Изчезващите имена

  • 55 520
  • 882
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 917
Отдавна мисля да пусна темата за изчезващите имена, а покрай темата за често срещаните видях, че ще е интересно да си ги припомним.

Известно е ,че има цикличност, мода, влияние на исторически и културни събития, както и отражение на доста спорни фактори  в избора на имената.Някои имена се забравят, за да "възкръснат" след две-три поколения, други- красиви и харесвани от много поколения, за съжаление  в определен период от време изчезват  безвъзвратно.

Защо се случва така и кои са, според вас "изчезващите имена"?Кои имена от вашето поколение ,от това на родители или от което и да е време са изчезнали, но с радост бихме ги срещнали  отново?

# 1
  • UK
  • Мнения: 4 308
Записвам се с любимото ми мъжко име Стоил, много исках да кръстя така сина си, таткото и всички роднини и приятели бяха ужасени. Още ме е яд, не знам защо на мен ми звучи толкова хубаво, не познавам нито един, нито правя някаква асоциация с нещо, и въпреки това е много познато българско име, а никой не го харесва. От кого ли не търсих подкрепа тогава, тук във форума също не съм го срещала из лентичките.  

# 2
  • Мнения: 29 390
Според мен и в имената има мода. Отпадат тези, които звучат старинно или просто не са модерни. В момента се сещам за Прокопи, Станка, Аврам, Тотка, Параскева (да ме извинят тези, които се казват така, просто напоследък не съм ги срещала)

# 3
  • Мнения: 296
Аз отдавна не съм срещала името Стефан.
Сетих се за него, защото фамилията ми е Стефанова  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 615
Мисля, че са малко наистина изчзващите имена. Повечето точно циклично имат пик и спад, така да се каже.

Някои са ми изглеждали безвъзвратно изчеващи, а те излизат "на мода". Например, Неда, Рада, Лазар...

Други изглежда, че ще ни завладеят завинаги, а след 10 години се оказват рядкост. Пример са вносните.

Имена като Пижо и Пенда е по-добре да почиват в мир Wink

# 5
  • Мнения: 2 732
А за Страхил какво ще кажете  Heart Eyes

# 6
  • Мнения: 43
Стефан го има, доста често срещано е.

Аз се сещам за Пенка, Минка, Гаврил, Тонка.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 898
Кръстих детето си Страхил. Обожавам името, значението му и всичко.  Heart Eyes
Сега съм в издирване на второ подобно.

# 8
  • UK
  • Мнения: 4 308
Тия умалителни на -ка са ясни, че сега не се харесват Simple Smile
Стефан и аз го срещам често, имам 2 близки деца с това име, но и двамата са кръстени на дядовците си. Това, че вече (почти) не се спазва традицията за кръщаване на дядо и баба изиграва голяма роля в изчезването на имената. Това с първата буквичка или съчетаване на срички не го броя за спазване на традицията.
Харесва ми Страхил! Харесвам много и Горян, познавам само един над 50-те.

# 9
  • Мнения: X
Според мен изчезващи са от типа  Станка, Пенка, Пенчо, Генчо.... това от поколението поне преди 50 год.
От моето поколение се сещам за Десислава. Има много 30 годишни Десита, но от 10- тина години насам, не съм чула нито едно дете да се казва така. И Диана май е от този тип.
Предполагам, че днешните Кристиян, Преслава и подобни ще ги споходи същата участ след 20- тина год.

# 10
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Това са разните наследствени имена, които според мен в голямата си част се дават защото някоя свекърва или свекър за се заинатили, че няма да продумат на младите, ако дословно не кръстят детето на тях. Бих обобщила отчасти, че всичко окончаващо на ьо или йо, ю е архаично и съответно изчезващо: Найо, Миньо, Стою и т.н.
Сещам се и за няколко женски екземпляра: Малам(к)а, Паруш(к)а, Съб(к)а.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 178
Кръстих детето си Страхил. Обожавам името, значението му и всичко.  Heart Eyes
Сега съм в издирване на второ подобно.



Борил Simple Smile

# 12
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Кръстих детето си Страхил. Обожавам името, значението му и всичко.  Heart Eyes
Сега съм в издирване на второ подобно.



Борил Simple Smile


Или Боил

# 13
  • Мнения: 2 757
Включвам се в темата с няколко от моите любими имена, които срещам все по-рядко - Свилен, Венцислав, Лъчезар, Григор, Емануела, Ирина, Кремена, Радост. Все по-рядко срещам деца с тези имена.

# 14
  • Мнения: 1 615
Сетих се няколко хубави, но сериозно изчезващи, всчиките "цветни": Роза, Ружа, Теменужка, Виолета, Маргарита... Последните 2 май чат-пат се срещат, но е рядко. Обаче, пък Невена се "завърна" напоследък. Може и другите да имат шанс малко по-нататък...

Умалителните, много от "селските", както и всички на -ьо, -ко, -чо също са били мода в някакъв момент  Peace
Масово са били галени от някое традиционно име: Гина (Ангелина), Гана (Гергана), Пенко (Петър), Данко (Йордан). И много вероятно са възникнали именно като начин за заобикаляне на традициите за кръщаване на баби и дядовци Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт