Приемното семейство бизнес ли е?

  • 11 990
  • 337
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 10 547
Социалните търсят родители за децата, а не деца за родителите, ако ме разбираш.

Е не трябва ли да бъде точно така?

Вероятно Тони говори иносказателно, но истината е, че се търсят подходящи родители за децата. Но самите родители имат изисквания към това какви да бъдат бъдещите им деца, така че процесът е двустранен.

# 331
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
В темата постоянно се преплитат две съвсем различни теми. Доколкото разбирам болната тема на Герри е че се извеждат деца от семейства, на които може да се помогне, за да се отчете дейност от социалните и в добавка да се намалят безработните. Това е неприемливо, обезпокоително и не бива да се допуска.

От друга страна постоянно се неглижира основната тема - темата за изоставените деца и децата подложени на унижения и насилие в семействата си, както и децата чийто родители по независещи от тях причини не могат да полагат грижи за тях (заболяване например.). Такива има много. За тях трябва да се измисли начин, по който да бъдат отглеждани. Повечето от тези деца не могат да бъдат осиновени по ред причини. Но всички се нуждаят от грижи, които трябва да им бъдат подсигурени от обществените институции. За децата неподлежащи на осиновяване или за които не може да се намери осиновител приемното семейство е най-добрата опция според мен.

# 332
  • София
  • Мнения: 23 098
Социалните търсят родители за децата, а не деца за родителите, ако ме разбираш.
Е не трябва ли да бъде точно така?
Бърди, нали именно това казвам.  Grinning

Но самите родители имат изисквания към това какви да бъдат бъдещите им деца, така че процесът е двустранен.
За жалост колкото по-големи са претенциите, толкова по-малък е шансът да получат дете, освен ако имат нагласа да чакат с години. Никой не би отказал напълно здраво бебе-българче.

Малко се отклонихме от темата, все пак ставаше въпрос за приемна грижа. Според мен "бизнесмените" в това начинание рано или късно сами ще се откажат.

# 333
  • София
  • Мнения: 679
Нищо не искам да кажа, само споделям:

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4050881

# 334
  • София
  • Мнения: 9 517
Мда, пречат им децата от домовете на учителите, но това не е защото са в приемни семейства, а защото са били в дом... очевидно не им пука обаче...

# 335
  • Мнения: 10 547
Да прощават колегите даскали, ама на кой му се работи с трудни деца? Да върви урока там, да си пеят материала, да си водят книжата, да правят контролни ... и стига.

# 336
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277

"След като се разчува, че от това може да се живее добре за стандартите на селото, се образува опашка от желаещи. Приемните родители се назначават на договор, а заплатата започва от 435 лв. за дете. "....

И за да няма повече спекулации ето ви заплащането на приемната грижа:

"Като професионален приемен родител освен издръжката и помощите, посочени по-горе, получавам и възнаграждение, което се определя определя в трудовия договор. Важно е да знам, че докато помощите и издръжката са предназначение за покриване нуждите на детето, възнаграждeнието ми по трудовия договор е заработено срещу личния ми труд и аз нямам задължение да го разходвам за нуждите на детето, настанено при мен. База за определяне на възнаграждението е минималната работна заплата за страната, която от 01.01.2014 г. е в размер на 340 лв. То е:
◾при настаняване на едно дете – 150 на сто от минималната месечна работна заплата, установена за страната;
◾при настаняване на две деца – 160 на сто от минималната месечна работна заплата, установена за страната;
◾при настаняване на три или повече деца – 170 на сто от минималната месечна работна заплата, установена за страната.

Ако се прекрати настаняването на дете в професионалното ми приемно семейство, в периода, през който в семейството не е настанено друго дете, ми се заплаща месечно възнаграждение в размер на минималната месечна работна заплата, установена за страната. Този период обаче не може да надвишава един месец за една календарна година.

Ако детето е пребивавало в професионалното ми приемно семейство по-малко от един календарен месец, трудовото възнаграждение се определя пропорционално на броя на дните."


Справка - Правилник за прилагане на закона за закрила на детето:

# 337
  • Мнения: 22 036
Приемната грижа не е перфектна, но както многократно се писа е необходима брънка между изоставянето и евентуалното осиновяване. Животът в институция е неприемлив освен ако не говорим за центрове за отглеждане на деца със много специфични нужди като апаратура и подаване на лекарства от медицинско лице.
Не мога да се оттърся от гадното чувство, че някои наистина се чувстват пренебрегнати, защото не им заплащат за отглеждането на собствените им деца. Разберете, че ако осиновите или приемете дете за отглеждане, което е било в институция 1,2,3-4 години, то няма как просто да го неглижирате или оставите в детска градина. Не е възможно да работите в период от - казват поне съчото време в което детето е било в институция. След период на адаптация, тези дечица стават "по-привлекателни" за осиновяване и в това е голямата полза от приемните семейства. Много кандидат осиновители биха се отдръпнали от осиновяване на 2-3 годишно неходещо дете, но биха осиновили същото, ако то е адаптирано.
Аз не мога да повярвам, че се отнемат деца само за да се дадат на приемни семейства. Обикновено при тези случаи децата се настаняват в семейства, които вече са се грижили и/или се грижат за деца. Също така и отнемането на деца за неплатена сметка за ток ми се струва нереално. Има и други причини, но съм съгласна, че на изпаднали в затрудднение родители трябва да се оказва адекватна подкрепа, която да им позволи да се грижат за децата си, ако няма други рискове (обикновено, за съжаление има и съпътстващи мизерията фактори).

Приемните семейства този период

Общи условия

Активация на акаунт