Приемното семейство бизнес ли е?

  • 11 994
  • 337
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 14 478
О, аз не отричам приемната грижа, напротив и направо ми е вече малко наудобно да го обяснявам за четвърти или пети път.
Обръщам внимание само на факта, че се вадят деца от нормални, но бедни семейства, за да бъдат настанени в приемни. Това е тревожното.

В България не мисля , че се прави .
Прави се, обаче....
и именно за да се отчете дейност. И дийността се отчита с беззащитни хорица, а не с агресивната рода в някой катун.

# 301
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 693


Обич? Няма обич в професионалната грижа. Не мисля, и че е нужно да има. Достатъчно е да се изпълнят и двете условия в словосъчетанието "приемна грижа".
Не съм съгласна с това. Децата усещат когато не ги обичаш. Ако това е в примно семейство е лошо за детето, настанено там. Все пак те са човешки същества и имат нужда от обич така, както от храна и подслон.
Абсолютно съм съгласна с milittana.
И смятам, че когато детето се усеща необичано в семейство, пък било и то просто приемно - то се чувства дори по-нещастно отколкото когато се усеща така в институция, където поне не е само в съдбата си. Не смятам, че институциите са добро място - не разбирам защо няма начин да се контролира ефективно това, което се случва там... ама тя тая работа с ефективиня контрол никъде не ни се получава май. Струва ми се, че SOS селищата са добра алтернатива, но явно няма как да се приложи за всички дечица в нужда.  

# 302
  • Мнения: 10 547
Явно разбирането на приемната грижа води до това очакване на даване на обич и типични за семейството чувства. Писах по темата в темата, може да се види какво съм имала предвид.

# 303
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
За да се промени това разбиране за приемната грижа, трябва поне малко да се познават нещата отвътре, според мен. Допреди 3-4 години нямах представа за какво става дума, но по стечение на обстоятелствата вече имам. И нямам очакване, че приемните родители ще обичат децата. Поне не така, както обичат своите или биха обичали осиновени.

Познавам много приемни родители, наблюдавала съм много от контактите им с децата. Личи си кога някоя приемна майка влага повече от това, което е в длъжностната й характеристика. И това е само плюс за детето. Но наистина не бива да се очаква от всички.

# 304
  • София
  • Мнения: 679
И на мен SOS селищата ми изглеждат добра комбинация от институционална грижа + фигурата на родителя.

# 305
  • Мнения: 19 523
И на мен SOS селищата ми изглеждат добра комбинация от институционална грижа + фигурата на родителя.
Там пък бащата или въобще мъжът в семейството липсват. Смятам, че се създава погрешен модел у децата така. Признавам, че съм лаик в материята, но и досега не мога да си обясня изискването майките в тези селища да нямат свои деца, емоционални връзки с мъже, както и да не са обвързани с брак. Смятам това за неестествено и жестоко спрямо тях. Та помислете - коя жена би се захванала с тази работа ако това са изискванията?

# 306
  • София
  • Мнения: 679
Това мисля е само за Киндердорф, нищо не пречи държавата да изгради такива, които биха били по-либерални в това отношение. Иначе приемен родител също може да е самотен човек, не е задължително да се симулира семейна двойка.

# 307
  • Мнения: 10 547
Ако трябва всеки път да се търси модела на семейство, в което присъства и двамата родители, то не трябва да се дава на самотните да осиновяват дете. И без ни най-малко да подценявам ролята на бащата, за мен тази на майката, дали приемна, родна, в sos селище и пр. е водещ.

# 308
  • София
  • Мнения: 62 595
И на мен SOS селищата ми изглеждат добра комбинация от институционална грижа + фигурата на родителя.

 В допълнение на мен ми се вижда нечовешко изискване към майките да не са имали и да нямат деца, да нямат връзка с мъж, да не искат да създават семейство и пр. Според мен нормална жена не може да живее само в ролята на майка, а неминуемо в един момент иска да има и мъж до себе си, също и родни деца. Едва ли кандидатките се изживяват като Майки Терези. Вярно, има много самотни майки, но винаги има някоя мъжка фигура наоколо - дядо, чичо, вуйчо.
Тези селища са били направени заради войната, защото много деца са се оказали сираци, а и много жени са изгубили децата си.

# 309
  • Мнения: 19 523
Ако трябва всеки път да се търси модела на семейство, в което присъства и двамата родители, то не трябва да се дава на самотните да осиновяват дете. И без ни най-малко да подценявам ролята на бащата, за мен тази на майката, дали приемна, родна, в sos селище и пр. е водещ.
Самотен родител може да има връзка с партньор, може след време да сключи брак и да има свое дете - никой не ги забранява тези неща в живота на един свободен човек, нали? Въпреки че е осиновител. Така че да се търси модел, който е максимално близък до живота без да се задължават жените, наели се с тази работа да нямат свои връзки и деца.

# 310
  • Мнения: 345
Така че да се търси модел, който е максимално близък до живота без да се задължават жените, наели се с тази работа да нямат свои връзки и деца.

По принцип са се търсили жени, които изцяло да се отдаде на своята работа, за да няма после то си личи кое дете е нейно и  кое не. Има sos майки с деца, но те обикновено са големи и не живеят на територията на селището. Представете си sos майка, която трябва да се грижи за  6-7 деца, всяко от които има свои нужди и потребности, на практика денонощно е с тях. Отделно там децата стоят с години , не е като просто да минават през тази институция за малко. Изграждат си истинско семейство. Така че тези изисквания са си напълно в рамките на нормалното поради специфичността на работата, макар че в последните години обмислят и прилагането на модела  sos двойка. Жалко, че на времето не са се опитали да правят повече такива селища вместо домове, защото животът на децата там е мноооого по-различен и по - добър. 

# 311
  • София
  • Мнения: 23 109
Не мога да изчета цялата тема, поради липса на време, а и кой знае накъде е завила. За какъв бизнес може да става дума при положение, че заплащането е едно такова - никакво. При всички положения за едно дете е много по-добре да живее в семейна среда, отколкото в институция.

Аз познавам жена, която е взела дете. Обожава го. Надява се или да го осинови, или то да остане при нея до навършване на 18 години. Казва, че не може да си представи живота без него и смята да му припише имотите си.

# 312
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
... За какъв бизнес може да става дума при положение, че заплащането е едно такова - никакво...

Ами зависи в каква среда живееш, какво работиш и какво получаваш. Ако си една шивачка, на минимална заплата, с едни луди смени, отглеждането на дете като професионален приемен родител ще ти дойде екстра.
 Освен заплатата( която е минимум 130% от МРЗ),  на децата се дават средства за отглеждане( дори и на тези, настанени при доброволни приемни родители), които са в зависимост от възрастта на детето, но най- ниската сума е около 200 лв. Които на моите деца, например, никой не дава просто така.
Мисълта ми е, че това са едни добри допълнителни доходи в едно семейство.

# 313
  • София
  • Мнения: 23 109
Тарти, явно аз гледам на нещата от различен ъгъл. За мен е огромна отговорност да вземеш за отглеждане дете. Емоционалната страна не искам и да я докосвам, не ставам за приемен родител именно поради тази причини - силно емоционално привързване към детето.
И все пак продължавам да твърдя, че парите са крайно недостатъчни, пак изхождайки от харчовете по моето дете. Чуждото не бих гледала просто като отбиване на номера. Не дай си боже детето се разболее - лекарствата не са евтини. Дрехи, играчки, храна, забавления... Но аз съм си наивна и смятам, че повечето приемни родители взимат деца не за да печелят от тях, а за да дадат грижа и семеен уют на мъничетата.

# 314
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Ама вие наистина ли си мислите, че отглеждането на дете като професионален приемен родител е само увеличаване на доходите?

Това с шивачката на смени искрено ме разсмя, да ви кажа честно. За какви допълнителни доходи става въпрос? Ако настанят в семейството бебе - какво? Наемаш детегледачка и продължаваш да работиш ли? Или излизаш по майчинство? Ама идеята е детето да бъде в приемно семейство докато се подготвят документи и се осинови, после настаняват друго, което също може да е бебе. Колко време смятате че един работодател ще изплаща майчинство? Ако детето е по-голямо, изведено от проблемно семейство или преживяло няколко години в институция само човек, който не се е сблъсквал с проблемите, възникващи при отглеждането на такова дете може да си представи, че ще продължи да работи "на смени" и ще се справя с тях.

Общи условия

Активация на акаунт