Приемното семейство бизнес ли е?

  • 12 011
  • 337
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 14 478
За приемните семейства се търсят бели деца. Точно така, търсят се.
И се намират.
Родните как бдят? Примери дали има нужда да давам? Родните гаранция ли са за нещо?
И извода е?   Всички деца-в детски домове, отглеждани от висококвалифицирани специалисти..
Усещате ли по каква кал се движите...

# 256
  • Мнения: 14 654
Истината е, че когато обичаш детето, повече те е грижа какво ще стане с него. Ако то е само малко банкоматче, някак вниманието ти повече се разсейва. Същото го наблюдавам при детегледачки, веднага мога да позная кое дете е навън с детегледачката си.

# 257
  • София
  • Мнения: 9 517
Истината е, че когато обичаш детето, повече те е грижа какво ще стане с него. Ако то е само малко банкоматче, някак вниманието ти повече се разсейва. Същото го наблюдавам при детегледачки, веднага мога да позная кое дете е навън с детегледачката си.
Добре, обаче - няма начин всяко изоставено дете да бъде осиновено в момента на изоставянето - най-малкото има техническо време за оформяне на документите му, съдебни дела, срокове за обжалване... поне 3 месеца минават. Какво правим с тези деца тези 3 месеца? 100000 пъти е по-добре в приемни семейства, отколкото в дом, особено пък за току-що родени бебета  Peace

# 258
  • Мнения: 10 547

Усещате ли по каква кал се движите...

По каква кал се движим? По тази, която вие хвърляте по приемните родители.
Именно защото приемната грижа е не само по-добрият, това е несравнимо по-добрия вариант от този, децата да  е отглеждат в институции, то подобен род спекулации, като тази да се обявят в грозни помисли и действия спрямо децата всички приемни родители, е именно кална борба.

Обич? Няма обич в професионалната грижа. Не мисля, и че е нужно да има. Достатъчно е да се изпълнят и двете условия в словосъчетанието "приемна грижа".

# 259
  • Мнения: 19 527


Обич? Няма обич в професионалната грижа. Не мисля, и че е нужно да има. Достатъчно е да се изпълнят и двете условия в словосъчетанието "приемна грижа".
Не съм съгласна с това. Децата усещат когато не ги обичаш. Ако това е в примно семейство е лошо за детето, настанено там. Все пак те са човешки същества и имат нужда от обич така, както от храна и подслон.

# 260
  • София
  • Мнения: 9 517


Обич? Няма обич в професионалната грижа. Не мисля, и че е нужно да има. Достатъчно е да се изпълнят и двете условия в словосъчетанието "приемна грижа".
Не съм съгласна с това. Децата усещат когато не ги обичаш. Ако това е в примно семейство е лошо за детето, настанено там. Все пак те са човешки същества и имат нужда от обич така, както от храна и подслон.
На първо място децата от раждането си имат нужда от една постоянна обгрижваща фигура, за да създадат привързаност и доверие. Това е от изключителна важност и само ако си се сблъскал с тази липса, можеш да разбереш, до какво може да доведе. Една, не 5 или 10 жени на смени. След това идва обгрижването - бебето да е нахранено, да е сухо, да е на топло, да е гушкано... Дали някой мисли, че в институциите обслужващия персонал храни 10 деца когато са гладни, или пък постоянно ги проверява, дали трябва да им смени памперса, или пък жената, която е на смяна по цял ден гушка тези 10 деца?

Сравнението между двете възможности, които съществуват за изоставените деца е несравнимо... няма как да им осигуриш обич, след като собствената им майка ги е зарязала и не иска да им я даде, но си длъжен да им осигуриш нормална грижа - това е приемното семейство. Нататък, може да има и обич, може и да няма, зависи от приемните родители, от стечението на обстоятелствата, от много фактори. Важно обаче е да има персонална грижа

# 261
  • Мнения: 5 064
Факт е, че на света има деца, за които родителите им не могат или не искат да се грижат. Не мисля, че вината за това е на приемните родители - не е тяхна отговорността да обичат децата, просто да се грижат за тях. И това е по-добрата алтернатива на институциите. Не знам колко от вас са стъпвали в институция, но ужасът там е главозамайващ, особено на тези за деца с увреждания.

В случая четох, че е образувано досъдебно производство за причиняване на смърт по непредпазливост. Това според мен е другото предимство на приемната грижа - отговорността е на малка група хора. Щото съм работила по случаи на деца, починали в институция и ви уверявам, че е много трудно да се установи кой е виновен, камо ли да бъде подведен под отговорност. Прокуратурата отказва да си свърши работата, реагира само след сигнал и след това прекратява производството, дори при очебийни индикации за престъпление. Виждала съм в акт за смърт като причина за смъртта да е нанесено "аутизъм". А законен представител на детето е директорът на дома, който разбира се няма да тръгне да води дела срещу себе си.

# 262
  • Мнения: 14 654
Работата е там, че не става дума за изоставените деца, а се гледа от кого да се вземе, за да има деца за въдворяване. Не знам откъде падате, новини не чете ли? Поне веднъж месечно отнемат деца поради бедност, разделят братя и сестри в различни приемни семейства, да не говорим, че не е рядкост да ги изведат и да ги настанят в дом. Ако днес ви се струва, че тези мерки са за другите, утре децата на вашите деца ще бъдат извеждани по най-невероятни причини.

# 263
  • Мнения: 5 064
Деца е противозаконно да се отнемат поради бедност. Ако някой го е сторил, съдът ще се намеси и детето ще бъде върнато, а социалният работник, взел това решение, ще си понесе последиците.

В последните месеци бях в сесия и не съм следила новини, освен за семейството глухонеми от Сливен.  За този случай ми се струва, че информацията в "статията" беше много тенденциоцно представена, а поведението на майката не показва кой знае какъв родителски капацитет. В общи линии, може да е било правилно да се изведе детето, може и да не е било, затова си има съдебен контрол.

Билогичното семейство е най-добрата среда за децата в огромното мнозинство от случаи, но когато това не е така, социалните следва без страх от линч да се намесват и да извеждат детето. Наблюдавам някакво демонизиране на социалните работници от медиите и дори в този форум - там работят хора, отказвам да приема, че голямата част от тях са корумпирани и неетични.

Нямам деца, но ако имах, не би ме било страх, че ще ги изведат заради измислена причина. Обратното - смятам, че е много важно ако някога изперкам, бъдещите ми деца да имат поне някаква защита от страна на държавата, в която живеят, дори ако аз съм твърде луда и да не осъзнавам колко съм опасна за тях.

Последна редакция: чт, 08 май 2014, 21:13 от Макарон

# 264
  • Мнения: 10 547
Работата е там, че не става дума за изоставените деца, а се гледа от кого да се вземе, за да има деца за въдворяване. Не знам откъде падате, новини не чете ли? Поне веднъж месечно отнемат деца поради бедност, разделят братя и сестри в различни приемни семейства, да не говорим, че не е рядкост да ги изведат и да ги настанят в дом. Ако днес ви се струва, че тези мерки са за другите, утре децата на вашите деца ще бъдат извеждани по най-невероятни причини.

Посмали манго! В домовете има все още достатъчно деца, които трябва да се денат някъде, защото такава е позивната на ЕС- закриване на всякакви домове за деца, лишени от родителска грижа и настаняването им, на децата, в приемни семейства или къщи от семеен тип, възможно най-близки до нормалната среда. Децата, които са останали в домовете, явно е, че трудно ще бъдат осиновени, щом до този момент не им е намерен дом. Защо са останали извън обсега на желанията на кандидат-осиновителите, е друг въпрос.
В същото време в приемните семейства освен изоставени деца, дали от раждането или в по-късен етап, се настаняват и такива, които екстремно са изведени от семейна среда, т.е. деца в риск. Ако на този риск се гледаше като на наистина обозрима заплаха и истина, то в гетата да няма ни едно цигане, а всеки втори българин да е приемен родител.

Биологичното семейство често пъти изобщо не е най-доброто решение за едно дете, което е стигнало до там да бъде давано в ПС.

# 265
  • Мнения: 5 064
Доколкото разбирам тезата е, че приемните родители в комбина със социалните си търсят повод да извеждат "бели деца" от бедни семейства. Предполагам приемното семейство с огромната си заплата е подкупило хората от ДАСД да им ги подсигури, а после съда да потвърди мярката.

Не виждам логиката да се създава някаква масова истерия, че социалните ще дойдат и ще грабнат детето като някакъв съвременен торбалан.

# 266
  • София
  • Мнения: 679
Ммне, тезата е, че при равни неблагоприятни условия за отглеждане на дете, не се постъпва по един и същи начин. Направо да си кажем, че с циганите не се работи в посока извеждане на детето от неблагоприятната среда, а се работи в посока реинтегриране на детето, при другите не е точно така или така изглежда на страничните наблюдатели.

А може ли да кажа аз, че и институциите се демонизират твърде много в сравнение с приемните семейства - там тепърва ще има да излизат червивите моменти, но много деца първо ще изстрадат.

# 267
  • София
  • Мнения: 62 595
бебе може да се задави дори родителите му да са в съседната стая и посред бял ден. Не е задължително да има бебефони, нали така! Не разбирам защо веднага трябва да бъдат обвинявани ПР. ясно е, че ще бъде образувано дело, защото, така да се каже, ПР са МОЛ.

# 268
  • Мнения: 5 064
А може ли да кажа аз, че и институциите се демонизират твърде много в сравнение с приемните семейства.

Наистина ли така мислиш? Ходила съм по институции за деца още от дете, имало е и институции, които ми приличаха на детската ми градина, чисти, поддържани и светли, но децата безпогрешно се разпознаваха като неотгледани в семейна среда. Имаше и добри сестри и възпитатели, но колко могат да направят те? И това все пак е на хубавите места, които съдейки по моя опит са малцинство. А ужасните места за деца и младежи с умствени увреждания дори не искам да си ги спомням, толкова нечистота и отчаяние на едно място не съм срещала.

Системата на институционалната грижа колкото и да се демонизира, малко й е. Това не важи за работещите в нея персонално.

# 269
  • Мнения: 10 547
А може ли да кажа аз, че и институциите се демонизират твърде много в сравнение с приемните семейства - там тепърва ще има да излизат червивите моменти, но много деца първо ще изстрадат.

Да, демонизират се и с право. Могилино не беше просто филм.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт