ХИПЕРИНСУЛИНЕМИЯТА - въпроси и отговори! Тема № 11

  • 54 747
  • 765
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 1 213
консултация с ендокринолог? Това малко ми прилича на диабет/преддиабет

# 466
  • Мнения: 800
Момент, момент! Предиабет и диабет са различни неща  и имат различни симптоми, макар че едното предшества другото.

За диабет говорим, когато сутрин на гладно след поне 8 часа пауза в храненето кръвната захар с кръв от вената е над 7 ммол/л (съответно с кръв от пръста над 6,1 ммол/л), а на 120 минута след натоварване с глюкоза е над 11 ммол/л. Няма как при диабет хем първата захар да 6, хем след хранене пак да е 6. След хранене, ако няма собствено достатъчно инсулиново производство, захарта ще са качи значително и ще бъде със сигурност доста над 6. 

Що се отнася до състояние, при което сутрин на гладно кръвната захар е гранична и се доближава до стойностите на кръвната захар след хранене, то това е признак на ИР и се нарича "нарушена гликемия на гладно". ИР е предиабет или преддиабет или преддиабетно състояние или хиперинсулинемия. Това са различни наименования на едно и също състояние, което може да се характеризира с нормална или ниска захар и висок инсулин или пък гранична захар сутрин на гладно и нормална захар след ядене, но отново с висок инсулин. Това са все признаци на нарушен глюкозен толеранс или нарушена глюкозна обмяна.

Винаги когато имаме нормални или гранични стойности на кръвната захар, но в процеса на хранене не се наблюдава нормалното покачване и спадане, а по-скоро равни стойности на захарта по всяко време, това говори за нарушение в глюкозната обмяна. Дължи се на скоростното помпане на инсулин от панкреаса, което не позволява на захарта да се повиши. Само по себе си не е опасно, но когато продължи години наред, секрецията на инсулин започва да спада и се стига до диабет. Затова се профилактира.

# 467
  • Мнения: 822
Лошото е че съм мерила само веднъж преди няколко месеца инсулин и то на гладно и беше 4,1 mIU/ml при реф. стойности 3- 17,1, а кръвната захар 5,8, гликиран хемоглобин 5,4. Може би отново трябва да измеря инсулин, но след хранене...

# 468
  • Мнения: 1 849
Аз пък ще добавя, че преддиабетът е нарушена гликемия на гладно и завишени стойности при ОГТТ на захарта на 60 и 120 мин., но все още с нормална крива. ИР е инсулинова резистентност, т.е. клетките не са чувствителни към инсулина. Та мисълта ми е, че те вървят заедно, но ИР не е преддиабет. Peace Неспадаща захар след хранене означава, че клетките не са чувствителни към инсулина и трябва да се произведе повече/да мине повече време, за да спадне захарта. При ИР това често се среща, както и може захарта след хранене да спадне, а след това пак да се покачи.

# 469
  • Мнения: 800
eldass, все пак от едно изследване не е хубаво да се правят категорични изводи.  Стойностите на захарта и гликирания хемоглобин, които са под 6, но все пак в горна граница, показват задълбочаването на ИР. Инсулинът е в норма според това далечно изследване, но е хубаво да се провери отново на гладно и след ядене. Пак ще кажа, за диабет и дума не може да става, ако захарта след хранене остава в граници. Това без или с недостатъчно инсулин в организма не може да се постигне. Все още нещата са обратими и от теб зависи да преобърнеш тенденцията.

Това, че ИР сама по себе си не е предиабет за съжаление не е успокоително, защото тя предхожда,  а и съпровожда диабет тип ІІ.  С други думи ИР не е предиабет или диабет, но диабет и предиабет без ИР няма. Тя е основен и неотменим симптом на тези две патологии. Затова именно редица автори я определят като преддиабетно състояние. В крайна сметка ако трябва да търсим абсолютна точност при определянето на тези състояния, тя вероятно ще е: 1. ИР с все още нормални нива на кръвната захар; 2. ИР с гранични нива на кръвната захар - предиабет; 3. Инсулинова резистентност с високи нива на кръвната захар - диабет тип ІІ.

Ето диагностичните критерии за диабет и предиабет за по-голяма яснота.
"Има три начина за поставяне на диагноза захарен диабет:
1.   При наличие на клинични признаци, характерни за диабет (полиурия, полидипсия, необяснимо намаление на тегло) и случайна плазмена глюкоза  11.1 mmol/l т.е. проба взета по всяко време на денонощието без оглед на времето от последното хранене;
2.   При плазмена глюкоза на гладно  7.0 mmol/l т.е. да е спазен интервал от последния прием на храна поне 8 часа;
3.   При плазмена глюкоза на 2-я час в хода на орален глюкозо-толерансен тест (ОГТТ, проведен съгласно изискванията на СЗО)  11.1 mmol/l.

Оформят се и две допълнителни състояния между нормален глюкозен толеранс и захарен диабет:
Нарушена гликемия на гладно (НГГ) – плазмена глюкоза на гладно от 6.1 mmol/l до 6.9 mmol/l;
Намален глюкозен толеранс (НГТ) - плазмена глюкоза на 2-я час в хода на ОГТТ  между 7.8 mmol/l и 11.0 mmol/l. И двете нарушения (НГГ и НГТ) понастоящем се наричат “предиабет”. Това са рискови фактори за развитие на диабет и на сърдечно-съдови заболявания в бъдеще. Установено е, че редуцирането на теглото и редовната физическа активност могат да намалят риска от прогресия на НГТ в захарен диабет тип 2. Има доказателства, че и приложението на метформин, акарбоза, орлистат и глитазони могат ефективно да намалят риска от прогресия в диабет, въпреки че промяната в стила на живот е решителната стъпка в тази насока."
Цитатът е от Препоръки за добра практика при захарен диабет на Българското ендокринологично дружество 2005 г.

# 470
  • Мнения: 822
Да, Поли и аз четох тази информация, мерси.  Grinning
Но когато правих натоварването с глюкоза в началото на годината се вижда проблем
глюкоза на гладно 6,4
0 минути - 10
60 минути - 7,9
120 минути 4,4
Личната ми лекарка беше против да приемам метформин
А ето днес на гладно беше 5,1 кръвната захар. След хранене 2 часа по-късно я меря не е повече от 5,7.
Относно преобръщането на тенденцията...правя уж каквото трябва /не ям непозволени неща или е изключително рядко, спортувам през ден, нямам наднормено тегло освен мазнини в корема, които не знам вече как да махна/ и все пак не е достатъчно.
А меренето на инсулин след хранене как се прави, след 2 часа ли и какво се яде, за да е показателен резултатът?

Последна редакция: вт, 02 сеп 2014, 16:03 от eldass

# 471
  • Мнения: 800
Това 10 вероятно е на 60 минута, нещо не си написала стойностите както трябва.
Всичките стойности на кръвната ти захар са били гранични, но не попадат в критериите за диабет, а за предиабет. Това е ясно.
Днес на гладно ти е била добре захарта, два часа по-късно също е много прилична. То зависи и какво си яла, но дори малко въглехидрат да е имало, това е достатъчно да се задейства секрецията на инсулин.
Ако въпреки усилията ти, захарта остава гранична, може би идеята за метформин не бива да се пренебрегва. Най-добре е обаче лекар да ти назначи необходимите контролни изследвания. Ако имаш съмнения в терапията на досегашния, отиди при друг лекар.
Иначе можеш да пуснеш пробно инсулин сутрин на гладно заедно с кръвна захар, после да хапнеш нещо стабилно и въглехидратно, но с по-малко мазнини, и след два часа пак да изследваш инсулин и кръвна захар. Но трябва да призная, че такова "натоварване" би дало ориентировъчен, а не напълно достоверен резултат.

# 472
  • Мнения: 822
Не, Поли точно такива са резултатите, отново ги погледнах сега. Първото убождане на гладно е 6,4 кръвна захар и гликиран 6,5%, изпих глюкозата и веднага пак ме убодоха и резултат 10, втори 7,9 и трети 4,4. Защо имаш съмнения?
Лекарката тогава ми каза, че вече ще ме третира като с преддиабет, но без прием на медикаменти - само спорт и диета.
Задължително на всяко хранене имам въглехидрат -
днес на закуска 100 гр. малини и 100 гр. праскова, протеин на прах 16 гр. и 2 супени лъжици сусамов тахан.
На обяд въглехидратите са 35 гр. леща преди термична обработка варене, голям домат и чушка общо около 400 гр., извара 150 гр., чаена лъжичка зехтин.
Следобедна закуска - 100 гр. праскова, 100 гр. диня, 16 гр. протеин на прах и 9 бадема - редактирам 2 часа след тази закуска измерих глюкозата 5,1.
Това ми е менюто до момента.
Може би ще намаля въглехидратите като количества.
Сигурно е най-добре след всяко хранене да се мери инсулин, но първо е скъпо, второ трябва доста време да се тества, за да се прецени при мен от кои въглехидрати точно има голямо покачване на инсулина.

Последна редакция: вт, 02 сеп 2014, 17:59 от eldass

# 473
  • Мнения: 800
Имам съмнение, защото ОГТТ не се прави така. Първото убождане е на гладно, второто на 60 минута след изпиването на глюкозата, а третото на 120 минута. В този смисъл резултатът, който ти имаш на 0 минута е невалиден, защото няма практика веднага след изпиването на глюкозата да се мери захар, то е ясно, че тя ще е много висока. Това не е валиден резултат.
Тоест си имала 0 минута 6,4; 60 минута 7,9; и 120 минута 4,4. Оттук само първата стойност е висока и говори за нарушена гликемия на гладно, което, както вече уточнихме, е предиабет.
Гликираният ти хемоглобин е бил на горна граница, което потвърждава това.
Лекарката вероятно е смятала, че с диета и спорт, ще смъкнеш захарта. Това обаче трябва да се провери с контролни изследвания, които тя да назначи. Ако те покажат подобрение, продължавай по същия начин. Ако обаче покажат влошаване, ще трябва да търсите друг вариант за лечение.

# 474
  • Мнения: 822
Наистина не знам кои резултати за коя минута са и ги преписах от здравното си досие.  Grinning А и както винаги никой нищо не обяснява, аз не знам какво да питам и за това тук получавам повече пояснения, благодаря ви момичета, и на теб специално Поли!  Grinning
Три месеца по-късно от тези резултати направих нови изследвания, които ви показах вчера и вече се виждаше подобрение - гликиран 5,4 и инсулин на гладно 4,1 и малко висока глюкоза на гладно 5,8. След това само вкъщи с глюкомера следя положението - днес на гладно беше 5,5 примерно. 

# 475
  • Мнения: 961
Здравейте, момичета

Да се включа и аз в темата. След 2 месеца проблеми с кръвното и внезапното му покачване и какви ли не изследвания, най-накрая се сетиха да ми пуснат ОГТТ+ трикратен инсулин и ето резултатите: Глюкозо-толерантен тест
Глюкоза/Glucose - 0 мин. 5.27 mmol/l < 6
Глюкоза/Glucose - 60 мин. 6.93 mmol/l < 7,8
Глюкоза/Glucose - 120 мин. 6.22 mmol/l < 7,8

ИМУНОЛОГИЯ/IMUNOLOGY  Имунореактивен инсулин 14.8 /0 мин./ uIU/mL 2,00-25,00
Имунореактивен инсулин 123.6 /60 мин./ uIU/mL 2,00-25,00
Имунореактивен инсулин 56.8 /120 мин./ uIU/mL 2,00-25,00

Знам, стойностите на 60 и 120 са шокиращи и тези дни ще ходя при ендокринолога, но въпроса ми е може ли именно високия инсулин да ми прави такива проблеми с кръвното и тези хапчета, като Сиофор и Метфогама наистина ли имат такива странични ефекти? Аз съм с колит и като чета взех да се плаша, то и сега ми се гади, пък ако почне още повече...не знам  Confused
П.С. Не съм бременна и не правя опити, засега.

# 476
  • Мнения: 800
Стойностите на инсулина ти няма да шокират никого тук, но наистина не са добри. При това и тази на 0 минута е висока, не трябва да е повече от 5-6, а при теб е почти 15. Така че диагнозата ИР е ясна и с лекаря ще търсите варианти за лечение. Лекарствата не са задължителни, но пък ако не ги приемаш, трябва да си изключително стриктна с нисковъглехидратната диета, за да се пребориш с инсулиновата резистентност.

Що се отнася до вариациите в кръвното налягане, аз също имам такива. Не знам дали се дължат на метформина, от който пия ниска доза. По принцип ИР се свързва с повишено кръвно налягане и повишен холестерол, но невинаги е така. Едва ли някой ще ти даде конкретен отговор - връзка вероятно има, но точно кое е причината, а кое следствието май медицината няма точен отговор. Затова трябва да се довериш на ендокринолога.

# 477
  • София
  • Мнения: 11 779
Salsera аз също имам колит, и метформина от началото ми расказа играта. Но скоро скоро организма ми свикна и се оправих. Значи за да нямаш много лоши ефекти от метформина трябва да спортуваш, особено с този колит, и да се храниш здравословно.

Успех

# 478
  • Мнения: 1 849
Здравейте, отдавна се каня да напиша тази информация, но все забравям. Случайно попаднах на информация в нета, според която силните странични действия на метформиновите препарати се дължат на лактозата и макрогола в тях, тъй като тези две съставки създавали най-много проблеми при пациентите. Най-известните препарати, които не съдържат лактоза, са - метфогамма и сиофор. А глюкофажа няма нито лактоза, нито макрогол. Пиша тази информация, за да имате в предвид, че глюкофажа се води като най-леко поносим.  Peace Така че ако един препарат не ви понася, потърсете такъв без лактози и/или макрогол (Macrogol). При мен определено първия препарат, който съдържаше и двете, ми направи големи поразии, чак ми отключи непоносимост към лактоза. Метфогаммата ми създаваше по-малко проблеми, но до една определена доза. С глюкофажа до сега не съм имала проблем.  Wink

# 479
  • Мнения: 800
Това е интересно. А аз от самото начало съм на Глюкофаж и нямам оплаквания като част от момичетата тук. Още повече, че аз също съм с колит от десетина и повече години, който особено в началото беше доста тежък и болезнен. Сега имам някои неразположения, но съм ги имала и преди да започна Глюкофажа, така че не ги отдавам на него. Като цяло го понасям доста добре. Помня, че навремето д-р Тодорова като ми го изписа, спомена, че бил най-чистият от всички метформинови препарати, каквото и да значи това.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт