Име със значение на "Живот".

  • 5 873
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 747
Защо раждане? Евгения не е ли 'благородна'?
Евгения на баба Живка е смехотворно.

# 16
  • Sf
  • Мнения: 978
Да, наистина се получава класическият Светльо на дядо Ламби.

Все пак има избор от нелоши имена с Ж, ако ще се кръщава на баба. Жанет/а, Жанин/а, Жаклин/а, Жана, Жасмина. Не е като да са само Живка и Живомира.

# 17
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Точно това щях да напиша, има толкова хубави имена с Ж.... Къде се отплеснахме - Еви, Евгении... Laughing

# 18
  • Мнения: 5 259
Аз пък не се сещам нито едно хубаво име с Ж. Може би донякъде Жасмина ми е приемливо, но го предпочитам във варианта Ясмина.
Пък и общото между Живка и Жасмина, Жаклина и други такива е повече в сферата на самовнушението.

За мен две имена с еднакво значение имат много повече общо помежду си, отколкото ако просто започват с една и съща буква. Не смятам, че където е Пенка, там и Патрисия.

# 19
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
А на мен връзката на Живка с Евгения и Ариана (личното ми предложение) ми е по-скоро имагинерна.
Буквата Ж е достатъчно специфична, за да се свържат кои да е 2 имена с тая буква. Поне за мен, де....

# 20
  • Мнения: 5 259
И каква е връзката между две имена, които започват с една и съща буква?

В нашия вход едни баби дядовци се заяждаха на кого били кръстени внучетата им и единият се присмя на другите, че името на бебето не започвало с техните букви, а те му отговориха, че може да не започва, но имат 3 общи букви, докато на неговото внуче само една обща имало. Една, ама първата, не се даде другият дядо. Първата, ама само една, не остъпваха и те. А при нас са цели три!

И така, това за мен е абсурдно. Пръвата буква с нищо не се различава от всички останали и обща първа буква не създава връзка между две имена. Ако е съкратено или производно или пък двете имена имат общо съкращение или общо значение, тогава да.

# 21
  • Sf
  • Мнения: 978
Ако е съкратено или производно или пък двете имена имат общо съкращение или общо значение, тогава да.

Не че има някакво значение, но Евгения като я съкратиш до Жени, има пак обща само една първа буква с Живка и нищо друго. В този ред на мисли, какъв е мотивът да кръстиш детето Евгения и да твърдиш, че е на баба Живка?

# 22
  • Мнения: 5 259
Защото за много хора първата буква значи нещо и ако тук се държи на това, то може да бъде постигнато по този начин.
А и жената е питала за имена с подобно значение, най-хубавото (според мен) от които е Ева.
Затова го смятам за компромисен вариант между двете различни изисквания. Иначе аз лично не приемам връзка между кои да е две имена, започващи с обща буква. Но повечето съвременни баби го приемат.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 14 068
Едни познати на баба Живка и кръстиха Жулиета.
И според мен "буквичката" на баба (дядо) е много по-близка с името, отколкото значението на някакъв древен език, което едва ли бабата е чувала.

# 24
  • Мнения: 5 259
За бабата - ясно. Първата буква отдавна се е наложила като успешна отбивка на номера по кръщаването.
Но авторката е написала, че бъдещите родители са отхвърлили всички производни и са се спрели на идеята за значението.

# 25
  • Мнения: 11 747
Зависи от бабата. Гръцкия не е много древен език, ползва се  Simple Smile Зоя е съвсем ясно. Примерно както край мен повечето баби имат някаква гръцка жилка, много добре знят как е живот на гръцки и изобщо няма да се учудят на Зоя на Живка. Даже имам предвид прабаби, а бабите също.

# 26
  • Мнения: 5 259
То е малко като да кръстиш Божидар на дядо Тодор. Не е чак толкова скандално като че ли Simple Smile

# 27
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Ами да, на мен Божидара и Теодора дори ми звучат еднакво Grinning.

# 28
  • Мнения: 3
Евелина и Зоя са предложенията, между които се колебаят.
С първата буквичка предпочитали Жасмина, то щяло да бъде, ако не успеят да изберат от двете.
Хаят намирали за хубаво, но ако било момче, т.е. отпада. Луди главици!
От тяхно име много благодаря за всички предложения, накараха ги да се замислят за много неща, почти всеки ден си говорихме с бъдещата майка и ги обсъждахме, големи чудеса бяха.  Wink

# 29
  • Мнения: 1 305
Живодара!
  Дълго , звучно, прекрасно!

Общи условия

Активация на акаунт