Има ли полза от лошата храна?

  • 3 777
  • 61
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 9 517
П.П. В бгмамма има страшно много народ, шарен точно толкова, колкото и този навън. Няма въпрос, по който всички да са на едно мнение. Затова ми е странно да се смята, че тук всички ваксинират/не ваксинират, кърмят/не кърмят и т.н.
а на бас, че няма да се появи нито един поддръжник на тезата за ползата от вредните храни  Mr. Green
печеля ли баса?  Mr. Green

Можем да изчакаме още 2-3 страници, но заминавам и няма да мога да следя така активно  Wink

ПП Дори не се появи един, който да каже, че дава на децата си да ядат вредни храни, когато си поискат. Ами аз давам, ама на малкото, защото то не иска, виж голямото го ограничавам, щото иска  Peace

# 46
  • София
  • Мнения: 6 184
Аз не съм съгласна, че вкусът, т.е. предпочитанията се възпитават и приучват. Имайки себе си за лош пример (любими са ми вредните храни, а полезните не ме влекат), се стараех да предлагам на детето все домашна храна, с домашни продукти, плод, зеленук... Солети не давах, бебешки бисквити май към годината му дадох... Е, такъв апетит има сега за тия пусти бисквити и въобще за сладко, какъвто тотално няма за плодовете и зеленуците. Манджите минават с куп уговорки и пазарлъци. Както казваше една приятелка за нейното дете, той като бебе се хранеше по-здравословно от сега.
Ядосвах се, обвинявах се, пък като разпитах моята майка, се оказа, че и аз съм показвала ясно изразено желание за определени храни и съответно мръщене и стискане на уста - за други. Та според мен вкусът е вроден; дали се определя от храненето през бременността, вече не знам, или пък е наследствен...
Сега, че понякога яде повече от разумното сладки неща, вече си е моя вина... Борбата продължава де, не съм се отказала да предлагам и полезности.
За немити продукти - абсурд. За някои, предполагам, е същото, както те едно време са брали и яли черешите направо от дървото. Но не е.

# 47
  • Мнения: 8 942
Лято, ти хубаво предлагаш готвена храна, но реално така ли се храни семейството ви? Защото ако всички похапвате боклучава храна, а на него предлагате готвена, то малко лицемерно това и разбираемо е, че се дърпа.

Вкусът абсолютно се възпитава - няма такива неща като генетично заложен вкус към чипс

# 48
  • София
  • Мнения: 6 184
Да, винаги гледам да има готвено вкъщи, и се старая да се храним прилично.
Караме го да пробва, ако се навие, е с отвращение и заявява "Не ми харесва".
Вредните храни ги ядем тайно, като заспи.  Blush

# 49
  • София
  • Мнения: 1 103
  Полза от боклучавата храна не виждам и не виждам паралел с виждането, че детето не трябва да се гледа в твърде стерилна среда, което си е вярно. Разните Е-та и други химии е възможно да се натрупват в организма, да не говорим, че за някои от тях е доказано, че са вредни особено за деца и въздействат негативно върху нервната им система: някои оцветители, подсладители и мононатриевият глутамат. Но има и нещо друго, че за всеки лоша храна означава различно нещо. Аз така и не разбрах досега, какво точно и е вредното на пицата или на солетите и бисквитите ако щете. Така или иначе децата имат нужда от повече калории от нас възрастните и ако на мен едно парче пица ми се лепи и гледам да внимавам, то на едно 5 годишно, което е непрекъснато в движение не му се отразява на толкова но фигурата (най-много да му даде още енергия за дивеене). Вездесъщите полезни манджи и супи не са любими на повечето деца, но ако детето си хапва достатъчно плодове, мляко и млечни продукти, месо от време на време, сурови зеленчуци под формата на салата и хлебни изделия, не виждам проблем с храненетол

# 50
  • Мнения: 8 942
Мирамар,
в бисквитите има доста захар/подсладители, маргарин, консерванти, оцветители
В готовата пица - тестото също е с консерванти, отделно се използват възможно най-евтините продукти, когато говорим за масова пица на парче, а и за ресторантска такава често - евтини шунки с незнаен произход, кашкавал с незнайно качество, някакви измислени доматени пюрета с оцветители и прочее

Но, разбира се, всеки родител преценява за себе си. В случай, че толкова е важно да се ядат този тип храни, то бих направила вкъщи или навън бих позволявала много рядко и по изключение с достатъчно ясно обяснение защо

# 51
  • Мнения: 993
Според мен вкусът се възпитава, както се храните в семейството така ще се храни и детето. 

Това е така! Водих войни с всички, които се опитваха да дават на децата ми шоколадчета, вафли и т.н. в бебешка възраст и които ми обясняваха, че съм луда и няма как да си опазя децата от вредните храни. Сега, когато по някакъв повод децата ми получат евтин шоколад (уточнявам, че не съм против качествения шоколад в разумни количества) или сме на рожден ден, където не мога да ги спра да ядат химически торти и др. боклуци, забелязвам, че си хапват малко от "джънка" и казват, че не искат повече, защото им е твърде сладко.  Mr. Green
За съжаление, рекламите действат много силно подвеждащо. Постоянно се налага да отбивам искания за боклуци, които децата са видели по телевизията, а това е ужасно изнервящо и за двете страни. Аз бих забранила рекламите, насочени към децата. Като станат пълнолетни - нека правят информиран избор как да се хранят.

# 52
  • София
  • Мнения: 10 825
Редовно чета в теми за здравословното хранене, че пиците са много боклучава храна. Моля ви обяснете ми защо сте ги пратили пиците при фафлите и чипсовете?

По темата: Не одобрявам целенасоченото хранене на децата с вредности и с неизмити плодове и зеленчуци. Всяко нещо си има времето и мястото и въпреки че не съм заклет фен на здравословното хранене и купувам бисквити, солети, бонбони смятам, че с тях не трябва да се прекалява и да са ежедневно давани.
Имам познати, които не позволяват на децата си да ядат шоколад, бонбони и т.н. в резултат на което децата им когато успеят да докопат нещо подобно се натъпкват за секунди до пръсване.
Имам и други познати, които пък пояха детето си с бира и бяха много горди как хубаво си пийва Twisted Evil И понеже редовно им пилих на главите по тази тема вече не го правят.... поне в мое присъствие Mr. Green
Пийва си детето биричка, но пък му изрязват коричките на сандвича..... да не се моряло да ги дъвче....... Ей, няма сила, която да ме накара да изрежа коричката на филията на детето ми.... може би в техните очи аз съм незагрижена за детето си мърла  Thinking

# 53
  • Драгоман
  • Мнения: 1 219
Ааа, моята съседка (една бабка) като почне да обяснява за нейния син ( който е на 40г. и има куп болести) как на 1 годинка ял люто и много му харесвало, как на година и половина казвал "искам бира" и те много му се радвали и му давали да пие по половин чаша бира  #Crazy и на детето нищо му нямало  Twisted Evil  Laughing И само ми се кара, че съм била ограничавала детето си да яде , трябвало да яде от всичко, което ядем ние  Shocked И всеки път като ни види и ни дава какви ли не щуротии като саздърма, луканка, кренвирш, шоколадови бонбони на 10 месечно бебе и като й кажа да не й дава, тя започва " Стига спирала детето, не виждаш ли, че му се яде"  Mr. Green

# 54
  • София
  • Мнения: 265
Не мога да проумея "модата" с пиенето!!!
На плажа преди два дни видях баща да дава на около 1,5 г. момченце бира от кенчето.
Синът ми е на 3 и поне 5-6 различни познати са се чудили и са ме питали давал ли съм да опитва алкохол???
Защо по дяволите е необходимо да се дава алкохол на дете, откъде идва тази мода ooooh!.

# 55
  • Мнения: 15 072
Не е мода, и някога си имаше такива родители.

# 56
  • Мнения: 468
Дзвери,
ползата е само една - детето да не гледа като полезно изкопаемо на Рожден Ден и да не се тъпче като прасе у градината... щото знае, че ако помоли мама и е мн. послушно, тя може и да му купи утре/вдругиден желаното нещичко.
Не говоря за деца под 3г.
Бях на принципа “колкото по-късно, толкова по-добре“ с тези храни, докато не хванах детето в две ситуации в градината: негово другарче (тогава на 2г) ръсеше с шепи шоко-корнфлейкс, мойто (на малко над 3) тичаше и събираше и тъпчеше в устата  Twisted Evil втората ситуация - взимам го аз, диването отива до един шкаф, поглежда възпитателката, тя кимва мило, той отваря шкафа и вади...пакет гумени мечета! Взе си 2-3 и ги върна. (Вкъщи до този момент не беше имало токвоз' нещо.)
Друга ситуация - зима, бензиностанция. Отива и гушва фризера и казва “Тук има сладолед“ (никога не сме купували от бензиностанцията сладолед). Аз почвам да нареждам: “да, супер, само да се стопли, вкъщи, нали знаеш...“ отговор: “хм, сладолед има в градината!“ И действително - веднъж на седмица/две им дават сладолед наобяд за десерт  ooooh!
Чипс още не познава. За шоколад ми разказа от градината. Дребито в яслата го захраниха с шоко-пудинг във възраст (малко преди 2г), в която голямото продукти със захар не знаеше..
Така че се открехнах към вредните храни - чаат пат давам гумено мече, бисквитка, сладолед.. и най-добре да ги дам срещу 100 заслуги и задачки  Laughing Приема се с дълбока благодарност  Laughing
Има и др. ефект. Наскоро в жегата сипах сладолед - детето каза “няма нужда и за мен. днес имаше в градината“ и не 'яде  Mr. Green

Като цяло се старая да им утоля мерака за сладости с домашни “префасонирани здравословно“ печива и кексове. Предимно през съб и нед. Др. време - градината.

Ай' 'ся' да ва видя как ще реагирате на мойто признание за моя опит и стратегии Mr. Green

# 57
  • София
  • Мнения: 9 517
Дзвери,
Скрит текст:
ползата е само една - детето да не гледа като полезно изкопаемо на Рожден Ден и да не се тъпче като прасе у градината... щото знае, че ако помоли мама и е мн. послушно, тя може и да му купи утре/вдругиден желаното нещичко.
Не говоря за деца под 3г.
Бях на принципа “колкото по-късно, толкова по-добре“ с тези храни, докато не хванах детето в две ситуации в градината: негово другарче (тогава на 2г) ръсеше с шепи шоко-корнфлейкс, мойто (на малко над 3) тичаше и събираше и тъпчеше в устата  Twisted Evil втората ситуация - взимам го аз, диването отива до един шкаф, поглежда възпитателката, тя кимва мило, той отваря шкафа и вади...пакет гумени мечета! Взе си 2-3 и ги върна. (Вкъщи до този момент не беше имало токвоз' нещо.)
Друга ситуация - зима, бензиностанция. Отива и гушва фризера и казва “Тук има сладолед“ (никога не сме купували от бензиностанцията сладолед). Аз почвам да нареждам: “да, супер, само да се стопли, вкъщи, нали знаеш...“ отговор: “хм, сладолед има в градината!“ И действително - веднъж на седмица/две им дават сладолед наобяд за десерт  ooooh!
Чипс още не познава. За шоколад ми разказа от градината. Дребито в яслата го захраниха с шоко-пудинг във възраст (малко преди 2г), в която голямото продукти със захар не знаеше..
Така че се открехнах към вредните храни - чаат пат давам гумено мече, бисквитка, сладолед.. и най-добре да ги дам срещу 100 заслуги и задачки  Laughing Приема се с дълбока благодарност  Laughing
Има и др. ефект. Наскоро в жегата сипах сладолед - детето каза “няма нужда и за мен. днес имаше в градината“ и не 'яде  Mr. Green

Като цяло се старая да им утоля мерака за сладости с домашни “префасонирани здравословно“ печива и кексове. Предимно през съб и нед. Др. време - градината.

Ай' 'ся' да ва видя как ще реагирате на мойто признание за моя опит и стратегии Mr. Green
Ако това е реплика на моята теза от началото на темата, че никой няма да си признае - ами и ти не си признаваш - тезата е, че вредни храни се давдат, за да изгради детето имунитет към тях, не че се дават от немай къде. И аз давам вредни храни, не казвам, че не давам, просто не ги давам за имунитет  Wink

ПП В детската не дават сладолед, наричат някой десерт сладолед, за да го ядат   децата, поне в държавните, най-малкото защото няма къде да го съхраняват - няма хладилници в групите  Peace

# 58
  • Мнения: 468
Da, репликата беше към вас, които сключихте баса, че никой няма да си признае.  Grinning

Аз си признах, че давам рядко няколко неща и извличам полза от това  Mr. Green възпитателни ползи! всъщност да, и за имунитета има ползи  Joy  имунитета на мамунката като види дете с гумени мечета или бисквитки да не преглъща жално с влажен поглед   
В такава ситуация като кажа “и ние имаме вкъщи, като се приберем ще ти дам“ или “ако искаш, ще ти купя др. път в магазина“, се успокоява и го забравя  Heart Eyes (Но аз си изпълнявам обещанието, че ако се присети, да е според уговорката.)

Сладоледът го карат с обяда, в някакви термоизолирани канчета и кофи (които поддържат др. неща топли)  ooooh!

Какви са тез десерти при вас, дето минават за сладолед? Стана ми любопитно  Embarassed

# 59
  • София
  • Мнения: 9 517

Какви са тез десерти при вас, дето минават за сладолед? Стана ми любопитно  Embarassed

Не знам, щерката не ги яде, доколкото разбирам е някакво кисело мляко със захар и плодове или нещо от сорта - било сладолед, според нея този сладолед изобщо не е сладолед  Joy

Общи условия

Активация на акаунт