Приемното семейство бизнес ли е?

  • 12 003
  • 337
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 14 654
Ох, имах предвид мнение на Дзвер, теб изобщо не съм те и чела.

# 286
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Прочетох. Да, от собствената камбанария гледам. От камбанарията на човек, сблъскал се лично с проблемите на деца, отглеждани в институции за 1 и 2 години. Знам какво е дете на 2 години да не е проходило стабилно, да е с ръст, тегло и психическо развитие в нормите на дете под година. Знам как се преодоляват тези проблеми и няма как такива деца, колкото и грижи да полагаш за тях, да не са по-различни от другите деца. Знам и как дете на годинка може да е със захабени коленца и лакти, как бяга като диваче ако искаш да го помилваш, как се клати до безпаметство по цял ден, а ти седиш отстрани и се чудиш как да го приласкаеш. Но не мога да си представя с какви проблеми се сблъскват хора, които приемат в дома си деца живели повече години в институции, или над които системно е прилагано насилие и тотално неглижиране в биологичните им семейства. Мога само да предполагам и да им съчувствам...

Разбрах, че не съм за тази тема. Лек ден!

# 287
  • Мнения: 14 478
Прочетох. Да, от собствената камбанария гледам. От камбанарията на човек, сблъскал се лично с проблемите на деца, отглеждани в институции за 1 и 2 години. Знам какво е дете на 2 години да не е проходило стабилно, да е с ръст, тегло и психическо развитие в нормите на дете под година. Знам как се преодоляват тези проблеми и няма как такива деца, колкото и грижи да полагаш за тях, да не са по-различни от другите деца. Знам и как дете на годинка може да е със захабени коленца и лакти, как бяга като диваче ако искаш да го помилваш, как се клати до безпаметство по цял ден, а ти седиш отстрани и се чудиш как да го приласкаеш. Но не мога да си представя с какви проблеми се сблъскват хора, които приемат в дома си деца живели повече години в институции, или над които системно е прилагано насилие и тотално неглижиране в биологичните им семейства. Мога само да предполагам и да им съчувствам...

Разбрах, че не съм за тази тема. Лек ден!

Е и? Освен че си разказа историята, това с какво променя нещата че много хора използват децата за пари?

# 288
  • София
  • Мнения: 9 517
Много интересно - от една страна няма нужда ПР да са добри хора, а просто да си вършат работата, а от друга - благородни били, защото се наемат за по-малко от 50 ст. на час. Аз пък ви казвам, че за такова заплащане се наемат трайно безработни, които не са се реализирали в никакво друго поприще и тези 500 лв. им се виждат като цяло богатсвто. Ей такова хора стават професионални ПР.
И не твърдя, че е по-добре в институция, но защо децата от институциите не са вече в ПС? Да не би да няма достатъчно ПС? Една жена, приемен родител, разказваше, че деца има и не им ги дават. И защо преди да са изведени всички деца от домовете, се извеждат деца от семействата поради бедност и ги настаняват при други бедни хора, при които обаче детето върви със заплата  Sick
Ох, имах предвид мнение на Дзвер, теб изобщо не съм те и чела.

чакай, чакай, аз не съм казала, че са благородни - от къде го изкопа пък това? Това, което писах е, че парите им не са чак толкова много, че да им завиждаме. Голямата заплата, голямо чудо.

Да, най-вероятно приемните родители го правят за пари /пиша най-вероятно щото не познавам лично нито един приемен родител - само по форума съм ги чела/, но не виждам, каква алтернатива се предлага на мястото на приемните родители. Може ли да ми я посочиш, като имаш предвид, че институциите в никакъв случай не са алтернатива.

ПП Защо не са изведени още всички деца от домовете не знам - по времето, когато усилено се интересувах, имаше програма за закриване на домовете, която предвиждаше това да се случи скоро, но не помня коя година. Знам само, че преди 6 години ходех в един дом и там имаше около 60 деца, преди 3 години го посетих отново и децата там бяха около 20. Така че тече изпразване на домовете явно, но един дом не е повод за статистика  Peace

# 289
  • Мнения: 14 654
Че кой им завижда? Това, че имаме съмнение, че не са винаги са добросъветсни, е защото им завиждаме за високата заплата ли? Егати логиката извади. Само казвам, че щом се навиват на такава работа за толкова пари, значи са хора, закъсали за пари, а не хора, които искат да се грижат за деца. Ясно е като бял ден, не знам как не го виждате.

# 290
  • София
  • Мнения: 9 517
Че кой им завижда? Това, че имаме съмнение, че не са винаги са добросъветсни, е защото им завиждаме за високата заплата ли? Егати логиката извади. Само казвам, че щом се навиват на такава работа за толкова пари, значи са хора, закъсали за пари, а не хора, които искат да се грижат за деца. Ясно е като бял ден, не знам как не го виждате.
Добре, разбрах ти мнението, а алтернативата на приемната грижа е?

# 291
  • Мнения: 14 654
О, аз не отричам приемната грижа, напротив и направо ми е вече малко наудобно да го обяснявам за четвърти или пети път.
Обръщам внимание само на факта, че се вадят деца от нормални, но бедни семейства, за да бъдат настанени в приемни. Това е тревожното.

# 292
  • Мнения: 14 478
Че кой им завижда? Това, че имаме съмнение, че не са винаги са добросъветсни, е защото им завиждаме за високата заплата ли? Егати логиката извади. Само казвам, че щом се навиват на такава работа за толкова пари, значи са хора, закъсали за пари, а не хора, които искат да се грижат за деца. Ясно е като бял ден, не знам как не го виждате.
Ясно я, ама кьорави колкото щеш.
Има и друго. Вие плюете по институционалната грижа, но забравяте факта, че ако в институция има нередности то има и повече свидетели, които биха могли да алармират. Приемното семейство е закрито, там само детето би могло да се оплаче ако го насилват...Само да не кажете, че социалните проверяват и надзирават приемните семейства строго..защото ще станете смешни. Пред социалните всеки може да излезе ангел, но вечер вкъщи да сложи рогата и опашката и да почне скрития тормоз.

# 293
  • София
  • Мнения: 787
Вие плюете по институционалната грижа, но забравяте факта, че ако в институция има нередности то има и повече свидетели, които биха могли да алармират. Приемното семейство е закрито, там само детето би могло да се оплаче ако го насилват...Само да не кажете, че социалните проверяват и надзирават приемните семейства строго..защото ще станете смешни. Пред социалните всеки може да излезе ангел, но вечер вкъщи да сложи рогата и опашката и да почне скрития тормоз.

Така ли? За Могилино кой от свидетелите алармира, че децата са докарани до почти несъвместима с живота форма на кахексия, защото са хранени няколко деца с една кофичка кисело мляко на ден? Или да се надяваме, че във всеки дом ще влиза по един британски журналист със скрита камера.
Нищо смешно няма в твърдението, че приемните семейства се проверяват - социалните работници ги посещават вкъщи, контактуват с учителите и педиатрите на детето редовно, осъществявят контакт и със самото дете. Това разбира се не изключва възможност за злоупотреби но ги свежда до минимум. Институциите са затворени системи, в които рядко може да проникне външен или ако това се случи си имат "лице" за пред него. Насилието и злоупотребите в институциите са не само възможни, а правило (т.е. случват се винаги).

# 294
  • София
  • Мнения: 3 064
Приемните семейства се избират внимателно. Възможно е да се попадне на недобросъвестни, но едва ли е в голяма част от случаите. Гледането на чуждо дете е изключително тежка работа.
Заплатата, подозирам, нарочно е ниска, защото ако беше висока, щяха повече хора  да кандидатстват с меркантилна цел. Всъщност, заплатата + държавната издръжка за детето представляват сумата, изчислена за живот на един човек в БГ - около 500 лв. Освен това, има и доброволни приемни родители. Те, доколкото знам, имат някакво право на избор какви и колко деца да бъдат настанени в дома им. Получават само издръжка, не и заплата. Ясно е, че вадят пари от джоба си, за да гледат децата.

Изобщо, нищо идеално няма на този свят и има хора всякакви, но е обидно и гадно да се обобщава цяла група хора, която се занимава срещу жълти стотинки с нещо изключително отговорно, тежко - физически и емоционално, и до голяма степен неблагодарно.

Но бъдещето е на такъв тип грижа за децата без родители или в риск. Това е положението и е хиляди пъти по-добро от какъвто и да бил дом за деца.

За контрола в институциите знаем. Добре, че беше ВВС да разберем какво се случва в Могилино.

п.п. Lindt, писали сме едновременно.

# 295
  • София
  • Мнения: 787
О, аз не отричам приемната грижа, напротив и направо ми е вече малко наудобно да го обяснявам за четвърти или пети път.
Обръщам внимание само на факта, че се вадят деца от нормални, но бедни семейства, за да бъдат настанени в приемни. Това е тревожното.

Да, тревожно е. Не би трябвало да се развива приемна грижа, без паралелно с това да има механизми за временна подкрепа към биологични родители, които имат желание, могат емоционално да обгрижват децата си и не са опасни за тях - те и без това са рядкост, когато говорим за деца в риск. Безумно е да се плаща на приемно семейство, да се разделят деца от майките им, при положение, че със същите средства една самотна майка във временна безизходица би могла да си гледа децата.

Това не обезмисля нуждата от приемна грижа обаче, защото капацитетните родители във временно затруднение са изключително малък процент от всички биологични родители, чиито деца са "под закрила".

# 296
  • Мнения: 14 654
Затова и написах "прекрасна идея, порочно изпълнение". И да, нужно е да се дава гласност на случаите на отнети насила деца и настанени в ПС, за да може да се следи работата на социалните, които в момента правят, каквото са си намислили и не винаги е за доброто на детето, а за отчитане на дейност. Да се каже "през 2014" толкова деца в "риск" бяха въдворени в ПС, браво!

# 297
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 565
Добре, разбрах ти мнението, а алтернативата на приемната грижа е?

Е, няма. Следващата стъпка е осиновяването. В светлото бъдеще няма социални домове, приемните родители са много малко, всички изоставени деца се осиновяват.

Между другото, това с деинституционализацията на децата е такава игра, че ми смешно и тъжно едновременно. Бившите ДДЛРГ и ДМСГ вече са ЦНСТ, ЦОП и пр. абревиатури, а нещата се променят само визуално. Имам близки наблюдения над един бивш дом, вече център. Ами персоналът е същият( вярно, намален 20% примерно), начело с директора; децата са същите; обгрижването е същото; за мен като посетител нищо не е променено. Единствено табелата на сградата и юридическото оформление на нещата  Confused

# 298
  • Мнения: 8 648
О, аз не отричам приемната грижа, напротив и направо ми е вече малко наудобно да го обяснявам за четвърти или пети път.
Обръщам внимание само на факта, че се вадят деца от нормални, но бедни семейства, за да бъдат настанени в приемни. Това е тревожното.

Много добре си го обяснила, това е и моето мнение!

# 299
  • Мнения: 9 991
О, аз не отричам приемната грижа, напротив и направо ми е вече малко наудобно да го обяснявам за четвърти или пети път.
Обръщам внимание само на факта, че се вадят деца от нормални, но бедни семейства, за да бъдат настанени в приемни. Това е тревожното.

В България не мисля , че се прави .

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт