 872
  • Мнения: 385
Не съм срещала Евлогия и Зоя.

# 873
  • Мнения: 29 395
Също Евдокия, Параскева, Тонка, Стойна, Тотка, Гана/ка/ьо, Цана/ка

# 874
  • Мнения: 147
Доника, Деница, Десислава, Жана, Жанина, Жанета, Жоржета, Калина, Карина, Клара, Каролина, Карла, Клариса, Мариана, Марияна, Надежда, Надя, Ралица, Радостин, Радостина, Радослав, Татяна, Таня, Яна, Янина, Ясен, Явор

Всичките изброени много ми допадат, но все по-рядко ги чувам сред морето от Виктории.

# 875
  • Мнения: 383
Стайка - чинка ми само познавам,но не ми харесва
Албена обаче е страхотно, а е рядко

# 876
  • София
  • Мнения: 5 656
Доника, Деница, Десислава, Жана, Жанина, Жанета, Жоржета, Калина, Карина, Клара, Каролина, Карла, Клариса, Мариана, Марияна, Надежда, Надя, Ралица, Радостин, Радостина, Радослав, Татяна, Таня, Яна, Янина, Ясен, Явор

Всичките изброени много ми допадат, но все по-рядко ги чувам сред морето от Виктории.
Калина? Шегуваш се, нали? Във всяка паралелка има поне по 2. В по-бебешката възраст гледам, че преобладава Карина.

Пък Клариса  newsm78 кога е било популярно, че да изчезва?

# 877
  • Мнения: 385
Деница е отново много модерно.Дъщеря ми има няколко съученички---2 клас е.

# 878
  • Мнения: 147
Ами тогава вдигам тост, че Деница, Калина и Карина се завръщат. Дано да повлекат крак и да станат модерни и другите от поста ми. В училище имахме много Десита, Марини, Елени, Деници, Ралици. А какво мислите за Елена? Аз мисля, че напоследък има повече момиченца Ема от колкото Елена, при все че не е рядко име. Май му спада популярността. А тая Виктория е вече банална, по-добре Валерия.

# 879
  • Мнения: 11 747
Елена е в челните позиции по популярност при бебетата. Има официална статистика на НСИ.

# 880
  • Мнения: 147
Радостин/а, Радослав все по-рядко се чуват макар че са много хубави, особено Радостин/а. Радослав като мъжко звучи добре, но женското Радослава ми идва леко грубо.

# 881
  • Мнения: 11 918
Радостин/а, Радослав все по-рядко се чуват макар че са много хубави, особено Радостин/а. Радослав като мъжко звучи добре, но женското Радослава ми идва леко грубо.

Синът ми смени училището, в двата класа имат Радостин, в новия и Радослав.Има и др. деца във впуска  с тези имена, ІІІ клас.

# 882
  • Мнения: 212
Вече все по рядко се срещат имена като Тодор, Йордан, Васил, Стоян, Ангел и Атанас. При момичетата вече рядко се срещат имена като Румяна, Стояна/ка, Йордана/ка, Надежда, Маргарита и Росица. Петя и Десислава също рядко се кръщават тези дни. Това са все имена които са често срещани при поколението на нашите родители, в това на нашите баби и дядовци, също и в нашето поколение. Дори приемаме тези имена за традиционни.

Имената завършващи на -ка, ко, чо, йо и т.н. няма да ги коментирам. Те отдавна вече не се срещат.

Сещам се още за Апостол, Господин, Първан, Продан, Гроздан/а, Гиздана, Лозан/а, Върбан/а, Багряна, Вълкан/а, Керана и други които не съм чувала някой да използва в последно време.

От Гръцките, рядко се срещат Агата, Евдокия, Аргир, Панайот, Анастас, Зоя и други.

Последна редакция: вт, 17 мар 2015, 22:39 от Лалена

Общи условия

Активация на акаунт