Без социални помощи, докато има работа на полето

  • 12 067
  • 305
  •   1
Отговори
# 300
  • София
  • Мнения: 62 595
на теб явно не ти стигна наскоро като уведомих модератор, та пак искаш! Що за отношение!

# 301
  • Мнения: 2 190
Странно, при такъв добър доход, и то деклариран, защо няма мераклии, та чак се правят предложения за впрягане на ползвателите на социални помощи.
Не бой се, животът предлага изобилие от ситуации, в които човек да се справя сам! ако ще е брането на рози за опита - ок, но ако е за "да се научи на труд" - мерси, може и без това! Ученето също е труд, а на децата и младежите най-добрият период е точно детският и младежкият, защото след пубертета се минава във фаза "плато" на ученето. Ако брането на рози беше толкова важно, всичките умници все оттам щяха да започват, а не да се търси каква да е работна ръка, дори неграмотна и без трудови навици.

За бригадите от соца ще кажа - пази боже това да ме учи на труд (същото казвам за мъжете и казармата). Беше си измама и илюзия (може и да е имало единични добри практики, но като цяло евтино мазало).

Не съм изчела всички коментари, извинете (но обещавам да го направя). Обаче гору-долу съм навътре в темата. ОК за розобера плащат, но това е кратък период (мисля 3-4 седмици), а годината има 12 месеца. Затова безработните не се хващат официално - ще вземат повече пари за месец, но ще загубят помощи за цяла година.

Понеже съм си правила труда да проверя как се наемат по законов и правилен начин хора за временна работа на полето, мога да кажа - невероятна бюрокрация и пълен ужас.
Мисля, че проблемът си е важен. Трудно се намират хора за временна работа на полето.
Говорила съм с жени, които предпочитат да работят за минимална работна заплата 6-9 месеца, вместо да вземат същата сума за 2-4 месеца.
Но реално никой не търси решение - работодателите искат свестни хора за n-дена,  свестните работещи са малко (главно баби пенсионерки), а държавата - ами този проблем не съществува.
Сегашната ситуация е ясна - основно се работи в сивата икономика. 

# 302
  • Мнения: 15 219
Нещо не схващам. 6000 лв. чиста печалба реализира собственика на розите за 1 декар или толкова печели берач за сезон /2 месеца/. Не са ми реални и двете.

Ставаше дума за деклариран доход на берач.Какво е установила проверката не намeрих инфо.

Много ми се струва, предвид това, че в началото и края на сезона просто няма толкова рози. Грубо идва 100 кг на ден, платени по 1 лев/кг. 
Чувал с рози в 7 и 9 часа тежи различно.  Та такъв "удар" може да се направи от 2-3 човека - рано сутринта.



# 303
  • Мнения: 3 181
Съгласна съм в случаи на помощи за безработица. Особено ако безработното лице не може да удостовери градивни усилия в намирането на работа (за един определен етнос се сещам в момента).
Peace

# 304
  • Мнения: 2 761
Ние брахме докъм 8:00 - 9:00 най-късно, ако не ме лъже паметта, ама някъде четох , че сега остават берачите да берат до по-късно, което ако пече слънце не е особено приятно.

Остават до късно,ако е облачно.Розата е етерично-маслена култура и е ценна заради маслото,което се изпарява заедно с напичането на слънцето.Tака че никой няма да припадне от бране на рози.

Едно е да откъснеш един плод и внимателно да го поставиш в щайгата, друго е да го пуснеш отвисоко, защото бързаш да си направиш нормата и да вземеш парите, или направо да чупиш клоните, че по-лесно да не се пресягаш. Трябват си читави хора.

Като натъртиш плода,накрая има едни хора дето ти бъркат в щайгата и изхвърлят негодното,а теб те връщат обратно да си допълниш щайгата с качествен плод,за да могат да ти платят.И като се разкараш 2 пъти така,дори и да си надарено прост,ще ти светне крушката,че ако искаш пари ще береш както ти е наредено.Но aко не ти трябват ще теглиш една майна и ще ти видят гърба.

# 305
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Бере се и след 9:00 - 10:00 часа, защото няма достатъчно работна ръка, нищо че слънцето отдавна е изгряло и цветовете не са най-качествени.

Общи условия

Активация на акаунт